Jump to content

Kako zeznuti depru...

samopomoć

• Please log in to reply
454 replies to this topic

#1 Macak

Macak

CAR

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,674 posts

Posted 10 September 2005 - 02:21

Ovo mi fali sa jednog od proslih foruma.
Predlazem da ovdje navedemo sve sto nas moze uciniti manje depresivnima osim antidepresiva, tabletica za smirenje i psihica. Sve sto sa deprom ima veze a da toga nismo ni svjesni.

Za pocetak, iako smo nekad to imali priliku vec procitati:

Deset učinkovitih trikova pomoću kojih se podiže raspoloženje

Ujutro nipošto nemojte štedjeti struju, te nakon buđenja upalite sva rasvjetna tijela u stanu. S tim u vezi američki psihoterapeuti preporučuju da u spavaćoj sobi instalirate halogenu lampu koja će se automatski uključiti 45 minuta prije nego što dođe vrijeme za vaše buđenje i tako odigrati ulogu jutarnjeg sunca.
Boravite što više na otvorenom. Prirodno svjetlo najbolje potiče dobro raspoloženje, djelujući na produkciju tzv. hormona sreće, serotonina i noradrenalina, u mozgu. Iako je za spomenuti učinak dovoljna jačina svjetla koja se kreće od 2000 do 3000 luxa, ona vani i za najoblačnijih dana iznosi oko 4000 luxa, što se ne može nikako usporediti sa žaruljom čija je jačina samo 200 luxa.

Iskoristite pozitivan utjecaj mirisa i potaknite dobro raspoloženje.

Nekoliko kapi prirodnoga i čistoga eteričnog ulja limuna, mandarine, ružmarina, mentola, bosiljka, vanilije ili lavande kapnite u mirisnu lampu ispunjenu s nekoliko žlica vode, ili pomiješajte desetak kapi s dvije žlice meda, mlijeka ili soli te dodajte u vruću kupku.

Unesite sunčane boje u prostor u kojemu živite.

Žuti ili narančasti cvjetovi u vazi, jastuci na počivaljci, zastori na prozoru, ili prostirke na podu neobično su učinkoviti u borbi protiv negativnih osjećaja i lošega raspoloženja koje donosi zimsko sivilo. Žuta i narančasta razbuđuju i potiču na akciju. Zimi iskoristite i terapijski učinak ostalih boja. Primjerice, pod utjecajem crvene pune se životne baterije, a plava smiruje i potiče optimizam.

Počnite pisati dnevnik.

Svake večeri rezervirajte sat vremena samo za sebe, u mislima se vratite na početak i pišite o onome što vam se u toku dana dogodilo i svojim osjećajima. Znanstvene studije pokazuju da vođenje dnevnika opušta, oslobađa i prosvjetljuje, te pruža neobičan užitak, a s time pomaže i u borbi protiv lošega raspoloženja i depresije.

Jelovnik...

Na vašem jelovniku neka bude više namirnica bogatih ugljikohidratima koji nadoknađuju manjak hormona sreće, serotonina, a smanjite unos proteina. Dakle jedite što više krumpira, tjestenine, riže, graha, leće, te žitarica i proizvoda od žitarica, a smanjite količinu mesa, mlijeka i sira.
Nadalje, nemojte zaboraviti da zimi organizmu osigurate namirnice bogate vitaminom C koji ima čudesan učinak protiv zimskog umora, primjerice kiselo zelje i južno voće, te one koje sadrže nezasićene masne kiseline koje najbolje čuvaju živce, primjerice maslinovo ulje, ribu i avokado. U borbu protiv zimske depresije uključite i što više aromatičnih začina koji također potiču produkciju hormona sreće: vaniliju, đumbir, muškatni oraščić, korijandor, piment i klinčić.

Što više se krećite.

Najučinkovitije oružje protiv zimskog umora je fizička aktivnost. Stoga, bez obzira na atmosferske prilike ne izbjegavajte duge šetnje, brzo hodanje, trčanje ili vožnju biciklom. Zima je idealna i za redovito plivanje ili uključivanje u neki od oblika dvoranske rekreacije pod stručnim vođenjem. Ako pak volite plesati, zimi to obavezno činite svaki dan kako biste popunili životne baterije i održali dobro raspoloženje.

Ako je to ikako moguće ugledajte se na ptice selce i priuštite si odmor u južnim krajevima. Osim vrućih plaža na drugom kraju svijeta u obzir dolazi i produženi vikend u nekom od mnogo bližih i uglavnom osunčanih mjesta na Mediteranu u kojima možete do vrha napunite svoje životne baterije i lakše prebroditi ostatak zime.

Zimi se što više družite.

Njegujte socijalne kontakte, posjećujte rodbinu i prijatelje, te izlazite na zajedničke večere, u kino ili kazalište. Psihijatri preporučuju i vrlo učinkovitu "spasonosnu" telefonsku liniju, koju možete "organizirati" u dogovoru s najboljim prijateljem. Dakle, u slučaju napadaja lošeg raspoloženja nazovite prijatelja i pošteno se izjadajte. Garantirano, već će i to biti dovoljno da se znatno oraspoložite.

Iskoristite snažan utjecaj muzike na našu psihu.

Naime, muzika s ritmom od 60 udaraca na minutu što odgovara smirenom ritmu našega srca, savršeno opušta. U tu svrhu psiholozi preporučuju primjerice baroknu muziku, Beethovenovu simfoniju br. 4 u B-duru, te Mozartov koncert za klavir u A-duru.

#2 Macak

Macak

CAR

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,674 posts

Posted 10 September 2005 - 02:27

Jos ovaj put, i necu vise ponavljati.
Svakom depresivcu predlazem da obavezno obavi sve pretrage, pisem to iz svog iskustva jer sam se puno brze poceo oporavljati tek kad sam obavio sve nalaze i ustanovio da imam i hormonalni poremecaj i ekstremno visok kolesterol i trigliceride i kad sam te nalaze "popravio" Sve to ima i te kakve veze sa depresijom.

#3 Lali

Lali

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 166 posts

Posted 10 September 2005 - 11:46

Meni pomazu moji hobiji  :)/>

samo sto se cesto ne discipliniram pa pod isprikom "danas si u depri, danas ti je to dopusteno", provedem cijeli dan baveci se njima, pa ne ucim  :smash:  :(/>

#4 Macak

Macak

CAR

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,674 posts

Posted 10 September 2005 - 16:28

Predlazem jedan napitak:
caj od lavande sa cvjetnim medom (po mogucnosti lavanda)
osim aromaterapeutskog ucinka djeluje opustajuce. probao i iznenadio se.
Inace, nude ga za opustanje u wellnes centrima prije masaze.

#5 tonka

tonka

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,931 posts

Posted 10 September 2005 - 17:36

Ma?ak ovo su sve super savjeti.Neke ?u po?eti primjenjivati koliko gog mogu.Nesvjesno sam to i po?ela raditi kao npr. svjee sam si obojla stan i to u tople pastelne boje,nabavila ute zavjese koje ujutro rade ?aroliju u mojoj spava?oj sobi...ima tog jo a sad ?u probati ?aj od lavande.

#6 maja_

maja_

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 206 posts

Posted 10 September 2005 - 18:00

Meni za?udo u?enje najbolje pomae :)/>

:misc-book:

#7 ahedony

ahedony

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 913 posts

Posted 10 September 2005 - 18:27

maja_, on 10 Sep 2005, 07:00 PM, said:

Meni za?udo u?enje najbolje pomae :)/>

View Post

Ajoj, ovo me nasmijalo.
Meni ponekad pomae gledanje fotografija s mojih putovanja. Ali samo ponekad. Posljednja dva mjeseca nisam imala volje za bilo ?im, pa tako ni za gledanje tih fotografija.
Mislim da kad ti je zbilja teko, i kad jedva ustaje iz kreveta, ima malo toga to ti moe pomo?i. Jednostavno, otupi. :)/>

#8 Bambi

Bambi

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 11 posts

Posted 10 September 2005 - 18:44

Meni isto najvise pomaze ucenje. Uslov je naravno da uopste mogu da ucim,ali onda kad se zalaufam, raspolozenje mi se naglo popravi, jer samim tim nestaje i griza savesti, koju imam kada ne ucim i budem zadovoljna da sam nesta korisno uradila.
Boje zidova isto imaju veliku ulogu. Ja sam u starom stanu imala u svim sobama vesele i tople boje, a to jako puno znaci.

#9 maja_

maja_

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 206 posts

Posted 10 September 2005 - 19:48

Kaem vam ja knjige se uhvatite (ko nije na fakultetu pod hitno nek se upie!) _.::

#10 progoran

progoran

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 423 posts

Posted 10 September 2005 - 20:08

sve e to lepo macak ali treba se pokrenuti izaci iz ljusture i krenuti mala sitnica

#11 Macak

Macak

CAR

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,674 posts

Posted 10 September 2005 - 20:42

Puno toga sa onog gore popisa covjek moze priustiti i kad je u teskoj depresiji. ionako nesto moras jesti, ako vec slusas muziku, bar odaberi sta ti vise godi, a i mirisi ne traze neku veliku energiju. Ima puno toga sto mozes i sad.

Deset ucinkovitih trikova napisao je netko nekad na forumu a ja se sjetio da to vise ne vidimo i steta bi bila da vise ne mozemo procitati.

Izmedju ostaloga, meni je jako godila masaza ramena i vrata i vlasista. poslije toga sam se puno bolje osjecao.

#12 DUBY

DUBY

ORGANESSA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,504 posts

Posted 12 September 2005 - 14:32

Holly, on 12 Sep 2005, 02:10 PM, said:

Dali vjerujes u Reiki?

View Post

Ja nemam lijepa iskustva s Reikijem iako vjerujem u mogu?nost lije?enja energijom i probala sam mali milijun alternativnih metoda lije?enja.. Ila sam 4 mjeseca, dala silne novce i ba nita dobro mi se nije dogodilo. Jako je vano na?i dobrog u?itelja jer je sve prepuno varalica i svi gledaju kako zgrnut to vie love.
Meni je, kao i Ma?ku, najvie pomogla medicinska masaa le?a, vrata i cijele glave.

#13 maki

maki

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,241 posts

Posted 12 September 2005 - 15:10

tretman na daljinu?
meni je to smijeno

#14 Guest_Angel Heart (Gost)

Guest_Angel Heart (Gost)
  • Guests

Posted 12 September 2005 - 15:45

maki, on 12 Sep 2005, 03:10 PM, said:

tretman na daljinu?
meni je to smijeno

View Post

addadadaa
A ti se onda smij. Dobar smijeh pomaze, zar ne?
Hugs&Kisses...

#15 maki

maki

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,241 posts

Posted 12 September 2005 - 18:01

Pa da
Stvarno mi je bolje zato to sam se smijao
A na taj si tretman mislila
E ajd ozbiljno
ajd mene nek neko izlje?i na daljinu
Ono ,ne da mi se putovati 2 sata do Zg kod doktora pa moe li onako dok leim u krevetu da me netko lje?i
Jel treba slika ili malo kose?

#16 Radiohead

Radiohead

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 147 posts

Posted 12 September 2005 - 18:29

Holly, on 12 Sep 2005, 06:05 PM, said:

Sad ozbiljno, postoje Reiki tretmani na daljinu. I zaista pomazu. Vjerovao ti to i li ne. Za to mije potrebno znati tvoje pravo ime i prezime, datum i mjesto rodjenja i sto zelis da ti tretiram...

Hugs-kisses

View Post

Uhhh i ja sam jako skeptican... :(/>
Kada bih vjerovao u to vjerovao bih i u voodoo...(zasto da ne) a kada bih vjerovao u vooodoo vjerovao bih i u stosta drugo...MIslim da bi jako lose uticalo na moje krhko psihicko stanje ...

#17 maja_

maja_

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 206 posts

Posted 12 September 2005 - 18:38

Radiohead, on 12 Sep 2005, 06:29 PM, said:

View Post

zato?
meni je to tako normalna stvar,pa nisu sve stvari u ivotu vidljive i opipljive :)/>
naravno ako nema povjerenja u tretman najbolje ti je nita ne radit..ionako ti ne?e pomo?..ako vjeruje da ?e ti pomo? antidepresivi pomau ti antidepresivi,neko kombinira antidepresive i psihijatra jer vjeruje da mu to najbolje pomae,nekome najvie pomae njegov bionenergeti?ar,mislim da se dosta toga vrti oko povjerenja u metodu(i osobu koja to radi)

#18 Radiohead

Radiohead

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 147 posts

Posted 12 September 2005 - 18:41

maja_, on 12 Sep 2005, 06:38 PM, said:

zato?

naravno ako nema povjerenja u tretman najbolje ti je nita ne radit..ionako ti ne?e pomo?..

View Post

Problem je sto to i jeste pitanje sugestije i koliko lako se moze utjecati na tebe...
Antidepresivi djeluju htio ti to ili ne samo trebas da ih uzimas...Hah pa smijesno...ispade ako popijem bocicu otrova i vjerujem da me nece ubiti, ostajem ziv...

#19 maja_

maja_

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 206 posts

Posted 12 September 2005 - 18:47

Radiohead, on 12 Sep 2005, 06:41 PM, said:

Problem je sto to i jeste pitanje sugestije i koliko lako se moze utjecati na tebe...
Antidepresivi djeluju htio ti to ili ne samo trebas da ih uzimas...Hah pa smijesno...ispade ako popijem bocicu otrova i vjerujem da me nece ubiti, ostacu ziv...

View Post

Pa zar nisi ?uo za onog doktora koji je napravio to?..nije popio otrov ali je popio neke bakterije koje izazivaju neku bolest(ne znam o ?emu se sad to?no radi) samo da bi dokazao svoj point i nita mu nije bilo(?itala sam ba nedavno u jednoj knjizi jednog ameri?kog doktora)..pretpostavljam da ti nije nepoznat ni placebo efekt(davanje ljudima pilule u kojoj nema kemijskog sastava ljudi unato? tome ozdravljaju)

#20 maja_

maja_

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 206 posts

Posted 12 September 2005 - 18:49

Radiohead, on 12 Sep 2005, 06:29 PM, said:

Kada bih vjerovao u to vjerovao bih i u voodoo...(zasto da ne) a kada bih vjerovao u vooodoo vjerovao bih i u stosta drugo...MIslim da bi jako lose uticalo na moje krhko psihicko stanje ...

View Post

ja mislim da se negativnim mislima (i slanjem negativne energije) moe jako puno loeg napraviti..zato onda pozitivna energija ne bi pomogla nekome?
istina u reiki se ne razumijem ali ne osu?ujem nita prije nego znam o ?emu se radi :flower:
isto tako mi je nerazumljivo neto ismijavati a nemati pojma o ?emu se tu radi(osim ako nisi bio na nekom reiki tretmanu,onda se ispri?avam) :flower:

Also tagged with samopomoć

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users