Jump to content

OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ (OKP/OCD)

• Please log in to reply
247 replies to this topic

#41 Ina

Ina

Zvončica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,045 posts

Posted 10 April 2007 - 16:16

mrzim OKP....

#42 masa

masa

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 12 posts

Posted 10 April 2007 - 21:54

:) Ja sam jedna od novih na forumu,ali kada se radi o ovoj temi ,odmah da se prikljucim.Ja sam jedna od najvecih opsednuti osoba na ovoj planeti. :brlj: Dan i noc sam opsednuta crnim mislima..koje su non, non,non stop u mojim mislima......................u mojoj glavi cisto mucenje..............Na primer: ruzne pogubne, stvari koje se desavaju mojoj porodici.Bolest,smrt..........Uzas.......Sto se tice zakjucavanja i proveravanja vrata i to radim,pre spavanja  4-5 puta uzastopce.Kuckala sam pre u drvo dok sam bila mladja,brojala itd.Mislim ipak da je ovo sada sa nametnutim mislima najgore!!!!.......

#43 Nermina.s

Nermina.s

zanesena

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,715 posts

Posted 10 April 2007 - 22:02

auuu
pa ja sam opterecena od kad sam saznala za sebe
kad sam bila mala bojala sam se zaspati jer sam mislila da cu dobit izljev krvi u mozak,da ce biti zemljotres
kad sam isla ulicom hodala sam samo parnim kockama preskacuci one neparne
pa nije ni cudo sto sam jednog dana pukla
sad to vise ne radim

kao sto kaze @tonka briga me ako ce se desit desit ce se
pa sta god ja uradila -_-

#44 Care

Care

My name is care - (engl. briga, ), a carica sam odavno

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,101 posts

Posted 10 April 2007 - 22:29

View Postmasa, on 10 Apr 2007, 10:54 PM, said:

:) Ja sam jedna od novih na forumu,ali kada se radi o ovoj temi ,odmah da se prikljucim.Ja sam jedna od najvecih opsednuti osoba na ovoj planeti. :brlj: Dan i noc sam opsednuta crnim mislima..koje su non, non,non stop u mojim mislima......................u mojoj glavi cisto mucenje..............Na primer: ruzne pogubne, stvari koje se desavaju mojoj porodici.Bolest,smrt..........Uzas.......Sto se tice zakjucavanja i proveravanja vrata i to radim,pre spavanja  4-5 puta uzastopce.Kuckala sam pre u drvo dok sam bila mladja,brojala itd.Mislim ipak da je ovo sada sa nametnutim mislima najgore!!!!.......

Dobrodola na forum! Da li se lije?i? Jesi li pri?ala sa dr o svom problemu. Da se to rijeiti, za po?etak ublaiti. Imala sam i ja takvih faza, ali uz pomo? lijekova i psihoterapije sam se polako oslobodila, ne do kraja, ali ide, ide. Barem im mogu re?i (mislima), mar iz moje glave. ^_^  Pii. Rijeit ?emo problem.

#45 masa

masa

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 12 posts

Posted 11 April 2007 - 12:21

View Postmothercare, on 10 Apr 2007, 10:29 PM, said:

Dobrodola na forum! Da li se lije?i? Jesi li pri?ala sa dr o svom problemu. Da se to rijeiti, za po?etak ublaiti. Imala sam i ja takvih faza, ali uz pomo? lijekova i psihoterapije sam se polako oslobodila, ne do kraja, ali ide, ide. Barem im mogu re?i (mislima), mar iz moje glave. ^_^  Pii. Rijeit ?emo problem.
                Hvala na dobrodoslici, :aha: Da,lecila sam se lekovima, koje mi je prepisao neuropsihijatar nisam imala toliko novca,niti volju za psihoterapiju,ali uzimala sam lekove 2 godine,dumyrox(antidepresiv)nesto poput zolofta.Lekar mi je rekao da uzimam 2 godine lek,i da ce se kao posle toga mozak navici da razmislja  na normalan nacin.Posle prestanka uzimanja leka bila sam stvarno dobro godinu dana,onda sam lagano ,lagano pocela da se vracam na staro.Pocela sam posle toga opet sa lekom,sama bez lekara,posto mi je i on rekao,cim prestane dejstvo leka da pocnem ponovo,tako sam i pocela,Da ne duzim vise,opet sam prestala da ga pijem,i sada sam opet sranje.........Cisto mucenje.Ne znam koliko dugo vi pijete lekove i koliko vas drze oni?

#46 del mar

del mar

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 46 posts

Posted 11 April 2007 - 17:34

svaka cast tonka....od sada cu razmisljati bas tako i meni je pun kofer glupih check out/a jel ovo? ili ono? pa po cijenu zaborovljene bitne stvari ne treba se trgati NEMA i furaj dalje...

#47 Care

Care

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,101 posts

Posted 11 April 2007 - 21:47

View Postmasa, on 11 Apr 2007, 01:21 PM, said:

Hvala na dobrodoslici, :aha: Da,lecila sam se lekovima, koje mi je prepisao neuropsihijatar nisam imala toliko novca,niti volju za psihoterapiju,ali uzimala sam lekove 2 godine,dumyrox(antidepresiv)nesto poput zolofta.Lekar mi je rekao da uzimam 2 godine lek,i da ce se kao posle toga mozak navici da razmislja  na normalan nacin.Posle prestanka uzimanja leka bila sam stvarno dobro godinu dana,onda sam lagano ,lagano pocela da se vracam na staro.Pocela sam posle toga opet sa lekom,sama bez lekara,posto mi je i on rekao,cim prestane dejstvo leka da pocnem ponovo,tako sam i pocela,Da ne duzim vise,opet sam prestala da ga pijem,i sada sam opet sranje.........Cisto mucenje.Ne znam koliko dugo vi pijete lekove i koliko vas drze oni?

Najbolje da opet ode lije?niku. Moda ti treba neki drugi lijek. Ja AD pijem ve? 4 godine u kontinuitetu, ali mijenjam (uz dogovor s lije?nikom) po potrebi. Moda ti ovaj vie ne odgovara. Osim toga, stalno izlaze novi lijekovi, bolji, probaj i nemoj se predavati.

#48 una

una

una

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,629 posts

Posted 12 April 2007 - 02:46

View Posttonka, on 28 Mar 2007, 11:40 PM, said:

Vie nita ne provjeravam...nema smisla,gubim vrijeme.
Ako ?e se neto desiti,mogu ja ?initi,provjeravati do sutra...desiti ?e se.
Usmjeravam misli na sadanjost....vanost trenutka.

Bilo bi sjajno da mogu tako razmisljati.

Meni je ono - ako ne uradim ovo - desice se ono...i uglavnom je vezano za zdravlje mojih najblizih...

Kako to da iskuliram? :)

OCD je uzasan SMOR.

#49 MajaNS

MajaNS

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 526 posts

Posted 12 April 2007 - 03:47

Dok sam trenirala imala sam svoje rituale koji su se morali ponavljati uvek na isti nacin(mislim da to vecina sportista ima).Oblacila bih jedne te iste carape u kojima sam pobedjivala,jela istu hranu pre takmicenja,sedela u busu do takmicenja uvek na desnoj strani,nosila sokove odredjene vrste,jer SAM JEDNOM POBEDILA,i bila PRVAK i bas je sve tako bilo,i moralo je uvek svaki sledeci put da bude BAS tako.

Jedan vrhunski sportista,imao je svoje sretne gacice,i uvek je u njima nastupao,na kraju su se toliko pohabale da to nije ni nasta licilo.

Sad je kod mene tako jaka NEGATIVNA autosugestija,da me to izludjuje.Ako me neko pita jesu ti zdrava deca,ja izbegavam odgovor,jel mi se desilo pet puta da sam ih pohvalila kako su zdravi,a oni sutra ustajali sa temperaturom.
Ili kad me neko pita kako ti i mm,ja sad izbegavam i taj odgovor,jer BAS kad pohvalim,mi se BAS posvadjamo.

Danas me je jedna devojka pitala kako mi prijaju ovi AD,ja kazem da sam jako zadovoljna,naravno celo poslepodne nije mi dobro.

Kad sam isla kod psihotarapeuta rekla je da je to uzasno jaka autosugestija,i da treba naci  nacin da se preokrene u POZITIVNU,kaze da bi se sve u mom zivotu promenilo.

Ali ja stalno nesto brinem UNAPRED,strepim za sve nas,i u toj preteranoj brizi i strahu,da "se ne ureknem"ne govorim pozitivno,vec polu-negativno,pa kao ako sve ispadne super OK,ako ne,eto imam razlog da sledeci put pazim sta govorim.
Sve to uzasno opterecuje,mislim da moj mozak stalno radi dvesta na sat.
Misli non-stop u akciji,briga uvek prisutna.

A kaze se "kakve su ti misli,takav ce ti biti zivot".

#50 una

una

una

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,629 posts

Posted 12 April 2007 - 03:53

View PostMajaUsa, on 12 Apr 2007, 12:47 PM, said:

Kad sam isla kod psihotarapeuta rekla je da je to uzasno jaka autosugestija,i da treba naci nacin da se preokrene u POZITIVNU,kaze da bi se sve u mom zivotu promenilo.

Ali ja stalno nesto brinem UNAPRED,strepim za sve nas,i u toj preteranoj brizi i strahu,da "se ne ureknem"ne govorim pozitivno,vec polu-negativno,pa kao ako sve ispadne super OK,ako ne,eto imam razlog da sledeci put pazim sta govorim.
Sve to uzasno opterecuje,mislim da moj mozak stalno radi dvesta na sat.
Misli non-stop u akciji,briga uvek prisutna.

A kaze se "kakve su ti misli,takav ce ti biti zivot".

Meni se desava APSOLUTNO ista stvar.

Ne znam kako to da savladam.

Strah me je da pohvalim bilo kakav apsekt svog zivota, ovako usmeno, a ponekad mi je frka i da to napisem na Forumu...

Potpuno je istina da kakve su nam misli, takav nam je zivot, zato, kad vec to znamo - trebalo bi nekako napraviti strategiju da situaciju okrenemo u nasu korist...

Samo - kako? :)

#51 MajaNS

MajaNS

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 526 posts

Posted 12 April 2007 - 05:19

E moja Una, suvise smo u grcu i strahu i ranjive,i onda idemo onom linijom"da ne cuje zlo",pi pi,kuc kuc,a to nije dobro,to tako mora da se menja!!!

Doktorica kod koje sam isla "terala" me je da stanem i da izgovram"da danas sam dobro,super izgledam,deca su ok,a muz i ja se super slazemo",a ja sam se i dalje bojala da to "prevalim"preko usta!

A znas sad kad razmislim,vuce to duboke korene,bar kod mene.
Secam se da sam trenirala kao luda,da su svi znali da sam u tom trenutku najbolja,cak i ja sama,i bodrili me...a ja...ja sam uvek govorila da nisam dobro spremna,nisam sigurna,videcemo,ko zna sta bude(a u DUBINI DUSE sam znala da sam NAJBOLJA),ali to nisam smela na glas da izgovorim.
Zasto?
Jer ako pobedim,super,onda svi oko mene govore,vidis sta smo ti mi rekli,a ako ne budem dobra imala sam "odstupnicu" da kazem"eto sta sam vam rekla,valjda ja znam",a nisam tako mislila,vec sam na taj nacin skrivala strah od poraza.

Na fakultetu nisam izlazila ispite dok ne naucim po mojim kriterijumima ODLICNO,i nisam dozvoljavala da padnem ispit,ako nisam sigurna,nsam izlazila(a hiljadu puta sam mogla proci,na srecu i znanje).I onda kazem naucila sam 221 pitanje,a jedno nisam i to cu izvuci,i verovala ili ne TO IZVUCEM!

Odvratna NEGATIVNA AUTOSUGESTIJA!

Da vidis mog svkra ovde,mislim ne bih ga komentarisala,ali on za sebe misli da je najpametniji,najlepsi,najbolji,sve naj naj...i toliko NI NACEMU ZASNOVANO POUZDANJE mu pomaze da ide NAPRED!
Svi mu se smeju,ogovaraju ga,ali verovala ili ne takvim stavom sad je "izgurao"neku papirologiju,za koju su mu svi pametni,uceni ljudi rekli da nema sanse!
On se nije povukao,rekao je ja cu to (slusaj izraz majke ti)IZGONJATI!
I IZGONJAO JE!
Toliko o stavu!
Ja mu skidam kapu!
Znaj Una ON JAKO VOLI SEBE!
Iznad svega!
Treba od njega uciti!
Ima knjiga "moc pozitivnog misljenja"tamo sam nasla neke pasuse u kojima te uce da cim ujutro ustanes ponovis sebi neke pozitivne autosugestivne stvari,tipa"danas je lep dan,meni je dobro i bice mi dobro..."i slicno...mislim da treba puno RADITI NA SEBI,na tom stavu,jer samo promenom nacina razmisljanja,mozemo promeniti i oplemeniti zivot!
Selimovic je negde rekao"Boj se ovna,boj se *ovna,pa kad ces ONDA ZIVETI?"....

#52 una

una

una

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,629 posts

Posted 12 April 2007 - 06:42

Skroz si u pravu.
U svakoj rijeci. I potpuno mi je tvoje razmisljanje blisko, jako sam se slicni ponasala i u sportu i u zivotu.
NIkad nisam bila dovoljno spremna, pa cak ni kad bih pobijedila nisam bila sigurna kako se to desilo :), dok su moje drugarice bile pune samopouzdanja...bez obzira na to koliko su spremne. I da, u pravu si, to je bila vlastita odstupnica od vlastitog poraza...Nedostatak samopouzdanja. I hebi ga...

Nismo svi isti...
Toliko razlicitih ljudi, karaktera, pa onda okolnosti koje nas dodatno oblikuju...

Od djetinjstva, preko zivotnih uslova...obrazovanja, licnog nadogradjivanja...

Neko izgonja, neko ne izgonja...Ono sto je bitno - bitno je gonjati addadadaa

I ne odustajati...

Najozbiljnije... :)

#53 Strašljivi zec

Strašljivi zec

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,318 posts

Posted 12 April 2007 - 06:50

To?no znam o ?emu pri?ate. -_-
Imam i taj vid OCD-a.
Strah da za neto kaem da je dobro, pa onda uslijedi katastrofa.

#54 Ina

Ina

Zvončica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,045 posts

Posted 12 April 2007 - 12:02

View PostMajaUsa, on 12 Apr 2007, 04:47 AM, said:

Kad sam isla kod psihotarapeuta rekla je da je to uzasno jaka autosugestija,i da treba naci  nacin da se preokrene u POZITIVNU,kaze da bi se sve u mom zivotu promenilo.

i meni je isto tako rekla....ALI....kako preokrenuti u pozitivnu? lako je to re?i...

#55 Care

Care

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,101 posts

Posted 05 May 2007 - 23:01

Ovo je jedan drifterov topic. Nisam ga mogla podi?i jer je zatvoren, pa sam preuzela tekst.
Ja imam OKP. Jedno vrijeme sam bila bez simptoma, a sada sam opet u pogoranju, to je uzrokovalo nemam pojima. Kako se nosite vi koji imate OKP?

Opsesivno-kompulzivni poreme?aj)

to je obuzeto prisilni poreme?aj ?

Obuzeto prisilni poreme?aj (OPP) karakterizira prisutstvo ponavljaju?ih, obuzetih (opsesivnih) misli, na primijer strah od zaraze i prisilnih (kompulzivnih) radnji ili rituala, kao to je prekomjerno pranje ruku. Izvravenjem prisilne radnje ili rituala smanjuju se napetost i tjeskoba uzrokovane prisilnim mislima.
Ljudi s OPP-om obi?no prepoznaju da su njihove obuzete misli i prisilne radnje iracionalne. Doivljavaju ih kao strane i nametnute, ali ih ne mogu kontrolirati ili im se oduprijeti.
Prisilne radnje oduzimaju mnogo vremena i mogu zna?ajno utjecati na vae svakodnevne aktivnosti i naruiti vam socijalno i obiteljsko funkcioniranje. Me?utim, neizvo?enje prisilne radnje ilil rituala uzrokuje pove?anje anksioznosti.
Nekada se vjerovalo da je OPP vrlo rijedak tip poreme?aja, no danas je poznato da se OPP pojavljuju u jednog do dva ?ovjeka na njih 100 i obi?no zapo?inje u kasnom djetinjstvu ili adolescenciji. S jednakom se u?estalo?u pojavljuje u mukaraca i ena. Tako?er, na pojavnost ne utje?e rasa ni socio-ekonomski status.

Neke od naj?e?ih obuzetih misli su:
- strahovanje od zaraze ne?isto?om ili zaraznim klicama
- strahovanje od mogu?e pogreke
- strah od javnog nastupa ili sramote
- potreba za stalnim odobravanjem
- prekomjerna zaokupljenost simetrijom i odre?enim redom stvari
- zabrinutost zbog zamiljanja nastranih i neuobi?ajenih seksualnih odnosa ili scena
- agresivni prisilni impulsi
- prekomjerna zabrinutost zbog stvari za koje normalno znate da se ne trebate brinuti

Neke od naj?e?ih prisilnih radnji ili rituala su:
- provjeravanje, primjerice jesu li vrata zaklju?ana
- odbijanje rukovanje ili hvatanja kvaka
- opetovano pranje ili tuiranje
- neprestano brojanje tijekom izvo?enja aktivnosti
- stalno preslagivanje stvari na odre?en na?in
- neprestano ra?unanje
- ponavljenje nekog zadatka odra?eni broj puta
- skupljanje ili ?uvanje stvari bez odre?enog razloga
- ponavljano mjerenje

to uzrokuje OPP ?

Postoji nekoliko pretpostavki o uzroku OPP-a. Smatra se da je to nau?eno ponaanje pri kojem osoba izvo?enjem prisilne radnje ili rituala ublaava anksioznost izazvanu potisnutim impulsima. Tako?er, pretpostavlje se da postoji genetska predispozicija za razvoj OPP-a. Poznato je da osobe s OPP-om imaju krvnog srodnika koji tako?er ima OPP.
Jedna od mogu?nosti govori u prilog povezanosti OPP-a i promjene u biokemijskoj ravnotei odre?nih tvari u mozgu nazvanih neurotransmitori. To su kemijske tvari koje prenose "poruke" izme?u iv?anih stanica - neurona. Neurotransmitori se stvaraju u neuronima i nakupljaju se u njihovim iv?anim okon?inama, odakle se pod djelovanjem elektri?nog impulsa osloba?aju i djeluju na susjedne neurone. Poznata je uloga neurotransmitora serotonina u nastanku depresije. U depresivnih je ljudi poreme?ena funkcija serotoninskog sustava. Danas se vjeruje da je poreme?aj serotoninske aktivnosti u mozgu vaan ?imbenik i u razvoju OPP-a.
Tako?er, uo?ena je zna?ajna povezanost OPP-a i depresije. U odre?enom razdoblju ivota 2/3 ljudi s OPP-om razvit ?e i depresivni poreme?aj.

Neki okolini ?imbenici mogu u predisponiranih osoba djelovati na razvoj OPP-a ili ga pogorati. Takvi su ?imbenici:
- zlostavljanje
- velike ivotne promjene
- bolesti
- smrt bliske osobe
- problemi na radnom mjestu ili u obitelji
- problemi u emocionalnoj vezi

Kako se lije?i OPP ?

OPP se moe lije?iti tehnikama relaksacije, psihoterapijom, lijekovima ili kombinacijom sva tri navedena na?ina. Va ?e vam lije?nik pomo?i o odabiru na?ina lije?enja.

Relaksacija
Nekim ?e ljudima tehnika relakscije biti dostatna za ublaavanje simptoma OPP-a.

Psihoterapija
Postoje razli?ite psihoterapijske tehnike koje se koriste u lije?enju OPP-a. Najbolji rezultati postiu se kognitivno-bihevioralnom terapijom. Cilj terapije je nau?iti osobu kako se suo?iti sa strahom i tjeskobom bez izvo?enja ritualnih radnji.

Lije?enje lijekovima
Va vam lije?nik moe propisati jedan od lijekova koji se rabe u lije?enju OPP-a. Obi?no se rabe antidepresivi, katkad uz dodatak anksiolitika.
Antidepresivi: Kao i pri uzimanju svih ostalih lijekova, moda ?ete pri uzimanju tih lijekova primijetiti neka neeljena djelovanja lijeka, koja su obi?no kratkotrajna i prolazna. Naj?e?a neeljena djelovanje antidepresiva su mu?nina, glavobolja, suho?a usta, zamagljen vid, pospanost i vrtoglavica. Me?utim, vano je zapamtiti da antidepresivi ne uzrokuju ovisnost i simptome apstinencije kada se prestanu uzimati. Ako ste zabrinuti zbog nekih neeljenih djelovanja lijeka, koji traju dulje vrijeme ili su izraeni u teem obliku, obratite se za savjet svom lije?niku. Lije?nik vam moe smanjiti dozu lijeka ili ga promijeniti.

U teim slu?ajevima OPP-a koji ne odgovaraju na terapiju lijekovima i psihoterapijom, moe se koristiti elektrostimulativna terapija (EST) ili kirurki postupak. Tijekom EST, putem elektroda se na glavu bolesnika aplicira mala koli?ina struje koja uzrokuje otputanje neurotransmitora u mozgu i time ublaavanje simptoma. Kirurki postupak koji se primjenjuje u lije?enju najteih slu?ajeva OPP-a se naziva bilateralna cingulotomija, kojim se prekida neuronski put uklju?en u nastanak simptoma OPP-a. Takva se operacija moe raditi koriste?i stereotakti?nu radiokirurgiju, poznatu kao Gamma Knife.

Duljina lije?enja

Ako za lije?enje OPP-a uzimate lijekove, moda ?ete ih morati uzimati dulje vrijeme. To je potrebno zbog uklanjanja mogu?nosti ponovne pojave simptoma. Tako?er ?ete moda primijetiti da je potrebno odre?eno vrijeme prije nego to lijek po?ne djelovati i simptomi se po?nu ublaavati. Lije?nik vas moe savjetovati kada moete o?ekivati ublaavanje simptoma. Bez obzira na to koji lijek uzimate, vano je uzimati ga svaki dan dok vam lije?nik ne odredi druga?ije.

Budu?nost

Moda vam se trenutno ?ini nemogu?e, ali uz pravilno lije?enje ve?ina osoba s OPP-om doivljava oporavak i ublaavanje simptoma. Lije?enje i proces nestajanja simptoma moe biti dugotrajno, ali je gotovo uvijek mogu? oporavak. Vano je drati se savjeta svog lije?nika, uklju?uju?i redovito svakodnevno uzimanje lijeka.

#56 cinik

cinik

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 259 posts

Posted 05 May 2007 - 23:52

e ba sam htjela postaviti pitanje u vezi okp-a...dobro da si otvorila topic :curica:
oduvijek sam mislila da imam okp na neku foru, ..nije mi ga nitko dijagnosticirao, ali nekako imam feeling da imam to...poklapam se s ve?inom simptoma...

zanima me kako zna da to ima?
zapravo zanima me gdje je ta granica izme?u ba okp-a, i obi?ne optere?enosti nekim stvarima...?
jebemu kako se ne znam izraavat...  :lup:

#57 una

una

una

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,629 posts

Posted 06 May 2007 - 03:27

http://www.depresija...p?showtopic=407

Pogledaj ovaj topik, ima ih jos nekoliko, ali nisam mogla da ih nadjem..

#58 Care

Care

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,101 posts

Posted 06 May 2007 - 08:10

Npr. ja brojim opsesivno, sve, prozore na zgradama, gumbe na ljudima, plo?ice na podu, da ne pri?am dalje to sve brojim. Kada se pokuam sprije?iti jo mi je tee, postajem nervozna, uasno, jednostavno moram. Osim toga zabrinuta sam za zdravlje. Stalno preispitujem svaku promjenu na tijelu i u tijelu. Imala sam i opsesivnih misli, naravno suicidalnih, neki ljudi imaju npr. seksualne, misli o hrani itd. Mislim da skui da je prisilno, a ne obi?na navika kada te stalno neto tjera da to radi i ako to ne napravi misli da ?e se desiti neto loe ili se jednostavno ti loe osje?a ako to ne u?ini i to te proganja sve dok ne zadovolji tu potrebu. Ima rituale od kojih ne odustaje? Ma lako ti je to skuiti. Vele da se svaki ?ovjek bar jednom u ivotu sretne sa OKP, samo kod nekog pro?e kako je i dolo, a kod nekih traje i traje. :lizalica:

#59 Guest_Pospani (Gost)

Guest_Pospani (Gost)
  • Guests

Posted 06 May 2007 - 08:41

Ma ne govori nista.
Ranije sam imao neke faze di  bi svako upaljeno svjetlo u kuci gasio na nacin da ga ugasim-upalim-ugasim.
Srecom to nije dugo trajalo.

Sto se tice brojanja imam u kuci veceg ludjaka od mene.
Tako se otac vrati s ribarnice s par kila kunjaka (skoljki,ne konjaka)...nikad ne saznamo koliko je bilo kila,ali prije rucka svi definitivno znamo da ih je bio 148 ili nesto slicno.

Ne trebam niti reci da ga koristim za pripomoc u inventuri u ducanu.
Obicno mu dam da broji one zvake i bombone kojih u kutiji ima oko milijun komada,a onako od oka bih rekao da ih se prodalo 4-5.
Zato covijek sve to uredno prebroji i prekontrolira dva-tri puta.

#60 Strašljivi zec

Strašljivi zec

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,318 posts

Posted 06 May 2007 - 08:49

OKP nije obi?no prebrojavanje, OKP je neto drugo, OKP je kada ne moe odvojiti misli, od recimo, prebrojavanja. A u isto vrijeme si svjestan da radi neto iracionalno, a ne moe prestati to raditi ili  misliti o tome. Onda dolazi do velike napetosti.
Istina je da se simptomi pojavljuju i nestaju. Meni se simptomi pogoravaju kada mi se nagomila stres.
A najgore je kada si 24 sata u tome. Ina je jednom napisala, da je to pakao, i sloila bih se s njom.
Kod mene se to razvilo ve? u ranom djetinjstvu,samo to tada nisam naravno znala o ?emu se radi, i vie me mu?e opsesivne misli nego neke posebne radnje.

Mu?i me jedna stvar, na vie mjesta sam pro?itala, da klasi?na psihoterapija u slu?aju OKP-a ba ne pomae, dodue moe ti pomo?i oko poboljavanje kvalitete ivota i kako da se nosi sa stresom, promjenom vlastitog ponaanja., ali u slu?aju samih simptoma teko.
Unin tekst kojeg je postala na forumu je po meni jako kvalitetan...i treba vjebati taj na?in borbe s tim sranjem.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users