Jump to content

OKP Anksioznost

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
9 replies to this topic

#1 keno777able

keno777able

Član

• Members
  • PipPip
  • 38 posts

Posted 08 April 2016 - 18:23

Pozdrav svima. Da odmah navedem terapiju... Dipresan 20mg 1 ujutro, i Olandix(Olanzapin) 5mg uvečer.
Olanzapin mi je uveden prije nekih mjesec dana, nije da nema poboljšanja, ali nije to to, i dalje su tu kompulzivne radnje, prije neki dan sam imao derealizaciju/depersonalizaciju mislim možda i po prvi put, spomenuo sam je psihijatru.
S obzirom na to da ovaj Olanzapin ili ne djeluje dobro, ili još nije prodjelovao, imate li vi neku preporuku o nekoj literaturi ili slično, vezano za kompulzivne radnje, a da nije ona  metoda 4 koraka, nju sam isprobavao, i ili nisam bio dovoljno istrajan, ili ne znam...
Pitao me psihijatar da li sam ikada pio Anafranil, ovdje sam vidio da je to neki antidepresiv, koja je razlika između njega i paroksetina kojeg pijem, rekao sam mu da nisam pio kao što ni nisam haha.
Nadam se da će ovaj post imati odgovora, prošli kad sam postavljao niko nije odgovorao. :D

#2 ĐeneĐene

ĐeneĐene

think less feel more

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,538 posts

Posted 08 April 2016 - 18:36

za literaturu vidi ovde http://www.depresija...hp?showforum=38
za okp uopšteno vidi ovde http://www.depresija...?showtopic=2724
za lekove ne znam nisam pio anafranil
olanzapin nije za kompulzije koliko ja znam
za to se daju ad (ssri i taj anfranil na primer)

#3 keno777able

keno777able

Član

• Members
  • PipPip
  • 38 posts

Posted 08 April 2016 - 18:55

Objasnio mi je da se Olanzapin daje za terapijski rezistentne slučajeve anksioznosti, kada uobičajena terapija baš i ne djeluje, i da se zato daje, a pogotovo kod OKP, to se može i proguglati čak. :D

#4 ĐeneĐene

ĐeneĐene

think less feel more

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,538 posts

Posted 08 April 2016 - 18:57

ne znam ja pijem ap za psihozu
a oko opsesivnih misli i anksioznosti mi pomaže paroksetin
možda i ap ima udela sasvim moguće

#5 elle panique

elle panique

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 159 posts

Posted 09 April 2016 - 16:52

i ja sam dobila olanzapin tj. zyprexu za tjeskobu (i okp)
AP se u manjim dozama daju za jaka tjeskobna stanja jer su manje adiktivni od anksiolitika i imaju općenito drukčiji način djelovanja na ta stanja, ajmo reć više dubinski, za razliku od benzota koji ublažavaju simptome i privremeno umiruju .

Keno, nažalost nemam odgovor na ovo tvoje, ja sam si ''pametno'' izbacila AP na svoju ruku jer sam imala feeling da ništa od njih, a to ne savjetujem baš nikako.
Kako ti se manifestira okp?
znaš li otprilike od kuda ti tjeskoba dolazi, što je uzrokuje?

#6 keno777able

keno777able

Član

• Members
  • PipPip
  • 38 posts

Posted 10 April 2016 - 12:54

Odg sam ti u pp manifestaciju okpa.
Slazem se da Olanzapin djeluje na drugi nain. Nekako si otupljeniji, smireniji da se tako izrazim.
Hvala na odgovoru. :D

#7 gianni

gianni

Depresivan

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,336 posts

Posted 10 April 2016 - 13:01

Imam istu situaciju kao i ti, olanzapin sam dobio kada mi xanax nije djelovao, pijem ga po potrebi.  Imam isto kao i ti radnje jos od djetinjstva. Mislim da tu nema pomoci :(

#8 keno777able

keno777able

Član

• Members
  • PipPip
  • 38 posts

Posted 10 April 2016 - 13:21

Sta bi Gianni, i ja mislim da je to sa nama dok god postojimo.
Citao sam da je Anafranil za ovo gazda da tako kazem hahah, a pitao me psihijatar za njega pa mozda pocnem sa njim aBd.
Covjeku bude lakse kad vidi da nije sam.
:D

Je li se kod vas javljao strah od ludila, je li bilo poistovjecivanje svojih simptoma sa sizofrenijom, ili strah od gubitka kontrole, i slicno. :D

I hvala i tebi na odgovoru. :D

#9 gianni

gianni

Depresivan

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,336 posts

Posted 11 April 2016 - 07:57

nema namo pomoci oko opsesija samo ih mozemo smanjiti lijekovima. Imao sam razlicite strahove i ove koje si naveo, kada okp spada u anksioznosti sve je to strah.
Zajedno smo jaci :appl:

#10 pascalus

pascalus

Član

• Members
  • PipPip
  • 35 posts

Posted 25 September 2016 - 20:43

A da objasniš kakve su to kompulzivne radnje i opsesivne misli? Meni su to nekako nejasni pojmovi, jako široki.
I ja također imam strah od gubitka kontrole, no sve ih uzrokuje strah.