Jump to content

Samopovredjivanje (Self-harm)

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
63 replies to this topic

#1 FreakElixir

FreakElixir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 641 posts

Posted 26 August 2012 - 22:45

Ne znam da li vec postoji topic na ovu temu,ali nisam ga videla.Ali da li neko ima ovaj problem? Kako se bori sa tim ? I kolika je uopste granica izmedju samoubistva i samopovredjivanja?

#2 Sumnjivo lice

Sumnjivo lice

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 17 posts

Posted 27 August 2012 - 02:09

Imaš li ti neko iskustvo sa ta dva, ako imaš da li bi podelila?
Samopovređivanje kapiram da nastaje kad je duševni bol toliko veliki da ti celo telo gotovo žudi za tim. Nisam to nikad imao, prviše se plašim bola, ali sam imao kakve-takve pokušaje samoubistva.

#3 FreakElixir

FreakElixir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 641 posts

Posted 27 August 2012 - 15:55

Pa konstantno se samopovredjujem i vise je postalo kao ovisnost.Naravno da je bilo i par pokusaja samoubistva.Ali vise ni bol ne osecam

#4 Sumnjivo lice

Sumnjivo lice

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 17 posts

Posted 27 August 2012 - 22:20

Zašto? Šta osećaš, šta razmišljaš? Šta te tera na to?

#5 pile

pile

Gallus gallus domesticus

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 753 posts

Posted 27 August 2012 - 22:39

Pokušaj prelistati teme o graničnom poremećaju ličnosti, možda je tamo neko podijelio svoje iskustvo.

#6 FreakElixir

FreakElixir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 641 posts

Posted 28 August 2012 - 20:04

Pa ponekad su to glasovi , ponekad je duboka depresija ,nekad jednostavno zelim samo nesto da osetim...
Vazi pile,hvala,pogledacu

#7 jagged_little_pill

jagged_little_pill

Član

• Members
  • PipPip
  • 38 posts

Posted 28 August 2012 - 20:47

Ja sam se samoozljeđivala jer sam se gadila sama sebi,mrzila sam osobu koja sam postala,željela sam se kazniti jer sam mislila da moje postojanje nema smisla.Previše je ožiljaka na mom tijelu,podsjećaju me na svu patnju kroz koju sam prošla...

#8 FreakElixir

FreakElixir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 641 posts

Posted 29 August 2012 - 17:07

Jagged, potpuno te razumem..slican je slucaj i samnom,sada se gadim sebi zbog svih tih oziljaka

#9 jagged_little_pill

jagged_little_pill

Član

• Members
  • PipPip
  • 38 posts

Posted 30 August 2012 - 13:45

Ja sam zapravo ponosna na njih iako sam ih dugo skrivala.Jedini mi je problem kako objasniti ljudima otkud mi ti ožiljci,a stalno nešto zapitkuju...

#10 markobgd

markobgd

MASTER

• Banned
  • PipPipPipPipPip
  • 261 posts

Posted 31 August 2012 - 20:45

Da li u samopovredjivanje spada i cupkanje, kidanje zanoktica? Neretko i krv ume da krene na mestu oko nokta gde pokidam zanokticu. Kazu da je kidanje zanoktica nesto sto je jako bolno, ali ja taj bol jednostavno ne osecam. Vase misljenje, ili iskustva bih bas voleo da vidim. Inace patim od depresije

#11 Dead Like Me

Dead Like Me

Član

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 376 posts

Posted 31 August 2012 - 21:25

Prvi put sam se samopovredila sa 13 godina, danas to radim gotovo redovno. Uglavnom nema suicidne namere iza toga, rekla bih da to radim kada sam pod velikim pritiskom ili kada napravim veliku grešku.
Posle, kad pogledam rane, se toliko pokajem što sam to uradila, da mi dođe i zbog toga da se kaznim. Da ne pričam o pogledima i pitanjima drugih. Najgore mi je kad neko misli da radim to zbog pažnje, što je, bar u mom slučaju, besmisleno. Zvuči smešno, ali stvarno je neprijatna navika, impuls, šta god. Volela bih da se toga oslobodim.
Inače, kao dete sam grizla sebe u snu. Događalo se čak i da me zateknu kako spavam u sedećem položaju i grizem se za noge. Vodili su me kod raznih lekara i vračara, koji su se složili da to radim "od straha", mada nisam ispoljavala strahove od nečeg određenog tada, niti su me stariji nečim zastrašivali. To je vremenom prestalo. Možda se čak i to može tumačiti kao početak nagona za samopovređivanjem?

#12 Care

Care

My name is care - (engl. briga, ), a carica sam odavno

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,101 posts

Posted 31 August 2012 - 21:31

Prošla sam kroz tu fazu. Trajala je neko vrijeme i prošla. Ne znam je li to zahvaljujući lijekovima i terapiji, ali gotovo je. Više mi tako nešto ne pada na pamet. Jednostavno je prošlo. Možda sada imam neki drugi "fokus", ali sa samoozljeđivanjem je gotovo.

#13 FreakElixir

FreakElixir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 641 posts

Posted 02 September 2012 - 16:36

Marko : da zanoktice kidam redovno od nervoze,ili kada sam pod sresom,takodje ne osecam bol...vise ni od secenja ne osecam bol.
Dead : desavalo se da se samopovredjujem takodje i iz krivice,i onda se takodje osecam jos vise krivom,ali uz to je uvek bilo i suicidalnih namera
ne znam kako da se suzdrzim , samo to zelim da znam , jer ne moze vise ovako..a i to sto si rekla da ne pricamo kako drugi ljudi gledaju na to.

#14 Dead Like Me

Dead Like Me

Član

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 376 posts

Posted 04 September 2012 - 22:34

View PostFreakElixir, on 02 September 2012 - 16:36 , said:

Dead : desavalo se da se samopovredjujem takodje i iz krivice,i onda se takodje osecam jos vise krivom,ali uz to je uvek bilo i suicidalnih namera
Ako se ja pitam, krivica i nesigurnost su majka svih psihičkih problema.
Ne poričem da sam duboko suicidna osoba, ali znam da sam postupak samopovređivanja nikako ne može da dovede do toga - sve i da zakačiš venu, tako da razdvajam te dve "delatnosti". Rezanjem vena i gutanjem tableta je uspeo da se ubije samo onaj kome se baš posrećilo.
Samoubistvo je definitivan čin i da bi se izveo treba dobro promisliti, informisati se i preduzeti nešto konkretno.

#15 maza

maza

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 417 posts

Posted 05 September 2012 - 11:29

Imam potrebu da povredim sebe, osećam krivicu, osećam da sam to zaslužila. Kad sam videla juče majku sa kakvim gađenjem i prezirom mi se obratila samo sma htela da isečem sebe , da se poništim, da ne postojim.. Pijem sedative od juče neprestano i ne mogu da podnesem da sam u svesnom stanju. Pokidaću sebe u delove ako nisam pod sedativima.

#16 Care

Care

My name is care - (engl. briga, ), a carica sam odavno

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,101 posts

Posted 05 September 2012 - 21:41

@maza, razmišljala sam na sličan, gotovo isti način. Nitko nije vrijedan tvoje boli i kažnjavanjem sebe nećeš promijeniti svoju majku. Promijeni način svog gledanja na nju, a i na druge ljude i njihove postupke.

#17 FreakElixir

FreakElixir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 641 posts

Posted 09 September 2012 - 16:24

Slazem se sa Care u potpunosti.
A sto se tice da je nemoguce izvrsiti suicid overdozom tableta i rezanjem vena ne slazem se.Bila sam u klinickoj smrti upravo overdoziranjem od tableta i velikom kolicinom alkohola,takodje u kriticnom stanju zbog rezanja vena uzduz,ne popreko.Iako sam izvrsavala suicid iz afekta i zbog psihoze.

#18 nnnn

nnnn

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 617 posts

Posted 10 November 2012 - 21:56

Evo jednog meni simpaticnog videa na Engleskom od jedne djevojke koja je opisala na svoj nacin kako dolaze misli o samoozljedjivanju/samopovrijedjivanju i kako ih je "zaobisla":

http://www.youtube.c...EY&feature=plcp

Napomena: Video naravno sluzi samo za zabavu ni na koji nacin nije namjenjen da se koristi niti su metode koje je navela ispitane da pomazu samo sluzi kao zabava, eto bio mi simpatican pa da podijelim s vama.

#19 Nancee

Nancee

Baby

• Members
  • Pip
  • 15 posts

Posted 20 November 2012 - 14:10

Evo i mene među samoozljeđivačima. Počela sam se ozljeđivati s nekih 14-15god, ne znam koji je razlog bio, vjerojatno teško uklapanje u novu okolinu, srednja škola, ovo-ono..a ja sva razapeta od testova i želje da budem najbolja učenica u razredu, zanemarila sebe i sve oko sebe, postojala je samo knjiga. I svaka loša ocjena, svaka uvreda, svaki trenutak kada bih se osjećala usamljenom, družila bih se sa žiletom koji je ostavljao crtice na mojim zapešćima...
Traje i dan danas, ali sad u obzir dolazi više stvari osim žileta - grebanje noktima po postojećim ranama, udarci (usmjereni prema meni ili nekoj neživoj prirodi), čupanje kose, ugrizi...praktički sve. U pet godina koliko to traje, tek je prije par mjeseci to uvidio moj dečko (sada bivši), a tek prije nekoliko tjedana sam stala pred mamu i pokazala joj ruke. To sam napravila jer mi se činilo da nije dovoljno ozbiljno shvatila kad sam joj rekla da trebam nečiju pomoć.

#20 TPL

TPL

CAR

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 714 posts

Posted 27 November 2012 - 14:46

Ruke su mi toliko isjecene da nekih 15-ak godina ih nisam uopste pokazivala. I po nogama imam oziljaka.
Zasto? Da bih smanjila emocionalnu patnju. Da bih skrenula svoju paznju na fizicki bol, na bol koji je opisiv, u koji moze da se upre prstom.
Skretanje paznje na fizicki bol je trenutno, dok fizicki bol traje. Jednom sam se toliko isjekla da umalo nisam umrla. Detalji su vrijedni horora.

Tezinu automutilacije sam shvatila kada sam primjetila da je moja kcerka uradila slicnu stvar. Na srecu, njena automutilacija nije ostavila vazne fizicke oziljke, a ja sam se orijentisala da joj pomognem. Tako sam prestala.