Jump to content

Ne znam sta mi je,molim vas za misljenje

• Please log in to reply
28 replies to this topic

#1 Ethsethera

Ethsethera

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 141 posts

Posted 13 March 2017 - 22:10

Imam dijagnozu depresije,ali zaista nije ozbiljna,funkcionisem bez lekova vec par godina,imam periode kad mi nije dobro ali sam naucila da sacekam da prodje i da mi bude bolje,sto se zaista i desi. Funkcionisem relativno normalno u svakodnevnom zivotu,idem na faks,imam dobre odnose sa porodicom i prijateljima... Ukratko neki prosecan zivot,zadovoljna sam.
Medjutim imam problem zadnjih meseci sto mi se desava da pomislim u proseku jednom u 10 dana da me neko prati ili posmatra,to me malo plasi,primecujem takodje da izbegavam nesvesno da izlazim previse iz stana na ulicu ako znam da cu biti sama... Ja jesam generalno oduvek introvertni tip,ali ovakve,da kazem ''paranojice'' mi se ranije nisu desavale,zato i jesam uplasena. Pre nedelju dana se recimo desilo da se ispred moje zgrade okupila neka policija,ko zna zbog cega,i ja sam umislila na dobrih 5 minuta da su dosli zbog mene,i takve neke nebuloze,kao 10ak policajaca sa sve onim kombijem se okupilo mene da vodi hahah...Svesna sam kasnije bila da to nema veze sa mnom,ali za tih 5 minuta sam bila u nekoj nenormalnoj panici.... Isto,juce se vracam iz bioskopa,hocu da predjem ulicu,i stoji tramvaj ceka zeleno,i ja sklonim lice kisobranom ''da me neko od ljudi iz tramvaja ne prepozna''...Istog trenutka sam bila svesna nebuloznosti takve misli,sabrala sam se,ali to ih svakako ne sprecava da se jave sa vremena na vreme i cudno mi je i malo sam uplasena...
Koji je najbolji nacin da se izborim sa ovakvim epizodama paranoje i kako ih spreciti,nemam sada novca da idem kod nekog terapeuta i slicno,sve se nadam da je izazvano stresom i da mi je samo los period...?

#2 pogresna

pogresna

tropical fruit

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,409 posts

Posted 13 March 2017 - 22:42

Verujem da je ovo prolaznog karaktera, jel bilo nekog veceg stresa skoro ili neke neprijatne situacije, svadje?

#3 archaic_tiger

archaic_tiger

Medo plišani

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,373 posts

Posted 13 March 2017 - 22:43

Ako je ovakvo stanje kod tebe izazvano stresom,onda bi valjda bilo logično to da ti se je nešto veoma stresno i dešavalo u proteklom periodu...Imaš li trenutno bilo kakvih stresnih situacija u životu sa kojima moraš da izlaziš na kraj?

#4 archaic_tiger

archaic_tiger

Medo plišani

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,373 posts

Posted 13 March 2017 - 22:44

Evo ja i Pogrešna postovasmo takoreći-u istoj sekundi-postove koji su faktički potpuno istog sadržaja :lol:

#5 pogresna

pogresna

tropical fruit

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,409 posts

Posted 13 March 2017 - 22:49

Da, isto mislimo :D

#6 Ethsethera

Ethsethera

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 141 posts

Posted 13 March 2017 - 22:57

Nista posebno,bilo je i mnogo vecih pa nisam imala ovakve misli,zato sam i zabrinuta....Imala sam ja bas lose periode u zivotu,jednom pod dejstvom male kolicine narkotika cak i neku kao psihozu malu,tj. epizodu ,ali taj period je odavno iza mene,vec par godina sam u sasvim ok stanju... Cak naprotiv,trenutno mi je zivot poprilicno sredjen i fin,sem nekih standardnih problema koji muce sve ljude i koji ne verujem da su uzrok ovome,zato i jesam zabrinuta otkud ovo sad....
Saberem se ja na kraju uvek,ali taj minut prvi posle misli ne shvatam da paranoisem i uspanicim se bas,a ovo sa policijom je bilo 5 min ciste panike i derealizacije...

#7 archaic_tiger

archaic_tiger

Medo plišani

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,373 posts

Posted 13 March 2017 - 23:03

Veoma je česta pojava to da nešto iznutra počne da nas "glođe" i da nam izaziva stresove upravo u onim razdobljima kada nam je život "sređen i fin"... Možda u tvojoj podsvesti postoji neki deo koji smatra kako ti zapravo ne zaslužuješ da ti život bude sređen i fin (odnosno,da sve bude u redu)...To je inače izrazito česta pojava kod depresivnih bolesnika (to da-kad nam u životu dobro krene,nešto iznutra počne da nas "glođe" i da nas upozorava kako to ne treba da bude tako i kako to nije u redu)...Moguće je da je upravo to razlog što na podsvesnom nivou smatraš da će se dogoditi nešto strašno što će da te "kazni" zbog toga što ti je u životu konačno dobro krenulo.

Jeste da je ovo sad samo neko paušalno lupetanje i nagađanje,ali...Ne možeš reći da nema ama-baš-ni-malo smisla.

#8 pogresna

pogresna

tropical fruit

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,409 posts

Posted 13 March 2017 - 23:08

E slazem sa Tigricom, ovo si bas dobro pretpostavila, moze biti bas taj osecaj da je sve mnogo tiho i ide glatko..

A ja sam imala neke kao slicne osecaje pracenja, davno jos kad sam pocela da se suprotstavljam nekom, jer sam bila dosla do toga da vise ne mogu da se povlacim... To sam na silu isforsirala kod sebe jer nemam to prirodno u sebi, s jedne strane bila sam srecna jer sam videla da mogu to a s druge, pojavilo mi se to nekakvo neodredjeno strahovanje da ce sad nesto strasno da mi se desi, tipa neke osvete tog nekog ili tako... Mislila sam da mi na celu pise da sam se svadjala :)  i da svi to vide... A pri tom jos sumnjam u svoj stav...

#9 Ethsethera

Ethsethera

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 141 posts

Posted 13 March 2017 - 23:10

Ima,ali zaista mislim da nisam jedan od tih tipova depresivaca,tezim da budem srecna i smatram da svi zasluzuju,pa i ja,to je nekako poenta zivota,ne?
Mislim moguce,uvek je moguce da ko zna sta sve imamo zakopano u podsvesti,ali u to necu da ulazim jer je predugacka tema,a kao sto sam rekla nemam sada novca za nekog terapeuta recimo,a mislim da ovo nije za psihijatra... Vise me zanima da cujem kako se vi koji imate slicne misli borite sa tim.

#10 Ethsethera

Ethsethera

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 141 posts

Posted 13 March 2017 - 23:27

I da naglasim,nije ovo to strahovanje od nepredvidjene situacije,sta ce da se desi itd,to nije nista strasno...
Problem je sto bukvalno verujem u to dok se ne saberem,u to pracenje.... Za ovo sa policijom me je jedino trgnula pomisao tada ''zasto bi ih ovoliko bilo da su dosli po tebe,ipak si ti sama i jos i zensko?'',haha,kao ajde malo logike u celoj situaciji :D
Inace,da se razumemo,ne krsim zakon,nista nelegalno ne radim,i slicno pa da ovo sa policijom ima makar nekakvog smisla,da ne pomislite da je to.

#11 pogresna

pogresna

tropical fruit

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,409 posts

Posted 13 March 2017 - 23:34

I ja mislim da nije za psihijatra, najbolja opcija bi bio neki razgovor sa  psihoterapeutom al sad posto nemas novca, budi strpljiva, mislim da ce to proci tj. da je samo neka faza takva naisla..
Ja nemam tih misli odavno, a tada sam bila dosta uplasena tim, secam se da sam se trudila da ostanem razumna, uvek sebi govorila da to nije realnost vec strah jer sam zakoracila u nesto nepoznato, u promenu... Istina je to sto kazes, taj prvi sekund, ili pola minuta strah je ogroman ali uspevala sam da ga obuzdam bar da me ne ometa u nekoj meri da pomenim neki plan.. a pri tom sam se plasila i dalje.
Ako imas nekog bliskog da popricas o tome, mislim da ce ti biti od pomoci vec i sam razgovor o tome, treba nekad izreci nesto naglas tek tad sagledas neku pravu dimenziju, tako nekako...
Mislim znam da ti nije ovo ni od kakve pomoci ali nadam se da ce se javiti jos neko ko je imao u skorije vreme slicne probleme a ti budi strpljiva, mislim da je to prolazno kod tebe :)

#12 Ethsethera

Ethsethera

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 141 posts

Posted 13 March 2017 - 23:50

Zato i postavljam temu,kontam bolje cete vi kolege da znate sta da radim nego neki,da ne kazem,normalac haha :)
Hvala ti u svakom slucaju puno.

#13 gianni

gianni

Depresivan

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,338 posts

Posted 14 March 2017 - 08:18

Meni ne izgleda strasno tvoje stanje, pokusaj se prvo sama izboriti, ako ne onda kod psihoterapeuta, mislim da nisu potrebni lijekovi.

#14 Ethsethera

Ethsethera

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 141 posts

Posted 14 March 2017 - 08:22

Update: posle celonocnog mahnitog iscitavanja foruma,onog dela o psihozama itd,koji inace izbegavam jer krenem da paranoisem jos vise,a znam i sama da nisam ni blizu tome (i i dalje molim za savet kako se izboriti sa ovim mislima o pracenju,tema je otvorena naravno),zakljucujem ovo:  
Posted Imagehvala svima koji su pokusali da me urazume,malo sam se smirila sada :)

#15 Macak

Macak

Više munjen nego munjevit

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,681 posts

Posted 14 March 2017 - 08:24

Mislim da smo svi to dozivili manje ili vise i da je prolazno.

Nemaj brige, ljudi te cuvaju. Kad ih vidis plati im piće ;)

#16 Ethsethera

Ethsethera

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 141 posts

Posted 14 March 2017 - 08:36

Nadam se i ja da je prolazno ovo i da nece da evoluira.
Koji ljudi Macak,ne razumem?

#17 gianni

gianni

Depresivan

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,338 posts

Posted 14 March 2017 - 09:03

Nemoj se sekirati, nije to psihoza.

#18 Macak

Macak

Više munjen nego munjevit

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,681 posts

Posted 14 March 2017 - 09:11

Kad imas osjecaj da te netko prati ne brini, pomisli da su to tvoji andjeli cuvari ili zastitari, bodyguard.. Na te ljude mislim :) Kad god probaš suociti se s njima, reci im nesta, oni nestanu ili odu svojim putem. To hocu reci. Kad se opet pojavi taj osjecaj pomisli da ih pozoves na kavu, okreni se, pogledaj gdje su.

#19 pogresna

pogresna

tropical fruit

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,409 posts

Posted 14 March 2017 - 09:17

U poslednje vreme citam dosta tekstova o mozgu, tj. centralnom nervnom sistemu (CNS) glavni pokretac straha je amigdala koja je neka vrsta alarma a informacija iz nasih osetila, stize do nje mnogo brze, svega 12 hiljaditih delova sekunde, nego do korteksa koji treba da oderdi nase svesne reakcije odnosno da prepozna realnost necega. Tako da sledeci put, ako ga bude uopste, samo udahni duboko nekoliko puta, nedaj amigdali da pretera sa svojim tripom, dok korteks lepo ne obradi informaciju :)

#20 gianni

gianni

Depresivan

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,338 posts

Posted 14 March 2017 - 10:15

View Postpogresna, on 14 March 2017 - 09:17 , said:

U poslednje vreme citam dosta tekstova o mozgu, tj. centralnom nervnom sistemu (CNS) glavni pokretac straha je amigdala koja je neka vrsta alarma a informacija iz nasih osetila, stize do nje mnogo brze, svega 12 hiljaditih delova sekunde, nego do korteksa koji treba da oderdi nase svesne reakcije odnosno da prepozna realnost necega. Tako da sledeci put, ako ga bude uopste, samo udahni duboko nekoliko puta, nedaj amigdali da pretera sa svojim tripom, dok korteks lepo ne obradi informaciju :)

Svi ti nasi poremecaji su vezani za strah, najcesce strah od smrti. I ovaj OKP koji mene muci dolazi iz nesvjsnog dijela mozga koji mi stalno salje neke lose informacije povezane sa strahom to su opsesije i onda radis neka stvari npr. brojanje da bi smanjio strah sto su kompulzije. Tesko za izdrzati.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users