Jump to content

Antipsihotici kao pomoć kod nesanice

nesanica antipsihotici prazine kventiax leponex zypreksa haldol

• Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 M&M

M&M

newtonov kolobar

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,527 posts

Posted 29 March 2019 - 19:36

Samo da otvorim temu (jer ću inače sigurno zaboraviti, hihihi, malo ću morati off sa foruma sada ali evo neka teme, možda u budućnosti nekome bude od pomoći). :)

Jedna osoba sa foruma me prije nekoliko dana, nakon moje kontrole, upitala u vezi spavanja - Prazine vs. Kventiax?

Što ja znam, ja i na 100mg Prazinea nema šanse da zaspem, jedino što mi "prazinke" zeznu tlak totalno, dok 100mg Kventiaxa taman za spavanje, barem meni. Nisi grogi ujutro, zaspeš ma da se ne pomakneš do ujutro, jest da onda zna malo žuljati onaj dio tijela na kojem si usnuo ali eto kvalitetan san. Ovo "grogi", jedino neka preporuka - ne uzimati 100mg Kventiaxa ako moraš ustati za tri sata jer ćeš onda grogi i biti.

Ostale antipsihotike ne poznajem, ali znam da su neki ljudi proklinjali Zyprexu, drugi mi hvalili Leponex i kako od njega tako blaženo spavaju bez problema s buđenjem.

Dok, Haldol, ne znam ga iz svog iskustva ali gledao sam iz prve ruke kako ljudi na njemu spavaju hodajući i sline po hodniku.

Eto, pitanje je koji bi antipsihotik bio najkvalitetnija pomoć kod borbe sa nesanicom ili čestim buđenjem tokom noći (naravno prema vašem iskustvu).

Malo begam sada, ali diskusija je otvorena. :)

Iznesite vaša mišljenja i iskustva, možda nekome i pomognemo. ;)

#2 Goksy

Goksy

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 409 posts

Posted 29 March 2019 - 19:39

Po meni je onzapin dobar za spavanje

#3 Aruena

Aruena

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,388 posts

Posted 29 March 2019 - 20:09

Dade mi Largaktil 25 mg, za spavanje, užas, obori pritisak toliko da ne mogu da ustanem i hodam normalno.
Pila kraće vreme Olanzapin kod epizode teške nesanice, isto užas sutradan, osećala sam se grozno.
I Serokvel .... isto iskustvo.

Za mene AP definitivno ne više kod nesanice.

#4 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

Carica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,927 posts

Posted 29 March 2019 - 20:53

A zašto antipsihotici, a ne hipnotici-sedativi za spavanje?

Ja sam pila Flormidal, Sanval, Belbien od tih lekova, a od antipsihotika Zalastu-onzapin i pomagalo je, mada ti lekovi-bar znam za onzapin-Zalastu povećavaju apetit i ja sam zbog toga tražila da mi psih ukine..+ nije imalo efekta kod mojih flešbekova i neželjenih misli-vizualnih halucinacija.

Za ostale antipsihotike ne znam. Haloperidol sam pila najmanju dozu i to samo ujutru...pre x godina.

#5 M&M

M&M

newtonov kolobar

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,527 posts

Posted 30 March 2019 - 11:07

View PostCicina gazdarica, on 29 March 2019 - 20:53 , said:

A zašto antipsihotici, a ne hipnotici-sedativi za spavanje?

Nekada su antipsihotici jednostavno jači (ma što jači 1000 puta jači) od sedativa. Zato ljudi i znaju biti grogi.

#6 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

Carica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,927 posts

Posted 30 March 2019 - 11:33

Okej, to je tačno. Sanval nije mogao da me uspava u onoj meri koliko me je uspavljivao Onzapin..A sada imam utisak da me uspava AD-Amitriptilin uz 50mg Lamictala i 0,5 mg Ksalola.

#7 M&M

M&M

newtonov kolobar

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,527 posts

Posted 30 March 2019 - 11:40

Postoje i AD-ovi, pričali smo (recimo) o Mirtazepinu.

#8 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,968 posts

Posted 30 March 2019 - 12:16

Mogao si slobodno napisati da sam te to ja pitao.Ja pijem olanzapin,nije da loše spavam ali uvijek imam jedno buđenje nakon 3 sata i moram pojesti onda nešto slatko.Kilaža mi je ista,nije da me olanzapin nešto udebljao,ali nastojim vježbati i šetati.E sad,dal mi se isplati moliti doktoricu da mi prepiše neki drugi anstipsihotik na kojem možda ne bi imao to jedno buđenje,iskreno ne znam.Naime treba dogovoriti termin,pa uvesti novi lijek,pa ako nije dobar opet termin,pa vratiti opet stari.Meni se to neda,jer sam psihički stabilan,a i pitanje dal bi mi novi pomogao,ali naravno,uzeću u razmatranje sve što pišete, i što mi je mailer rekao.

#9 Aruena

Aruena

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,388 posts

Posted 30 March 2019 - 18:23

Kod teške nesanice nije pomagalo ništa od sedativa.
Puno stresa, muke, pa sam uzela AP, kraće vreme je trajalo, ali odvratni su lekovi, baš mi nisu legli, bila sam kao zombi.
Drugo je kada su protiv psihoze, za nesanicu ko može bez njih - nek preskoči.

#10 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

Carica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,927 posts

Posted 30 March 2019 - 18:32

Moj jedini problem sa antipsihoticima je bio pojačan apetit.

Nikakvih drugih simptoma nisam imala..i dok čitam šta pišete o lekovima generalno, ne samo o AP..

Pitam se šta sam ja..kako mogu da pijem xy lekova i da ništa ne osetim od nuspojava ( jedino sam imala nuspojave od Zolofta i Bensedina pre mnogo godina ).

A što se tiče dejstva lekova mogu da osetim poboljšanje kada su raspoloženje i nervoza u pitanju..

Za flešbekove izgleda nema pomoći..što se lekova tiče.

#11 Biljanam

Biljanam

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 76 posts

Posted 11 April 2019 - 14:03

Ne mogu da verujem da neko u današnje vreme, u 21. veku uzima lekove na svoju ruku. Toliko je primitivno i prosto za nepoverovati. Meni su izbrisali post jer sam spomenula lek za glasove koji se pije, što znači da ovde i niste na forumu jer želite nešto da učinite za sebe...To mogu da uporedim sa devojkom koja nije otišla kod ginekologa na abortus, a rešila se deteta

#12 Dreamcatcher

Dreamcatcher

inzenjer mentalnih konstrukcija

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,098 posts

Posted 11 April 2019 - 19:34

*
POPULAR

View PostBiljanam, on 11 April 2019 - 14:03 , said:

Ne mogu da verujem da neko u današnje vreme, u 21. veku uzima lekove na svoju ruku. Toliko je primitivno i prosto za nepoverovati. Meni su izbrisali post jer sam spomenula lek za glasove koji se pije, što znači da ovde i niste na forumu jer želite nešto da učinite za sebe...To mogu da uporedim sa devojkom koja nije otišla kod ginekologa na abortus, a rešila se deteta

Je ne vidim da je neko pisao da uzima lekove na svoju ruku .Mislim ne znam nikog ovde ko nelegalno dolazi do lekova pa ih pije ,svi imaju recept i prepisuje im lekar.

#13 Macak

Macak

Ožujski zec

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,669 posts

Posted 11 April 2019 - 21:17

View PostCicina gazdarica, on 30 March 2019 - 18:32 , said:

Za flešbekove izgleda nema pomoći..što se lekova tiče.
Ne znam šta sam sve probao. Kad krene, film ide dokle hoće. Sa i bez tableta.

Edited by maza, 11 April 2019 - 22:13 .
Ispravljeni dijakritici.

#14 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

Carica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,927 posts

Posted 11 April 2019 - 22:25

Da Mačak, baš tako.

Ne znam da li si imao te fleševe i neželjene misli na ulici, ili u prodavnici, ili na nekom trećem javnom mestu..Užasni su..i ko zna kako me gledaju ljudi i šta misle kad me vide u takvom stanju. :(

Antipsihotici , ma i svi ostali lekovi tu ne pomažu..

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users