Jump to content

Analgetici, protiv bolova i druga dejstva

analgetici opioidi bolovi zavisnost

• Please log in to reply
36 replies to this topic

#1 ᑥᗗᕫᗗ ᐐᘓᗽᔛᙽ

ᑥᗗᕫᗗ ᐐᘓᗽᔛᙽ

Offline forever

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,350 posts

Posted 05 April 2019 - 07:18

Uoravo. "narkotici" idu na dupli recept i prepisuju ga sami specijalisti.

#2 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,968 posts

Posted 05 April 2019 - 08:04

Meni jednom godišnje zna zabklokirati kičma.Valjda se uklješti živac.Onda mi moja doktorica da tramadol da smiri upalu.Bez ikakvih specijalista.Imam tu skoliozu.Nekad me znalo i češče,ali otkad vježbam sve rijeđe.Nikad problema nije bilo da dobijem narkotik.

#3 M&M

M&M

newtonov kolobar

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,527 posts

Posted 05 April 2019 - 08:33

Zaracet, tramadol i sva ostala sranjca...

Još par koji ne mogu sjetiti naziva a dobivao sam na odjelu za opekline. Znam da ste ozbiljni ljudi, pogotovo si Joed to nebi dopustio a znam i za ostale, kada sam otpušten doma, e a kao nisu mogli malo i brige o tome voditi, vjerujte mi - Pakao.

Krizirao sam jedno 4 mjeseca, to je nenormalno kako su se meni ruke tresle, baš kako je i Plavo pisao, ma teža narkomanija. Čovjek se navuče samo tako i meni je jako dugo trebalo da odkriziram svoje.

Samo kada čovjek ponekad nema drugog izbora. Evo mi reče doktorica da mi bubrezi doslovno vrište od svih brufena koje sam dosad popio, a opet moji bolovi, svaki dan...

Ništa, maknula me sa brufena i opalila mi Zaracet. Sve super, sve za pet, samo si razmišljam o danu kada ću eventualno morati i sa njima prekinuti, a bar ću onda više puta dnevno drkicu bacati jer se ruke tresu baš taman za taj rad, looool.

#4 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,968 posts

Posted 05 April 2019 - 09:53

Kolko M često pijes zaracet?.Ja npr nisam nikad izdržao duže od 3 dana jer nisam mogao spavati ako sam ga uzeo.A i psihički me iscrpio.Jedan,dva dana je još bilo ok.Ne mogu si zamisliti da to moram svaki dan piti.Znam tu neke stare ljude koje doktori ne žele operirati pa već par godina piju svaki dan.Ne znam kako mogu,pa napravili su od ljudi junkije lječnici.

#5 M&M

M&M

newtonov kolobar

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,527 posts

Posted 05 April 2019 - 10:01

Jebu me ove promjene vremena, tada me najviše i boli. Onda mogu komotno svaki dan.

Hajde danas glupa kiša, ali ne boli ništa (ok glava malo ali to uopće ne brojim). Može proći po par dana da neuzmem a može biti i potpuno suprotno, kako kada + imam i ja inače podosta sjeban lumbalni dio kralježnice (a srednoškolske već ali i kasnije studentske bauštele su učinile svoje, nisam ja nikada imao 100kg kao neki a opet sam i sa svojih 60 znao lakše dizati vreće cementa nego neke ljudine od 90 ili 100), podosta kalcifikata imam gdje se spajaju kralježnica i zdjelica. Nekada ne mogu ni dugo stajati, pogotovo u nekim redovima, moram se barem 2-3 puta sagnuti jer kao da mi se kralješci slijepe jedan za drugi.

Tako da uglavnom boli, svaki dan nešto boli, hehehe ali ako nisu baš ovi moji bolovi gledam si da ne pijem ništa. Na kralježnicu sam oguglao, na sjebane meniskuse isto, glavobolje kako kada, ako su baš jače pijem, ali uglavnom pijem samo za svoje bolove koji su izrazito neugodni.

hajd da bude i OT:

@pablo

ma kako sam više puta i pisao na forumu, vjerujem duboko da se nikome ne umire, svi mi (budimo realni) volimo živjeti, voljeli su i oni koji su sucid počinili, samo što ja vjerujem da je to jednostavno bijeg kada život općenito postane neizdrživ (a ima takvih trenutaka) čovjek popusti, valjda ga pogodi trenutak "slabosti" u odnosu na nošenje sa životom i onda uradi ono što uradi.

#6 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,968 posts

Posted 05 April 2019 - 10:25

Ma i moja kičma cijela sjebana.Godinama teglio pojačala od 80 kg,zvučnike od 50 kg.Mogu vježbati u teretani,nije problem,ali mrtvo dizanje nisam nikad baš radi kičme radio.Dok usisavam me baš uklješti u donjem dijelu.Koljeno isto loše,potrgao prednje križnje ligamente,nutarnji i vanjski meniskus.Samo je pitanje vremena kad će se sve pohabati.Ali dobro,da ne ispada da samo kukamo,nismo još za otpis 😁😁

#7 M&M

M&M

newtonov kolobar

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,527 posts

Posted 05 April 2019 - 10:54

To nam je, a jebat ga, ono, kako kome grah padne.

Pitali su jednom Henry Rollinsa što on misli kako se Jagger tako dobro drži za svoje godine a ovaj (koji je i inače bio bauštelac) će na to - Pa kada Mick u životu nije podigao ništa teže od mikrofona. :D

Ali baš ovo što ti kažeš a to je i moja stara znala reći - Dok kukaš znaš da si živ (najgore je kada umukneš, hihihi).

A kak je tak je, guramo, zar ne?

#8 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,968 posts

Posted 05 April 2019 - 11:04

Da guramo,malo smo skrenuli s teme pa neću više pisati.Sve smo rekli.

#9 plavo

plavo

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 444 posts

Posted 05 April 2019 - 12:48

View Postlupus, on 05 April 2019 - 05:38 , said:

Ne ne moze bez dozvole specijaliste. I ide uz dupli recept i licnu kartu.

U kojoj državi ?
donedavno je bio u slobodnoj prodaji čak i nekim zemljama Zapada.

Ljekar opšte prakse je adresa.

#10 Aruena

Aruena

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,388 posts

Posted 05 April 2019 - 13:21

View Postplavo, on 05 April 2019 - 12:48 , said:

U kojoj državi ?
donedavno je bio u slobodnoj prodaji čak i nekim zemljama Zapada.

Ljekar opšte prakse je adresa.

U Srbiji je tako, znam da mora dupli recept.
Čak sam mislila da ga uzmem za menstrualne bolove, nisam ga pila, ali kapiram da je jači, pa bi mi bolje bilo 1 Trodon, nego gomila Paracetamola ili Brufena.
Ali, sumnjam da bi mi dali.

#11 plavo

plavo

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 444 posts

Posted 05 April 2019 - 13:39

View PostAruena, on 05 April 2019 - 13:21 , said:

U Srbiji je tako, znam da mora dupli recept.
Čak sam mislila da ga uzmem za menstrualne bolove, nisam ga pila, ali kapiram da je jači, pa bi mi bolje bilo 1 Trodon, nego gomila Paracetamola ili Brufena.
Ali, sumnjam da bi mi dali.

Moram ti vjerovati ako tako kažeš, ali to bi značilo da Srbija ima najstrožije zakone.

Taj lijek se u većini država trenutno vodi u istoj klasi kao i benzo lijekovi.

#12 Aruena

Aruena

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,388 posts

Posted 05 April 2019 - 13:51

Znam 100% da je tako, dva recepta, jedan ide u SUP.
Nije uvek tako bilo, ranije je bio u slobodnoj prodaji, kao i benzo, pre dosta godina.
Zašto su ovako pooštrili oko Trodona, nemam pojma.

#13 plavo

plavo

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 444 posts

Posted 05 April 2019 - 14:20

Srbija iz krajnosti u krajnost :)

u mojoj firmi ima ambulanta (malo veća firma pa zato, gdje rade samo sestra i doktorica ) i nikakav problem za recept. BiH

#14 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

Carica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,927 posts

Posted 05 April 2019 - 14:26

@Aurena, nisam znala ovo za Trodon..Moj ex komšija ga pije kad ima bolove, operisao je kancer na kičmi..Kako podiže i kupuje lek u apoteci, ne znam.

Bez recepta mogu da se kupe i ovi naši lekovi, dovoljno je da u apoteci pokažem izveštaj specijaliste koji farmaceut kopira..Niko mi do sada nije tražio ličnu kartu u apoteci.

Što se Brufena i ostalih lekova tiče, ko zna u kakvom stanju je sada moja jetra ( imam hemagione od ranije )..ali ne pijem Brufen svakodnevno..sada pijem Rapidol S kad u ramenu i u kolenima imam jače bolove...

OT.

Ne znam šta bih još napisala o samoubistvu, mislim da sam već sve napisala šta sam želela..

#15 Go-Ahead

Go-Ahead

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 148 posts

Posted 05 April 2019 - 15:45

Uh,Tramadol stara ljubav s kojom ne bih vise ulazio u vezu...Kad se sjetim te tjeskobe i depre skidajuci se s trama i vecih kolicina lexa jeza me prodje.Al`nevjerovatno je koliko na njemu imas volju za SVE,za raditi,za pricati s ljudima s koijma trezven ne zelis ni rijeci najradije razmjeniti.Sav se topis od neke ljubaznosti i srece da kad se `otrijeznim`smucim se samom sebi u fazonu"Sta ja koji ku...pricam s ovim ,onim,obecavam,..."

#16 archaic_tiger

archaic_tiger

GTA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,666 posts

Posted 05 April 2019 - 17:16

Dakle,može da te uhvati kao neka blaga euforija na tom leku,ako sam dobro shvatila...Je li tako? :huh2:

P.S. A o kojim količinama "Lexa" se je u tvom slučaju otprilike radilo (ukoliko pitanje nije isuviše indiskretno)?

(just curious :sleep:)

#17 Go-Ahead

Go-Ahead

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 148 posts

Posted 05 April 2019 - 18:48

P.S. A o kojim količinama "Lexa" se je u tvom slučaju otprilike radilo (ukoliko pitanje nije isuviše indiskretno)?

(just curious :sleep:)

To nije meni bila terapija,na svoju ruku uzimao pilseve.Obicno ja bio bazdaren na par leksova od 3 mg i  najvise 4-5 tramala odjednom.Dok dvojica jarana znala kutiju tramala smazat ko s poslom...a da sljaka ,feeling je super,al`navl;akusa je gadna.Prgav lijek kojeg nikom ne bih preporucio,jako stetan i za organizam i za psihu.

#18 plavo

plavo

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 444 posts

Posted 05 April 2019 - 20:46

View Postarchaic_tiger, on 05 April 2019 - 17:16 , said:

Dakle,može da te uhvati kao neka blaga euforija na tom leku,ako sam dobro shvatila...Je li tako? :huh2:

ja sam ga probao kao antidepresiv jer kotira među najboljim na drugs.com i o tome sam pisao na temi Ostali lijekovi.

moje iskustvo je da u prvih par dana može napraviti blagu euforiju, a poslije toga nikada ne znate da li će vas podići ili spustiti još dole, čista lutrija i nisam upratio nikakvu uzročno-povezano vezu za taj efekat.

zato sam ga i odbacio kao mogući AD, ali ovdje o njemu govorimo u situaciji prve pomoći u prevenciji sucida i mislim da u tom kontekstu ima smisla.

dakle, samo kratkoročna uptreba ima smisla

#19 s_marsa_pala

s_marsa_pala

Skituljko

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 608 posts

Posted 05 April 2019 - 21:33

Moja majka proslog avgusta/septembra dobila Trodon za bolove kao poslednju soluciju jer ni jedan drugi lek vise nije delovao. Jedva su joj i to dali. E sad, ne secam se da li je bilo na dva recepta, jer ga je predlozila i prepisala njena dr opste prakse i to je naznacila da ne sme vise od 5 komada da prepise. Posle toga mora duga pauza. Naravno dobija se uz prilozenu licnu kartu punoletnog ukucana koji podize injekcije. Od tih 5, primila je 4 komada, peti nije htela da joj daje jer nije imalo efekta na nju. Bolovi perzistirali, psihicki joj nista nije uticalo, ama kao vodu da su joj dali.. pitala sam zasto je tako rigorozna procedura oko Trodona, receno mi je da je postrozeno odavno zbog nenormalne zloupotrebe leka tokom devedesetih.

#20 M&M

M&M

newtonov kolobar

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,527 posts

Posted 06 April 2019 - 01:41

Fentanyl ili ti Sufenta. Jao kako se od toga lebdi. Još ako te opere serotoninski sindrom....

Definitivno jedna od najjačih kemija koje sam primao, ok osim baš-baš morfija u par navrata.

Edited by maza, 06 April 2019 - 16:27 .
Editovan deo posta zbog zaštite tuđeg identiteta.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users