Jump to content

- - - - -

religioznost i psihoza

• Please log in to reply
36 replies to this topic

#21 alexa66

alexa66

Još malo pa MASTER

• Banned
  • PipPipPipPip
  • 182 posts

Posted 19 June 2018 - 21:54

Pitanje pseudoreligioznosti i religioznosti je za mene sustinsko...Ali, kako znati sta je sta od ta dva...veoma tesko, a u nekim slucajevima i nemoguce...Biti u tome, mozda je odgovor, ali sledece je pitanje, kako biti u tome. Iskreno, verujem da odgovor na to pitanje nemaju ni Vaseljenski patrijarh ni Papa...Nije jednostavno odgovoriti, cak i kad su svaki put pitanja dobronamerna...Evo na primer...Za Dostojevskog je opste prihvaceno da je on jedan od najvecih religioznih pisaca ikada...medjutim on je svojim zivotom, postupcima tokom svog zivota (da ne navodim sad primere)  dokazao da je u prilicnoj meri bezbozan, nereligiozan covek i jedan London ili u novije vreme Bukovski...po onom sto pisu, a i po onom kako su ziveli i sta su radili su daleko religiozniji od  Dostojevskog koji je ceo zivot pisao jedno, a radio drugo...za mene je Dostojevski pseudo religiozan covek, i znam da se mnogima nece dopasti ovo sto govorim, ali tako zakljucujem, tj. mislim...

#22 plavo

plavo

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 380 posts

Posted 19 June 2018 - 22:27

Šta uopšte psihijatrija tretira kao pseudoreligioznost ?

pročitah svakakih knjiga, ali taj pojam nađoh jedino u ovoj pablovoj temi

dodatak,
alexa66, religija čovjekova djela  sudi prvo po namjerama, a tek onda rezultatima, sumnjam da iko zna šta je kome i kakva namjera u glavi

#23 alexa66

alexa66

Još malo pa MASTER

• Banned
  • PipPipPipPip
  • 182 posts

Posted 19 June 2018 - 22:52

Pojam namere je jako "problematican" i kod Boga (onako kako nam je vecini predstavljen) a i kod ljudi (ono sto verujemo da jesmo)...svakako da je namera vazna, ali i dela su vazna, tj. oba su vazna...bar meni...

#24 plavo

plavo

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 380 posts

Posted 19 June 2018 - 23:04

Slažem se da je pitanje namjere problematično zbog težine shvatanja neupućenih u tu problematiku, znači većini.

sve ok ,dalje bi otišli u off,
samo ako ima ko da definiše pojam pseudoreligioznosti.

#25 ᑥᗗᕫᗗ ᐐᘓᗽᔛᙽ

ᑥᗗᕫᗗ ᐐᘓᗽᔛᙽ

Matora

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,929 posts

Posted 20 June 2018 - 05:50

Ti imaš pravo da veruješ u bilo šta. Sve dok so funkcionalan možeš i vanzemaljce da vidiš.
A imaš psihijatre debile..

Aal stv gdw je granica.. msm ds je moja pukla...

#26 pablo

pablo

Napredni član

• Banned
  • PipPipPipPipPipPip
  • 409 posts

Posted 20 June 2018 - 05:58

Ja sam se pitao, ako nema Boga da li bi bog bio ja, mislim to me je mucilo pitanje, shvatio sam da je to opasna misao, nisam mogao da prihvatim zivot da nema Boga ali i Boga koji je toliko surov, i koji kaznjava, a i svet koji je ovakav kakav jeste, i sebe ovakvog kakav jesam. Lik Isusa Hrista mi je bio vrlo neshvatiljiv, i pitao sam se ko je uopste on i ko sam ja. Citao sam Bibliju i poistovecivao sam se sa raznim likovima u njoj i pokusavao da pronadjem sebe, cak sam hteo da upisem i bogosloviju, ali sam odustao.

#27 pogresna

pogresna

gospodža

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,038 posts

Posted 20 June 2018 - 07:11

View Postplavo, on 19 June 2018 - 22:27 , said:

Šta uopšte psihijatrija tretira kao pseudoreligioznost ?

Ni ja nisam našla tačno objašnjenje, ali donekle sam skontala da kod nekih psihoza, može da se pojavi pseudoreligioznost ili da kažemo bolje - lažna religioznost, najpre zbog pojave halucinacija kao i depersonalizacije i derealizacije, te da u tom smislu psihijatri vide to preterano predavanje religioznosti kao otežavajući faktor za dalje lečenje... u smislu da se pojavljuje veliki strah od demona ili Božje kazne neke, i da taj strah može da vodi u nova pogoršanja, halucinacije itd... eto, možda grešim ali čini mi se da je to glavni problem s ovim...
Nešto kao što ruminacije (kad stalno vrtiš u glavi neke beznadežne misli) nisu dobre za izlečenje depresije i čak i kad ima neke realne podloge za njih, jednostavno moraš da primeniš sistem: ok, sad prestani s tim, dosta :dry:

Pablo ovo:

Posted 17 June 2018 - 22:06

Nemam nista od toga, samo osecaj krivice i nemoci da bilo sta mogu da promenim.

Možeš mnogo toga da promeniš, za početak stav da je droga od đavola - netačno, droga je od čoveka, tačnije od loših, beskrupuloznih ljudi, željih velikih a lakih para, koji ne prezaju ni od čega :oioi:

Na netu možeš da nađeš gomilu informacija o raznim drogama, veruj kad budeš video šta sve mućkaju sa glavnim supstancama, videćeš da nema ničeg magijskog u tome, ajde molim te, stavljaju svašta da bi povećali količinu, počev od deterdženta za veš do otrova za pacove, itd... znači deca konzumiraju otrov, nije ni čudo da se razbole a ni da dođe do smrtnog slučaja na žalost...

Nemaš sad ništa od osećaja krivice, šta je bilo - bilo je, sad moraš da radiš na svom boljitku i pre svega moraš da veruješ da ćeš uspeti u tome, eto ja verujem da to možeš :)

#28 pablo

pablo

Napredni član

• Banned
  • PipPipPipPipPipPip
  • 409 posts

Posted 20 June 2018 - 09:52

Hvala ti pogresna, tvoji postovi uvek deluju otreznjujuce.

#29 alexa66

alexa66

Još malo pa MASTER

• Banned
  • PipPipPipPip
  • 182 posts

Posted 20 June 2018 - 22:06

Slazem se sa Pogresnom...definicija pseudoreligioznosti bi bila lazna religioznost, licemerna religioznost, institucionalno navodjenje coveka na put da da covek nikad ne dodje do Boga...zbog slicnog razmisljanja mistici su oduvek bili omrazeni o strane samog svestenstva...ali to "pseudost necega" nije specijalitet samo religije, ona je zapravo prisutna svuda gde je pokusala da se utemelji istina, bez obzira da li je rec o bozanskoj ili ljudskoj istini...

#30 pablo

pablo

Napredni član

• Banned
  • PipPipPipPipPipPip
  • 409 posts

Posted 25 June 2018 - 09:51

Necu da otvaram novi topic pa vas pitam, da li vam je vecini odbojna i da li vas smara prica o crkva,  o Bogu, manastirima, djavolima?

#31 Nevidljiva sjena

Nevidljiva sjena

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 385 posts

Posted 02 August 2018 - 19:39

PA mene smara cesto.  Smara me low iq religioznost a s time sam najcesce u kontaktu.
Nez da li sam to spominjao na Forumu Ali ok ponovo Cu za svaki slucaj:
U Bürger kingu gdje sam Do skora Radio jedan turcin je morao ici na Sud jer je udario neku zenu. Novcana kazna moze biti dosta velika. Ugl. Menedzer je rekao da ce njih dvojica otici zajedno do nekakvog svecenika ili tak necega ( izrekao je titulu tog tipa. Nije Imam niti bilo Sta slicno. ) i taj "svecenik " ce Mu reci koju molitvu mora izreci prije sudenja ili ce Mu dati neku amajliju.
A nisu ni krscani s kojima sam ja u Kontaktu nista inteligentniji. Jedan djed talijan ( koji je inace Jako dobra osoba) stalno svakoga poziva na nedjeljnu misu i ako cuje da netko ne ide nikada na misu odmah pocinje Sa pricama o paklu.
Teski primitivizam je u pitanju a oni bez obzira sto su Jako religiozni ne znaju nista o svojoj Religiji. Nema sansi da je itko od njih pokusao bibliju citati.

Inteligentni religiozni ljudi su naravno druga stvar Ali takve nisam nikada upoznao. Bilo bi zanimljivo o religiji pricati Sa Tolstojem, Dostojevskim i slicnima ali njihova religija nema nikakve veze Sa crkvom.

Eh da. Chesterton bi mozda Bio najzanimljiviji. On je isto Jako inteligentan pisac i on je Bas presao na katolicanstvo.

Sto se tice manastira: i ja bi rado zivio u manastiru. Okruzen si knjigama, odsjecen si od svijeta a ja se svejedno ne snalazim u ovom svijetu.
Cak je i Kazanova cesto razmisljao o zivotu u manastiru. Jednom kada ga je opet Neka djevojka ostavila i prijatelji prevarili i kada je lutao i razmisljao o samoubojstvu On je Bas naletio na jedan zabaceni samostan i pomislio je da je to rjesenje. Moze citati bezbrojne knjige, pisati i vise Mu se ne mogu desiti nikakve tragedije .

#32 kruška

kruška

wonky

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,898 posts

Posted 03 August 2018 - 09:09

View Postpablo, on 25 June 2018 - 09:51 , said:

Necu da otvaram novi topic pa vas pitam, da li vam je vecini odbojna i da li vas smara prica o crkva,  o Bogu, manastirima, djavolima?

o đavolima da, to mi zvuči srednjovjekovno, o Bogu ne, ako je osoba otvorena uma i nije zapela samo za svoju vjeru, ponekad pričam o tome s nekim ljudima, ali mi ide na živce ubacivanje Boga svugdje u svaku tematiku, ono moli se Bogu da ti bude bolje, svaki savjet je vezan za Boga, Bog ono, Bog ovo, kao da ne zna ni o čemu drugo pričati nego o Bogu, to mi djeluje kao fanatizam

#33 Hyperdrive

Hyperdrive

stereolight

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,070 posts

Posted 03 August 2018 - 15:09

Slažem se sa kruškom, i ja sam tu negde. I imam mišljenje da sveštenstvo DEBELO zeza ozbiljno bolesne ljude onda kad im treba (i) druga vrsta pomoći.

#34 pablo

pablo

Napredni član

• Banned
  • PipPipPipPipPipPip
  • 409 posts

Posted 03 August 2018 - 17:10

Mnogo puta zloupotrebljavaju narkomane, alkoholicare, i propale ljude za svoj interes kao jeftinu radnu snagu, posto imam iskustvo sa radom po manastirima, i uopste crkvi, koliko sam samo konaka gradio, prekopao zemlje, cistio svinjce, istovarao kojekakvo djubre, pretovarao seno, isao na mobe, dizao ploce, nisam dobio ni jedan jedini dinar, mnogi se zeznu, misle kao poslednju soluciju oticicu u manastir i tamo upoznas takve ljude da nemozes da zamislis i onda te posle ako se nesto pobunis otkacete kao poslednjeg klosara bez igde icega, mnogi tako zavrse na ulici, kao sto je mene jedan svestenik otkacio kad sam mu rekao za probleme koje imam, kaze budi beskucnik, njima jednostavno nije stalo, oni nisu nikakvi humanisti, njima je svejedno da li ces da umres ili ne, u svakom slucaju ako umres ocitaceti opelo i misle, eto samo kao predajete Bogu na milost i nemilost, bole ih uvo. Imao sam jednog prijatelja bogoslova, seljaka jednog, koji je samo koristi moju sposobnost koju sam imao u urbanim krugovima u BG i koristio da stekne poznanstva i kako da kazem da mu ja iscupam praziluk iz dupeta, sad se ozenio i postao  svestenik i bole ga uvo.

#35 Ank

Ank

CAR

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,098 posts

Posted 16 August 2018 - 11:35

@ Pablo, istinu zboris. Jedan momak je otisao u manastir da se zamonasi, da se duhovno uzdigne. Kad je tamo otisao, kao iskuseniku nisu mu dali keliju gdje ce da se moli ni duhovnika niti bilo sto slicno. Dali su mu da CUVA KOZE.

#36 pablo

pablo

Napredni član

• Banned
  • PipPipPipPipPipPip
  • 409 posts

Posted 16 August 2018 - 12:39

To sa kozama je jos najopustenije.

#37 Apoptosis

Apoptosis

Turn over

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,295 posts

Posted 16 August 2018 - 13:35

Ja sam baš i Profesorki Dickov, mojoj dr psihijatrije napisao da sam u negde martu 2006. upao u haos tešku epizodu hiperreligioznosti, pa sam odmah kroz par dana, odlučio da ne polažem prijemni ispit za srednje škole, već da postanem sveštenik!

Nisam bio čak ni Kršten u to vreme, roditelji takođe, iz komunističkih porodica, posebno sa mamine strane, i dan danas su.

I ja čak roditelje nateram, 30. aprila, 2006. se svo troje Krstimo u Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi.

Prijemni za srednju Bogosloviju je bio ja mislim, ako se dobro sećam 20. avgusta, rezultati odmah sutradan.

Za samo, znači april ima 30 dana, ja sam od 1. maja krenuo redovno, svaki Božiji dan u hram, na svaku večernju službu, kad idem pre podne u školu, nisam mogao na jutarnje, ali zato jesam to menjao, kad se menja smena, tako ja idem u hram, i subotom se znalo, i ujutru i uveče sam na službi, nedeljom na Liturgiji, i večernjoj službi...

Postio sve po pravilima, monaški, "strogi post" na samo vodi, čak sam i za vreme Gospojinskog postio sve dane na vodi iako je dozvoljeno ulje i vino subotom i nedeljom i na dan Preobraženja, i pevao, savladao za par dana crkveno - slovenski jezik, i pročitao Bibliju čitavu (sem 2 knjige Proroka Mojseja iz Starog Zaveta, to mi je bilo ultra dosadno)...

I onda dođem na prijemni u Novi Sad, u Saborni hram, 5 sveštenika, protojereji - stavrofori su bili komisija, propitivali me, tražili da čuju kako pevam, za 2 dana, obaveštenje da sam položio i da sam primljen u Sremske Karlovce, a ta Bogoslovija važi za "najelitniju".

Očaj i tragedija, prođe mene ta epizoda hiperreligioznosti i napustim školu.

Posle se to ponavljalo bezbroj puta...

I trajalo mesecima, skoro po godinu dana.

Nada sve, bavio sam se godinaaaaaaaaaaaaaaaaama, astrologijom, i dan danas je radim, samo ne za pare...

Proricanjem i gatanjem sam se razno raznim isto bavio kao sumanut...

To što sam pomenuo astrologiju i proricanje, već je bilo dovoljno Profesorki da pomene kroz priču F21...

A kad pročita o hiperreligioznosti i kako sam se znao zakopati, posebno te 2006. godine, au...

Još uz to, interesovao sam se od kad znam za sebe prvenstveno za grčka božanstva.

Odakle meni te informacije sa mojih, ne znam kolko sam tad imao godina, negde 5, ja nemam pojma, ali sam znao dosta već tad.

I onda sam prešao i na egipatska i što kakva.

I stalno sam se molio, nekome, nečemu.

I nikad nisam prestajao.

Sad sam već oko 2 godine stabilan u Hrišćanstvu, s' tim da me je jedan drug pokušao uvući u Evangeliste, što sam odbio, a onda ekskomuniciran iz Pravoslavlja, pa sad slavim kući i Pravoslavne i Rimokatoličke praznike. :D

Ali da, hiperreligioznost se nastavlja, naprimer pre nego što izađem iz kuće, pojedem, popijem nešto, istuširam se, prekrstim se, i pomolim se...

I u toku dana se često molim...

3 puta sam pokušao postati Iskušenik, odnosno da se zamonašim, HVALA BOGU da nisam dobio Blagoslov starešine manastira da ostanem, ni kao pomoćno osoblje, jer bi to bio skandal.

Naprimer, 22. maja, prošle godine, bio sam prvi put (i zadnji) pod Ostrogom, kad sam se peo uz kamene stepenice do malog hrama u koji jedva ući možeš gde spava Sveti Vasilije, plakao sam kao nikad u životu i sve vreme hteo da se bacim sa kamene ograde na stene ispod, koje su sigurno oko 500 m ispod...

Mala je granica između religioznosti i psihoze...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users