Jump to content

Potreba za pamćenjem, čitanjem, učenjem, informisanjem...

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
11 replies to this topic

#1 abba

abba

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 8 posts

Posted 27 September 2015 - 20:04

Pozdrav. U poslednje vreme imam jako izraženu potrebu da radim gore pomenute stvari...Sve je to donekle super, ta želja za usavršavanjem i širenjem vidika, ali to je već postalo dovoljno mučno i opsesivno za mozak da me ometa u svakodnevnom funkcionisanju. Naime, koji god tekst čitam uverim sebe da to mora da bude napamet naučeno i upamćeno kao da je recitacija i da ja to moram da reprodukujem od A do Š kako je i napisano. Započnem više stvari odjednom, i nijednu ne dovršim do kraja kako treba jer nemam koncentraciju, produktivnost mi je minimalna...Počnem da radim više stvari istovremeno, unakrsno čitam neke tekstove, ali ni na jedan ne mogu kvalitetno da usmerim pažnju, misli mi lete non stop. I kada pročitam nešto, posle izvesnog vremena opet dobijem nagon iznova da ga pročitam, jer mislim da nije dovoljno dobro naučen. Dakle, imam tu neku šašavu potrebu da vršim reviziju svog znanja i svega naučenog, misleći da to nije dovoljno kvalitetno i da mora još tu da se radi i dopunjuje. Patim i od tog perfekcionizma, pa otuda donekle ta težnja da imam u glavi sve posložene informacije i pristup njima kao fajlovima na kompjuteru, tačno i precizno. Primera radi, kada čitam neki rad i članak iz oblasti koja me interesuje (kao što je biciklizam ili psihologija), ja onda sebi uvezem u glavu da tu oblast moram da izučim od početka do kraja, što temeljnije i studioznije. Ne zadovoljavam se površnim infomacijama, već težim da prodrem u suštinu materije. Postavim se prema tome kao da mi je to primarno zanimanje, a ne samo sfera interesovanja. To onda naravno dovodi do premora i gubitka pažnje. Prosto rečeno, ja kao da želim sve da znam i naučim i o svemu budem informisan. Naravno, to je nemoguće, ali onda ja završim sa frustracijama i nezadovoljstvom zbog nesposobnosti da sve to popamtim.
Zbog svega toga teško vodim razgovore, ne mogu da se skoncentrišem na ono što pričam, teško pratim sagovornika kada mi se obraća... Odsutan sam, misli mi lutaju jer razmišljam o tim svojim ''rupama'' u znanju i o tome šta još treba da pročitam...

Mislim da problem leži u moj problem leži u nedovoljnom vrednovanju sebe i razmišljanju da ču biti odbačen ako nešto ne znam, tj. tu umanjenu vrednost pokušavam da nadomestim i podignem većim znanjem i informacijama...Da li je neko imao ovakvih problema i kako se nositi sa ovakvim opterećujućim mislima? Možda sam napisao i nešto konfuzno, ali trenutno mi koncentracija nije jača strana...

#2 mala_princeza

mala_princeza

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 115 posts

Posted 27 September 2015 - 20:20

Ja imam isti problem.Ne znam ,dal to mogu nazvati manom ili vrlinom,jer čovek tokom celog života uči,i bolje znati o svem nego ne znati ni o čemu.Svaki put kad naučim nešto novo,npr novu reč,ja se osećam ispunjenom i srećnijom,a kada nemam slobodnog vremena i pretrpana sam obavezama onda sam jako besna,nekad i agresivna što nisam ništa naučila ili pak pročitala bar 50 strana knjige.
Ne znam da li je to za  razgovor sa psihijatrom ili pak puka želja da sebe usavršavamo na taj način,kao što ljudi rade na sebi,svom telu  u teretani mi tako radimo na mozgu ;)

#3 abba

abba

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 8 posts

Posted 27 September 2015 - 20:27

Jeste sa jedne strane rad na sebi i mozgu, ali u mom slučaju je to je i forsiranje samog sebe na nešto što van granica mogućeg i realnog.

#4 Dave

Dave

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 726 posts

Posted 27 September 2015 - 20:32

Mozda je pocetak opsesija,mozak je toliko iscrpljen mentalno da postaje krut,prosao sam i ja kroz tu fazu.Jel si imao skoro neke strahove i stres?

#5 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,013 posts

Posted 27 September 2015 - 21:16

nekad sam bila takva, ne samo kod učenja, nego kod svega u životu, dobro i sad patim za nekim savršenstvom, ali pošto sam se toliko udaljila od tog nekog ideala, više i ne pokušavam ništa. Možda da se posvetiš samo jednoj oblasti, nečemu što baš voliš i da se tu usavršavaš, da se tome posvećuješ, to daje osjećaj vrijednosti i samopouzdanja, a nećeš se previše preopteretiti

#6 abba

abba

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 8 posts

Posted 27 September 2015 - 21:22

Prosao sam kroz depresiju, sada mi povremeno mi naidju neke depresivne epizode, Ove opsesivne misli su počele da se javljaju nakon što me je zakačila depresija, tako da verovatno ima neke povezanosti sa njom. U poslednja 3 meseca je bilo relativno stabilno stanje, nisam uzimao lekove niti sam imao neke potrebe.

#7 genova

genova

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 172 posts

Posted 28 September 2015 - 14:58

To je meni neki vid opsesije. Sam kazes da si perfekcinista, a ovo meni lici i na OKP, ako se ne varam.

#8 empire-of-dirt

empire-of-dirt

Admin

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,581 posts

Posted 28 September 2015 - 16:59

Pokušaj da poređaš po važnosti te stvari koje počneš istovremeno da radiš. Uloži napor da odrediš šta je 1., 2., 3. po redu itd - nije lako, ali sigurna sam da ti se to može iskristalisati. Zapiši šta te sve zanima i kako je najbolje naučiti te stvari. I sam kažeš da si svestan da ne možeš nikad naučiti sve o svemu (ili ičemu) - odaberi  neku specijalnost unutar oblasti koja te zanima i nju prouči. Plastičan primer, ali zanima te biciklizam, izučavaj detaljno planinarski biciklizam jer nećeš nikad svakako moći sve. Redukuj na još uže ako je moguće. Razumeti ovaj članak, razumeti ovu knjigu o datoj temi.
Tako ćeš izbeći frustraciju i dobiti nekakvu satisfakciju.
Pokušaj ako možeš da postaviš i neko ograničenje na to šta znači znati nešto - reprodukovati napamet sve svakako to ne znači. Samo promisli detaljno šta misliš da racionalno znači nešto naučiti, i onda to isto zapiši, da bude negde jasno definisano, i možda ćeš vremenom prihvatiti i takvo shvatanje naučenosti. U tom slučaju će ti biti još lakše da dobiješ satisfakciju umesto frustracije.

#9 abba

abba

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 8 posts

Posted 28 September 2015 - 20:54

View Postempire-of-dirt, on 28 September 2015 - 16:59 , said:

Pokušaj da poređaš po važnosti te stvari koje počneš istovremeno da radiš. Uloži napor da odrediš šta je 1., 2., 3. po redu itd - nije lako, ali sigurna sam da ti se to može iskristalisati. Zapiši šta te sve zanima i kako je najbolje naučiti te stvari. I sam kažeš da si svestan da ne možeš nikad naučiti sve o svemu (ili ičemu) - odaberi  neku specijalnost unutar oblasti koja te zanima i nju prouči. Plastičan primer, ali zanima te biciklizam, izučavaj detaljno planinarski biciklizam jer nećeš nikad svakako moći sve. Redukuj na još uže ako je moguće. Razumeti ovaj članak, razumeti ovu knjigu o datoj temi.
Tako ćeš izbeći frustraciju i dobiti nekakvu satisfakciju.
Pokušaj ako možeš da postaviš i neko ograničenje na to šta znači znati nešto - reprodukovati napamet sve svakako to ne znači. Samo promisli detaljno šta misliš da racionalno znači nešto naučiti, i onda to isto zapiši, da bude negde jasno definisano, i možda ćeš vremenom prihvatiti i takvo shvatanje naučenosti. U tom slučaju će ti biti još lakše da dobiješ satisfakciju umesto frustracije.

Da, moraću tako, nema drugog načina. Problem je što ću ja uvek skakati sa teme na temu i govoriti sebi: ''Ma to nije dovoljno, daj još'', ali moram da se zadovoljim time što mogu. Ponekad uspem da primirim i racionalizujem ove opsesivne misli sledećom rečenicom: ''Ne znaš sve, ali uvek možeš da se usavršavaš i dopunjuješ to znanje''. I moram da priznam da to ima efekta u određenoj meri. Mislim da su ove opsesije posledica nerešenog emotivnog stanja. Prepoznajem kod sebe odlike odbrambenog mehanizma koji ponajviše ima sličnosti sa sublimacijom. Nisam nikad bio u vezi i onda se kao odgovor na frustracije i potisnute želje javlja potreba za učenjem i intelektualnim aktivnostima, odnosno pokušavam da znanjem na neki način kompenzujem nedostatak na ljubavnom polju.

#10 empire-of-dirt

empire-of-dirt

Admin

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,581 posts

Posted 28 September 2015 - 22:49

Mislim da je to dobar pristup, jer to jeste racionalni pogled na situaciju. Da li si se nekad susretao sa principima kbt? Jer je to ti principi - prihvatanje svojih ograničenja i menjanje nerealnih zahteva od sebe realnim, kao i to da osećaj bezvrednosti dovodi do toliko intenzivne emotivne reakcije ako ne naučiš - pa ako se nisi susretao baci pogled, mislim da će ti koristiti.

Isto tako mislim i da pošto si svestan tog svog dubljeg problema, mislim da je podjednako bitno baviti se i time kako da se ne osećaš tako kako se osećaš povodom svog ljubavnog života, a ne samo time da ne budeš opsesivan u učenju, naročito kad je to posledica onog prvog.

mojih 0.05rsd

#11 abba

abba

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 8 posts

Posted 30 September 2015 - 09:01

Jesam se susretao sa KBT terapijom, dala je izvesne rezultate. Psiholog mi kaže da to ima veze sa mojim emotivnim stanjem, ugašeni nagonski i emotivni deo dovodi do opsesija, tj aktivira se odbrambeni mehanizam. I jeste tačno, potpuno sam emotivno otupeo. Nemam više neku želju da se cimam oko devojaka, ne interesuje me to. Libido je takođe nula. Iskreno, mučno i teško mi je uopšte da razmišljam bilo šta na temu ljubavnog života, izbegavam takve misli. Kada neko za četvrt veka ne uspe baš mnogo da napravi pomak na tom polju, vremenom počne polako da se gasi. Međutim, iako tvrdi da to jeste problem, meni ne predstavlja problem, ja sam prihvatio to stanje. Mogu da živim i funkcionišem normalno, mnogo se bolje osećam nego kada sam bio u depresivnom stanju. Problem su samo ove opsesije, one me proganjaju s vremena na vreme...

#12 Vodonosa

Vodonosa

Baby

• Members
  • Pip
  • 11 posts

Posted 27 November 2015 - 22:21

Imamo slican problem. To je stvar nekih kompleksa (nizih vrijednosti). Npr. tvoj kolega/ica sa posla je kao hodajuca enkciklopedija,relativno se razumije u sve bitnije sfere zivota.
Kad sa njim komuniciras imas osjeca,kad da nema ni jedne teme o kojoj on ne bi mogao da diskutuje. Ili to takodjer moze biti stvar obrazovanja ,ako je neko skolovaniji od tebe.
Sve su to apsurdne i smjesne stvari ,pazi moras da shvatis da ces biti prihvacen ,iako nemas doktorat. Zato izbaci taj perfekcionizam iz upotrebe,jer nijedna osoba na svijetu nije savrsena.
Zasto bi ti onda bio? Svi ostali rad greske i ne funkcionisu perfektno ,uvjek nalete na neki nedostatak.To je savim normalna stvar. Takodjer bi ti savjetovao ,kao u prethodnim postovima da nastavis sa KBT terapijom.

Sve u svemu to sto se tice tog edukovanja,usavrsavanja i trazenja znanja.To mozes da lijepo organizujes. Npr. svaki dan odredis po 1 h da citas nesto sto te zanima.
Navijes sebi stopericu ,kad prodje vrijeme dizes se  i radis neku aktivnost. Pozoves komsiju Peru da idete na basket Ili odes do tertane.Bilo koja konstruktivna i korisna radnja je super,da zaboravis
tu opsesiju i opustis mozdane vijuge.

Sto se tice ljubavnog zivota ,to takodjer moras da popravis . Prvo sto ces da uradis,da obnovis svoju gardarobu.Poradis na svom stilu i izgledu.
To moze da bude odskocna daska da se napumpa tvoje samopuzdanje. Prvo ces da pokusas sa prijeteljima ,poznanicima tj. oni koji su cesce u zenskom drustvu .
Ili ako imas neku prijateljicu,to je super stvar izlazi sa njom cesce mozda ti ona neku nabaci.A to stvara pozitivan interes kod zena kad te vide da se kreces u zenskom drustvu.
Takodjer pokusaj da se uclanis na neku sekciju ,radionicu ,kurs volontiraj pozabavi se mjestima gdje dominiraju zene.

Nadam se da sam barem malo pomogao...