Jump to content

jesu li psiholozi zli i bezobrazni?

• Please log in to reply
105 replies to this topic

#21 Primal Pain

Primal Pain

Manic Depressive

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 334 posts

Posted 20 November 2016 - 12:31

Moja mi se lepo javi i na ulici. Bože svašta od nje. I moj psihijatar isto.

#22 Aruena

Aruena

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,863 posts

Posted 20 November 2016 - 14:13

Kao i u svakoj profesiji, ima divnih i savesnih, a ima i onih drugih.
Zato je najbolje ići na preporuku.

#23 atina

atina

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,828 posts

Posted 20 November 2016 - 14:16

Ne mislim da su zli ali dobar deo jeste bezobrazan, kao i svuda, s tim sto je njihova profesija takva da je to onda
malo nespojivo sa poslom kojim se bave ili bi trebalo da se bave na pravi nacin.

Slazem se sa Aruenom, ima i ovih i onih.

#24 serafim

serafim

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 947 posts

Posted 21 November 2016 - 01:56

@kruska
Jedno vreme mislim da sam realno precenio sebe i svoje mogucnosti, mozda je i to doprinelo depresiji. Ali u trenutku kada sam isao kod psihologa depresija je ucinila svoje i samopouzdanje je bilo 0. I to sam negde vec pisao da sam prvo pomoc trazio u veri u Boga i religiji gde se covek unizava, a psiholog cini suprotno, tebe kao individuu stavlja na prvo mesto. Tu sam dugo lutao, u medjuvremenu samopouzdanje nestalo i sebe potpuno potcenio. Sada sam u varijanti kada radim uglavnom na osnovu iskustva, a ne samopouzdanja, prihvatio sam koliki su moji dometi i to je to. Trenutno straha nemam od gotovo nicega, ali mi ne pada na pamet da izazivam i rizikujem, sto sam itekako radio kada sam bio pun samopouzdanja. Nekad me sreca pogleda, a ne retko i pucam jer sam imao visak samopouzdanja

Meni definitivno psiholozi ne leze i ne pomazu i to napisah na dosta mesta, ali mi zaista nije jasno sta kaze psiholog da bi rekli da je bezobrazan ili zao? Pitam zato sto ja to nisam tako dozivljavao, doduse nisu me lepili i spustali, ali bilo je kritika, sve to sto su lose o meni rekli ja znam, ali niko drugi mi to iz nekog razloga ne kaze u lice sem psihologa.

#25 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,013 posts

Posted 21 November 2016 - 11:03

očito ovisi od osobe do osobe, ja sam bila najzadovoljnija onda kad sam imala najviše samopuzdanja

#26 Apoptosis

Apoptosis

Многострадални

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,147 posts

Posted 21 November 2016 - 11:09

Jedna se mesecima dopisivala sa mnom, da bi mi na kraju rekla da sam joj bio case study za diplomski.
Pričao sam i sa jednom koja je bila ok, ali nestručna, na kraju je mislila da imam Minhauzenov sindrom.
Državna me je odmah pokopala "shizofrenim crtama" i "ovde su lekovi neophodni".

#27 Srecna

Srecna

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 293 posts

Posted 22 November 2016 - 07:28

View PostMacak, on 20 November 2016 - 05:15 , said:

Srecna, antidepresiv ne moze tako pomoci. Ali ni malo. Da bi antidepresiv poceo imalo djelovati trebas ga trositi redovno, svaki dan u isto vrijeme najmanje dva tjedna, nekome prodjeluje pravo tek nakon mjesec dana. AD se ili trosi redovno ili ne trosi nikako. Od neredovnog trosenja imas samo njegove lose nuspojave i bude ti jos gore. Daj mu priliku. Probaj. Dva mjeseca svaki dan u isto vrijeme. Ako za dva mjeseca ne budes bolje mjenjaj antidepresiv.
Od svakakvog zanimanja ljudi ima bezobraznih na zalost. Ja sam upoznao valjda samo dobre psihologe. Ne mogu reci ni rijeci protiv.
Pila sam antidepresiv oko mesec dana, ne mogu tacno da se setim. A Xanax sam pila isto a i po potrebi.

#28 kolač

kolač

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,564 posts

Posted 22 November 2016 - 11:16

Ja sam do sada imala pozitivna iskustva sa psiholozima.

#29 plavonebo

plavonebo

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 50 posts

Posted 22 November 2016 - 12:27

Mene je kada su me pustali iz bolnice testirala zena psiholog.Mozda zbog godina (posto je tada imala oko 50) i licnih frustracija koje je imala cinila mi se prilicno neprijatno cesto me je prekorevala kako ne znam da resim neki matematicki problem a zavrsio sam fakultet,mada je meni inace pamcenje najbolji deo intelekta.Ali ipak na kraju me je dobro procenila-napisala je da sam senzitivna licnost pasivno zavisne pozicije da imam dekompezaciju koja ima psihoticnih odlika.

Tako da isto mislim da psiholozi cesto znaju da budu neprijatni bas zbog licnih frustracija.Normalno je da oni koji su vise placeni -koji rade privatno imaju i bolji odnos s pacijentom.Ali uvek je neophodno da se zatrazi strucna pomoc pa bilo to u drzavnim klinikama ili privatno.

#30 Riot

Riot

Rip Burn †

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 687 posts

Posted 22 November 2016 - 14:33

View Postkruška, on 20 November 2016 - 09:52 , said:

psiholog treba da nudi rješenja za probleme a ne govori o manama i greškama

Onaj ko ne zeli da cuje istinu o sebi, koliko god bolno zvucala, na podvesnoj razini ni ne zeli da se izleci, ne želi da se promeni.Posao psihologa i jeste da detaljno analizira licnost pacijenta, ukazujuci mu na one osobine i ponasanja koji ga nazaduju i onemogucavaju da bolje funkcionise.

#31 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,013 posts

Posted 22 November 2016 - 15:29

psiholozi ne analiziraju, psihijatri koji koriste psihoanalitičku terapiju analiziraju, psiholozi se bave većinom terapijama koje imaju uhodana pravila i mnoge terapije se uopće ne temelje na nečijoj osobnosti niti kakvim istinama o osobi. Kad sam otišla kod psihologinje privatno pitala me prvo na kojim problemima želim da radim i kako to da postignem, a ljudi najbolje poznaju sami sebe nitko te drugi ne može dovoljno poznavati i govoriti nekakve istine o tebi. Psiholg može znati o meni onoliko koliko mu otkrijem i nešto na osnovu govora tijela, sve ostalo je nagađanje

#32 DusanMar

DusanMar

Baby

• Members
  • Pip
  • 18 posts

Posted 26 November 2016 - 01:37

Psihologa ima svakakvih, kao i terapeuta i psihijatara. Ali, najbitnije je da nadjes dobrog psihoterapeuta i dobrog psihijatra.

#33 nistameneveseli

nistameneveseli

Baby

• Members
  • Pip
  • 21 posts

Posted 21 January 2017 - 16:55

Ja ne znam jel do mene ili....bolujem od anksiozno.depresivnog poremećaja. Probala razne lijekove, do sad je uvijek bilo kao i da ne pijem ništa. Kroz godine tako. Niti bi osjećala promjenu kad bi počela piti, niti nuspojave kod skidanja - ništa.

Sad mi se dogodilo da sam na poslu "skoro pukla". Odnosno, stres je postao tako velik, da sam ja shvatila da, ako ne odem na bolovanje, ili ću početi stalno pred svima plakati ili ću sve poslati u...znate kamo! Mobing na razini, onako perfidan, vrijeđanje zamotano u "vi ništa ne razumijete" i "zašto to još ne znate" i "znate, ne znam kako ćete dalje tu raditi ako ne obavljate zadatke na vrijeme" (ne moram ni reći da je to "odgovarajuće" vrijeme za obaviti zadatak van svake pameti i ne bi ni Sheldon uspio u tom roku). Uglavnom, ja sam otišla do opće prakse koja mi je otvorila bolovanje i poslala me psihijatrici. Opet je sad bila neka druga (ovisi tko radi taj dan), ali nešto ovakvo nisam još doživjela.

Prvo - žena me prekidala u pola rečenice. U 15 minuta koliko sam bila kod nje, ona je zaključila (i rekla) da sam lijena, da bježim od odgovornosti, da ako se mene maltretira problem je u meni, ja se ponašam ko razmaženo dijete, kad ja konačno namjeravam odrasti itd.

Osjećala sam se ko zadnje govno. K tome joj ordinacija nema nikakvu izolaciju, sve se van čuje, i čim sam ušla u čekaonu i čula ju kako razgovara sa pacijenticom prije mene, sjećam se da mi je nešto govorilo "nije ova za tebe, bježi"! Uglavnom, sa 50mg Zolofta, prebacila me na 100mg, dala termin za kontrolu u vrijeme kad neću moći doći (probala sam joj objasniti da mi baš taj termin ne odgovara nikako, no ona me isto prekinula uz komentar da mi ne odgovara jer ne želim doći, a ne jer zbilja ne mogu) itd. Gledam nalaz, napisala mi je čak da sam lijena, da reagiram u afektu, da sam labilna, sve nešto, onako grozno za čitati. I najbolji dio - rekla mi da će napisati preporuku mojoj liječnici opće prakse nek mi odmah prekine bolovanje :nevjerica:.

Ja nisam sposobna niti prismrditi na posao, ako odem, ili ću sebi ili nekome drugome nešto napraviti (ne mislim namjerno, nego ono, posao mi je terenski, ne mgou ni voziti koncentirarano, samo plačem i tako)...na bolovanju od srijede, danas je subota i sad ja stalno strepim....liječnica mi je otvorila bolovanje na 10 dana, rekla da ćemo vidjeti za dalje, 10 dana brzo prođe...ja ne znam što nek radim. Trebala bi sl.tjedan po tablete, jer kako mi je doza poduplana, brže ću popiti trenutnu kutiju.

Imate neki savjet? Ja k ovoj ne bi više išla. A ima odlične preporuke po netu! Jel se može dogoditi da me opća praksa pošalje na posao čim dođem sl.tjedan do nje?!

#34 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,013 posts

Posted 21 January 2017 - 17:07

uh nekad bi rekla ne mogu vjerovati ali sad mogu vjerovati, ja sam isto došla kod jedne kad sam joj rekla da imam problem s koncentracijom ona me počela ispitivati sumnjam li u svoju inteligenciju, kad sam rekla ne, ona je počela govoriti kako je uspjeh u školi i fakultetu pokazatelj intelignecije.
Odjebat to za trajno. Dođeš kod psihologa da ti pomogne ono te sjebe dodatno, očito imaju neke svoje frustracije koje liječe na drugima, a najlakše je liječiti frustracije na nekome ko ima psihičke probleme jer u svakoj raspravi izgubit ćeš na onom "a šta ti znaš ja sam se školovala za to, ti samo nećeš da priznaš da sam ja upravu, da si ti upravu ne bi bila u tom stanju". I tako će ti cijela okolina reći, nikad ne možeš biti upravu jer onda se praviš pametna, treba da slušaš svog psihića ko pas, kad kaže skoči ti skočiš bez prigovora, ako ne uradiš to onda ti zapravo ne želiš da ti bude bolje i samo tražiš izgovore :rolleyes: To sam čula toliko puta i eto više me ne iznenađuje. Reći ću ti samo da je karakteristika dobrog psihologa da ti popravi raspoloženje, a ne da ga još više uništi, pa ti odluči, ali ja bi tu prekrižila za trajno

#35 nistameneveseli

nistameneveseli

Baby

• Members
  • Pip
  • 21 posts

Posted 21 January 2017 - 17:21

Slažem se. Da mi je sa svakim prije bilo tako, onda ajde, ali ova je prva. Zaboravila sam na možda ključnu stvar - kaže ona meni "možda je vrijeme da se suočite s tim da niste dovoljno sposobni raditi taj posao"....ok, ovo čak i ja znam da nije, pa ne radi se o kirurgiji, za boga miloga.

Sad ne znam što...dala mi je liječnica uputnicu koja vrijedi godinu dana (nisam ni znala da to ima). Kad sam izašla od psihijatrice, pitala sam sestru da mi vrati uputnicu, jer vrijedi godinu dana za terapije, a ja više ne nemjeravam dolaziti tamo. Rekla je samo da ne može, da sam već "počela". Mah, sad mi je tek loše, niti znam kad će me vratiti na posao, niti hoću li imati psihijatricu nakon ovog, možda mi moja opće prakse neće dati drugu uputnicu (čak mi je i logično da ju ne da, jer jednu već imam, samo je kod psihijatrice), na kraju će se još ljutiti na mene....što nek radim...uf!

#36 archaic_tiger

archaic_tiger

Kristalno čeljade

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,125 posts

Posted 21 January 2017 - 17:32

@Nistameneveseli,

Jedino što ja znam jeste-da sam ja bila na tvom mestu tog dana,i da sam čula sve ono što si ti čula...Pa ja bih u toj ordinaciji napravila takav džumbus i takav haos da bi sve odjekivalo,s tim što bi k*rava na kraju jedva izvukla živu glavu odatle. Pa ako već treba da joj se jasno "nacrta" da se osećaš loše i da nisi u stanju da funkcionišeš kako treba-znači,ako sve baš mora da joj se jasno pokaže i uživo demonstrira-onda si možda zaista i trebala da joj "u punom sjaju" omogućiš da vidi koliko ti je zaista loše.

Debili jedni prokleti... :wry:

#37 Peti Element

Peti Element

* Truly Madly Deeply *

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 464 posts

Posted 21 January 2017 - 17:35

A šta ako ste bili na korak da se smuvate?

Kao Richard Gere sa Lenom Olin u Mr. Jones ....

Naprosto sam preuzeo sve u svoje ruke i izgledalo je kao da smo promenili uloge....naravno da je moralo da prestane.....

Trenuci istine ;)

#38 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,013 posts

Posted 21 January 2017 - 17:38

mora ti doktorica opće prakse dati drugu uputnicu imaš svo pravo svijeta da biraš sebi doktora i onog opće prakse i psihologa i psihijatra i bilo kojeg doktora koji postoji, ako ti ne daju obrati se direktoru, eto ovdje kod mene je bio slučaj da jednom momku nisu htjeli promijeniti doktora, nije bilo u vezi psihe ništa, on je onda fino otišao direktoru rekao neće da mu promjene doktora, na kraju su promijenili uz ispriku. Nek se ljute, znam da je teško podnijeti sve to kad si već u lošem stanju i žalosno je da se još moramo boriti i sa doktorima, ali radi sebe uradi jer ta ti može samo pogoršati stanje

#39 Peti Element

Peti Element

* Truly Madly Deeply *

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 464 posts

Posted 21 January 2017 - 17:57

View Postkruška, on 21 January 2017 - 17:38 , said:

mora ti doktorica opće prakse dati drugu uputnicu imaš svo pravo svijeta da biraš sebi doktora i onog opće prakse i psihologa i psihijatra i bilo kojeg doktora koji postoji, ako ti ne daju obrati se direktoru, eto ovdje kod mene je bio slučaj da jednom momku nisu htjeli promijeniti doktora, nije bilo u vezi psihe ništa, on je onda fino otišao direktoru rekao neće da mu promjene doktora, na kraju su promijenili uz ispriku. Nek se ljute, znam da je teško podnijeti sve to kad si već u lošem stanju i žalosno je da se još moramo boriti i sa doktorima, ali radi sebe uradi jer ta ti može samo pogoršati stanje

Sujetni su, što je jedna od osobina ljudi i dalje... :)

@nistameneveseli

Da znaš nešto, psiholozi su male lukave zverčice koje znaju da rade svoj posao....imaju razne taktike. Jedna od njih se zove - provokacija.... koga briga šta ti hoćeš da kažeš?!?!?! Ti možeš da pričaš satima a da ne kažeš ništa a možda je ona uspela u 15 minuta da izvuče najveću bol iz tebe. Možda grešim, ali razmisli o tome..... Zajebi net i doktora Google ! Ali , ako ima dobre preporuke onda stoji ovo šta sam rekao!

Da ti malo dočaram, napisaću ti jedan vic. Došao novinar da intervjuiše najpoznatijeg psihijatra u New York i postavi mu prvo pitanje: Da li je istina da vi naplaćujete 100 dolara svako postavljeno pitanje?
Psihijatar odgovara: DA Koje je vaše sledeće pitanje za 100 dolara?

Da li shvataš? Ponekad je i njima veoma teško da razluče šta je šta... Ne može preko noći, pokušaj da se opustiš. Koliko je u lekovima, toliko je i u tebi. Ja (ograđujem se sa time JA - znači tako bi ja uradio) bih psihologu dao još jednu šansu ali na početku razgovora da kažeš šta ti je u prethodnom susretu smetalo. Traži odgovore. Verujem da ćeš ih dobiti.... Želim ti lep vikend :)

#40 nistameneveseli

nistameneveseli

Baby

• Members
  • Pip
  • 21 posts

Posted 21 January 2017 - 18:51

Palo je meni na pamet da ona mene provocira možda. Ali imala sam jedno takvo isksutvo, i ipak nije bilo tako neugodno, i prepoznala sam da me liječnik samo provocira - ovo mislim da nije to. Nemoj zaboraviti da sam ju čula kako razgovara sa pacijenticom prije mene, nešto je bila riječ o kreditu i ova je nju tako poklopila, isto joj nije dala do riječi, a po razgovoru se kužilo da se vjerojatno čak i privatno znaju.

Hvala @otrovna, ja k ovoj više ne idem (osim, mooooooooožda ako budem dobro taj dan i ako budme ipak mogla u tom terminu, pa tek toliko da provjerim za ziher jel me samo provocirala ili će biti što drugačije). Lijepo ću općoj praksi (koja mi je ok) objasniti što je bilo, pa kud puklo da puklo - ako me pošalje na posao i ako se složi s ovom, i ništa od promjene psihijatra - morati ću. Nemam trenutno snage mijenjati i opću praksu, ok je inače.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users