Jump to content

* * * * * 1 votes

Heteroagresivnost

• Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

Carica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,927 posts

Posted 12 April 2019 - 22:59

Na temi "Samopovređivanje" pisala sam malo o agresiji koju želim da ispoljim prema drugim ljudima.

Ta hereroagresivnost traje kod mene već izvesno vreme, nekoliko godina, možda i duže.

Bila sam na ivici nervnog sloma, pre par godina u više navrata, na sastancima Kućnog saveta zgrade.

Tamo sam jednom gurnula ženu koja iritira sve oko sebe i ispred nosa joj zatvorila vrata.

Ovde, u novoj zgradi, jedva sam se uzdržala da ne lupim šamar komšinici koju niko ne voli jer se buni za sve i svašta.

Ovu temu otvaram jer mi se pre neki dan ponovo desilo..

Iznervirala me je sestrina svekrva i da je kojim slučajem bila u mojoj kući, posvađala bih se, gađala je nečim a onda izbacila iz kuće.

Nikada nisam poželela da povredim samu sebe, ali zato druge...

Da li je ovo samo nervoza, iritabilnost, ili je znak heteroagresivnosti?

Da li je ovo druga važna stvar koju treba da ispričam novom psihijatru?

I na kraju- ima li ovo ponašanje vezu sa depresijom?

Pišite..i ukoliko neko od vas ima ovaj problem neka se javi..

#2 Macak

Macak

Ožujski zec

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,669 posts

Posted 13 April 2019 - 03:31

To ponašanje ima veze sa PTSP.
Stvarno nisam agresivac ali dogodilo mi se par puta tzv. "acting out" nekontrolirani brzi udarac. Bez razmišljanja, planiranja, kao reakcija na napad na mene ili neku slabiju osobu. Taj udarac bude prilično učinkovit jer ga napadnuti ne očekuje i ne obrani se.
Tako sam na žalost, udario doktora na povjerenstvu šakom u nos jer me gadno uvrijedio. Trenutak poslije bilo mi ga žao, išao sam mu pomoći da se ustane. Vani me dočekali zaštitari, policija, hitna, odvezli me u Vrapče. Morao sam skinuti sve sa sebe, dobio njihovu pidžamu i smjestili me u kavez sa stalnim nadzorom.

Davno prije toga sam demolirao direktorov ured jer kad sam se vratio u tvornicu poslije rata više nije dao da radim svoj bivši posao u razvoju. Rekao je da mogu uređivati dvorište, biti nešto kao domar. Tu sam prvi put skroz zamračio. Direktor je uspio pobjeći.

Zadnji napad što se dogodio, išao sam iz bolnice sa nekim nalazima kući i zatekao kako na ulici čovjek tuče sitnu ženicu. Vidjeli me sa prozora bolnice kako ga mlatim, zvali policiju i opet sam bio u bolnici, moja zadnja hospitalizacija.

Eto, pukneš jednu budalu u desetak godina i ispaneš agresivac.

#3 merion

merion

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 627 posts

Posted 13 April 2019 - 04:04

O da,pogotovo ljude koji me povredjuju.Jednom su me iz dnevne prebacili na odelenje(jedva)jer sam htela momentalno da se vratim i da ubijem komsinicu,prebijem kako god.Drugi put sam sam gadjala servirku tanjirom hrane za dijabeticare jer sam nrzela tu hranu bar 1 dan u nedelji,a inace je bila bezobrazna.Pa je brzo i nestala.Ima jos primera.Inace ne mogu da trpim neke stvari i impulsuvna sam cesto.Pogotovo nepravdu.

#4 maza

maza

sasvim mala biba

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,046 posts

Posted 13 April 2019 - 16:42

Mislim da treba prijaviti psihijatru ako je to inače ponašanje koje je za tebe do sada bilo neuobičajeno, a već neko vreme se ponavlja i uzima obrazac neki.

#5 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

Carica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,927 posts

Posted 13 April 2019 - 22:03

Ne znam Mazo..:(  Ja sam i pre početka lečenja i pre odlaska kod psihijatra prvi put, ovako reagovala kada bi me nešto ili neko iznervirao.

Mislim agresivno. Pokazivala sam verbalnu agresiju, a zadnjih nekoliko godina imam želju i za fizičkom agresijom.

I nisam agresivna kada su u pitanju fini, okej ljudi sa kojima mogu da se razumem ili ne razumem ali uvažavam njihove stavove i mišljenje.

Agresijom reagujem kada je neko bezobrazan..bilo prema meni lično, bilo prema mojoj okolini-ljudima koje volim.

I zanimljivo je, nisam agresivna na netu, u pravom životu jesam-mislim van neta..

#6 pablo

pablo

VD Sef

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 613 posts

Posted 14 April 2019 - 00:05

Ja pokazujem nekad agresivnost, kao klinac sam se cesto tukao, izgradi sam ime kao najjaceg u generaciji, ostalo mi je to ali trudim se da kontrolisem ponasanje, da kojim slucajem nepijem lekove garant bi se pobijo sa nekim.

#7 Joy

Joy

gospodža

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,269 posts

Posted 14 April 2019 - 07:09

Ne doživljavam agresivnost kao toliki bauk, kad se njome dobro upravlja, može biti jako korisna, u stvari čak i neophodna da bi se postiglo više od uobičajenog.
Sad ova agresivnost prema drugima kod mene mislim da je uvek reaktivna, kao posledica nečije agresivnosti prema meni ili nekom meni bliskom, i uvek se svodi na verbalnu agresiju, teško da bih i fizički nasrnula na nekog osim u slučaju odbrane. Mislim, mnogo puta kažem nešto tipa: uh što bi ovog našamarala, ali to je samo u žaru diskusije kad me neko nervira, nemam strah da bi to stvarno i uradila.

#8 M&M

M&M

newtonov kolobar

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,527 posts

Posted 14 April 2019 - 10:39

View PostCicina gazdarica, on 13 April 2019 - 22:03 , said:

Ne znam Mazo.. :(  Ja sam i pre početka lečenja i pre odlaska kod psihijatra prvi put, ovako reagovala kada bi me nešto ili neko iznervirao.
Mislim agresivno. Pokazivala sam verbalnu agresiju, a zadnjih nekoliko godina imam želju i za fizičkom agresijom.

Ma ali opet nije zgorega spomenuti doktoru, pazi ipak da ti se ne "spusti roletna" pa stvarno nekoga i odalamiš. :D

Hvala bogu nikada nisam bio heteroagresivan, nikada čak ništa nisam ni bacio ili srušio u napadu bijesa. Tehnički ozljeđujem sebe, ok znam da takvim postupcima psihički ozljeđujem i druge, no to je za neku drugu temu.

Heteroagresivnost mi se svede na verbalnu (iako i to u realnom životu mora biti vrlo opaka situacija a ja gadnije spigan u glavi tada), te na pasivnu agresiju. No moja dijagnoza je takva. Ja pasivno agresivan pa hajmo me na galge, kako ne osuđujemo druge ljude ovdje zbog njihovih dijagnoza i ovo je tako moja boljka (i dijagnoza) pa hebat ga. Dok je i to opet za neku drugu temu, možda neku u stilu - Kako pobijediti svoj psihički poremećaj.

Mislim da se na ovom forumu i borimo svi da pobijedimo svoje boljke.

Međutim prijateljcki, Cicina da mene to puca ja bi zlu ne trebalo spomenuo na kontroli. Došlo danas vrijeme da nekome samo kvalitetnu šamarčinu raspizdiš a on podigne građansku parnicu, navede kako si mu osim fizičke boli nanjela i psihičku. Ma doda još da je zbog toga stekao strah od ljudi i ne izlazi iz kuće. Nakenja svega i svačega i prc - traži odštetu od 1000 ili koliko već € :( :D

#9 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,968 posts

Posted 14 April 2019 - 16:25

Nikad me nije pucala agresija,ne znam,možda sam previše smireni.Znam se ja izboriti za sebe,i pokazati zube,ali to nije agresija.Možda gazdarice ne bi bilo na odmet da to veliš psihijatru,vjerujem da postoje dublji razlozi toga ponašanja,iako te ja ne doživljavam kao agresivnu osobu,baš suprotno.

#10 maza

maza

sasvim mala biba

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,046 posts

Posted 14 April 2019 - 16:59

Moram da priznam, da sam se, ne znam kako, malčice pronašla u Mačkovom postu.

#11 lupus

lupus

Stockholm syndrome

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,275 posts

Posted 14 April 2019 - 18:58

Nisam fizicki agresivna. Ali ponekad znam da budem psihicki. Uglavnom izvlalim kad to krene da nadire pa se zaustavim ali nekad ode van kontrole. Tipa u petak vece kad sam svasta rekla svojima.

#12 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

Carica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,927 posts

Posted 14 April 2019 - 22:53

Hvala vam svima :heart:

Do sada sam x puta pokazivala verbalnu agresiju, dva puta fizičku ( krenula sam da ošamarim jednu budalu koja je vređala moju sestru na sastanku Kućnog saveta i zalupila komšinici vrata bukvalno ispred nosa, možda su je vrata i zakačila, to ne znam jer je posle dve, tri nedelje nisam viđala ).

Od sutra ponovo idem kod zubara i tek kad završim sa njom mogu kod psihijatra..ne znam kada će to biti.

Maksimalno se trudim i uzdržavam da ne ispoljim fizičku agresiju.

@ Mačak, moguće je da to ima veze sa PTSP-om i ne razumem zašto mi je ta dijagnoza ukinuta, kao i ona koja je zakonski morala da stoji posle nje- druga trajna promena ličnosti usled traume.

@Joed, na internetu retko pišem agresivne postove i nekako sam tolerantnija nego u RL, a treba da bude obrnuto..znam..

#13 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

Carica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,927 posts

Posted 16 April 2019 - 13:00

Danas u Shop@Go:  Kupujem sa mamom u tom našem malom Maksiću kako ga svi zovemo. Uleće čovek, uzima korpu, trpa konzerve piva.

Stajem u red, ima dosta ljudi , a ispred mene je žena sa detetom u kolicima.

Čovek sa pivom se gura ispred mene, vidi iza još jednu mamu i propušta je. Ćutim. Rade dve kase. Mame odlaze, čovek se opet gura i prilazi prvoj slobodnoj kasi, gledam ga belo..

I počinjem svađu. Kažem da to nema smisla, da vidi da sam ja sa štapom, i da je došao mnogo posle nas. Svađa se i on. Kasirka me moli da se smirim. Ova druga se izvinjava.

Čekam na kasi, nastavljam da se derem na njega, on se dere na mene..mama donosi još nešto u korpu, smeje se..Drhtim od besa, kasirka mi kaže da se taj SVAKI DAN gura i svaki dan svađa sa ljudima i dodaje "lepo si odbrusila pijanduri"..

Najviše na svetu me nervira kad čekam u dužem redom i kad neko upada u red pre mene..posebno kada se gura ispred mene.

Da, verbalno sam agresivna.

#14 Macak

Macak

Ožujski zec

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,669 posts

Posted 16 April 2019 - 20:32

Da sad sebe sretnem, ubio bi vola u njemu. Mlatio bi ga dok god se miče. Nebi mu dlaka sa glave al za glavu ne garantiram.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users