Jump to content

- - - - -

Granicni poremecaj licnosti (BPD, Borderline)

• Please log in to reply
1270 replies to this topic

#1261 archaic_tiger

archaic_tiger

Zlatno čeljade

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,462 posts

Posted 12 March 2017 - 21:23

View Postkruška, on 12 March 2017 - 21:15 , said:

onda nisu samo oni koji imaju poremećaje ličnosti takvi nego svi koji imaju bilo kakav dugotrajan problem, jer ko god se upetlja u rješavanje nečega na dug period ima manji kapacitet da se bavi drugima. Evo ja sad puno manje doživljavam ljude oko sebe u odnosu na prije, ne mogu više ni sebe podnijeti kamoli nekog drugog i čini mi se da mi empatija opada :unsure:

Pa tačno tako,imaš ti i kod depresije sličnu pojavu...To je potpuno tačno. E sad,zbog čega se ta nemogućnost za funkcionisanje sa drugim ljudima toliko prenaglašava kada su u pitanju poremećaji ličnosti,ali ne i kada je u pitanju "samo obična" depresija...To već ne bih znala da kažem,ali pretpostavljam da je to zbog toga što se iz depresije,pomoću upotrebe odgovarajućih lekova i psihoterapije-nekako još i može izaći (ako ništa drugo-a ono makar na neki određeni period),te se u globalu nekako podrazumeva da su tu u većini slučajeva šanse za izlečenje veće...Dok su poremećaji ličnosti ipak nešto što se smatra manje-više perzistirajućim,odnosno teže izlečivim.

Ne mora da znači da su baš to razlozi,ali eto...Samo nagađam.

#1262 2Bavailable

2Bavailable

konj koji sanja

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,665 posts

Posted 12 March 2017 - 21:24

ako je tačno ovo što tigrica kaže pa onda se slažem sa dr

thjoj morao bih pogledati dokumentarac

#1263 BurnInHell

BurnInHell

Nevidljiva

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 454 posts

Posted 01 May 2017 - 10:42

Sada sam u fazi kad opet mislim da imam granicni :/
Jedino sto nemam je samopovredjivanje, za tim nikada nisam osecala potrebu, promiskuitentnost i gubljenje kontakta sa realnoscu.

Posted Image

#1264 Friedrich91

Friedrich91

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 364 posts

Posted 01 May 2017 - 14:35

View Postarchaic_tiger, on 12 March 2017 - 21:06 , said:

Ali ja mislim da doktor uopšte nije to hteo na takav način da kaže!

Koliko sam ja to shvatila,on je samo hteo da naglasi da osobe koje vode borbu sa određenim poremećajem ličnosti zapravo nemaju toliko kapaciteta za altruizam kao što to može da ima zdrav čovek,iz prostog razloga što je takav oboleli pojedinac konstantno (takoreći-24h dnevno) fokusiran na borbu sa samim sobom (jer borba sa poremećajem ličnosti je u neku ruku uvek borba sa samim sobom)...Prema tome,takav pojedinac je primoran da neprekidno troši svoje emocije i kapacitete na borbu sa svojim poremećajem,tako da mu na kraju jednostavno ne preostaje mnogo toga što bi u takvom stanju mogao da pruži spoljašnjem svetu,odnosno (kako to doktor kaže) da pruži svojoj društvenoj zajednici.

Eto,to je ono što ja mislim da je doktor u stvari hteo da kaže (ili sam barem ja to tako razumela)...Nije on hteo da kaže da osobe sa ovom grupom poremećaja "nemaju nimalo emocija" niti da altruizam kao takav kod njih "uopšte nije prisutan"...Već samo to da su njima,s obzirom na stanja u kakvima se nalaze-donekle umanjeni kapaciteti za realno sagledavanje sebe (a samim tim i sveta oko sebe),te da kao posledica toga proizilaze i smanjeni kapaciteti za uključivanje u taj spoljašnji svet.
E za ovaj komentar se skroz slažem.. Meni je dijagnostificiran granični, iako nisam skroz siguran u dg.
Nekad osećam stvarno hladnoću i nedovoljno empatije.. A opet kad se stanje pobošlja i izadjem iznad površine mogu biti skroz empatičan i jako senzibilan. Ali nekad je ah.. :/ Kao blokada suosećanja. A bavljenje sobom bude bukvalno non-stop, kad sam loše.

#1265 VanjaCro

VanjaCro

Zadrti Realist

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 260 posts

Posted 01 May 2017 - 14:55

View PostBurnInHell, on 01 May 2017 - 10:42 , said:

Jedino sto nemam je samopovredjivanje, za tim nikada nisam osecala potrebu, promiskuitentnost i gubljenje kontakta sa realnoscu.
a da jednostavno odes psihu i okvirno vidis ako stvarno mislis da imas neki problem koji te sputava u svakodnevnom funkcioniranju nego da se patis sa tim glupim testovima i pitanjima sta mi je svaki dan
ne mogu reci da nisam radio istu stvar ali makar sam prvo kod psiha zavrsio pa sam tek onda bacio oko na internet u "potrazi za sobom"

#1266 2Bavailable

2Bavailable

konj koji sanja

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,665 posts

Posted 01 May 2017 - 15:02

ma da
malo ideš da pričaš malo da radiš testiće i ako imaš problema to će se iskristalisati

#1267 Winter vol 2

Winter vol 2

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Posted 01 May 2017 - 16:39

View PostBurnInHell, on 01 May 2017 - 10:42 , said:

a hpd?

#1268 green_eye

green_eye

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,892 posts

Posted 02 May 2017 - 14:35

mislim da je dr dobro sve objasnio, jer govorio je opcenito o poremecajima osobnosti. posebno mi se svidja ovo za karakter i temperament. potpuno je tocno. kao i ono da danas za svaku najmanju zivotnu prepreku se odlazi kod psihijatra po lijekove. mislim, ok, nekome je losa ocjena smak svijeta, ali onda treba popricati s psihologom, terapeutom, a ne odmah kljukanje normabelima. postoji rjesenje za sve, ako je osoba spremna nauciti, uglavnom ce profesor dati jos jednu priliku, svima, ne samo onome tko padne u depresiju zbog toga. a ako 4 puta padnes na ispitu, pa jbg, onda ili nisi naucio ili imas toliki strah koji treba prvo srediti pa onda ici na ispite. zdravlje bi nam svima trebalo biti na prvom mjestu. nemas novaca za pauzirati godinu, uvijek postoji nacin, posao, kredit, rodbina.

slazem se i za altruizam i empatiju jer znam iz svog iskustva da kad sam lose i vodim tu zamornu borbu sa sobom da bih se nekako natjerala na zivot, jednostavno nemam snage ni volje misliti o drugima. svako malo se moram podsjecati da ima i onih kojima je gore, a onda se opet sjetim da npr. taj netko drugi koji pati od grozne fizicke bolesti zbog koje je nepokretan i jede tekucu hranu, ima ogromnu zelju za zivotom, vesela je osoba i ne gubi nadu ni u ovom stanju, za razliku od mene koja zdrava nemam snage. pa si onda mislim kako bi mu bilo da je kao ja, ili da sam na njegovom mjestu. bilo bi jos puno gore. i to je uzasna pomisao, ali vjerujem da nisam jedina koja nekad, kad je na dnu, tako vidi stvari. onda opet ide razmisljanje kako sam grozna sto tako nesto mogu pomisliti.
takodjer, cesto mislim da je netko tko je izgubio osobu koju je obozavao, bar imao tog nekog koga je obozavao, a ja se koprcam tu kroz zivot sama, nikad nisam imala neki uzor u zivotu niti nekoga za kim bih svaki dan zalila sto ga nema.

ne znam jesam odbila ljude od sebe, ili su sami otisli, ali stvarno nema nikoga. osim tog mog decka koji isto nema apsolutno nikoga osim mene koja sam ovako sjebana, a i on je sjeban i tako se nekad razumijemo, nekad ne, nekad se cini lakse sto smo skupa, nekad teze nego da smo svaki sami.

tesko se moze 7 milijardi licnosti strpati u ovih nekoliko definiranih poremecaja. svaka osoba ima neku od karakteristika, neki vise na jedno, neki vise na drugo. neki imaju sve karakteristike jednog poremecaja, ali ne spadaju u njega, jer su neke druge karakteristike jace. ljudska psiha je komplicirana i potrebno je puno vise od osnovnih nekoliko obrazaca ponasanja da bi se opisala licnost. zato se ne daje tako lako dg poremecaja licnosti.

uostalom, sto je to poremeceno, a sto normalno ? zasto je to tako podijeljeno ? zbog drustveno nametnutih normi. ne smijes biti tuzan, stidljiv, slab, previse ni premalo voljeti ljude, drustvo, prirodu ili zatvoreni prostor, hranu, pice, sex. ne smijes se bojati nicega. zasto ? zato sto netko tamo to kaze ?
svi smo individualni, svatko ima svoje mane i prednosti. svatko moze zivjeti zivot kakav zeli, ako ga dovoljno zeli da na necemu sto ga sputava radi i pobijedi to. iskreno vjerujem da svi mi mozemo to, bez obzira na poremecaje i bolesti. samo treba odrediti prioritete i ici redom. prvo maknuti samo ono sto jako smeta, krenuti oblikovati zivot kakvim ga zelis, a onda kad vidis kako je lijepo tako, pozabaviti se manjim problemima koji nisu toliko izrazeni, ali ipak te bockaju i smetaju.

naravno da nije tako jednostavno, pa prolazim taj put svjesno vec 15 godina, a nesvjesno od rodjenja. i nema pravog recepta osim da sam sebi poslozis neke stvari, suocis se s onim cega se bojis (mislim da fobije stoje u prvom planu kod svih psihickih problema, strah od razocarenja, strah od boli, strah od kritike, strah od pogleda, strah od gubitka, strah od neizvjesnosti, strah od neuspjeha, od nespretnosti, od neznanja itd.) i u jednom trenu, nakon jako jako jako puno takvih suocavanja, shvatis da nije toliko strasno. iduci put opet bude grozno, ali 2-3 puta nakon toga opet lakse. i to je dovoljno da ti da snage da nastavis s borbom, ali sad vise ne moras 100% sebe dati u tu borbu jer znas da to mozes. tada ti ostatak ostaje za borbu s drugim stvarima. mukotrpno je i tesko, napredak uzasno spor, ali moze se postici.
zivot je za sve nas konstantna borba, ali kad borba sa samim sobom nije 100%-tna, i dio usmjerimo na okolinu, dolazimo do relativne ravnoteze u kojoj onda mozemo oblikovati i nas prema okolini i okolinu prema nama i zivot opcenito.

ispricavam se na podugom postu, ali eto, raspisala sam se. mozda nista ovo moje nema smisla, ali meni je pomoglo. nisam bila svjesna koliko sebe dajem u tim borbama i da su to stvarno teske borbe i prava suocavanja sa strahovima, bila sam primorana, a ne zato sto sam planirala to kao put ka nekom boljem stanju, ali onda kad sam shvatila koliko je postalo lakse s vremenom, onda sam uvidjela cijeli taj put koji sam morala proci da bi doslo do toga.
ne se bojim otici u trgovinu, ici na predavanja, cak progovoriti i komentirati nesto. vise nema povracanja ni ozlijedjivanja, nema toliko naglih promjena raspolozenja, uspijevam ustati iz kreveta i nesto cak i raditi. sve zato sto sam se morala milijun puta suociti s takvim stvarima, zato sto sam nakon puno oziljaka naucila da nista od toga, nakon godina i godina povracanja - nista od toga, nakon godina i godina straha od nepodrzavanja i kritike, konacno komuniciram s ljudima. nakon milijun svadja, i dalje se svadjam jer ne pustam svoje, ali ne zivciram se nego se posvetim sebi i boli me briga.

#1269 uliksasa

uliksasa

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 187 posts

Posted 15 May 2017 - 16:45

Moja dijagnoza je Borderline. Ali i teska depresija. Niko ne moze da shvati Bordere osim bordera.

#1270 green_eye

green_eye

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,892 posts

Posted 16 May 2017 - 08:39

View Postuliksasa, on 15 May 2017 - 16:45 , said:

Moja dijagnoza je Borderline. Ali i teska depresija. Niko ne moze da shvati Bordere osim bordera.

ovo je istina. ali moguce je i s borderline-om zivjeti relativno dobar zivot. samo si treba posloziti puno toga u glavi i boriti se i boriti i boriti i biti jako uporan jer pasti ces milijun puta, ali ako se milijun puta ustanes, ili bar pridignes, mozes sve.

#1271 uliksasa

uliksasa

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 187 posts

Posted 16 May 2017 - 13:01

View Postgreen_eye, on 16 May 2017 - 08:39 , said:

ovo je istina. ali moguce je i s borderline-om zivjeti relativno dobar zivot. samo si treba posloziti puno toga u glavi i boriti se i boriti i boriti i biti jako uporan jer pasti ces milijun puta, ali ako se milijun puta ustanes, ili bar pridignes, mozes sve.
Da. Tacno. Sa BDP se moze zivjeti. Proucila sam to. Ali ja imam i teski oblik depresije. Pala sam. Podsvjesno zelim nestati. A glumim sretnu majku, suprugu, snahu, zaposlenicu a znam da pucam po savovima. Kad bih bar mogla otici odavde. Ali nemam nikakve sanse. Jer neko je nerealan post napisao negdje, ne znam sad ali zivjeti sa 300 evra dok je stanarina i racuni 200 ipak realno moram trpiti muza. Iako me zlostavlja i ja ga se bojim.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users