Jump to content

- - - - -

Narcisoidni poremecaj licnosti (NPD)

narcizam

• Please log in to reply
189 replies to this topic

#181 visitor

visitor

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,066 posts

Posted 03 September 2018 - 11:26

View Postmaza, on 03 September 2018 - 00:02 , said:

Da ne bude previše banalan a ni komplikovan primer, recimo, bračni par Vaknin, gde je on maligni narcis, ona se trudi da ga u svemu podrži i razume maksimalno pa i preko toga, iako zna da on ima NPL, prepuna je saosećanja prema njemu, vidi ga kao zapravo oštećenu osobu, što on i jeste.

“Vaknin is an enigma,” writes Lucky Otter.“During the documentary I sometimes wondered whether he is actually a narcissist at all. He certainly doesn’t seem psychopathic (although I’m not going to say it’s impossible), but if he’s a narcissist, I don’t think he’s a particularly malignant one.”

She adds that her personal opinion of Vaknin “is that he has Borderline Personality Disorder (BPD), which shares a number of traits with NPD because they are both Cluster B character disorders but differ in important ways. I think Vaknin has strong narcissistic, paranoid, and schizoid traits, but he is no psychopath.”

Iako Vaknin tvrdi da je narcis i Richard Grannon (koji ima diplomu iz psihologije), sumnja da je Vaknin narcis.

#182 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,117 posts

Posted 03 September 2018 - 18:44

Evo iz mog iskustva: Pre nego što sam upoznala narcisa bila sam puna samopouzdanja. Bila sam skoro pa srećna. Radila sam posao koji sam obožavala, izlazila sa kolegama i koleginicama i sve je bilo super dok nisam uletela u vezu sa njim. Uletela sam jer nisam znala da je narcis. Brzo sam shvatila da jeste,,

Po okončanju veze loše sam se osećala, bez samopouzdanja..bila sam uplašena, mnogo sam plakala..i zatim je to prestalo.

Nedavno sam onako, iz radoznalosti uputila mejl tom narcisu, misleći da su ga godine promenile..Želela sam samo da izađemo na piće i na kafu i samo to, apsolutno ništa više.

U toku jednog dana narcis me je povredio verbalno, maltretirao svojim porukama na koje sam, priznajem odgovarala, u nadi da će se smiriti...i ništa..Prekinula sam kontakt sa njim i sada znam da mu više nikada, ama baš nikada neću poslati nijedan mejl, nijedan SMS.

On je završena priča za mene. Ali, i ovoga puta me je povredio i mislila sam da ću upasti ponovo u tešku depresiju. Jesam pala u depresiju, ali kratku..izvukla sam se.

Inače, počinje moj četvrti mesec bez depresije a to znači da i ljudi koji nisu depresivni mogu da upadnu u zamku narcisa.

I ovde stajem sa pričom o njemu. Ni ovo nije zaslužio, da pišem o njemu...Samo sam želela da primerom pokažem kakve sve žrtve mogu da budu.

Edited by Hyperdrive, 04 September 2018 - 23:36 .
Uklonjen deo koji je odgovor trolu.

#183 Hyperdrive

Hyperdrive

Bocca di rosa.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,593 posts

Posted 03 September 2018 - 23:52

E, pada danas i ovaj. Na tri meseca, pa neka se o'ladi. Ovo je bilo bukvalno psihološko maltretiranje žrtava narcisa i ljudi koje je procenio kao osetljive. "Kvalitetna diskusija" na uštrb tuđeg blagostanja je za neko drugo mesto. :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Vaseljenski patrijarh kaže dosta.

#184 pogresna

pogresna

gospodža

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,007 posts

Posted 04 September 2018 - 12:54

Evo, malo sam ova dva dana guglala o NPL, i to neki teorijski deo, vršena istraživanja i rezultate...
Prvo, nigde ne postoji takav pojam žrtve kao  ''pasivnog narcisa''  niti  određena kategorija ljudi koji su potencijalne žrtve same po sebi.
Dakle mogu biti ono što je već rekla Maza, ljudi sa nedovoljnim samopoštovanjem, koji ne postavljaju granice, naučeni obrazac ponašanja iz porodice u kojoj su rasli, ali mogu biti i društveno uspešne, ostvarene osobe, sa velikim entuzijazmom prema životu i ljudima, zatim i povučene osobe koje imaju veliko nepoverenje prema ljudima, koje izoluju sebe zbog straha od međuljudskih odnosa i nemaju mnogo iskustva u tome... praktično nema pravila, žrtva može biti bilo ko. Takođe ne postoji prevaga po osnovu pola, podjednako stradaju i muškarci i žene.

Ovo je zbog toga jer narcis na sve ljude u okolini, gleda kao na potencijalne žrtve, jer sebe smatra i doživljava daleko superiornijim, pitanje je samo ko je idealna žrtva - a to je po pravilu neko sa izraženom empatijom i tolerancijom.

Dalje, narcis ima emocije, za razliku od psihopate recimo, ali su njegove emocije usmerene isključivo prema sebi i sopstvenim vrednostima i ciljevima, samo na jako plitkom nivou može pokazati emociju prema nekom drugom. Međutim, kao i psihopata, nema empatiju i nema žaljenje zbog drugih.

Osim otvorenog, hvalisavog tipa narcisa, koji karakteriše osećaj moći, grandioznost, egzibicionizam, egocentrizam, superiornost, preterana ambicija, žudnja za slavom i obožavanjem, promiskuitetno ponašanje, dvostruka moralnost, preokupiranost materijalnim - postoji i prikriveni, stidljivi tip narcisa, koji ima skoro sve što i otovreni, ali ima i veoma strogu savest, koja mu ne dozvoljava da ispoljava sve karakteristike, recimo nasuprot egzibicionizmu, ovde postoji neprimereno veliki stid od prikazivanja sebe, strogo držanje do moralnih principa, insisitiranje na skromnosti i kad nema potrebe... takođe je sposoban da oseti zahvalnost, i da ponudi neki vid pomoći, za razliku od otvorenog tipa, i dešava se da se obrati za stručnu pomoć, najčešće iz nekog drugog razloga, pa se tek u procesu psihoterapije otkrije kao narcis.

Narcis i žrtva prolaze kroz tri faze:

1. faza idealizacije - narcis maksimalno koristi svoj šarm i harizmu, obasipanje pažnjom;
1. faza neverice - žrtva je sve više opčinjena i uprkos neverici da je tako velika sreća snašla, sve teže odoleva;

2. faza devalvacije - narcis je siguran u svom postignuću i jako naglo postaje hladan, distanciran, počinje sa sve većim zahtevima i nikad nije zadovoljan;
2. faza odbijanja - žrtva se oseća sve nesigurnije, sve više traži kod sebe u čemu to greši, i ne može da podnese gubitak onoga što je imala na početku;

3. faza odbacivanja - narcis je potpuno slomio svoju žrtvu i kao takva, više ga ne zanima, počinje sa osvajanjem nove žtrve;
3. faza depresije - žrtva je potpuno psihološki i emotivno slomljena i ostaje sama.

#185 zeus20

zeus20

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,049 posts

Posted 04 September 2018 - 15:13

http://razumljiva-ps...cnosti-npl.html

svi smo mi pomalo narcisi.
koliko god to neki ne žele priznati :rolleyes:

#186 Hyperdrive

Hyperdrive

Bocca di rosa.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,593 posts

Posted 04 September 2018 - 23:38

Tema je sređena - triggerujući postovi i rasprava sa trolom su uklonjeni, zezanje je prebačeno u igraonicu.

#187 maza

maza

sasvim mala biba

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 654 posts

Posted 13 September 2018 - 01:15

pogresna, on 04 September 2018 - 12:54 , said:

postoji i prikriveni, stidljivi tip narcisa, koji ima skoro sve što i otovreni, ali ima i veoma strogu savest, koja mu ne dozvoljava da ispoljava sve karakteristike, recimo nasuprot egzibicionizmu, ovde postoji neprimereno veliki stid od prikazivanja sebe, strogo držanje do moralnih principa, insisitiranje na skromnosti i kad nema potrebe... takođe je sposoban da oseti zahvalnost, i da ponudi neki vid pomoći, za razliku od otvorenog tipa, i dešava se da se obrati za stručnu pomoć, najčešće iz nekog drugog razloga, pa se tek u procesu psihoterapije otkrije kao narcis.

Pronalazim sebe u ovome, a verujem i ljudi koji su ovde donekle bliski sa mnom bi mogli da potvrde da ovo dosta liči na mene.
Muka mi je sebe i pokušavam da pronađem koji mi šraf fali, makar ta istina bila vrlo surova i neprijatna.

#188 pogresna

pogresna

gospodža

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,007 posts

Posted 13 September 2018 - 10:59

Pa pazi, moraš imati ne samo jednu-dve ovakve osobine, već većinu, da bi se bio narcis, otvoreni ili prikriveni, koliko sam shvatila..
Zato se valjda i rade testovi kod psihologa za ovakve stvari, jer nije baš lako razlikovati običnu pojačanu stidljivost od one patološke narcisoidne, recimo.. mislim ne samo što je pitanje mere, nego je i pitanje suštine, da li je razlog u nekoj realnoj koliko-toliko objaktivnoj pokrivenosti ili je potpuno umišljen...

Sumnjam da iko ovde od nas na forumu, ima NPL, najviše zato jer su to ektroverti, okrenuti uvek spoljnom svetu, možda neko ima nekih elemenata tog poremećaja, ali to sad možda ima i svaka normalna osoba danas, te elemente, mislim...

#189 maza

maza

sasvim mala biba

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 654 posts

Posted 13 September 2018 - 11:24

Ma kad ih udari narcistička dekompenzacija, dolaze na ovaj forum samo tako.
Da, svako ima neke elemente...

#190 Hyperdrive

Hyperdrive

Bocca di rosa.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,593 posts

Posted 13 September 2018 - 16:35

View Postpogresna, on 13 September 2018 - 10:59 , said:

Pa pazi, moraš imati ne samo jednu-dve ovakve osobine, već većinu, da bi se bio narcis, otvoreni ili prikriveni, koliko sam shvatila..
Zato se valjda i rade testovi kod psihologa za ovakve stvari, jer nije baš lako razlikovati običnu pojačanu stidljivost od one patološke narcisoidne, recimo.. mislim ne samo što je pitanje mere, nego je i pitanje suštine, da li je razlog u nekoj realnoj koliko-toliko objaktivnoj pokrivenosti ili je potpuno umišljen...

Sumnjam da iko ovde od nas na forumu, ima NPL, najviše zato jer su to ektroverti, okrenuti uvek spoljnom svetu, možda neko ima nekih elemenata tog poremećaja, ali to sad možda ima i svaka normalna osoba danas, te elemente, mislim...

Dakle, ti i ja? :laugh4: :laugh4: :laugh4:

Also tagged with narcizam

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users