Jump to content

- - - - -

Emocionalna zaravnjenost

• Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 Iimitless

Iimitless

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,003 posts

Posted 05 December 2017 - 21:46

Ima li neko problema sa ovim? Vec jedno duze vreme se borim sa ovim. Ja bukvalno gotovo nista vise ne osecam, ni pozitivno ni negativno.

Kad sam saznala da mi je deda umro ( a voleo me deda i imali smo dobar odnos), ja sam samo rekla okej i vratila se nazad na posao. Ne osecam nikakvu radost ni tugu ni zbog cega. Ako se nekad i naljutim, a desava se zbog posla, prodje brzo kako je i doslo. Cak mi je sef rekao da voli kako nisam emocionalna kao prosecna Srpkinja nego tako.. hladna i bez ikakvih emocija u poslu. Verujem da je to jedan od razloga sto sam dosta napredovala i sto mi se poveravaju odredjene obaveze.

U razgovoru u realu ne izrazavam nikakve emocije skladne sadrzaju razgovora, ne mogu emocionalno da se povezem sa drugim ljudima i njihovim problemima, da utesim. Uspevam ponekad da se pretvaram, ali se iznutra osecam prilicno mrtvo i prilicno mi je svejedno za vecinu stvari.

#2 Ethsethera

Ethsethera

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 157 posts

Posted 05 December 2017 - 23:00

Sto bi to bilo nuzno negativno,da li tebi licno smeta ili u interakciji sa drugima ti smeta? Ako je drugo,f*ck them. Pricala si vec da si aseksualna,ne zelis partnera,porodicu itd,onda ne vidim sto bi se zivcirala oko toga :)
A prijatelji dobri bi svakako trebali biti upoznati sa celim stanjem i posledicno razumeti ako ponekad reakcija nije bas adekvatna.

#3 Iimitless

Iimitless

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,003 posts

Posted 05 December 2017 - 23:07

Smeta mi i jedno i drugo jer ne mislim da je ovo mnogo zdravo funkcionisanje. Ne osecati bas nista i nije bas najbolje resenje. Ponekad me obuzme takva praznina i nistavilo da ne mogu bukvalno nista da radim, da pricam sa ljudima cak i o najbanalnijim stvarima.

Evo zaboravila sam na rodjendan dve drugarice a ovoj drugoj nisam ni odgovorila na poruku od pre tri dana. Zbog svega ovoga, sve manje se druzim ( a vec je bilo prilicno malo) i socijalni krug mi se sve vise svodi na sestru koju, u najboljem slucaju vidjam jednom nedeljno.

#4 mr.Frusciante

mr.Frusciante

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 82 posts

Posted 05 December 2017 - 23:09

Ista je situacija kod mene.Bas kao sto si opisala.
Sutra da mi naglo umre neka draga osoba,cak i iz najuzeg kruga porodice siguran sam da ne bih osetio apsolutno nista.
Dosta me to muci,sad se nekako nosim sa tim,ali znam da je to samo privremeno.
Ne mogu da se povezem psihicki ni sa kim i apsolutno me nista ne interesuje.Osecam se jako usamljeno ali mi to trenutno prija.
Prezivljavam od danas do sutra i trudim se da nekako izbagnem neki jaci pad raspolozenja i energije.
Znam da to nije resenje ali za sada nemam boljeg.

p.s.I da ja sam se pre trudio da se pretvaram kao sto si rekla,od kada sam to prestao da radim osecam se mnogooooo lakse psihicki.Nema vise tog pritiska i ispunjavanja ocekivanja.

#5 DownTown_Queen

DownTown_Queen

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 490 posts

Posted 05 December 2017 - 23:31

Kad previse osecas pa pregoris.

#6 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 893 posts

Posted 06 December 2017 - 00:03

Ja nebi rekao da ste svi vi koji mislite da ste hladni ustvari takvi.Rekao bi baš suprotno,obrađujete dnevno previše informacija i situacija i onda se ta hladnoća stvara kao obrambena reakcija organizma..Zelim reći da se organizam jer je preosjeljiv ne može nositi sa svime pa se jednostavno isključi.Mislim da nije riječ o hladnoći,nego o preosjetljivosti kolko god to čudno zvučalo.

#7 Ethsethera

Ethsethera

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 157 posts

Posted 06 December 2017 - 03:07

Ja mislim da je neko plasenje od osecanja,mozda. Ono,ako si ranije mogla da osecas,pa sto rece Down Town,pregorila.... A ne treba se plasiti,ona i jesu bas ono sto nas cini ljudima... I takodje ne analizirati do zla boga,jednostavno ''locirati'',prihvatiti i eventualno iskoristiti za neki pogon.

Znam,nista pametno ti ne rekoh,ali teska tema

#8 Hyperdrive

Hyperdrive

BABA SERA // Внимание: зло куче!

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,488 posts

Posted 06 December 2017 - 04:54

Ja sam skroz suprotna. I zato mi treba jedna SnowPeach u životu. Ako ikad postanem poznata, biće mi menadžer, da bi me sprečila da nekome iskopam oči.

#9 Emanuil

Emanuil

Све за Христа, Христа ни за шта!

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,395 posts

Posted 06 December 2017 - 07:48

View PostSnowPeach, on 05 December 2017 - 21:46 , said:

... prilicno mi je svejedno za vecinu stvari.

Imam taj problem.

Meni je doktor rekao da je to "afektivna zaravnjenost", hladan sam kao kamen.

U sebi patim i nerviram se, ali niko me ne može pročitati "s kore", osim mame.

Dr kaže da neuroleptici još više pojačavaju to.

#10 Iimitless

Iimitless

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,003 posts

Posted 06 December 2017 - 09:04

View PostEmanuil, on 06 December 2017 - 07:48 , said:

Dr kaže da neuroleptici još više pojačavaju to.

Ovo je zaista tako, meni je karbapin pogorsao zaravnjenost dosta.

#11 Iimitless

Iimitless

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,003 posts

Posted 06 December 2017 - 09:10

View PostEthsethera, on 06 December 2017 - 03:07 , said:

Ja mislim da je neko plasenje od osecanja,mozda. Ono,ako si ranije mogla da osecas,pa sto rece Down Town,pregorila.... A ne treba se plasiti,ona i jesu bas ono sto nas cini ljudima... I takodje ne analizirati do zla boga,jednostavno ''locirati'',prihvatiti i eventualno iskoristiti za neki pogon.

Znam,nista pametno ti ne rekoh,ali teska tema

Zapravo si i rekla nesto vrlo pametno :)

Moguce je sasvim da je na nekom dubljem nivou to strah od osecanja, ali sa kim raditi na tome? Ako je ovo deo sizoidnog poremecaja licnosti, onda je neizlecivo jer se za sada smatra da nema metode koja moze pomoci mnogo nekome sa sizoidnim pl-om. Psihoterapija se zasniva na fokusiranju na neka interesovanja i hobije pacijenta, kako bi se probudile makar neke emocije i interesovanje. Ne ocekuje se veliko poboljsanje u sferi interpersonalnih odnosa cak ni sa terapijom.

#12 Ethsethera

Ethsethera

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 157 posts

Posted 06 December 2017 - 13:53

Pa bolje ista nego nista,mislim lose ti je predubedjenje,imas opciju ili da radis na tome uz kojekakvu pomoc,ili da se zapustis skroz jer...eto...pa ti vidi :P  Ne pokusavam gruba da budem,samo hocu reci da nema trece.
A ako mislis da postoji mogucnost da je strah koren, mozda i neka veca socijalizacija ti pomogne ,tj.cesce izlaganje,ne kazem sad da se pretvoris u social bee splavarku, nego ne izbegavati svesno ljude. Idi nekad na kafu sa random drugaricom iako mozete da pricate samo prazne price,raspricaj se sa babom iz ulaza :) Nece ti nista lose biti,a cilj je da ne zapustis social skills i das sansu sebi i drugima. Pa kad naidje neko kvalitetan-znas kako da hendlujes.
^Ovo je meni utuvila psihijatrica u glavu posle godina nelecenja koje je eskaliralo neizlazenjem iz kuce,ni do prodavnice,2 meseca. Usvojila sam kao istinu i mislim da je bila potpuno u pravu.
Sad,drugaciji smo slucajevi,ja sam zelela da se druzim,da volim itd,klasicna depresija,al eto mozda nije losa vezbica i za tebe.

#13 ĐeneĐene

ĐeneĐene

butterfly wannabe

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,739 posts

Posted 06 December 2017 - 14:49

ja se jednom pohvalio psihićki da mi lakše nailaze emocije i da sam prirodniji a ona napisala "adekvatnija emocionalna reakcija"
to kad sam na svoju ruku povisio dozu lamotrigina
vrv mi je privremeno godilo to što sam naglo podigao serotonin

inače retko kad osećam duboko potresne emocije u interpersonalnoj komunikaciji plus ih skoro nikad ne pokazujem
mada je možda to i normalno... za mene svakako jeste jer se ne sećam sebe od pre bolesti da mogu da uporedim
ne vidim da su ljudi oko mene emocionalniji mada jesu prirodniji
ionako ne volim dramu pa mi emocionalnost uopšte ne nedostaje

#14 DownTown_Queen

DownTown_Queen

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 490 posts

Posted 06 December 2017 - 15:34

Pa da, kao... ne bi trebalo generalizovati stvari. Naidje coveku period kada se tako oseti, mislim da se mnogi ljudi nadju u toj situaciji pa da nisu toga ni nesto preterano svesni ili optereceni za razliku od nas ovde jer smo svi leceni i nekako svesniji svojih osecanja. Period nekad zna da potraje, tad ga treba shvatiti ozbiljno.

Mozda da se okruzis nekim emotivnijim stvarima van posla.

Meni je pomoglo prisustvo dece, a sada i pacijenata, da se malo "konektujem" emotivno. Nisam do skoro uspevala i mislila sam da sam skroz otupela. Pisala sam vec na temi Asocijalnost o tom osecaju.

#15 pogresna

pogresna

gospodža

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,502 posts

Posted 07 December 2017 - 08:56

Mislim da neki od lekova koje pijemo, imaju ovakav efekat, malo nas otupe emotivno, možda zato jer treba da deluju malo sedativno... Recimo seroxat (ad) koji sam pila, ima ovaj efekat, to mu je praktično jedina mana što se mene tiče..

Imala sam ovu zaravnjenost, jedna od stvari zbog koje mi je postalo jasno da sam u depresiji, uz hipersomniju i ostale fiziološke probleme.
Uzrok je bio otprilike ovo što su Joed i Queen napisali, previše dug period loših događanja, doveo je dotle da sam sebi ''zabranila''  da osećam, jer mi je bilo nepodnošljivo da konstantno budem ljuta, tužna, potrešena, nervozna, svesna umora itd...
Nekoliko godina je to trajalo, stalno sam sebi u mislima ponavljala rečenice tipa: hajde, nemaš sad vremena za tugu, brigu, imaš posla, obaveza, samo guraj, možeš ti to, moraš, nemaš drugi izbor, požuri, potrči.... kao debil, kao da sam klinka pa još ne znam koliko mogu da zagrizem :(
Klasičan sistem potiskivanja, potisla sam negativne emocije a s njima odoše i pozitivne, to ide u kompletu :unsure:
Kao rezultat, pojavila se depra, gomila tuge i suza koje čekaju da isplove iz dubina, pa to još uvek traje, nadam se da će se pojaviti konačno i neka pozitivna emocija, majkumu, ajde više :blink:

Izvinjavam se ako sam otišla u off a i što sam ovako nešto sentimentalna, da ne kažem bljakasta :D

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users