Jump to content

- - - - -

Autizam-tu sam da objasnim i pomognem

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
10 replies to this topic

#1 Mihael Grey

Mihael Grey

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 348 posts

Posted 20 October 2014 - 13:24

ajd sad, ovako mozda mi svi znamo nesto o autizmu ali smo procitali preskocio bi to i presao na svoje simptome, dakle dugo nisam pricao,i sve te autisticne stvari, evo sad mi vec stvara vece probleme potpuno sam nesvestan socijalnih pravila, ne mogu razumeti sta ljdi zele od mene i nikako ne znam cuvati tajnu to mi svakodnevno govore, jutros mi je majka rekla : 4 je ujutru ti ne zaklapas o istoj stvari....koliko puta da kazem koliko puta da ponovim itd, ovo se ne radi ovo se radi...ulazim pre neki dan u prodavnicu mlataram rukama sa rukavima koji su mi ionako predugi zamisljeno gledam negde ne znam ni ja de jer gledam u unutrsanjost svog uma, setam tako i shvatim u jednom trenutku da me prodovacica zove.... mihaele mihaele opet si odlutao dosao si po cigare? tad se vratim u realnost na kratko..... ulicom takodje setam ko muva bez glave od cele prazne ulice udario sam u banderu....da nije tuzno bilo bi jako smesno mada je meni to bilo smesno....kad sam uznemiren ili jednostavno uzivam rockujem tj klatim se sto je vidljivo i onda se pokusam kontrolisati....izbegavam kontakt ocima jer zapravo bas ako ne gledam u oci najbolje razumem sta mi govore a iptuzuju me da ako ih negledam u oci da ih ignorisem,jer ja kada gledam u oci meni je to komplikovano ne znam de da gledam u koje oko gledam u jedno pa u drugo pa pokusavam sklopiti sve delove lica u jedan i dok to radim cujem samo ''dda li si me cuo uopste?'''.........osetljiv sam na zvukove svetlo i mirise..od odredjenih mirisa mi je jako lose.... i ako drugi kazu da je tisina ja u istom trenutku cujem sve te male zvukove,sat,lajanje u daljini,televizor u susenoj sobi koracanje mog psa napolju , i sve se to zbrka u mojoj glavi jer ih ja cujem sve u isto vreme i ne mogu ih razvrstati kao sto to rade ljudi koji nisu autisticni, meni smeta zvuk vec islapele koka kole koja je odaljena od mene da li vi to mozete cuti kao ja....ponekad imam meltdowne ovo ne znam kako da prevedem ali to su napadi koji autisticari imaju napadi frustracije depresije i straha pri kojima zapusim usi legnem vicem i okrecem se tamo vamo ili pak napadi agresije gde povredjujem druge ili sebe, to je napad nije tantrum sto obicna deca imaju....ja to ne mogu kontrolisati,imam blagu ehoaliju sto znaci da ponekad ponavljam reci ili recenice to radim ako su mi zanimljive ili ako ne razumem odredjenu rec pa je onda ponavljam........ ponekad ne znam odgovor na postavljeno pitanje pa mi ponavljanje sluzi kao dodatno vreme da razmislim...primer: da li si gladan? odgovor: da li si gladan?....jesam..... ne govorim samo svoje simptome nego ih i objasnjavam zasto to radim....moja masta je ogromna..... ja mogu videti zvukove cuti boje osetiti mirise....autizam je samo razlicito funcinosanje mozga, nije bolest cak ni poremecaj,i nije izleciv,ali se moze dosta napredovati,ritualne radnje jeno te isto vrtenje stvari monotonija sto kaze majka.... ne pricam mnogo ali kada pricam pricam o temi koju ja volim i taj monolog moze trajati satima, naravno ja taj monolog ponavljam svaki dan,tesko je razumeti zasto drugi imaju drugacija misljenja svi teraju autiste da udju u vas svet zasto se niko nije potrudio da udje u nas svet pa da se nadjemo negde izmedju....moras mi sve objasniti jasno i glasno sale ne mogu uvek razumeti kao ni ironiju,metafore mogu samo one koje ja koristim, ne umem procitati na licu sta osoba misli ili zeli od mene, ne vidim kad su ljudi ironicni ili lazu,veoma sam naivan i verujem svima,imam manjak empatije ali me to ne pravi sociopatom zpravo veoma sam angazovan za zivotinje pomazem i takodje uzim male drugare sa autizmom engleski ili kako da im bude lakse.....mnogi me cesto pogresno razumeju,mada znam , i ja njih......samo te (vas) molim da imate malo strpljenja i razumevanja i sve moze biti savrseno....za sad toliko...voleo bih cuti necija misljenja ili pak pitanja na koja mogu odgovoriti one koje zanima ili imaju nekog bliskog sa autizmom da ga mogu lakse razumeti,ima tu mnogo da se prica ja sam rekao nesto osnovno ostalo mozete pitati slobodno....

#2 Nedja

Nedja

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,630 posts

Posted 20 October 2014 - 16:01

Faded, ne znam šta da kažem osim..odličan tekst! I žao mi je jer vidim da ti često nije jednostavno.
Super je što si ovdje opisao svoje stanje i svima nama pomogao da lakše shvatimo šta je to autizam.

#3 little miss of sadness

little miss of sadness

princess

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 911 posts

Posted 22 October 2014 - 23:34

heej... ja tek sad vidim ovo.
baš si lijepo to napisao sve :)

inače dobro čujem i znam čuti recimo red bullove mjehuriće,ali u ne tako velikoj udaljenosti,ali ishlapljeno...ni izbliza.

Rain Man, on 20 October 2014 - 13:24 , said:

zasto se niko nije potrudio da udje u nas svet pa da se nadjemo negde izmedju....

e,tu se slažem baš! no,nemaju svi nažalost sposobnost uživljavanja niti pak razumijevanja... ali,definitivno je to potrebno.

ja imam pitanje: da li imaš sposobnost da voliš nekoga,da se zaljubiš i da ti osjećaji budu stalni?

ma,ti si :heart: jedno! ;) :*

#4 arika_

arika_

Član

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 760 posts

Posted 06 November 2014 - 14:42

Predivno si sve napisao, svaka čast, nemaš puno postova al vjerujem da bi možda nekim blogom, vlogom il aganžmanom u nekom spisateljskom smislu pomogao mnogima da razumiju ovu dijagnozu... :heart: :d_sunny: :flower:

#5 Mihael Grey

Mihael Grey

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 348 posts

Posted 27 November 2014 - 08:17

arika_, on 06 November 2014 - 14:42 , said:

Predivno si sve napisao, svaka čast, nemaš puno postova al vjerujem da bi možda nekim blogom, vlogom il aganžmanom u nekom spisateljskom smislu pomogao mnogima da razumiju ovu dijagnozu... :heart: :d_sunny: :flower:
hvala puno <3  isao sam pre koji dan biti malo sa mladjom i teze autisticnom decom mogu reci da sam osetio neki ocaj :/ nikako joj nisam mogao prici u pocetku ali smo nasli onda zajednicki jezik i ako ona ne moze mnoo pricati ali ne prica s euvijek recima :D

#6 Mihael Grey

Mihael Grey

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 348 posts

Posted 27 November 2014 - 08:18

little miss of sadness, on 22 October 2014 - 23:34 , said:

heej... ja tek sad vidim ovo.
baš si lijepo to napisao sve :)

inače dobro čujem i znam čuti recimo red bullove mjehuriće,ali u ne tako velikoj udaljenosti,ali ishlapljeno...ni izbliza.

e,tu se slažem baš! no,nemaju svi nažalost sposobnost uživljavanja niti pak razumijevanja... ali,definitivno je to potrebno.

ja imam pitanje: da li imaš sposobnost da voliš nekoga,da se zaljubiš i da ti osjećaji budu stalni?

ma,ti si :heart: jedno! ;) :*
    ma miss moja sta tebi ima da pricam sem ,obozavam te!

#7 Mihael Grey

Mihael Grey

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 348 posts

Posted 27 November 2014 - 08:20

Nedja, on 20 October 2014 - 16:01 , said:

Faded, ne znam šta da kažem osim..odličan tekst! I žao mi je jer vidim da ti često nije jednostavno.
Super je što si ovdje opisao svoje stanje i svima nama pomogao da lakše shvatimo šta je to autizam.
hvala puno, cenim sto neko ceni moj trud jer sam to sastavljao podugo.... a nadam se da sam uspeo pomoci i mislim da treba imati vise takvih topica u smislu imam problem ali znam kako resiti odredjene stvari i pomognem ljdima sa istim problemom...

#8 Tana

Tana

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 394 posts

Posted 01 December 2014 - 21:56

Usled disbalansa hormona dok jos nije otkriven, jedno vreme sam funkcionisala slicno kao ti, zato mislim da to nije bolest, vec stanje.
Kupila sam i knjigu Aspergerov sindrom
http://www.nakladasl...baa40b8de960cdd
To je, na srecu, kod mene bilo prolazno stanje.

#9 Mihael Grey

Mihael Grey

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 348 posts

Posted 04 December 2014 - 08:19

Tana, on 01 December 2014 - 21:56 , said:

Usled disbalansa hormona dok jos nije otkriven, jedno vreme sam funkcionisala slicno kao ti, zato mislim da to nije bolest, vec stanje.
Kupila sam i knjigu Aspergerov sindrom
http://www.nakladasl...baa40b8de960cdd
To je, na srecu, kod mene bilo prolazno stanje.
   to i jeste stanje niti poremecaj niti bolest evo i kod mene je frka kazu da je isto bilo stanje uzrokovano kao simptom skizofrenije a ne zapravo samo autizam ,ne znam ni sam

#10 Tana

Tana

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 394 posts

Posted 05 December 2014 - 01:48

Uh, pa bila sam i u tom stanju sizofrenije, paranoje, teske depresije, derealizacije, paralize sna, hipersenzitivnosti, autizma, fobija, panike, kompleksa, ocaja, raznih mehanizama odbrane, i sve to izrazeno kad je hladnije vreme, trpela velike muke da drugi ne primete, trazila nacine da se dovedem u red, a posle svih onih godina mucenja i raznoraznih stanja, i mnogo citanja i proucavanja, sada sam potpuno sigurna da disbalans u organizmu i pad imuniteta izaziva takve promene, samo je potrebno pronaci sta je to sto fali ili ga ima previse. Kod mene, pre nekoliko meseci pronadjeno da mi je falio hormon stitne zlezde i uz dodatak istog vratila sam se u normalnije stanje od pre oko 25 godina! :D Sada mi je jasno zasto ni jedan ispit nisam mogla da dam zimi, oko 6 meseci sam funkcionisala normalno, a zime sam ranije nekako prespavala u nekakvom stanju, a leti bih bila hiperaktivna da nadoknadim sto sam propustila zimi.
Svako od tih stanja moze bilo koji covek da dozivi, ali svakako nikome tako nesto ne zelim. Hvala Bogu, odrzala me je odluka da budem na strani dobrog i ne optuzujem druge da su mi krivi, inace se ne bih spasila.
Uzrok disbalansa je genetska predodredjenost, fizicko ostecenje i/ili sredinski faktor (npr. zagadjenje, toksini u sredini ili hrani) i mi sami sebi mozemo puno da pomognemo, a mogu i drugi u zavisnosti od toga koliko mogu da nas razumeju, a tesko da neko moze da razume ono u cemu nije bio, ma koliko se trudio. Promenom mog stanja, ljudi oko mene se takodje menjaju u odnosu prema meni, jer oni se plase onih koji se ne ponasaju po standardima, ne veruju, jer kako je neko mogao meni da veruje, ako ja nisam mogla sama sebi?
Stres u svakodnevnom zivotu vise ne priznajem, jer covek drugacije reaguje i resava situacije/zadatke, ne volim da kazem probleme, kada je u balansu. U zdravom telu, zdrav duh.

#11 Mihael Grey

Mihael Grey

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 348 posts

Posted 06 December 2014 - 17:18

Tana, on 05 December 2014 - 01:48 , said:

Uh, pa bila sam i u tom stanju sizofrenije, paranoje, teske depresije, derealizacije, paralize sna, hipersenzitivnosti, autizma, fobija, panike, kompleksa, ocaja, raznih mehanizama odbrane, i sve to izrazeno kad je hladnije vreme, trpela velike muke da drugi ne primete, trazila nacine da se dovedem u red, a posle svih onih godina mucenja i raznoraznih stanja, i mnogo citanja i proucavanja, sada sam potpuno sigurna da disbalans u organizmu i pad imuniteta izaziva takve promene, samo je potrebno pronaci sta je to sto fali ili ga ima previse. Kod mene, pre nekoliko meseci pronadjeno da mi je falio hormon stitne zlezde i uz dodatak istog vratila sam se u normalnije stanje od pre oko 25 godina! :D Sada mi je jasno zasto ni jedan ispit nisam mogla da dam zimi, oko 6 meseci sam funkcionisala normalno, a zime sam ranije nekako prespavala u nekakvom stanju, a leti bih bila hiperaktivna da nadoknadim sto sam propustila zimi.
Svako od tih stanja moze bilo koji covek da dozivi, ali svakako nikome tako nesto ne zelim. Hvala Bogu, odrzala me je odluka da budem na strani dobrog i ne optuzujem druge da su mi krivi, inace se ne bih spasila.
Uzrok disbalansa je genetska predodredjenost, fizicko ostecenje i/ili sredinski faktor (npr. zagadjenje, toksini u sredini ili hrani) i mi sami sebi mozemo puno da pomognemo, a mogu i drugi u zavisnosti od toga koliko mogu da nas razumeju, a tesko da neko moze da razume ono u cemu nije bio, ma koliko se trudio. Promenom mog stanja, ljudi oko mene se takodje menjaju u odnosu prema meni, jer oni se plase onih koji se ne ponasaju po standardima, ne veruju, jer kako je neko mogao meni da veruje, ako ja nisam mogla sama sebi?
Stres u svakodnevnom zivotu vise ne priznajem, jer covek drugacije reaguje i resava situacije/zadatke, ne volim da kazem probleme, kada je u balansu. U zdravom telu, zdrav duh.
svaka ti je ko njegoseva