Jump to content

Hašimoto - vaša iskustva

• Please log in to reply
48 replies to this topic

#41 s_marsa_pala

s_marsa_pala

Skituljko

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 596 posts

Posted 17 January 2019 - 18:20

View Postlupus, on 17 January 2019 - 17:53 , said:

Ozbiljno, osam od deset pacijenata, znaci osamdeset posto njih koji odrade antitela, doduse tu gde ja radim imaju povecana antitela za Hashimota. Samo je poenta ko otkrije. Meni je tiroidea normalne velicine sa  neka dva minijaturna cvora, svi hormoni su u redu ali  kad sam radila TSH, reko da pustim i antitela. Radoznalost je ubila macku. To isto ko i virusi. Garant imas neki herpes, adeno, ili citomegalo virus a i da ne znas. Ne smetaju.

Cekaj, cekaj, je l se ta antitela ne proveravaju kad se proveravaju hormoni stitnjace? Treba nesto dodatno da se trazi od dr ili je to To?

#42 lupus

lupus

Stockholm syndrome

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,275 posts

Posted 17 January 2019 - 18:52

Pa sad ne znam, ta antitela ne spadaju u hormone. Sad glupavo to su antitela. ATPO ili TPO-A (antitireoperoksidazna antitela) i ATG ili ATA (antitireoglobulinska antitela). Skupa su i rade se samo na klinikama gde postoji endokrinologija. Tireoidna peroksidaza ucestvuje u ugradjivanju joda u tireoglibulin kako bi se dalje formirali hormoni, a Tireoglobulin je osnova za dalje formiranje hormona. ATPO napada peroksidazu  a ATG napada tireiglobulin. I tako ometa nastajanje hormona stitne zlezda T3 i T4 a kasnije od njih nastaju FT3 i FT4. Zato Hashimoto izaziva hipotireoidizam.

#43 lupus

lupus

Stockholm syndrome

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,275 posts

Posted 17 January 2019 - 18:58

ATPO i ATG mogu da se urade privatno negde, ali dobro pazite da laboratorija bude akreditovana jer to je jedini dokaz da redovno pustaju kontrole,  reagensi za ATPO i ATG su jako nestabilni i mora se strogo voditi racuna da bi rezultati bili tacni. Kostaju po hiljadu dinara.

#44 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,962 posts

Posted 17 January 2019 - 19:28

Antitijela se rade samo prvi put.Ako je hashimoto u pitanju ona su jako visoka.Kad se utvrdi hashimoto nema ih potrebe raditi jer njihov nalaz nikad neće biti dobar.Kasnije se kontrolira samo Tsh,ft3 i ft4.

#45 s_marsa_pala

s_marsa_pala

Skituljko

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 596 posts

Posted 17 January 2019 - 20:19

View Postlupus, on 17 January 2019 - 18:58 , said:

ATPO i ATG mogu da se urade privatno negde, ali dobro pazite da laboratorija bude akreditovana jer to je jedini dokaz da redovno pustaju kontrole,  reagensi za ATPO i ATG su jako nestabilni i mora se strogo voditi racuna da bi rezultati bili tacni. Kostaju po hiljadu dinara.

Kod mene ima samo BeoLab od privatnih laboratorija. Sad sam gledala na njihovom sajtu i nigde ne pise da li su akreditovani, pretpostavicu da nisu cim nemaju javno dostupnu informaciju. A videh da nemaju u cenovniku taj ATG ni ATPO, jedino slicno sto pise su APO-A i APO-B, ali sad videh da to nije to :D

Znaci, moracu da iskopam uput i za to. Ja ne znam kako je vama, ali meni se zgadilo nase zdravstvo. Izem ti drzavu i lekare kod kojih moras da odes naucno potkovan i da im ti govoris sta treba da ti daju i rade.

#46 lupus

lupus

Stockholm syndrome

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,275 posts

Posted 17 January 2019 - 20:43

APO A i APO B imaju veze sa lipidnim frakcijama. Nemoguce da Beo lab ne radi ATPO i ATG. Sad ne znam da li su akreditovani, ali oogledaj i cenovniku tamo gde se nalaze hormoni stitnjace. Sad cu ja da vidim.

#47 lupus

lupus

Stockholm syndrome

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,275 posts

Posted 17 January 2019 - 20:47

Akreditovana je, radi oba antitela, kostaju po 950 dinara.

#48 s_marsa_pala

s_marsa_pala

Skituljko

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 596 posts

Posted 17 January 2019 - 21:20

View Postlupus, on 17 January 2019 - 20:43 , said:

APO A i APO B imaju veze sa lipidnim frakcijama. Nemoguce da Beo lab ne radi ATPO i ATG. Sad ne znam da li su akreditovani, ali oogledaj i cenovniku tamo gde se nalaze hormoni stitnjace. Sad cu ja da vidim.

View Postlupus, on 17 January 2019 - 20:47 , said:

Akreditovana je, radi oba antitela, kostaju po 950 dinara.

Hvala ti lupus puno :heart:

#49 Hyperdrive

Hyperdrive

Banana.

• Tech Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,291 posts

Posted 18 January 2019 - 08:28

Bumpić za vas.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users