Jump to content

magnezijum i cink

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
36 replies to this topic

#1 WANNABE

WANNABE

musko jbt

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,989 posts

Posted 06 January 2017 - 10:28

Evidence-Based Research on the Role of Zinc and Magnesium Deficiencies in Depression

Posted Image

ukratko: pijte cink i magnezijum

#2 Apoptosis

Apoptosis

Turn over

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,301 posts

Posted 06 January 2017 - 10:35

Pijem oboje. I http://www.pharmavit...e/a-z-vitamins/

#3 kruška

kruška

wonky

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,898 posts

Posted 06 January 2017 - 14:37

šta hoće reći ovo istraživanje da manjak cinka i magnezija uzrokuje depresiju, da depresivni ljudi imaju manjak magnezija i cinka ili da magnezij i cink i mogu smanjiti depresiju i kad osoba nema manjak magnezija i cinka?
Previše dug tekst za čitanje...

#4 WANNABE

WANNABE

musko jbt

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,989 posts

Posted 06 January 2017 - 15:30

mogu smanjiti depresiju i kada nemaš deficijenciju ali imaš deficijenciju

#5 ~xO~

~xO~

~ brainstorm sailor ~

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,409 posts

Posted 06 January 2017 - 17:30

Da dokazano je da deficijencija cinka dovodi do promena u psihi...
Cinka ima svega par grama u covekom organizmu,i unosi se samo ishranom ili suplementima
Ja sam od juce poceo sa 40mg cinka jer se jako malo apsorbuje jako i to je problem u kombinaciji sa magnezijumom se apsorpcija povecava...
Odavno je poznato da je cink strasno vazan...

#6 kruška

kruška

wonky

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,898 posts

Posted 06 January 2017 - 18:07

ne znam da li da ga krenem piti budući da cink, kalcij i željezo međusobno "takimiče" za apsorpciju, ako budem unosila više cinka pitam se hoću li imati problema s kalcijem i željezom, pogotovo željezom

#7 WANNABE

WANNABE

musko jbt

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,989 posts

Posted 06 January 2017 - 18:09

zar ne možeš da prosto uzimaš te minerale u različito vreme
i da svi budu apsorbovani u celosti

#8 Nibrist

Nibrist

proklet

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 687 posts

Posted 06 January 2017 - 18:58

Ja od kad sam pre oko godinu i po prešao na biljnu ishranu unosim bar tri puta više od normalnog cinka, verovatno i magnezijuma i većine minerala jer jedem puno sočiva, soje, lana, ovsenih, ponekad i multivitamine. Ima oko godinu kako mi se povećao libido, i depresivna stanja su ređa i kraća. OCD i velike promene stanja su isti ili gori šta znam... Da li na to imaju uticaja i ti minerali ili je jednostavno tako došlo ili promena nekih uverenja, ko zna, samo sam to za za libido na jednom primetio i prvo bio uvceren da je od cinka i magnezijuma jer prodaju one preparate što kažu da su za prirodno povećanje testosterona koji sadrže cini, magnezijum i još valjda nešto kao glavne sastojke.

#9 kruška

kruška

wonky

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,898 posts

Posted 06 January 2017 - 19:18

ne uzimam ništa od minerala sad, samo kontam da bi morala magnezij i cink uz obrok piti i samim tim apsorpcija željeza iz obroka bi mi bila manja, ali hajd pokušat ću i s ovim ovo barem nije teško nabaviti, pa da vidim kako djeluje. koje doze bi se trebale koristiti?

#10 WANNABE

WANNABE

musko jbt

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,989 posts

Posted 06 January 2017 - 19:49

zašto uz jelo?
ja mislim da je najbolje pred spavanje uzeti oba minerala

za muškarce i vežbače doza cinka ide i do 50mg a 30mg je kao neki standard
ja bih na tvom mestu uzimao preporučene doze
magnezijum ne znam ali znam da je bitno uzeti neki bioavailable suplement poput magnezijum citrata čini mi se
(ili mg treonat ili mg bisglicinat ali to se naručuje iz inostranstva)

#11 ~xO~

~xO~

~ brainstorm sailor ~

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,409 posts

Posted 06 January 2017 - 20:04

kruška, on 06 January 2017 - 18:07 , said:

ne znam da li da ga krenem piti budući da cink, kalcij i željezo međusobno "takimiče" za apsorpciju, ako budem unosila više cinka pitam se hoću li imati problema s kalcijem i željezom, pogotovo željezom
Samo kada uzimas vece doze cinka duze vremena ovako si ok

#12 ~xO~

~xO~

~ brainstorm sailor ~

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,409 posts

Posted 06 January 2017 - 20:08

Nibrist, on 06 January 2017 - 18:58 , said:

Ja od kad sam pre oko godinu i po prešao na biljnu ishranu unosim bar tri puta više od normalnog cinka, verovatno i magnezijuma i većine minerala jer jedem puno sočiva, soje, lana, ovsenih, ponekad i multivitamine. Ima oko godinu kako mi se povećao libido, i depresivna stanja su ređa i kraća. OCD i velike promene stanja su isti ili gori šta znam... Da li na to imaju uticaja i ti minerali ili je jednostavno tako došlo ili promena nekih uverenja, ko zna, samo sam to za za libido na jednom primetio i prvo bio uvceren da je od cinka i magnezijuma jer prodaju one preparate što kažu da su za prirodno povećanje testosterona koji sadrže cini, magnezijum i još valjda nešto kao glavne sastojke.
Cink pored svega ostalog kod muskaraca utice povoljno na plodnost i libido
Takodje na depresivna stanja
manjak cinka i vitamina D je glavni uzrocnik ovih stanja zbog kojih smo na forumu

#13 ~xO~

~xO~

~ brainstorm sailor ~

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,409 posts

Posted 06 January 2017 - 20:12

Za OCD ne znam koji su mehanizmi u pitanju mada cink i magnezijum nisu na odmet samo mogu pomoci...
Ti bas dobru hranu jedes super hranu :)

#14 kruška

kruška

wonky

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,898 posts

Posted 06 January 2017 - 20:14

obično piše uzeti uz jelo, pa zato, evo sad kupila magnezij i baš magnezij oksid koji vidim da je najmnje iskoristiv, a kvargu i ta iskoristivost, ako već prodaju minerale u tabletama onda bi trebali da prodaju iskoristive, ne mogu ni minerale kupiti u ljekarnoj nego sve moram naručivati iz inozemstva :oioi:
još čekam cijelu vječnost da mi nešto stigne

#15 WANNABE

WANNABE

musko jbt

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,989 posts

Posted 06 January 2017 - 20:22

hahhaah kruškaaaaa
imaš mg  citrat sigurno
u obliku praška koji se uzima sublingvalno? tj u usta se natrpa i onda se prašak istopi

#16 lupus

lupus

CAR

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,992 posts

Posted 06 January 2017 - 20:37

Manje studije su dokazale da je za nijansu bolja raspolozivost iz hlorida i citrata, pa oksida i na kraju sulfata. Zato sto se hloridi i citrati mnogo bolje rastvaraju u vodi od oksida dok se sulfati slabo rastvaraju te se zbog toga preporucuju hloridi i citrati. Imas u obliku hlorida sigurno neki u apoteci ali su jako gorki. Istovremeno uzimanje zinka sa mg smanjuje raspolozivost mg a. I na kraju krajeva, bioraspolozivost se regulise dozom tako da se i taj oksid resorbuje i raspolaze organizmu u sasvim dovoljnoj kolicini. Samo zato sto pise ili je neko napisao na internetu da je oksid najgori to i ne mora da znaci. Najgori je sulfat. Ali dobro, svako ima pravo da palamudi sta hoce.

#17 kruška

kruška

wonky

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,898 posts

Posted 06 January 2017 - 21:42

vidim da ima u DM-u, drugi put taj kupim, piše da je od 350mg magnezij citrata iskoristivo oko 125mg, to je doktor napisao, pa eto nije ni to tako loša iskoristivost, mislim da ga sasvim dovoljno unosim hranom pa još uz ovo bit će dovoljno. Cink kupujem drugi put, sad imam u kombinaciji s vit.B12 i testirat ću ovu tvrdnju da smanjuje simptome depresije.

#18 kruška

kruška

wonky

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,898 posts

Posted 10 January 2017 - 21:26

pijem ovo tri dana i kao da mi je nešto bolje, moguće da sam samo umislila, prilično sam umrtvljena ali nije da se osjećam baš loše kao prošli tjedan. Uz to smanjila sam dozu dipresana na 10mg, pit ću tako sve zajedno mjesec dana pa napišem kako djeluje jer svako istraživanje volim testirati  :P

#19 WANNABE

WANNABE

musko jbt

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,989 posts

Posted 10 January 2017 - 22:46

i ja sam kupio cink i mg
sinoć popio 2*375mg magnezijuma i 45mg cinka
jebote jedva sam ustao jutros i bio sam bez energije čitavo jutro
večeras sam smanjio dozu pa ćemo da vidimo
ne očekujem neka čuda neg et