Jump to content

- - - - -

kako vidite depresiju?

• Please log in to reply
43 replies to this topic

#1 kruška

kruška

Grizli

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,167 posts

Posted 31 October 2016 - 12:20

Tj. što je za vas depresija? Da li ju vidite kao neravnotežu kemikalija u mozgu ili kao naučeno stanje, posljedicu negativnih misli, kao posljedicu okruženja, rezultat vaše osobnosti ili nešto drugo?

#2 Apoptosis

Apoptosis

Psychotico

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,697 posts

Posted 31 October 2016 - 13:32

Farmakološki.

#3 atina

atina

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,496 posts

Posted 31 October 2016 - 16:25

Mislim da nisu isti razlozi kod svakoga, ima svega toga navedenog, mozda najmanje da je nauceno stanje.

Ako bih trebala da kazem samo jedno od navedenog,
rekla bih da je usled negativnih desavanja, okruzenja, iskustava, dugotrajne izlozenosti stresu..itd
doslo do disbalansa hemije u mozgu.

Moje generalno misljenje, bilo da je rec psih. ili fiz. zdravlju stres je glavni ili bar medju prva tri gl. razloga svake bolesti.

#4 Apoptosis

Apoptosis

Psychotico

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,697 posts

Posted 31 October 2016 - 17:37

Smatram da je depresija endogena i egzogena. Spoljašnji faktori mogu uzrokovati da se drugačije osećamo - depresivno,a onda se remeti metabolizam neurotransmitera u mozgu.
Da nema neurotransmiterskog pristupa, farmakološkog, ne bi ni lekovi ništa radili.

#5 kruška

kruška

Grizli

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,167 posts

Posted 31 October 2016 - 18:09

ja mislim da je većinom zbog okoline, ali da je uvjetovano i fizičkim karakteristikama kao građom mozga jer to dosta utječe na nečije reakcije na sve ono što se dešava u okolini.

zanimalo me što me ljudi ovdje misle o depresiji, o tom baš i nije bilo priče, jer sam često vidjela da stručnjaci smatraju da je to posljedica određenog razišljanja, moja psihologinja je meni rekla da smatra da nikome ne trebaju lijekovi za depresiju

#6 matilda

matilda

Smooth Criminal :)

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,665 posts

Posted 31 October 2016 - 18:21

Pa jeste, način razmišljanja je ključan. Jer, npr, da banalizujem, ako prelaziš ulicu i razmišljaš da će te auto udariti, kako ćeš se osećati? Bićeš u grču i strahu, možda ćeš oklevati da je pređeš, možda ćeš se rasplakati, možda ćeš se osuđivati, možda ćeš misliti da je to mision impossible, itd. A ako pređeš ulicu bez razmišljanja, hoćeš li imati emocija za to? Nećeš ni registrovati da si je prešao. Hoću da kažem, da način na koji razmišljamo diktira emocije koje imamo u odnosu na to kako razmišljamo. Npr, neki dan kuka neka žena na netu kako u Srbiji nema posla i kako je jadna sirotinja koja radi za mafiju. I sad, ona sirotinjom naziva čoveka koji nema para. A da li je sirotinja onaj koji nema para? Je li Van Gogh bio sirotinja po njenoj definiciji? Jeste. A za mene lično sirotinja možeš samo u glavu da budeš. Pa da li je za mene Van Gogh bio sirotinja? Nije.  To je to. Pesperktiva. Način posmatranja i razmišljanja. Sve od toga polazi. Zašto smo loše? Zato što tako razmišljamo.

#7 Veronika

Veronika

Mrtva

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,843 posts

Posted 31 October 2016 - 18:31

Odsustvo sreće, emotivni i fizički bol, brige.. beznadje.. to je za mene depresija..

#8 kruška

kruška

Grizli

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,167 posts

Posted 31 October 2016 - 18:44

View Postmatilda, on 31 October 2016 - 18:21 , said:

Pesperktiva. Način posmatranja i razmišljanja. Sve od toga polazi. Zašto smo loše? Zato što tako razmišljamo.

pa meni negativno razmišljanje više dođe kao posljedica nego uzrok depresije. U prilog tome ide i moje iskustvo, kad počnem piti anditepresive odjednom me zanimaju sve neke vesele stvari, vidim život i budućnost pozitivnije, odjednom mi sve ljepše izgleda, okružujem se lijepim i ugodnim, čak mi i ljudi postaju draži i sve mi manje smeta. Ako mi se desi nešto loše ne opterećujem se tim toliko kao kad sam u depresiji onda mi malo fali da puknem i sve me baca u očaj.
I ona plačljivost, u depresiji bi me sve moglo raspalkati, otkad piem ad nisam niti jednom plakala

View PostVeronika, on 31 October 2016 - 18:31 , said:

Odsustvo sreće, emotivni i fizički bol, brige.. beznadje.. to je za mene depresija..

za mene je depresija mentalna invalidnost

#9 atina

atina

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,496 posts

Posted 31 October 2016 - 19:48

Kruska, slazem se sa tobom do poslednjeg slova.

#10 matilda

matilda

Smooth Criminal :)

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,665 posts

Posted 31 October 2016 - 20:08

Upravo to što kažes, u depresiji te sve baca u očaj, i može sitnica da te rasplače. A zašto?  Zašto se ne opterećuješ onim čime se opterećuješ kada si depresivna? Šta ti radiš kada si depresivna, pa se opterećuješ? - R a z m i š lj a š. E, sad, da li su negativno razmišljanje i depresija isto što i kokoška i jaje, ako razmišljaš tako da ne možeš da utičeš na depresiju jer je to poremećaj neurotransmitera, ali da na tok razmišljanja i te kako možeš da utičeš i da na taj način neutrališeš depru, da jednostavno preveniraš nastanak lavine tj očaja, jer kad krene lavina, teško da se može savladati. Možda sam konfuzna, ali mentalni invaliditet jeste isto što i fizički, ali ako nemaš ruke i noge, možeš li da se okupaš? Ne, ako nisi Nik Vujčić. A ako si depresivan i jednostavno ti nije do života, a kamoli do kupanja, ali možeš li da se okupaš, a imaš i ruke i noge? Šta te sprečava? Da li čovek bez udova može da prevažiđe svoj invaliditet i da se sam okupa, naspram čoveka koji ima udove a ima blokadu u mozgu, glavi? Šta od toga dvoje može da se prevaziđe? Ko ima uslove da prevaziđe svoj invaliditet?

#11 kruška

kruška

Grizli

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,167 posts

Posted 31 October 2016 - 20:30

to je baš kao kokoška i jaje. Na neurotransmitere se može utjecati, ne može svjesnom željom, ali postoji puno toga što utječe na njih, od glazbe, hrane, fizičke aktivnosti, odnosa s ljudima, provođenja vremena s životinjama, suplemenata do lijekova. Teže bi utjecala na tok misli, zato mi je psihologinja na početku rekla ne trebaju ti lijekovi, a nakon tri tjedna je rekla trebala bi početi piti lijekove :D

I ono što mi je zaimljivo sad je da ja još uvijek razmišljam o svemu o čemu sam razmišljala kad sam se osjećala užasno, ja još uvijek vidim život kao loš, ali ja se ne osjećam loše, još uvijek imam sva ista razmišljanja o svijetu, o ljudima, o postojanju, o svom životu, samo me sve to toliko manje dotiće.

#12 Kosta73

Kosta73

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 198 posts

Posted 31 October 2016 - 21:04

Sve po malo.

#13 Veronika

Veronika

Mrtva

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,843 posts

Posted 31 October 2016 - 21:51

View Postkruška, on 31 October 2016 - 18:44 , said:

Upravo.

pa meni negativno razmišljanje više dođe kao posljedica nego uzrok depresije. U prilog tome ide i moje iskustvo, kad počnem piti anditepresive odjednom me zanimaju sve neke vesele stvari, vidim život i budućnost pozitivnije, odjednom mi sve ljepše izgleda, okružujem se lijepim i ugodnim, čak mi i ljudi postaju draži i sve mi manje smeta. Ako mi se desi nešto loše ne opterećujem se tim toliko kao kad sam u depresiji onda mi malo fali da puknem i sve me baca u očaj.
I ona plačljivost, u depresiji bi me sve moglo raspalkati, otkad piem ad nisam niti jednom plakala

za mene je depresija mentalna invalidnost

Upravo

#14 Nibrist

Nibrist

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 569 posts

Posted 01 November 2016 - 15:17

Vidim je kao posledicu sveobuhvatnog života. Pomirenje sa lošim, iščekivanje lošeg, a loše nemaš snage neprestano iščekivati u panici i anksioznosti ni ti bi to  moglo proći bez još većih posledica, a ne možeš biti ni dobro kad se nadaš lošem, već si tako tiho u lošem. Možda i grešim takođe verovatno se bar donekle razlikuje od osobe do osobe.

#15 Macak

Macak

Promjenjivi

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,996 posts

Posted 01 November 2016 - 20:22

View Postkruška, on 31 October 2016 - 12:20 , said:

Tj. što je za vas depresija? Da li ju vidite kao neravnotežu kemikalija u mozgu ili kao naučeno stanje, posljedicu negativnih misli, kao posljedicu okruženja, rezultat vaše osobnosti ili nešto drugo?
Vidim je kao parazita u meni koji mi izvlaci energiju i unistava zdravlje a ja ne znam da ga imam i koliko, samo mi je sve gore.

Vidim je kao zbroj svih mojih gresaka u zivotu. Neredovitog spavanja, ishrane, nepijenja vode dok nisam zedan ko graba da ni pljuvacke nemam (krv mi nisu mogli izvaditi jer je bila pregusta i jednostavno ne prolazi kroz iglu), smrdanih hormona, ogromne masnoce koja mi zakrecila krv, godine zivota u katastrofalnim uvjetima pod stalnim stresom. Sve do trulih zubi i smrdljivih nogu. Sve sto nije u savrsenom stanju u organizmu joj pomaze. Moja nesreca u ljubavi joj pomaze jer izgubim volju i pustim opet sve kvragu. Usamljenost joj pomaze jer da zivim s nekim kuhao bi jos bolje i zdravije, imao bi vise volje za sve. Ne bi jeo bilo sta bilo kad da pokrpam rupu u grudima.
Ovo se ne odnosi zapravo samo na depru nego na kompletno psihicko stanje kakvo god bilo.

Sto god u nasem zivotu bilo zapusteno uzrok je necemu sto na prvi pogled nema veze a ponasa se kao uteg na ledjima kojeg nismo svjesni. Ili budemo umorni od svega i teski ili ljuti na tu tezinu a ne znamo joj ime.

Vijesti i sabor mi smrdaju krvnu sliku a kamo li ostalo.
Vjerojatno bi u zemunici usred sume bez ikakve tehnike osim alata zivio duze nego u udobnosti kuce sa svim skupa sto ometa normalan zivot.

#16 gianni

gianni

Depresivan

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,170 posts

Posted 02 November 2016 - 10:01

Smatram ju poremecajem kemije u mozgu.

#17 Apoptosis

Apoptosis

Psychotico

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,697 posts

Posted 02 November 2016 - 10:32

View Postgianni, on 02 November 2016 - 10:01 , said:

Smatram ju poremecajem kemije u mozgu.

Baš tako. Inače lekovi ne bi imali efekta ni u bilo kojoj kliničkoj studiji.

#18 2Bavailable

2Bavailable

osujećeni ekstrovert

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,997 posts

Posted 02 November 2016 - 11:32

View PostKosta73, on 31 October 2016 - 21:04 , said:

Sve po malo.

pa naravno i tako se sva priča u društvenim naukama i završava phahahh

dakle i geni
pa onda epigenetika
pa onda način slaganja hromozoma
neki imaju teorije da mozak funkcioniše na nivou manjem od atoma tj molekula ne znam kako
pored toga imamo naravno odrastanje i transformacije koje je naša ličnost prošla
pa onda trenutna okolina
...

kombinacija svih tih stvari dovede da smo malo off bar naspram većine ljudi
ali to ne znači da ne treba da se dobro zezamo :D

#19 gianni

gianni

Depresivan

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,170 posts

Posted 02 November 2016 - 13:52

View Post2Bavailable, on 02 November 2016 - 11:32 , said:

pa naravno i tako se sva priča u društvenim naukama i završava phahahh

dakle i geni
pa onda epigenetika
pa onda način slaganja hromozoma
neki imaju teorije da mozak funkcioniše na nivou manjem od atoma tj molekula ne znam kako
pored toga imamo naravno odrastanje i transformacije koje je naša ličnost prošla
pa onda trenutna okolina
...

kombinacija svih tih stvari dovede da smo malo off bar naspram većine ljudi
ali to ne znači da ne treba da se dobro zezamo :D

I to sto kazes :D

#20 pogresna

pogresna

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 512 posts

Posted 11 March 2017 - 09:52

Vidim depresiju kao posledicu kombinacije svoje melanholicne prirode i toga sto me zivot cedi godinama...
Dugo sam se borila protiv te melanholije, forsirala neke vedrije stvari i ljude, "trzala se" kako kazu :)  jurila tamo-vamo, namerno nabacala obaveze samo da radim, da se zavaram time sto "sredjivanjem" neceg imam osecaj reda i smisla... Umorila sam se, bas sam umorna..
A zivot, taj son of a gun - pusti me da se koprcam, da se iznurujem, da budem "ubedjena" da budem izgubljena - dugo, predugo, godinama... onda resi da me malo tresne po tintari ili mi pruzi odjednom nesto nestvarno lepo - da ne umem da se ponasam a mislila da sve znam...
Pa dobro, igracemo taj vodvilj, ajd... da vidim bas sta ima iza ovog brda :)

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users