Jump to content

OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ (OKP/OCD)

• Please log in to reply
247 replies to this topic

#241 Nibrist

Nibrist

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 569 posts

Posted 13 June 2016 - 20:49

Srecna, to mi ne lici na klasicno OK stanje, mislim da pored njega vuce jos neke korene. Imam i ja nekasicna OK stanja po pitanju kupovine, novca, obicno mi oduzimaju vreme, bez potrebno milion puta isto ali me relaksira dok sam u tome i imao bih jos za razne stvari isto ta kako ja zovem neklasicna OK stanja koja jos nesto vuku i sve su manje standardna i teza da ih budem svestan i za svog oca bih mogao isto reci.

#242 archaic_tiger

archaic_tiger

Kristalno čeljade

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,116 posts

Posted 13 June 2016 - 21:16

View PostSrecna, on 13 June 2016 - 13:04 , said:

Pa kad hocu nesto da kupim u prodavnici obuzme me neka negativna energija pracena nervozom.

I mene u šopingu često hvata neko mračno osećanje,neko veoma mračno i usplahireno osećanje anksioznosti.Zvuči smešno možda,ali...Sam taj trenutak kad ti prodavačici na kasi daješ iz ruke svoj novac,svoj dragoceni novac (hej,novac! sinonim za sigurnost!!)-sam taj trenutak mi je nekako oduvek bio mračan i mučan,i što je najgore-prepun intenzivnog kajanja i krivice.I dok iz prodavnice iznosim kupljenu robu u kesi (a to može biti bilo šta-ukusna hrana,neki lepi odevni ili ukrasni predmet)...ja se gotovo uvek,odmah nakon te kupovine osećam klonulo,prazno i poraženo...(nekad mi se čini čak i da ću se onesvestiti tu,na izlazu iz prodavnice).Jednostavno,krivica me izjeda...počinjem da razmišljam: "Pa dobro,šta meni sad znači ova kupljena stvar u kesi? Šta? Pa je li nisam mogla da preživim bez ovoga,jesam li baš morala to da kupim?Zašto sam dala novac za ovo,je li baš nikako nije moglo da se preživi i bez ovoga?"

Možda se i kod tebe nešto slično dešava...ono podsvesno "ja ovo ne zaslužujem"...

#243 Srecna

Srecna

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 293 posts

Posted 14 June 2016 - 07:21

Prvo sam imala problem da se nateram da kupim nesto, jer sam osecala strah, i jave mi se misli npr. amputirace mi nogu ako kupim tu majicu. Znam da to nije stvarno ali se uplasim. Pored toga cesto bih odustajala ako duze razgledam, tako da izbegavam i da probam odecu jer se do tad mogu predomisliti. Sad kad razgledam srce mi lupa, (od skoro sam nesto opustenija ne znam sta utice na to, da li ovaj kantarion pa je sve dosta blaze) preturam nervozno i zurim do kase da sto pre kupim,kad uzmem novcanik vec mi je lakse. Zanimljivo je da mi se to ne desava kad kupujem hranu.

View PostNibrist, on 13 June 2016 - 20:49 , said:

Srecna, to mi ne lici na klasicno OK stanje, mislim da pored njega vuce jos neke korene. Imam i ja nekasicna OK stanja po pitanju kupovine, novca, obicno mi oduzimaju vreme, bez potrebno milion puta isto ali me relaksira dok sam u tome i imao bih jos za razne stvari isto ta kako ja zovem neklasicna OK stanja koja jos nesto vuku i sve su manje standardna i teza da ih budem svestan i za svog oca bih mogao isto reci.
Ne znam sta bi moglo da bude,mene je to podsecalo na neki srednji ili tezi oblik okp-a. Sad mi je malo bolje.

#244 OKP

OKP

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 4 posts

Posted 27 February 2017 - 21:44

Pozdrav imam 15 godina. I vec 2ipo godine patim od okp-a. U pocetku nisam ni znao da je to poremecaj, ali kasnije su opsesije postajale sve jace i jace. Znao sam prati ruke i ulaziti u sobu vise puta tj jos to radim, ali manje ugl imam puno tih opsesija, no ono sto me najvise muci je to sto sam prije 3 mjeseca dok sam sjedio u krevetu, i bio na laptopu poceo lagano trzati glavom, ali to nisu bili jaki trzaji nego su se jedva primjecivali. Jos uvijek mi se to dogada ali samo kada sjedim mirno ili ne radim nista, a kada sam npr u pokretu, ili radim nesto nikad mi se ne trzne glava e sad se ja pitam sto je to nije mi jasno bio sam u psihijatra vec par puta i prepisao mi je zoloft koji mi i ne pomaze bas. Pitao sam ga zasto mi se tako trzne glava u mirovanju i on je rekao da nije nista, no meni to stvarno smeta. E sad bio bih zahvalan ako bi mi netko mogao reci sto je to jer sam stvarno zabrinut oko svega.

#245 archaic_tiger

archaic_tiger

Kristalno čeljade

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,116 posts

Posted 27 February 2017 - 21:51

Pretpostavljam da ti trzaji glavom spadaju u neke kompulsivne radnje? :huh2: (Mislim,to ti se ne dešava nevoljno,nego ti to zapravo svesno radiš pod uticajem svog OKP-a...Da li je to u pitanju?)

#246 gianni

gianni

Depresivan

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,302 posts

Posted 28 February 2017 - 09:22

Ja ti imam OKP citav zivot, a nisam ni znao, mislim da de to ne moze izlijeciti, nego samo drzati pod kontrolom.

#247 OKP

OKP

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 4 posts

Posted 01 March 2017 - 14:26

Ma to se meni ne dogada cesto vec samo kad stojim skroz mirno, no najvise kada spavam, to je valjda normalno nez.

#248 ĐeneĐene

ĐeneĐene

poluzdrav

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,085 posts

Posted 01 March 2017 - 14:29

bitno je da nije neurološki neki problem
mislim da je na to tigrica ciljala
ako je okp onda se to da srediti nekako

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users