Jump to content

Menstruacija, PMS i srodni problemi

• Please log in to reply
116 replies to this topic

#101 Hyperdrive

Hyperdrive

BITCH BOŽIJA

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,527 posts

Posted 03 February 2018 - 16:21

Anxiolytics, antidepressants, and mood stabilizers

Buspirone has been shown to be efficacious in the treatment of both premenstrual syndrome4 (PMS) and PMDD. [2] Adverse effects include nausea, headache, nervousness, and dizziness. Buspirone may be administered throughout the cycle or during the late luteal phase.

Alprazolam was tested in a few clinical trials for its effectiveness in PMDD, but the results are inconsistent. [36] Tolerance and dependence are potential adverse effects.

Nonserotonergic antidepressants, such as maprotiline and bupropion, appear to be ineffective for PMDD symptoms. [1]

The serotonergic system has a close relationship with the gonadal hormones and thus has been identified as the most plausible target for intervention. Selective serotonin reuptake inhibitors (SSRIs) are emerging as the most effective treatment option for PMDD. Of these agents, fluoxetine, sertraline, and controlled-release paroxetine have been approved by the US Food and Drug Administration (FDA) for treatment of PMDD. [39]Several studies indicate that intermittent SSRI therapy limited to the premenstrual phase is equally effective. A Cochrane review demonstrated that all SSRIs (fluoxetine, paroxetine, sertraline, fluvoxamine, citalopram, and clomipramine) were effective in reducing premenstrual symptoms. [41] Fluoxetine at 20 or 60 mg/day through 6 menstrual cycles improved mood symptoms in 53% of the cycles, whereas placebo yielded improvement in 28% of the cycles. The women who received fluoxetine 60 mg/day reported significantly more side effects than those who received fluoxetine 20 mg/day or placebo.

Fluoxetine appears to be less effective in controlling physical symptoms of PMDD. Commonly observed adverse effects include nausea, headache, weight gain, rash, fatigue, insomnia, anxiety, nervousness, and somnolence. [43] Young et al reported that sertraline administered intermittently during the luteal phase only was significantly more effective than placebo in reducing both behavioral and physical symptoms, as assessed by the Calendar of Premenstrual Experiences. [45]

In a multicenter, randomized controlled trial involving female outpatients with PMDD from 4 Canadian health centers, luteal-phase-only administration of paroxetine 20 mg significantly reduced irritability symptoms in patients with PMDD. These results also suggest that PMDD may be treated effectively by luteal-phase-only administration of an SSRI. [47] Improvement in symptoms occurred by the end of the first cycle of treatment and was maintained for the entire course of treatment.

In 2001, Freeman et al demonstrated that venlafaxine was more effective than placebo for women with PMDD. Patients’ response to treatment was relatively rapid, sometimes occurring in the first treatment cycle. [49]

A meta-analysis including approximately 3000 women demonstrated that SSRIs are effective for treating PMS and PMDD. Intermittent dosing regimens were found to be less effective than continuous dosing regimens. No SSRI was demonstrably better than any other. [50]

#102 Hyperdrive

Hyperdrive

BITCH BOŽIJA

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,527 posts

Posted 03 February 2018 - 16:23

Dakle, protiv fizičkih simptoma ne može, protiv ovih ostalih može.

Ne znam odakle im ovo za dobitak na težini, ja od njega nikad nisam dobila ni kilce. Ako smršaš od depresije, vrati te na staru kilažu, jer - logično - imaš želju da uživaš u životu i da jedeš, ali više od toga? Jok.

#103 zeus20

zeus20

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 03 February 2018 - 16:59

View PostHyperdrive, on 03 February 2018 - 16:23 , said:

Dakle, protiv fizičkih simptoma ne može, protiv ovih ostalih može.

Ako smršaš od depresije, vrati te na staru kilažu, jer - logično - imaš želju da uživaš u životu i da jedeš, ali više od toga? Jok.

ili obrnuto.
Ako se udebljaš od depresije, vrati te na staru kilažu, jer - logično imaš želju da uživaš u životu i da manje jedeš :rolleyes:

#104 Hyperdrive

Hyperdrive

BITCH BOŽIJA

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,527 posts

Posted 03 February 2018 - 17:28

Da, i to sam negde videla - atipični depresivci žderu, melanholični mršave. Mislim da sam imala obe varijante, ali za atipičnu nisam sigurna da li je bila prava depresija, ili posledica PCOS i insulinske rezistencije. Imala sam sve fizičke simptome, nijedan psihički sem dugotrajnih napada panike slabog intenziteta i dve godine na Elicei su bile kao da jedem bombone svako jutro.

Pošto imam i metformin (lek za insulin) u terapiji, kod mene nije bilo promena ni u kom smeru ovog puta, a bila sam smršala 4 kg. Izgubila sam i poslednje masne naslage.

#105 zeus20

zeus20

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 03 February 2018 - 17:41

kod mene je bio mix distimije i atipične depr. najgora kombinacija za liječiti.
atipični žderu, puno spavaju, nemaju volje ni energije, imaju strah od napuštanja, strah od društvene neprihvaćenosti.

Posted Image

#106 Hyperdrive

Hyperdrive

BITCH BOŽIJA

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,527 posts

Posted 03 February 2018 - 18:03

Dakle, komorbidno sa metaboličkim sindromom i gojaznošću. Onda je tad bilo to. Nisam imala anhedoniju, naprotiv (to sam imala samo prošle godine) sve ostalo jesam. Beše to okvirno 2011-2014.

#107 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,432 posts

Posted 03 February 2018 - 22:37

ja sam se udebljala na fluoksetinu pa me ne čudi

#108 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,432 posts

Posted 17 February 2018 - 19:53

može li se nekako potaknuti menstruacija? Nije moguće da nema nikakvih rješenja za neredovnu menstruaciju osim gutanja umjetnih hormona :unsure:

#109 Hyperdrive

Hyperdrive

BITCH BOŽIJA

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,527 posts

Posted 18 February 2018 - 02:14

View Postkruška, on 03 February 2018 - 22:37 , said:

ja sam se udebljala na fluoksetinu pa me ne čudi

Ja sam se tripovala 2003/2004. da sam od njega dobijala kilograme, ali bili su simptomi PCOS. On topi kilograme samo tako. Sad, da izaziva ogroman, morbidan apetit, to stoji.

#110 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,432 posts

Posted 18 February 2018 - 12:09

na to sam i mislila povećan apetit, od hrane sam se debljala :lol: i ne mogu vjerovati da se to nekad koristi za liječenje kompulzivnog prejedanja jer ga pogoršava

#111 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,432 posts

Posted 19 April 2018 - 17:36

Je li ko pio one umjetne hormone i tako to, znam da svi bježe od toga pa me zanima zašto?

#112 DownTown_Queen

DownTown_Queen

Da li i ti tripujes?

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,292 posts

Posted 21 April 2018 - 07:35

Otkad je usla u moj zivot ignorisem je ali TOTALNO, a podseca me na sebe sve jace i bolnije. Znala sam da padam u nesvest od bolova i nekako mi gotovo redovno u onoj agoniji od bolova prolazi neka mrznja i bes prema stvoritelju nam, kao jbt jel moglo nesto gore da nam se da u zivotu! Cije grehe placam alo! Haos. Znam, primitivno i glupo razmisljanje al zaista, zaista!
Proklete zene.

#113 Ninche

Ninche

EMOGOTICARKA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,803 posts

Posted 22 April 2018 - 20:01

Bole me jajnici, znojim se, osecam se kao u PMS-u, a pre neki dan mi je menstruacija prosla... Ovi moji uzburkani hormoni me ubise, jos plus bipolar na sve to, pored insulnske rezistencije+policisticnih jajnika i super se osecam u svojoj kozi sa mascu jebenom. ispod, a ne gore, eh, da su bar bubuljice, a ne ispod.

#114 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,432 posts

Posted 23 April 2018 - 19:53

hormoni su izišli ravno iz pakla :D

#115 Hyperdrive

Hyperdrive

BITCH BOŽIJA

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,527 posts

Posted 23 April 2018 - 23:51

Da znaš. Mrzim ih.

#116 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,432 posts

Posted 25 April 2018 - 11:24

razmišljam koliko su ovi ženski problemi zanemareni, ne postoji niti jedan lijek za PMS, a doktore općenito nije briga za to i nikada neće ponuditi riješenje i još svi na to gledaju kao neku normalnu pojavu, a nije. I nema nikakvog rješenja za ovo i ja ću da ubijem nekoga

#117 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,432 posts

Posted 26 April 2018 - 12:30

ova tema ce mi biti glavna u ovom periodu :D
nista me vise ne frustrira od svih simptoma pmsa od onog sto ne mogu smrsati, 7 dana na dijeti trebala bi pola kg smrsati sa smanjenim unosom od 500kcal, a naravno nisam, plus sva sam napuhana, zadrzavam vodu i nikakvi cajevi koji su navodno diuretici ne sluze nicemu kao ni sto nekih preparata za regulaciju hormona, nista ne valja. Kako uopce da odrzim motivaciju da smrsam, a trebam bar 10 kg i svaki put pocnem i uvijek prekinem nakon tjedan ili dva kad vidim da nema nikakvih rezultata, a nije da se ne pridrzajem jednostavno vrag nece, zadnji put dva tjedna sam smanjila kalorijski unos i nista, nikakvih jebenih rezultata, a evo i sad vec gubim volju
Jucer sam prehodala prokletih 17 kilometara i svaki dan hodam puno i pridrzavam se dijete a ne ide pa ne ide, ne mogu se vise gledati ovaku i proklet bio dan kad sam stavila u usta ona sranja od antidepresiva od kojih sam se samo udebljala a depresivnija sam nego prije na kraju

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users