Jump to content

Pregabalin (LYRICA, EPICA)

• Please log in to reply
303 replies to this topic

#1 alive

alive

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 276 posts

Posted 08 April 2010 - 18:22

Lyrica (pregabalin) je novi antiepileptik (najnoviji u svojoj skupini) dostupan u EU od 2004 god.
Sama struktura lijeka vrlo je slicna gabapentinu (neurontinu) kojega je ona zapravo i nasljednik.,
samo što je Lyrica puno potentnija i jača od Neurontina (pa posljedično trebaju i manje doze
za postizanje terapijskog učinka).
Proizvodi ga Pfizer.
Lijek je odobren za :
1. GAD,generalizirani anksiozni poremecaj.Karakterizira ga gotovo neprestana zabrinutost i tjeskoba
bez jasnog uzroka udruzena sa depresijom ili ne.
2.Neuropatska bol
3.Epilepsija.Samo kao add-on terapija za parcijalne napadaje.Nije odobrena za samostalnu terapiju.
Inace,Lyrica je jedan od lijekova (uz Zeldox i jedan lijek protiv bolova) za koji je Pfizer trebao platiti vise od 2 bilijuna dolara za obmanjivanje
i pogrešnu propagandu lijekova medu lijecnicima te za objavljivanje pogresnih podataka o ucinkovitosti lijeka.
Unatoc tome,treba se naglasiti da je Lyrica kvalitetan i ucinkovit lijek za one indikacije za koje je namjenjena.
Terapijske doze su od 150-600mg.
Pozdrav.

#2 dRiFtEr

dRiFtEr

sEnTiNeL

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,766 posts

Posted 08 April 2010 - 22:40

bitno je naglasiti da za razliku od benzodiazepina ne uzrokuje ovisnost i toleranciju.
sasvim je realno očekivati da ćemo kroz par godina dobiti anksiolitik koji će biti potpuno na bazi GABA-e.postoje glasine da već postoji ali nije profitabilno za farmaceutsku industriju pustiti u prodaju nešto što je  prirodno,ne izaziva nikakvu ovisnost,toleranciju,teoretski liječi anksioznost jer nema zarade od zdravih pacijenata.
međutim farmaceutski lobi rapidno gubi svoju snagu jer ljudi više nisu neinformirana masa i bit će prisiljeni kad tad početi izbacivati lijekove koji liječe a za sada su rezervirani samo za prebogatu i utjecajnu elitu.bez brige,da se prezivate rockefeller ili rotschild bili bi već svi odavno zdravi.

#3 demilucie

demilucie

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,087 posts

Posted 09 April 2010 - 16:22

imam dijagnosticiranu fibromialgiju i GAD, i rekli su mi da je Lyrica najbolji lijek za to, ali da ga mogu dobiti na recept samo oni koji imaju epilepsiju..
ja sam si kupovala lijek 3 mjeseca, ali pošto nisam vidjela nikakvo poboljšanje, prestala sam..
isto je bilo s jako razvikanom Cymbaltom...

#4 funkyman

funkyman

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 2 posts

Posted 07 July 2010 - 00:55

QUOTE(demilucie @ 9 Apr 2010, 05:22 PM) View Post
imam dijagnosticiranu fibromialgiju i GAD, i rekli su mi da je Lyrica najbolji lijek za to, ali da ga mogu dobiti na recept samo oni koji imaju epilepsiju..
ja sam si kupovala lijek 3 mjeseca, ali pošto nisam vidjela nikakvo poboljšanje, prestala sam..
isto je bilo s jako razvikanom Cymbaltom...

zanima me da li netko od korisnika lyrice ima kakve nuspojave i koje su to,,,jer ja je pijem pa bi htio usporediti svoje sa nekim tko još pije ovaj lijek

#5 demilucie

demilucie

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,087 posts

Posted 08 July 2010 - 17:36

QUOTE(funkyman @ 7 Jul 2010, 01:55 AM) View Post
zanima me da li netko od korisnika lyrice ima kakve nuspojave i koje su to,,,jer ja je pijem pa bi htio usporediti svoje sa nekim tko još pije ovaj lijek

Ja sad kontinuirano pijem Lyricu 75 mg i nemam nikakve nuspojace...

#6 sister

sister

Član

• Members
  • PipPip
  • 42 posts

Posted 16 January 2015 - 00:51

Nakon mase ADova mi je prepisan lek Lyrica. On, tacnije nije AD vec se vise koristi za GAP.

Na forumu je o ovom leku napisano samo ovo: http://www.depresija...showtopic=11512

Ni na samom netu nema mnogo o njemu:
LYRICA je lijek koji se koristi za liječenje epilepsije, neuropatske boli i generaliziranog anksioznog poremećaja (GAP).
Sigurnost i efikasnost pregabalina nije utvrđena u bolesnika ispod 18 godina starosti sa perifemom ili centralnom neuropatskom boli, s epilepsijom ili generaliziranim anksioznim poremećajem.
Periferna i centralna neuropatska bol:
LYRICA se koristi za liječenje dugotrajne boli izazvane oštećenjem živaca. Niz bolesti može izazvati perifernu neuropatsku bol, kao što su dijabetes i pojasasti osip (herpes zoster). Osjećaj boli može se opisati kao intenzivan, kao peckanje, kao bolno kucanje, sijevanje, probadanje, oštra bol, grčevita, trajna bol, trnci, utrnulost, bockanje. Perifema i centralna neuropatska bol također može biti povezana s promjenama raspoloženja, poteškoćama spavanja, umorom te može utjecati na fizičku i socijalnu funkciju kao i cjelokupnu kvalitetu života.
Epilepsija:
LYRICA se koristi za liječenje određene vrste epilepsije (parcijalna epilepsija sa ili bez sekundarne generalizacije) u odraslih osoba. Liječnik vam može propisati LYRICA-u da vam pomogne liječiti epilepsiju ukoliko vam terapija koju korisfite ne kontrolira u potpunosti stanje. LYRICA-u trebate uzimati kao dodatak terapiji koju uzimate. LYRICA nije namijenjena samostalnom korištenju, uvijek se treba uzimati u kombinaciji s drugim antiepilepticima.
Generalizirani anksiozni poremećaj:
LYRICA se koristi u liječenju generaliziranog anksioznog poremećaja (GAP). Simptomi GAP-a uključuju produženu ekscesivnu anksioznost i brigu koju je teško kontrolirati. GAP također može uzrokovati nemir ili osjećaj napetosti, brzo umaranje, poteškoće u koncentraciji ili osjećaj praznine u glavi, osjećaj iritabilnosti, napetost mišića ili probleme sa spavanjem. Ovo je različito od stresa i napetosti svakodnevnog života.

Nemojte uzimati Lyrica-u ako ste alergični na pregabalin ili bilo koji drugi sastojak lijeka.
Budite oprezni s Lyrica-om:
U nekih bolesnika koji su uzimali Lyrica-u pojavili su se simptomi koji upućuju na alergijske reakcije.To su simptomi koji uključuju otok lica, usnica, jezika, grla, kao i difuzni osip kože. Ukoliko se kod vas pojavi bilo koja od tih reakcija kontaktirajte odmah svog liječnika.
Uz Lyrica-u se može pojaviti omaglica i pospanost što može dovesti do povećane učestalosti povreda (padova) kod starijih bolesnika. Stoga je potreban oprez dok se ne upoznate sa svim učincima ovog lijeka.
Uz primjenu Lyrica-e može se pojaviti zamagljen vid ili druge promjene vida. Odmah obavijestite svog liječnika ako se pojave bilo kakva promjene vida.
Kod bolesnika s dijabetesom koji povećaju tjelesnu težinu tijekom liječenja pregabalinom, može biti potrebno modificirati terapiju za dijabetes.
Neke nuspojave, kao npr. pospanost se češće javljaju u bolesnika s povredom leđne moždine koji uz pregabalin uzimaju i druge lijekove za liječenje boli ili spazma sličnog djelovanja, a koji ispoljavaju slične nuspojave kao pregabarin. Istovremena primjena tih lijekova može rezultirati težim oblikom tih nuspojava.
Postoje izvještaji o nastanku kongestivnog srčanog zatajenja u nekih bolesnika pri uzimanja Lyrica-e. To se događalo uglavnom kod starijih bolesnika sa već postojećim kardiovaskularnim oboljenjima. Prije primjene ovog lijeka obavijestite svog liječnika o postojećim srčanim bolestima.
Uzimanje drugih lijekova s Lyrica-om
Prije nego započnete uzimanje novog lijeka istodobno s LYRICA-om, trebali bi o tome obavijestiti svog liječnika. Također recite svom liječniku ili ljekarniku ako uzimate ili ste počeli uzimati bilo koji drugi lijek, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez recepta.
LYRICA i neki drugi lijekovi mogu djelovati jedni na druge (interakcija). Kada se Lyrica uzima sa nekim određenim lijekovima može doći do potenciranja njihovih nuspojava uključujući respiratorne poteškoće i komu. Težina omaglice, pospanosti i smanjena koncentracija može se povećati ako se LYRICA uzima zajedno s lijekovima koji sadrže:
  • Oksikodon (koristi se protiv bolova).
  • Lorazepam (koristi se za liječenje anksioznosti).
  • Alkohol
LYRICA se može primjenjivati istodobno s oralnim kontraceptivima.
Uzimanje hrane i pića s Lyrica-om: LYRICA se može uzimati sa ili bez hrane.
Preporuča se izbjegavati konzumaciju alkohola za vrijeme liječenja LYRICA-om.
Trudnoća i dojenje
Prije uzimanja bilo kojeg lijeka, pitajte svog liječnika ili ljekarnika za savjet.
LYRICA-u ne treba uzimati za vrijeme trudnoće, ukoliko vam drukčije ne odredi vaš liječnik. Žene u reproduktivnoj dobi moraju koristiti djelotvorna kontracepcijska sredstva. Odmah se obratite svom liječniku ukoliko dok uzimate LYRICA-u zatrudnite, posumnjate da ste trudni ili planirate zatrudnjeti. LYRICA-u ne treba uzimati dok dojite jer nije poznato da li se LYRICA izlučuje u majčinom mlijeku. Obratite se svom liječniku ili ljekarniku za savjet prije uzimanja bilo kojeg lijeka dok dojite.
Upravljanje vozilima i strojevima
LYRICA može uzrokovati omaglicu, pospanost i smanjenu sposobnost koncentracije. Ne smijete voziti, upravljati složenim strojevima te sudjelovati u nekoj drugoj potencijalno opasnoj aktivnosti dok niste sigurni da ovaj lijek ne djeluje na vašu sposobnost provođenja navedenih aktivnosti.
Ostala upozorenja
Ako vam je liječnik rekao da ne podnosite neke vrste šećera, svakako kontaktirajte svog liječnika prije početka liječenja ovim lijekom.

4. MOGUĆE NUSPOJAVE
Kao i svi drugi lijekovi LYRICA može izazvati nuspojave.
Vrlo česte nuspojave koje se javljaju kod više od 1 na 10 bolesnika:
  • omaglica, umor
Česte nuspojave koje se javljaju u 1 na 100 bolesnika:
  • pojačani apetit
  • veselost, zbunjenost, promjene seksualnih želja, iritabilnost
  • poremećaj pažnje, nespretnost, poremećaj pamćenja, tremor, poteškoće pri govoru, trnci (mravci)
  • zamagljen vid, dvoslike
  • vrtoglavica
  • suha usta, zatvor stolice, povraćanje, nadutost
  • poteškoće sa erekcijom
  • otjecanje ekstremiteta, osjećaj pripitosti, abnormalni stil hodanja
  • porast tjelesne težine
Manje učestale nuspojave koje se javljaju u više od 1 na 1000 bolesnika:
  • gubitak apetita
  • promjene u spoznaji samog sebe, nemir, depresija, agitacija, promjene raspoloženja, pogoršanje nesanice, poteškoće u pronalaženju riječi, halucinacije, abnormalni snovi, napadaji panike, apatija
  • poteškoće pri razmišljanju, utrnutost, neobični pokreti očiju, grčeviti pokreti, reducirani refleksi, povećana aktivnost, omaglice pri ustajanju, osjetljiva koža, gubitak okusa, osjećaj pečenja, tremor pri pokretima, smanjena svijest, nesvjestica
  • suhe oči, otjecanje očiju, bol u oku, slabost očiju, suzne oči
  • ubrzani rad srca
  • crvenilo, valunzi
  • poteškoće pri disanju, suhoća nosa
  • otečen trbuh, pojačano stvaranje sline, žgaravica, utrnutost oko usana
  • znojenje, osip
  • trzanje mišića, otjecanje zglobova, grčevi u mišićima, bolovi u mišićima, bolovi u zglobovima, bolovi u leđima, bolovi u ekstremitetima, ukočenost mišića
  • poteškoće pri mokrenju ili bolno mokrenje, inkontinencija
  • slabost, padanje, žeđanje, pritisak u prsima
Rijetke nuspojave koje se javljaju u manje od 1 na 1000 bolesnika:
  • sniženi krvni tlak, hladnoća šaka i stopala, povišeni krvni tlak
  • kašalj, začepljenost nosa
  • oštećenje mišića
  • bol u dojci, poremećaj menstrualnog ciklusa
  • povećana koncentracija šećera u krvi
  • pojačana osjetljivost na buku
  • poremećaj ritma srca,
  • zatajenje bubrega, smanjeni volumen urina
Dodatne nuspojave uočene tijekom post-marketinškog praćenja su: zatajivanje srca, gubitak svijesti,hipersenzitivne i alergijske reakcije (koje mogu uključiti otok lica, otečen jezik, otežano disanje, svrbež, upalu oka (keratitis), kao i ozbiljne kožne reakcije karakterizirane osipom, mjehurićima, ljuštenje kože, bol), mentalne smetnje, retencija urina, proljev, glavobolja i mučnina.
U slučaju pojave otoka lica ili jezika ili ako vaša koža postane crvena, počne se ljuštiti ili se pojave mjehurići odmah potražite liječničku pomoć.
Neke nuspojave, kao npr. pospanost se vrlo često javljaju u bolesnika s povredom leđne moždine koji uz pregabalin uzimaju i druge lijekove sličnog djelovanja za liječenje bori ili spazma, a koji ispoljavaju i slične nuspojave kao pregabalin. Istovremena primjena tih lijekova može rezultirati težim oblikom nuspojava.
Ako primijetite bilo koju nuspojavu potrebno je obavijestiti liječnika ili ljekarnika!

Ako je neko imao iskustva sa ovim lekom pliiiiiiz neka pise. Vec imam utisak da sam zamorce na kom se sve novo isprobava. Razgovarala sam sa dr i kaze da jos nijednom pacijentu sa anksiozno depresivnim poremecajem ovo prepisivala i sad bi ja trebalo da probijam led!? Kolliko vidim, nus pojave su krasne.....
Hvala

#7 atina

atina

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,934 posts

Posted 16 January 2015 - 13:39

I nije bas prijatno kad ti se prepise lek o kojima ima malo informacija ili koji je retko ko koristio.

Meni je, cini mi se, jedna devojka sa ovog foruma pominjala da je pila taj lek, ali ne mogu 100% da tvrdim da je taj,
ali rece mi da joj je od njega bilo bolje - imala je anskioznost i opses. crne misli - tako nesto.

Ako sam dobro shvatila iz tvojih postova sister,
tebi ni jedan AD do sada nije nesto pomogao..ili gresim?

#8 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,341 posts

Posted 16 January 2015 - 13:44

ovu su klasične nuspojave koliko vidim, uvijek zvuče krasno, a zašto ti je to propisala od svih mogućih antidepresiva?

#9 sister

sister

Član

• Members
  • PipPip
  • 42 posts

Posted 16 January 2015 - 14:30

Valjda vise ne zna sta ce sa mnom, od ovih novijih sve sam probala. Sad pijem Cipralex i ne da mi ne pomaze vec mi je lose od njega, nervoza, strah a pijem ga vec nekoliko meseci. Jedino sto je na mene delovalo je Seroxat koji sam pila 8 godina :/ i baaaas davno Sinequan koji se danas nikom vise ne prepisuje.
Za Lyricu kaze da nikad nije prepisivala nekom sa anksiozno dep. poremecajem ali za te neuropatske bolove jeste. Msm kad psihicka vise ne zna sta da mi da, mozes misliti u kom sam tripu ja...
e da, poseban trip je - ne sme se piti sa Lorazepamom :huh2: a odatle ko zna sa cim sme....!?

#10 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,341 posts

Posted 16 January 2015 - 14:53

ako piješ još neke lijekove trebala bi pitati psihijatricu s kojim se lijekovima može kombinirati, ona najbolje zna. Zašto si prestala sa seroxatom? Jesi li ikada na neke psihoterapije išla možda bi to pomoglo ili na neke druge terapije koje ne uključuju lijekove, ti si iz Srbije pretpostavljam, tamo mislim ima ona transkranijalna magnetna stimulacija koja često pomaže kad lijekovi ne pomažu, u nekim razvijenijim zemljama dosta je popularnija terapija nego na ovim prostorima

#11 sister

sister

Član

• Members
  • PipPip
  • 42 posts

Posted 16 January 2015 - 14:58

Prestala sam sa Seroxatom jer sam ga pila 8 godina, jednostavno vise nije delovao na mene. Od tada isprobavamo ostale koji nemaju efekta. Isla jedno vreme na psihoterapiju i vise nisam imala novca za taj luksuz.....te stimulacije mi jos niko nije ni spomenuo.

#12 atina

atina

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,934 posts

Posted 16 January 2015 - 15:03

Da, transkranijalna se primenjuje usled cestih recidiva i kad lekovi slabo deluju
ali ja sam opet skepticna i prema tome jer je to od skora pocelo pa vise ni sam ne znas da l je dobro ili ne.

#13 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,341 posts

Posted 16 January 2015 - 17:12

ja bi definitivno probala da imam priliku, nema nekih nuspojava, kod nas je od skora počelo, u većini drugih zemalja koristi se već neko vrijeme i mogu tretmane dobiti besplatno preko zdravstvenog osiguranja

#14 atina

atina

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,934 posts

Posted 16 January 2015 - 18:08

Ja znam da se preko koristi solidno ali nisam sigurna kakve rezultate postize..
a mene je uvek pomalo strah sa tim aparatima sto uticu na mozak..

Kad bi bilo vise njih da podele iskustvo..

#15 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,341 posts

Posted 16 January 2015 - 18:17

sumnjam da će ovdje iko podijeliti iskustvo, mislim da nema ljudi ovdje koji su koristili to, ali ima iskustava na stranim forumima. A i lijekovi utječu na mozak, meni su aparati čak draži jer mislim da su efikasniji

#16 atina

atina

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,934 posts

Posted 16 January 2015 - 18:27

Prepostavila sam da ces reci to za lekove - slazem se.

Kod nas se to pojavilo pre koju god., mozda 2, 3, ne znam tacno ali dr. mi je rekla da ima onih koji su bili,
ja pitam jel bolje? ona kaze - pa jeste ali jos pije lekove.

Ne ocekujem ja carobni stapic, ali opet mnogo je se lakse odluciti ako procitas iskustva i ako su ona pozitivna.

#17 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,341 posts

Posted 16 January 2015 - 21:14

bolje i to da se osjećaju bolje uz kombinaciju lijekova i TMS nego da piju samo lijekove i osjećaju se loše. A sve ovisi o osobi nekima je pomoglo za stalno nekima nije uopće, nekima malo kao i sve druge terapije, mada to meni uopće nije nimalo strašno to je utjecaj magneta na mozak, čak ne treba ni anestezija ni ništa puno strašnija terapija je ECT

#18 atina

atina

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,934 posts

Posted 16 January 2015 - 21:52

Naravno, slazem se..ali ipak valjda je korak ka pobosljanju i koliko toliko smanjenje lekova.

Mada ako ne steti znaci da koristi :D

#19 sister

sister

Član

• Members
  • PipPip
  • 42 posts

Posted 23 February 2015 - 16:02

I sta? Niko jos nije probao Liriku? Ni ja...ne smem.. :unsure:
Zovem malopre privatnu apoteku da se raspitam za cenu a apotekarka veli: nemamo Liriku ali imamo od drugog proizvodjaca Epiku. aaaahahhahaahh msm toliiiiiiko mi je lose al ovo bese dobar crnjak.

#20 ĐeneĐene

ĐeneĐene

butterfly wannabe

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,739 posts

Posted 23 February 2015 - 16:05

:lol:

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users