Jump to content

5-HTP, L-tirozin, L-triptofan

Iskustva

• Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 onlyme

onlyme

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 349 posts

Posted 08 April 2019 - 14:49

Zdravo drugari,

ovih dana se uveliko reklamira  5- HTP + SAMe STRESS & MOOD kao "Hormon sreće u tableti". Konkretno piše:

"5-HTP + SAMe uz dodatak Vitamina B6, Vitamina B12 i inositola predstavlja sjajnu kombinaciju najbitnijih sastojaka koja:
  • Brzo podiže nivo raspoloženja i čini vas srećnim
  • Brzo podiže nivo hormona sreće - serotonina
  • Efikasno otklanja posledice stresa i anksioznosti
  • Vraća samopouzdanje
  • Ima povoljan uticaj na zdrav san
Preporučuje se:
Svima koji bi da smanje osećaj uznemirenosti, anksioznosti i stresa, a pri tome da se osećaju SREĆNO.
"

Guglajući shvatila sam da se kao prirodni podizači serotonina pominju L-tirozin, L-triptofan, 5-htp, koji se mogu nabaviti na slobodnom tržištu.

Da li ste probali nešto od ovoga i kakva su vam iskustva?

Ja sam trenutno na 2 tablete anafranila, i znam da se ne preporučuje kombinacija sa klasičnim AD-ovima zbog mogućeg serotoninskog šoka, ali se nosim mišlju da ipak probam, pa ako bi nešto od ovoga delovalo da pokušam da smanjim AD.
Takođe, drugarica koja je pila eliceu, ali je prestala, sada je blago depresivna pa bi i ona da pokuša nešto od navedenog umesto klasičnog AD-a.

Vaši komentari?

Hvala!

Edited by maza, 08 April 2019 - 16:44 .
Ispravljeni dijakritici. Editovan Caps Lock.

#2 Dreamcatcher

Dreamcatcher

inzenjer mentalnih konstrukcija

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,098 posts

Posted 08 April 2019 - 16:27

Mislim da bi zbog tog suplementa sam AD delovao slabije..

Ne znam za raspolozenje ali bi sigurno podigao mentalnu energiju.,

Pio sam

#3 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

Carica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,927 posts

Posted 08 April 2019 - 16:37

Onlyme, nisam probala da pijem ništa od suplemenata, sem onih koje mi je prepisao neurolog-ceo kompleks vitamina B, magnezijum i ginkoforte.

Razgovaraj sa lekarom opšte prakse ili sa farmaceutom pre kupovine i naglasi šta piješ od AD.

Evo banalnog primera: moja mama pored dva leka za srce, uveče pije 1 bromazepam od 3 mg i Sanval -neku najmanju dozu. Kada sam kupila Melatonin -Strong Nature, apotekarka mi je rekla da mama to veče ne pije ništa od lekova..bukvalno ništa ako hoće da pije Melatonin.

Nije ništa ni pila a Melatonin nije uspeo da je uspava i sutradan je imala jaku glavobolju.

Kad pijemo antidepresive, znam da se ne preporučuju grejfurt kao voće i sok a ni biljni lekovi na bazi kantariona.

#4 Joy

Joy

gospodža

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,269 posts

Posted 08 April 2019 - 16:42

Ne bih se usudila da uzimam te preparate uz ad, serotoninski sindrom je jako opasan, koliko sam čitala veoma liči na panični napad, a u težim slučajevima može i smrt izazvati :unsure:  Ipak je najbolje da se posavetuješ sa lekarom.

Tirozin i triptofan su esencijalne aminokiseline koje čine građu za serotonin i melatonin u stvari, osim toga ne mogu se iskoristiti u organizmu bez insulina, znači ako se uzimaju kao dodatak ili u ishrani, to treba biti uz ugljene hidrate, inače slaba vajda, kako pišu.
Za taj 5-htp ne znam ništa.

#5 Dreamcatcher

Dreamcatcher

inzenjer mentalnih konstrukcija

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,098 posts

Posted 08 April 2019 - 17:02

Jedina mana je sto su suplementi skupi..

Seratoninski sindrom nisam imao ni kada sam pio dca antidepresiva..

Jel imao neko ovde uopste taj sindrom?

#6 offspring

offspring

Član

• Beginners
  • PipPip
  • 26 posts

Posted 09 April 2019 - 19:03

L Tirozin je nesto sto ulazi u interakciju sa stitnom zlezdom. Na to treba obratiti paznju i dobro prouciti i konsultovati se sa endokrinologom.

Ja sam inace potpuno za prirodne stvari, ako one ne kvare hormonski balans i uopsteno metabolicku ravnotezu u organizmu, ne nose rizik od serotoninskog sindroma...
I pre svega ako su naucno dokazane, to jest njihovo pozitivno dejstvo.

U principu, ja znam za sve ovo, ali pre nego sto sam probam, potrebno mi je jako mnogo vremena da proucim moguce negativne posledice.

I da naglasim da izlazem sopstveni stav i da nista ne preporucujem drugima. Narocito ne onima sa bipolarnim poremecajem.

Treba imati u vidu da psihijatri, odnosno velika vecina njih, ne gleda sa simpatijama na ovakve stvari.

Kada sam posvetio nesto malo paznje ovim supstancama, a kazem, potrebno mi je bas mnogo vremena da steknem neku bolju sliku, ucinilo mi se da ove stvarcice vise ciljaju anksioznost i nesanicu nego depresiju.

#7 offspring

offspring

Član

• Beginners
  • PipPip
  • 26 posts

Posted 09 April 2019 - 19:10

Ja sam trenutno na 2 tablete anafranila, i znam da se ne preporučuje kombinacija sa klasičnim AD-ovima zbog mogućeg serotoninskog šoka, ali se nosim mišlju da ipak probam, pa ako bi nešto od ovoga delovalo da pokušam da smanjim AD.

Inace, ja se ne bih usudio na ovo bez odobrenja nekog odlicnog i liberalnog psihofarmakologa. Ali, gde naci takvog? Zvuci rizicno na prvu laicku loptu.

#8 Hyperdrive

Hyperdrive

Banana.

• Tech Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,320 posts

Posted 10 April 2019 - 23:28

View Postoffspring, on 09 April 2019 - 19:10 , said:

Inace, ja se ne bih usudio na ovo bez odobrenja nekog odlicnog i liberalnog psihofarmakologa. Ali, gde naci takvog? Zvuci rizicno na prvu laicku loptu.

Isto.

#9 aenimabinned

aenimabinned

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 51 posts

Posted 11 April 2019 - 16:20

View Postonlyme, on 08 April 2019 - 14:49 , said:

Zdravo drugari,

ovih dana se uveliko reklamira  5- HTP + SAMe STRESS & MOOD kao "Hormon sreće u tableti". Konkretno piše:

"5-HTP + SAMe uz dodatak Vitamina B6, Vitamina B12 i inositola predstavlja sjajnu kombinaciju najbitnijih sastojaka koja:
  • Brzo podiže nivo raspoloženja i čini vas srećnim
  • Brzo podiže nivo hormona sreće - serotonina
  • Efikasno otklanja posledice stresa i anksioznosti
  • Vraća samopouzdanje
  • Ima povoljan uticaj na zdrav san
Preporučuje se:
Svima koji bi da smanje osećaj uznemirenosti, anksioznosti i stresa, a pri tome da se osećaju SREĆNO.
"

Guglajući shvatila sam da se kao prirodni podizači serotonina pominju L-tirozin, L-triptofan, 5-htp, koji se mogu nabaviti na slobodnom tržištu.

Da li ste probali nešto od ovoga i kakva su vam iskustva?

Takođe, drugarica koja je pila eliceu, ali je prestala, sada je blago depresivna pa bi i ona da pokuša nešto od navedenog umesto klasičnog AD-a.

Vaši komentari?

Hvala!

Neznam meni je moj privatni govorio ako mislim mjenjat da dodjem do njega prvo,inace psihijatri su ti koji ti mjenjaju lijekove ,suplemente etc.Cuo sam price za ove suplemente jos davno al nisam nikad probo,doduse AD sam bio izbacio mada to je bilo tamo 2013,14 nisam siguran.Imao sam velikih problema sa seroxatom ,onda sam mjenjao za gaba lijekove..

#10 onlyme

onlyme

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 349 posts

Posted 12 April 2019 - 15:15

Hvala ljudi svima!

I meni je frka uzimati ovo, ali vidim da se neki preparati sve više reklamiraju, pa su me zanimala vaša iskustva.

Prosto sam se nadala da bi nešto prirodno moglo ublažiti depresiju, a da je pritom bezbedno.

#11 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,968 posts

Posted 12 April 2019 - 15:24

Ja mislim da lječenje psihičkih poremećaja prirodno je nemoguća misija.Naime riječ je o kemijskom disbalansu u mozgu,a sama riječ "kemija" ti govori da treba i unijeti pravu kemiju da se to popravi.

#12 offspring

offspring

Član

• Beginners
  • PipPip
  • 26 posts

Posted 12 April 2019 - 20:44

Hipericin, aktivna supstanca kantariona, po nekim istrazivanjima zaista deluje na simptome lake i donjeg registra umerene depresije. Ali SAMO kod depresivaca, znaci, slozenije dijagnoze, ne. Neka druga istrazivanja opet ne kazu tako.

Jedino sto oni koji zagovaraju kantarion previdjaju njegove nezeljene efekte.
Bio nedavno neki senzacionalisticki naslov u onom smecu od Daily Maila. Kaze "Pio kantarion i dobio psihozu". Pa naravno, kad je covek imao bipolarni, a nije bio obavesten.
Ne treba opet ponavljati da se kantarion nikako ne kombinuje sa antidepresivima.

Meni su na listi za isprobavanje ovaj kombo iz naslova i sinteticki antidepresiv Melitor. Ne odjednom, naravno. S tim sto je i jedno i drugo preskupo.
Ali ponavljam, ovo treba istrazivati i istrazivati da se vidi koliko dugo sme se to piti u kontinuitetu, kakvi su rezultati, nezeljeni efekti, potencijalna zavisnost, uticaj na stitnu zlezdu, interakcije sa drugim lekovima, moguci uticaj na druge aspekte metabolizma.

A lekara koji ce to i teorijski uzeti u obzir mislim da je jako tesko naci.

#13 offspring

offspring

Član

• Beginners
  • PipPip
  • 26 posts

Posted 13 April 2019 - 10:17

Izvinite zbog poruke za porukom, samo sam hteo da pogledam cenu L-Triptofana, i naidjem na ovo

Ne kombinirati s antidepresivima i 5-HTP dodacima prehrani.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users