Jump to content

* * * * - 4 votes

Granicni poremecaj licnosti (BPD, Borderline)

• Please log in to reply
1434 replies to this topic

#1401 Natasa94

Natasa94

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 3 posts

Posted 22 December 2017 - 16:44

Hvala svima na izdvojenom vremenu i odgovoru. Mislim da nema potrebe da otvaram novu temu,vidit cu kako ce se stvari razvijati.

#1402 Hyperdrive

Hyperdrive

Bocca di rosa.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,528 posts

Posted 22 December 2017 - 16:56

I ja sam htela da izdvojim malo vremena, ali do tad...dobro nam došla i, da, ovo je prava tema. :) Pogledaj malo linkove koje sam kačila na ovoj i prethodnim stranama, ima svega. I možeš da se dovedeš u red...makar da budeš kao ja. ;)

#1403 Ces’t moi

Ces’t moi

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 4 posts

Posted 05 January 2018 - 07:43

View PostNatasa94, on 21 December 2017 - 13:04 , said:

Pozdrav, imam potrebu da Vam se obratim preko ovog foruma budući da smatram da ste ipak kompetentni donositi nekakve zaključke o ovom poremećaju.

Naime, već duže vrijeme imam nekakvih problema a da ni sama ne znam kakvih, ne znam odakle bih uopće počela, pokušat ću biti kratka a opet sažeti sve bitno.

Imam 23 godine i smatram da je moj najveći problem što se osjećam prazno, nažalost izgleda da tu rupu ništa ne može popuniti. Pokušavala sam s alkoholom, sa junk food-om, fakultetom, prijateljima, ljubavi, hobijima, čak se okrenula duhovnošču, self help literaturi, teretana, yoga, tetovaža,čokolada, putovanje....ali sve to ima karatak vijek i nažalost opet ono gorko razočaranje da ni to "nešto" nije to šta mi treba.

Drugi najveći problem koji naravno ide uz sve to, je depresija, bezvoljnost, nedostatak volje za životom, nedostatak motivacije, ima dana kada se ne mogu ustati iz kreveta, ne zato jer sam lijena, nego jednostavno tijelo mi to ne dopušta. Ne pronalazim smisao u ničemu što me je prije činilo sretnom. Da bi stvari bile gore to traje jako kratko, nekad pola dana, a najviše po tjedan dana, zatim sve dođe na normalu (mogu normalno funcionirati). Kako postanem bolje volje mislim ma nije mi ništa, proći će , ne trebam pomoć, a ima dana kada se gušim u plaču zbog nikakvog razloga. Uz sve to moram napomenuti da sam jako ambiciozna, da očekujem puno od sebe i života, završavam fakultet, idem na razmjenu studenata u drugu zemlju, želim se zaposlitii u drugom gradu, želim duhovno napredovati, imam konstantu potrebu da budem bolja verzija sebe( vjerojatno opet mislim da cu tako biti sretnija i zadovoljnija, začarani krug).

Treći problem su emotivne veze. Nikad nisam bila u vezi, nešto najbliže vezi je bilo s jednim kolegom. Na tom odnosu sam jako puno naučila o sebi, naravno ne dok je odnos trajao jer tada nisan bila u mogućnosti da percipiram sebe kao nekog tko stvara probleme,već je tada on bio glavni krivac za sve. Tek sad sa sigurne udaljenosti vidim širu sliku. Počeli smo se družiti kao kolege sa fakulteta. Nije bio moj tip, u nikakvom smislu, ali jako brzo sam se zaljubila, zaljubio se i on ali smo to oboje krili. Culi smo se svaki dan dvije godine, dan i noc, noc i dan. Ne znam kako da sročim ovu priču da ima početak i kraj,ali jedan jako nezdrav odnos po oboje. Nakon skoro godinu dana od prekida sasvim slučajno sam na internetu naletila na termine "fear of abandonment and engulfment" i otkrila da me opisuju u potpunosti.

Toliko sam se bojala da ce me ostaviti iako nikad nismo ni bili skupa. Stalno sam se uspoređivala s njegovom bivšom, pratila sam svaku curu koju bi lajkao na instagramu, smatrala sebe manje vrijednom, bila ljubomorna i posesivna. Kada bi se trebali naći a došlo bi to toga da on ne može, prekidala bi svaki kontakt s njim,vrijeđala ga, blokala ga na svim društvenim mrežama, i rekla da se necemo vise cut. Stalno sam ga napadala, pokušavala prekinuti taj odnos (sad vidim da je to zapravo sve bio moj obrambeni mehaniizam i strah da on mene ne ostavi). Kada  ne bi odgovorio na poruku kada sam ja zamislila radila bi dramu, koliko god sam ga voljela nisam bila u stanju pokazati ljubav. U odnosima sam bila hlada i djelovala nezainteresirano,  kasnije sam shvatila da su me zapravo takve drame, tenzije, svađe i osjećaj nesigurnosti činile zavezanim za njega. Volim psihologiju i puno sam citala i shvatila da je to veliki problem od djetinjstva, otac mi nikad nije pokazivo ljubav, vjerojatno za mene nedostatak pažnje i glad za ljubavlju znaci ljubav. Posto smo oboje se pravili ludi i bili dosta suzdrzani, bilo je i trenutaka kada se on jednostavno nije mogao suzdržati i kada je pokazivao njeznost prema meni. Ja vam ne mogu opisati kako sam ga tada gledala drugačijim očima,pitala sam se sta mu je, i sva zainteresiranost za njega bi pala. Sve u svemu to je bio jedan pakao od odnosa koji je gušio kako mene tako i njega, on jednostavno više nije mogao izdržat  moje konstantno guranje njega od sebe, pa vraćanje i prekinio je jendom za svagda. Prošlo je godinu dana od tada, ja se još nisam oporavila i imam osjećaj da ga još vise volim ( cini mi se sta vise patim vise nekog volim). On vec ima djevojku 8 mj. Ovdje cu se zaustaviti jer je priča previse duga i široka ali mislim da ste dobili dojam o toksicnosti takvog odnosa.

Četvrti problem je manjak samopouzdanja, nesigurnost, konstantno uspoređivanje s drugim djevojkama. Nekad mislim da sam bezvrijedna, ne želim više živjeti,često poželim da me nema, ali se nikad nisam usudila oduzeti sebi zivot. Kada sam bila jako mala, kada bi me roditelji povrijedili s nekim svojim riječima ( ne sjecam se tocno zbog cega) pozelila sam umrijeti kako bi im naplatila svu moju bol.

Kada govorimo o prijateljima, imam ih ali mi nikad nesto pretjerano nisu značili, mislim da mogu bez njih. Također jedno vrijeme se volim druzit s njima, a nekad mi se pocnu gadit i ne zelim vise provodit vrijeme s ikim.

Nikad nisam bila nasilna,agresivna,niti razbijala stvari, pormiskuitetno ponašanje nije dolazilo u obzir kako se bojim bilo kakve intimne bliskosti pohotovo one emocionalne, ali sam cesti poželjela to napraviti misleći da cu tako biti sretnija, da cu popuniti tu veliku rupu u srcu.

Ovo je ukratko moj problem, vjerujem da sam mozda propustila bitne detalje kojih ni sama nisam svjesna, to je moja unutrnja psihoanaliza, to je ono dokle sam ja uspjela doći. Tražim vase misljenje da li sam na dobroj temi ili ipak se moram prebaciti na neku drugu. Psihologa/ psihijatra planiram posjetiti, nisam trenutno financijski potkovana za takvo što, a ni dovoljno upoznata s tim. Iznimno sam zahvalna na bilo kakvom komentaru, i oprostite zbog poduzeg teksta.

:)/>

Uzmi ex ponto od Andrića i čitaj . Kao brat ce ti postati .

#1404 Hyperdrive

Hyperdrive

Bocca di rosa.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,528 posts

Posted 22 January 2018 - 19:04

Pitanje za kolege petulante, dakle one najmanje agresivne i najmanje autoagresivne, sa crtama negativističkog:

Šta radimo kad jeste do nas, ali jeste i do drugih? Kad imamo loš dan i ništa nam ne ide? Da li se borimo onako kako to umemo, kao ove ostale podgrupe koje će da skoče u besu na sve i svakoga, a onda da kukaju kako niko ne razume njih male i jadne, ili da o'ladimo. Ja sam se danas toliko iznervirala, iznerviralo me je 5-6 osoba (inače sam relativno 'ladna i posmatram sve sa visine), a sve što mogu da uradim je da se tešim onim što ja imam, a oni ne. To, i pored očigledne činjenice da i ja nemam neke od njihovih kvaliteta.

Svesno sam šutnula sam naslon od stolice i viknula na mamu da me ne forta tamo-amo, da sama biram svoje vreme.

Nesvesno sam šutnula pult u prodavnici, pričajući prodavačici o svom iritantnom rođaku.

Svesno sam odgovorila engleskom trolu koji me juri već dva meseca, jer misli da kao žena ne umem ništa.

Svesno sam rekla dvema osobama da me se otkače. Dobro, jednoj to nisam rekla danas, ali opet...rekla sam. Ako ti mene anuliraš kao ljudsko biće, a želiš sva prava, jer je tvoje OK, a moje nije, onda smo u osnovi iste. Dakle, javi se kad dođeš do tog saznanja. Ja sam se sa svojim pomirila.

Svesno sam nekome spustila, pošto sam saznala da ga je ipak briga, jer se niko ne češe tamo gde ga ne svrbi.

I sad ne mogu da otvorim temu koju sam želela da otvorim iz potpuno drugih razloga, da ne bih ispala gad. Stigao mi je članak iz "Blica" preko preporučenog sadržaja na mobilnom i ne mogu ni da kačim na FB, gde će jedna osoba misliti da je za nju, niti ovde, gde će najmanje dve misliti da je za njih. A ja jednostavno neke stvari vidim na globalnom nivou, gde problem ne zavisi od pojedinca, ali pojedinac može nešto da promeni.

Ja ili moja Schauma, pitanje je sad? Mislim da su oba.

#1405 Primal Pain

Primal Pain

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 729 posts

Posted 05 March 2018 - 11:45

Vraćena mi je ova dijagnoza, a ukinuta dijagnoza bipolarnog.

#1406 Hyperdrive

Hyperdrive

Bocca di rosa.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,528 posts

Posted 05 March 2018 - 11:52

View PostPrimal Pain, on 05 March 2018 - 11:45 , said:

Vraćena mi je ova dijagnoza, a ukinuta dijagnoza bipolarnog.

I dalje sam pri stavu da je ovo bolja opcija od bipolarnog, jer je izlečivo.

#1407 Munjica

Munjica

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 6 posts

Posted 09 March 2018 - 23:42

Dragi svi, sada ne mogu da pronađem postove koje je ranije ostavljala devojka koja je išla online na DBT, pa molim nekoga ako zna gde se nalaze materijali koje je ostavljala, ili još bolje - nju samu, da mi se javi :-)
Hvala mnogo unapred!

#1408 GraničniHisterDistimić

GraničniHisterDistimić

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 576 posts

Posted 18 March 2018 - 21:31

#1409 Hyperdrive

Hyperdrive

Bocca di rosa.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,528 posts

Posted 19 March 2018 - 08:35

Sve razmišljam da se ovo iščisti, da postoji jedan podforum za nas, jedan za ostale...jer, realno gledano, ostalih skoro i da nema. :blink:

#1410 Apoptosis

Apoptosis

Turnover

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,263 posts

Posted 21 May 2018 - 21:31

Mislim da imam ovaj poremećaj ličnosti.

Tj. 21.11.2011., kad sam se prvi put javio pravom psihijatru, dobio sam tu dg.

Lupus me jedina zna sa ovog foruma, najbolje.

Zna me najbolje, i generalno, više nego roditelji i bilo koji drug/arica.

Sve kriterijume ispunjavam oduvek, jedino se ne samopovređujem i ne sexam.

Danas sam odbio od sebe čoveka koji mi je bio san snova.

Zašto?

Zato što me je strah da ću biti ostavljen.

Prevaren?

Ubio bih ga, srce bih mu iščupao iz grudi hladnokrvno.

Znam da je sve posledica povrede mozga...

Ali ne umem formirati normalne veze.

Sve mi je crno - belo, nestabilan sam, ne znam šta hoću, sve i svašta me  zanima, a ničemu da se posvetim konkretno.

Pun sam besa, lako se smejem, radujem, lako plačem, tugujem...

Volim, mrzim.

Nemam granice.

Odlučio sam da je najbolje da pokušam da se zaposlim, to bi mi višestruko koristilo.

Kao radna th.

Kao izvor prihoda.

Hopefully kao način da se odvojim, odstranim od ovog tumoroznog tkiva i terorista sa kojima živim celog života - roditelja, da se osamostalim.

Da počnem sam da živim.

Želim da imam posao, da se posvetim, prekovremeno da radim, jedino me to može iščupati iz ovog začaranog kruga očajavanja i samouništavanja.

Danas su mi baš onako sve lađe potonule.

Dobio sam ljubav, čistu i iskrenu, ali je nisam uzvratio, iako sam je osetio, recipročno.

Osetio sam se kao sadista.

Gadim se na sebe.

Prokleti temporalni režanj.

Spreman sam da ostanem doživotno sam, jer radije sam nego da budem napušten.

A ako se osetim ugroženim, ja napuštam pa ostavljam voljenu osobu da pati, samim tim i ja patim.

Dead end.

#1411 Cyanide

Cyanide

Gde sam pala tu sam i nastavila.

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,741 posts

Posted 21 May 2018 - 22:52

:(

Edited by Hyperdrive, 22 May 2018 - 00:42 .
Nisi morala da citiraš toliko dugačku poruku. :P

#1412 Flasavode

Flasavode

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 7 posts

Posted 29 July 2018 - 09:12

Moram da kopiram ovaj post, pisala je Lali valjda

Iz knjige: "Torn between extremes, Life with BPD" :

Sljedece zivotne okolnosti i nacini ponasanja mogu ukazivati na prisutnost borderline poremecaja:

+ traumatska iskustva u djetinjstvu (pogotovo tjelesno ili seksualno zlostavljanje)
+samosabotaza (npr. unistavanje dobre veze, sabotiranje razgovora za posao)
+ponavljanje razocaravajucih partnerstva, iskustva s poslom, ili drugih vrsta veza
+ceste promjene posla, vrste studija, kao i veza (npr. cesti razvodi, rastave i zenjenja)
+stalno isti uzorak ponavljanja destruktivnih veza (npr. vise brakova s alkoholicarima, koji vas zlostavljaju) ili veze s kontrolirajucim, narcisoidnim partnerima, koje vode do konflikta
+upotreba prelaznih objekata (naviknuost na tjesenje lutkama i plisanim medvjedicima)  --> ja bih ovdje jos dodala koristenje drugih ljudi kao prelaznih objekata, recimo borderlineri cesto koriste druge ljude kao sredstva da bi ispunili svoju unutarnju prazninu, ili neke vanjske stvari tipa posao, hobi itd. i onda kad im to ne uspije se osjecaju razocarano, zbunjeno, bijesno ili depresivno
+seksualna zbunjenost (npr. biseksualnost)
+opasno ponasanje, koje bolesnik moze smatrati uzbudljivim (npr. zloupotreba opojnih sredstava, promiskuitet, kradja, bulimija, anoreksija)
+cesti konflikti (najvise s vaznim ljudima iz okolisa bolesnika, npr. nadredjenima, kolegama, prijateljima i pripadnicima obitelji)
+iskustva s nasiljem kao zrtva ili pocinitelj ili oboje, koja se stalno ponavljaju
+stalne promjene vlastitih stavova ( npr. idealiziranje neke prijateljice i njeno kasnije odbacivanje, knjiga koja se bolesniku cini divnom a kasnije dosadnom)
+tendencije prema ekstremnim organizacijama (npr. politickog ili religioznog tipa)
+najbolje snalazenje u totalno organiziranim sistemima (npr. na sveucilistu se bolesnik ne nalazi najbolje, dok u vojsci zablista)

Moram i na ovo reagirati. Naime, ovo sto se kaze da su borderlineri osjetljivi na razdvajanja ide na podsvijesnoj razini. Na onoj svijesnoj to se ne mora nuzno ocitovati tako da borderlineri budu skrseni kad ih netko ostavi, jer je negiranje svojih osjecaja takodjer jedna karakteristika BPD-a, nego se to moze manifestirati i kao strah od emocionalne bliskosti - u stilu "ja cu tebe prvi/prva ostaviti - tako da ti ne mozes mene". Drugim rijecima, bolje da ja to odmah napustim, prije nego sto me povrijedi.

Druga stvar, borderline se ne zove borderline zato jer ima neke veze s granicama, makar ironicno je da ustvari i ima veze s granicama - jer osoba s BPD-om cesto ne zna postaviti vlastite granice/integritet i djelovati u skladu s tim, nego se zove tako zato jer kad se bolesti davala ime borderline pacijenti su pokazivali variranje izmedju neuroza i psihoza, i nisu bili ni tipicni neuroticari ni tipicni psihoticari. Otud i ime.

#1413 archaic_tiger

archaic_tiger

Danger On the Road

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,334 posts

Posted 02 August 2018 - 21:37

View PostIzolofalicna, on 21 November 2017 - 14:09 , said:

Ne znam da li grešim,ali meni se čini da se ovo neko žešće...Zaj*bava? :huh2:

#1414 Izolofalicna

Izolofalicna

Radar iz tame

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,817 posts

Posted 03 August 2018 - 08:09

archaic_tiger, on 02 August 2018 - 21:37 , said:

Ne znam da li grešim,ali meni se čini da se ovo neko žešće...Zaj*bava? :huh2:/>

Pa evo sada opet citam jer sam zaboravila i sta pise i kako sam onomad gledala na pricu i mislim se kako sam prosla kroz ovako nesto nakon raskida pa vezujem ovu pricu za bolan raskid koji tesko mozes da podneses.
Naravno bez ovih njenih vibratora, slanja seksi slika i slicno. Malo mi je nabudzeno ali opet ne i nerealno.

Pere te anksioznost, depra, glad i sitost, neka generalna uznemirenost od koje ne mozes nista da radis i samo o tome razmisljas. Pokosen si i sve sto imas je strah od svega i svakoga. Strah i nista vise. Bas kao dete neko koje vidi batine i kaznu u svemu.

I naravno sve sto zelis je da to prestane pa makar to bilo i samoubistvo. Zato se nakljukas tabletama ili se opijas dok ne prodje.

#1415 Izolofalicna

Izolofalicna

Radar iz tame

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,817 posts

Posted 03 August 2018 - 08:35

Posted ImagePosted Image

Verovatno offtopic ali mozda bi bilo dobro pricati o ovome na glas i otvoriti temu za one koji mozda trenutno prolaze kroz ovo.

#1416 zeus20

zeus20

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,029 posts

Posted 03 August 2018 - 10:32

živjeti s BPD-om je prava noćna mora
to mogu razumjeti samo oni koji imaju ovaj poremećaj ili šta to već jest

#1417 Hyperdrive

Hyperdrive

Bocca di rosa.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,528 posts

Posted 03 August 2018 - 14:48

archaic_tiger, on 02 August 2018 - 21:37 , said:

Ne znam da li grešim,ali meni se čini da se ovo neko žešće...Zaj*bava? :huh2:

Ti stereotipi štete svima nama. Znojava majica zalepljena za sise, svet koji se vrti samo ili jedino oko romantičnih partnera, alkohol...

zeus20, on 03 August 2018 - 10:32 , said:

živjeti s BPD-om je prava noćna mora
to mogu razumjeti samo oni koji imaju ovaj poremećaj ili šta to već jest

(Vratijaaaa se Zeus! :) )

Slažem se. Čak i kad dođeš do delimične remisije, uvek će nešto ODJEDNOM biti trigger.

#1418 zeus20

zeus20

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,029 posts

Posted 03 August 2018 - 16:56

Hyperdrive, on 03 August 2018 - 14:48 , said:

(Vratijaaaa se Zeus! :) )

Slažem se. Čak i kad dođeš do delimične remisije, uvek će nešto ODJEDNOM biti trigger.

vratija se zeusss. jači nego ikad :majesty2:

#1419 Hyperdrive

Hyperdrive

Bocca di rosa.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,528 posts

Posted 03 August 2018 - 17:24

zeus20, on 03 August 2018 - 16:56 , said:

vratija se zeusss. jači nego ikad :majesty2:

TO! Rokaj, burazeru!

Nedostajao si mi za sport, i te kako...niko nije tu bolji od tebe!

#1420 zeus20

zeus20

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,029 posts

Posted 01 September 2018 - 14:47

https://www.amenclin...ality-disorder/

https://www.psycholo...r-and-addiction

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users