Jump to content

- - - - -

Život, obaveze, depresija, bezvoljnost i (ili) ljenost

• Please log in to reply
41 replies to this topic

#1 Nedja

Nedja

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,609 posts

Posted 07 October 2017 - 13:36

Kako ispunjavate životne obaveze kad pride nosite teret koji sputava svaki vaš korak?

Ispričaću svoj slučaj i naglasiću da sam svjesna da živim kao TRUT i opet mi je teško i da mi predstavlja OGROMNU opsesiju pitanje "kako ću se suočiti sa stvarnim životom i obavezama ko sad nisam to u stanju?".
Živim sa roditeljima, radim i jedina mi je obaveza da ustanem ujutru i odem na posao (koji je pritom jednostavan i prema većini, idealan). Ali meni i to i sve ostalo predstavlja poteškoću...
Istuširaj se naveče, pripremi odjeću, održavaj ličnu higijenu, sredni nokte, počupaj obrve, održavaj bar svoju sobu čistom, operi auto, usisaj auto, posloži odjeću, nahrani ćuku, kupi mu hranu, operi mu zdjelice, čuj se sa ljudima, vidi se sa ljudima....a gdje je odlazak u kupovinu, u banku, poštu, kod doktora, kod frizera?

A ja bih samo spavala i gledala seriju. Lijena sam kao ćuskija.

I opet vas pitam, kako ja jednog dana da počnem STVARNI život? Gdje je tu partner, gdje su djeca, gdje je kuća, plaćanje računa, kuvanje ručka, čišćenje kuće? Gdje je kupanje djeteta, hranjenje, presvlačenje, gdje je kupovanje svega što djetetu treba? Šta kad je dijete bolesno pa moraš bdjeti pored njega? Gdje je zadaća, rodtiteljski i sl. A ti nemaš snage da sam sebe trpiš. Šta kad vam se roditelji razbole pa morate brinuti o njima?

Kako se nosite sa životnim obavezama vi koji živite kao ja (kod roditelja, bez nekih posebnih obaveza), a kako vi koji imate "stvarne" probleme? (Nemojte me pogrešno shvatiti, depresija je najstvarniji problem, ali mislim na životne probleme tipa briga o drugima, briga o novcu, domaćinstvu i sl).

#2 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 795 posts

Posted 07 October 2017 - 14:15

Nigdje ne piše da svi moramo imati djecu,muža,ženu..Kad čovjek jednom spozna sebe onda si posloži život kako njemu odgovaralo, a ne kako društvo ili roditelji očekuju od njega.

#3 pogresna

pogresna

tropical fruit

• Global moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,301 posts

Posted 07 October 2017 - 15:02

Hehe Nedja, gde me nađe s ovom temom :D  
Ovo se smejem od muke, pošto sam lenja za sve pare, jeste depresija  delimično  opravdava, ali ima dana kad sam prilično dobro što se volje tiče, pa opet retko koji iskoristim da pozavršavam šta mi se nakupilo... samo nešto neodložno, što mora u tom trenutku i to je to...
Više sam lenja nego što sam depresivna.. :(

#4 ĐeneĐene

ĐeneĐene

ajdontgivafakastično

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,270 posts

Posted 07 October 2017 - 16:03

aooo đe me nađe
stalno se preisputujem dal sam lenj i došao sam do zaključka da nisam

psihijatar se jednom oduševio kad sam mu rekao da patim od "naučene neaktivnosti"
prosto sam bio predugo u stanju hibernacije nesposoban za bilo kakvu aktivnost komplikovaniju od sedanja za komp kuvanja kafa itd
i onda je ta neaktivnost/nesposobnost postala neka vrsta navike
naučeno ponašanje

međutim ono što mene ja mislim razlikuje od istinski lenjih ljudi je to što ja ŽELIM DA RADIM
mislim da lenji ljudi ne žele uopšte prstom da mrdnu
ne da nisu u mogućnosti nego prosto ne žele da se bakću sa životom

#5 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 795 posts

Posted 07 October 2017 - 16:18

E ĐeneĐe..Svi mi želimo da radimo,da sam na vrijeme prestao raditi nebi se bolest tako rasplamsala..Kad je čovjek zbog bolesti već oštećen,nikad nezna da li je sposoban raditi,kolko je ljenost a kolko bolest u njemu..Hoće li mu rad poboljšati zdravlje ili mu našteti .Da li stvarno daje sve od sebe ili se podcjenjuje.Da li možda treba prihvatiti da je teško bolesta i u skladu s time živjeti..Ta pitanja si postavljam svaki dan od kad sam u mirovini.

#6 maza

maza

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 414 posts

Posted 07 October 2017 - 17:23

Samo pogledajte kakvi ste bili pre bolesti, biće vam jasno da li ste jednostavno lenji, ili vam je teško zbog same prirode bolesti. Ma ništa mi nije bilo teško, sama sam sebi nametala obaveze, (koje doduše nisam ni smatrala obavezama) te ova aktivnost, te ona aktivnost, tamo, ovamo, svuda me je bilo... I onda paf. Počelo je kad i ostali simptomi bolesti otprilike. Samo se mnogi od nas više i ne sećaju kakvi su bili pre, da je i postojalo to ''pre''.

#7 matilda

matilda

Smooth Criminal :)

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,840 posts

Posted 07 October 2017 - 17:34

Ja sam ko pre. Ponasam se isto. Nista nisam naucila. Moje ponasanje me je i dovelo u bolest. I sad opet radim isto. Sto i pre. Tako i izgledam. Boze me sacuvaj.

#8 pogresna

pogresna

tropical fruit

• Global moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,301 posts

Posted 07 October 2017 - 18:25

I opet vas pitam, kako ja jednog dana da počnem STVARNI život? Gdje je tu partner, gdje su djeca, gdje je kuća, plaćanje računa, kuvanje ručka, čišćenje kuće? Gdje je kupanje djeteta, hranjenje, presvlačenje, gdje je kupovanje svega što djetetu treba? Šta kad je dijete bolesno pa moraš bdjeti pored njega? Gdje je zadaća, rodtiteljski i sl. A ti nemaš snage da sam sebe trpiš. Šta kad vam se roditelji razbole pa morate brinuti o njima?

Prvo da kažem da se slažem sa Joedom, danas nije više stvar moranja da li će neko imati decu, da li će biti u braku itd, skroz mi je razumljivo da ima ljudi koji nisu u tom fazonu i ne treba sebe da silom uvlače u to, tako je bolje i zdravije :)  Pogotovo ako je neko već svestan razmere svoje fragilnosti, treba da razmisli..

Ali opet, u vezi ovog straha od obaveza koje donose porodica, deca itd...  Previđa se jedna činjenica a to je da većina tih obaveza dolazi postepeno, i čovek se polako i navikava - niko neće večeras otići na spavanje i probuditi se sutra i odjednom ima dete u školi, roditeljski sastanak, drugo dete bolesno, mora ga voditi kod lekara itd :D  a da ne pominjem da i partner treba da podeli s vama te obaveze, ako je iole normalna osoba, znači niste sami u tome..

Bez namere da zagovaram bilo koju opciju, samo da imate u vidu da je jedno kad se posmatra sa strane koliko neko ima obaveza i posla a kad pogledamo sebe, vidimo nekog kome se neda ustati iz kreveta, pa naravno da se čini da nikad ne bi uspeli to sve da postignemo... međutim čovek se stalno menja, prolagođava i svesno i nesvesno, mnogi ljudi su rasli uz svoju decu i postali su bolji zbog njih, ili zbog partnera... dobiješ tu i ljubav i radost koja ti daje dosta snage, tako da nije baš toliko teško kao što može da izgleda :angel:

#9 weirdo

weirdo

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,620 posts

Posted 07 October 2017 - 18:28

pre bolesti sam završio višu školu, radio, mislim da sam bio dobar radnik i nije mi bilo teško.
sad više nemam ni snage ni volje za to, tu su i neki drugi razlozi.
da li je to lenjost ili neka "ubijenost bolešću", ne znam.
imam 5 godina radnog staža, to je valjda uslov za invalidsku penziju, možda pokušam to sledeće godine.
a najjači su mi ovi "vredni", sa 30 + godina, bez dana radnog staža.
deluje mi da nit su vredno učili, nit su vredno radili, ali oni znaju da procene ko je šta.

#10 archaic_tiger

archaic_tiger

Medo plišani

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,264 posts

Posted 07 October 2017 - 18:42

matilda, on 07 October 2017 - 17:34 , said:

Ja sam ko pre. Ponasam se isto. Nista nisam naucila. Moje ponasanje me je i dovelo u bolest. I sad opet radim isto. Sto i pre. Tako i izgledam. Boze me sacuvaj.

Da li pod tim misliš na svoju rigidnost i prenaglašenu sklonost ka perfekcionizmu,Matilda?

#11 matilda

matilda

Smooth Criminal :)

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,840 posts

Posted 07 October 2017 - 18:44

Tako me ocenila na testiranju. A istina je. Nista nisam popustila.

#12 Infrastructure

Infrastructure

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 356 posts

Posted 07 October 2017 - 19:39

Neko radi na sebi neko zamislja rad ugl kao neko fizikalisanje...
Sama depresija je na neki nacin rad koji uzima vreme,energiju.
Umni rad kao svakodnevne misli fizicki kao okp.
Nekada nemam snage ni jesti dok drugog dana fizikslisem.
Lenjost je beg od obaveza dok je kod depre to beg od obaveza koje ne ispunjuju.Mozda tu postoji paradox.

#13 archaic_tiger

archaic_tiger

Medo plišani

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,264 posts

Posted 07 October 2017 - 19:46

Infrastructure, on 07 October 2017 - 19:39 , said:

Sama depresija je na neki nacin rad koji uzima vreme,energiju.

Ja bih pre rekla da je to crna rupa nego rad...Crna rupa koja neumoljivo isisava celo tvoje vreme i energiju ogromnom brzinom,a da pri tome ni prstom nisi mrdnuo.

#14 ĐeneĐene

ĐeneĐene

ajdontgivafakastično

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,270 posts

Posted 07 October 2017 - 20:31

weirdo, on 07 October 2017 - 18:28 , said:

...
deluje mi da nit su vredno učili, nit su vredno radili, ali oni znaju da procene ko je šta.
jel mi to opet šalješ tople pozdrave?
pričaš iz perspektive nekog koga je bolest kasnije spičila i ko je relativno brzo počeo da se leči
da te je kao mene spičila u 16. ili 17. godini da se nisi lečio 15 godina ne bi ni ti imao dana radnog staža niti bi imao nešto naučeno
ili da te je spičila u bilo koje vreme ali da je bolest teraporezistentna (suviše teška i komplikovana za lečenje današnjom medicinom)

#15 Foggy

Foggy

Ich bin die Strassenbahn!

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 677 posts

Posted 07 October 2017 - 20:39

*
POPULAR

Ja imam tridesetčetiri godine, sedamnaest godina iskustva i nijedan dan radnog staža. Radila sam samo na crno i bila više nego vredna. Sve je moguće.

#16 Worth

Worth

zen štetočina

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 454 posts

Posted 07 October 2017 - 20:44

Ja sam sa 15 poceo da radim. Nosio sam dzakove koji su bili teski koliko i ja tad (50kg). Problem je sto sam zavrsio fakultet, dve srednje, i jedan kurs, i idalje nisam mrdnuo dalje od toga, i idalje nemam posao iako zelim da radim.
Mislim da je depresija posledica a ne uzrok, i da bih sigurno bio mnogo bolje kad bih imao neku sigurnost. Tj uvek sam bio bolje kad sam radio i imao koliko toliko zagarantovan opstanak.

ps. uvek sam se pitao da li bi lenji ljudi bili toliko lenji kad npr ne bi imali sta da jedu. Da li bi se onda pomakli s mesta i pokusali nesto da urade ili bi ostali onako kao kosturchici u fotelji ispred televizora s limenkom i pepeljarom ispred sebe.

#17 ĐeneĐene

ĐeneĐene

ajdontgivafakastično

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,270 posts

Posted 07 October 2017 - 20:50

mislim da bi se pokrenuli ali bi bili jako loši radnici u bilo kojem zanimanju i na bilo kojoj poziciji
nezainteresovani malodušni korumpirani čak
samo da ne rade koliko i drugi

#18 Lur

Lur

Baby

• Members
  • Pip
  • 23 posts

Posted 07 October 2017 - 20:51

Foggy, on 07 October 2017 - 20:39 , said:

Ja imam tridesetčetiri godine, sedamnaest godina iskustva i nijedan dan radnog staža. Radila sam samo na crno i bila više nego vredna. Sve je moguće.

Jel' uplacujes licno penziono/socijalno ili neki privatni penzioni fond preko osiguravajucih firmi?

#19 little miss of sadness

little miss of sadness

princess

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 862 posts

Posted 07 October 2017 - 21:47

weirdo, on 07 October 2017 - 18:28 , said:

ja sad neznam kako to misliš... nadam se da ne generalno o svakome tko ima 30 i bez radnog je staža.

#20 AxlRose

AxlRose

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 555 posts

Posted 07 October 2017 - 21:49

Cekaj, mislis da nije moguce vrijedno raditi a da nemas radni staz?

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users