Jump to content

Nikotinizam - iskustva

nikotinizam ovisnost o cigaretama nikotin

• Please log in to reply
175 replies to this topic

#1 Anteros

Anteros

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 380 posts

Posted 15 June 2010 - 17:37

Ne znam da li uop�te da li ovo postoji, ali ne znam kako druga?ije to da nazovem...
Nisam nikotinski zavisnik, odnosno nikad nemam neku stra�nu potrebu da zapalim, ve? pu�im eto tako, ne znam za�to...
Moram da pu�im, i nikako ne mogu prekinuti!!!
Nekad spalim po celu kutiju cigara, a ne znam za�to, ali moram!
Koristim Biomed 500, koji je gorak kao pelinkovac, i zaista me zgadi, ali i pored njega ja pu�im.
Mrzim cigare, bude mi muka kad zapalim posle Biomeda, ali ja i dalje pu�im!
Bacio sam cigare po bezbroj puta, ali opet odem do radnje da kupim kutiju...
I tako u krug....
Prosto moram kupiti cigarete, i zapaliti jer me uhvati panika ako to ne radim, i to non stop...
Danas sam zavr�io pijenje Seroxata, koji se koristi u terapiji OKP, ali mi nije ni najmanje pomoglo...
Jel mogu?e da pu�im usled OK poreme?aja???
Ima li jo� neko ovakav problem???
Neki savet ako imate sli?nog iskustva?

#2 someone_new

someone_new

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 280 posts

Posted 15 June 2010 - 21:09

Citam o tim tvojim cigaretama vec neko vreme.
Ima nesto zanimljivo u vezi toga: odlucio si da ih bacis manje-vise u trenutku kada si krenuo i kod psihijatra da bi se uhvatio u kostac sa problemima. Puno krupnih stvari u istom trenutku.
Zasto bas sad? Kao da te podsvest gura da pronadjes jos jedan plan koji ce ti biti problematicno opsesivan i tezak, pa je ostavljanje cigareta tu idealno uletelo.

#3 Anteros

Anteros

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 380 posts

Posted 15 June 2010 - 21:17

Da... Upravu si...
O tome nisam razmiljao...
Ne znam zato ba sada... Pre marta ove godine nikad nisam pomiljao da ih ostavim...
O Boe... sad.gif

#4 Dark Dreams

Dark Dreams

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 280 posts

Posted 15 June 2010 - 21:27

Bez brige ak te tjei i ja puim ko tur?in, imam OKP i jo ajme dijagnoza.....rijei si ove bitnije probleme a poslje cigarete...

Btw. u isto smo vrijeme po?eli vakat cigarete, i ja sam oko 11 mj. po?eo neograni?eno puit....al ne pada mi jo napamet da prestanem, ostavi to uhvati se vanijih problema, a poslje pljuge ako stigne rijei....  cigar.gif ja koda sam ro?en s pljugom u ustima cigar.gif  

P.S. don't worry be happy (ok, ovako ina?e ne mislim sad sam nikotiziran, alkoholiziran i xanaxiziran xD)

#5 Anteros

Anteros

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 380 posts

Posted 15 June 2010 - 21:30

E isti problem imamo zna?i sa puenjem...
Hvala ti na savetu.
Mislim da si upravu...
Trebam se pozabaviti krupnijim problemima prvo.

#6 someone_new

someone_new

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 280 posts

Posted 15 June 2010 - 21:30

Ako to neuspesno ostavljanje tebi izaziva grizu savesti i cini da se osecas dodatno lose, pored svih stvari koje imas, pa zaista ti taj dodatni pritisak ne treba. Ne kazem da je to zdravo i fino i da treba pusiti, ali ostavljanje cigareta ostavi za neko drugo vreme, kad malo rascistis svoj licni teren.
Pluca ti nece nista specijalno stradati za to malo sto ces da prolongiras (koliko god pusenje bilo stetno), ali ce ti stradati volja i vera u sebe ako i dalje budes pokusavao i grizao se sto ne ide, a to ti zaista nije potrebno, bar ne sada.

Olaksaj si tamo gde mozes trenutno, a ne otezavaj.

#7 Anteros

Anteros

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 380 posts

Posted 15 June 2010 - 21:38

Hvala someone new, uvek si fina prema meni.
Poslua?u te. srce.gif

#8 someone_new

someone_new

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 280 posts

Posted 15 June 2010 - 21:46

friends.gif

#9 nensy

nensy

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 16 posts

Posted 16 June 2010 - 00:33

znam kako ti je, ja sam pusac vec 7 godina (a imam tek 22), i potreba za pusenjem se naravno povecava sto je veca anksioznost i depresija, ali mislim da ne treba da brines oko toga. Ja sam pokusavala deset puta da ostavim, ali ne vredi, samo budem jos nervoznija, i stvaram nervozu ljudima oko sebe, pa sam shvatila da ne mogu da se opterecujem time sada, mozda nekad i prestanem. Probaj ako mozes da pusis neke slabije cigare i da malo smanjis, ali ja mislim da jedna paklica dnevno nije mnogo, i ja toliko pusim i nista mi ne fali, ne kasljem, ne steze me u plucima...Ne kazem da treba pusiti, ali ja znam ljude koji preko 30 god puse po dve paklice dnevno, pa im apsolutno nista ne fali, a s druge strane ima ljudi koji nikad ne zapale pa dobiju rak pluca... Tako da nemoj da se opterecujes, a jednog dana cemo valjda prestati...mislim da ti preparati protiv pusenja nisu od velike pomoci, treba samo jaka volja, koju ja trenutno nemam. poz i srecno  cigar.gif

#10 Anteros

Anteros

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 380 posts

Posted 19 June 2010 - 17:25

E dragi moji i drage moje! jipi.gif
Uspeo sam ostaviti cigare KONA?NO!!
I to uz pomo? Biomed 500 protiv puenja!
Prva 3 dana kori?enja sam mislio da sam bezpotrebno bacio 1500 dinara na Biomed, jer nije bilo efekta.
A onda od 4og dana, pri pomisli na cigaretu javljao mi se ose?aj mu?nine.
I kad sam krenuo da zapalim, dolo mi je da povratim!
Bacio sam cigare potpuno i ne nedostaju mi, gade mi se!
Ne mogu poverovati da sam ostavio dim!!
I za svaki slu?aj kupi?u jo flaicu Biomeda 500!
A sad sam postao kafoman, pove?ao unos kafe... biggrin.gif
Ali nema cigara!!
Svi koji ho?ete ostaviti puenje, trk u apoteku i kupite Biomed 500!
Ljubim Vas sve.
ludilo.gif  jipi.gif emoticon_banana.gif

#11 angela_delamorte

angela_delamorte

Šeherezada

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,032 posts

Posted 12 April 2014 - 21:25

Otvorila sam temu jer nikotinizam, odnosno ovisnost o cigaretama spada u bolesti ovisnsti i ja sam jedna od tih koji bi se i hrane odrekli za dim cigare.
Nasla sam neke teza, da topic bude kompletiran.

'Nikotinizam je hronična zloupotreba duhana koja se popularnije naziva pušenje. Spada u socijalno patološke pojave i proširena je po cijelom svijetu. Konzumacija duhana u Evropi je stara oko 5 vijekova, ali sucigarete ušle u upotrebu tek polovinom 19. vijeka. Duhanski dim sadrži preko stotinu različitih supstanci. Aktivni princip djelatna tvar je nikotin, a tu su i: ugljik monoksid, cijanovodonična kiselina, katran, arsen, itd. Moguća su akutna i hronična trovanja nikotinom. Od nikotina se dobija "zavisničko zadovoljstvo", dok se od ostalih supstanci dobijaju neki karcinomi, arteroskleroza, oboljenja srca i sl. Pušenje je svrstano u kompletnu ovisnost, tj. psihičku i fizičku ovisnost.
izvor : Wikipedia

Nikotinizam je uvršten u međunarodnu klasifikaciju bolesti, kao jedna od bolesti zavisnosti, paranarkomanija. Nikotin kao glavni alkaloid izaziva zavisnost dejstvom na nervni sistem , u malim dozama deluje kao stimulator a u velikim kao depresor. Kod pušača se javlja tolerancija prema nikotinu, fizička, psihička i emocionalna zavisnost, a to se ogleda u nikotinskom apstinencijalnom sindromu, koji počinje sat vremena nakon poslednje cigarete, a vrhunac dostiže u prvih 24 časa. Ispoljava se žudnjom za nikotinom, koja je praćena razdražljivošću, nemirom, anksioznošću, usporenjem srčanog rada.

KOLIKO NAS JE OKORELIH PUSACA OVDE?

Podellte vase price o konzumiranju cigara. Kad i zasto se poceli? Zbog cega ste pusac? Koliko dugo? Vasa prica o tome kako,kad,gde i zasto ste propusili!

evo prva cu ja
Do svoje 17te godine ja prezirem pusace iz dna duse jer mi smeta dim.
sa 18 posvadjam se sa tadasnjim deckom i tu odlucim da pocnem da pusim cigarete jer cu delovati mnogo zlobnije, opako i slicno.
Ukus je bio ogavan,ali hej cela ekipa pusi, pa hajde i ja cu.

Pusila sam dok cekam, posle pranja kose, uz kafu, dok lakiram nokte, dok pijam kafe sa drugaricama, dok citam, ucim, radim.. sedim.. dakle uvek. KAo MORAM sad za zapalim..

Svaka aktivnost ide uz cigaretu. nekad sam jela samo da bih pusila.

Drugo uvek sam imama dve pakle minimum u steku pored jedne tek nacete za ne daj bogo da nestane ajme meni jadnoj

Onda ih batalim. DVE GODINE nista.

Odem na rucak i naspram nas , u restoranu, lik posle obilnog rucka zapali, onako hedonisticki.. a jaaa kriziiiiiiiiram i nista sledeceg vikeda izadjem i dokurca kupim cigare ,a ne prijaju mi jer sam se odvikla od trovanja.. nastavljam da pusim dva meseca tako i iskasljem nesto zeleno. Uplasim se, naravno, odem snimati ovo i ono.. na kraju nista sve ok, ali manje pusite.
Otisla ja i kupila tu elektronsku cigaretu i sjajno mi ide, ali ona sluzi za ODVIKAVANJE  a ja se navukla jos vise samim tim sto nema sagorevanja, katrana, ugljenmomoxida i kancera, pa ajde. I sad sam opet ovisan o nikotinu kako god da okrenes.

#12 Nedja

Nedja

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,596 posts

Posted 12 April 2014 - 22:08

Angela, izvini ako ću offtopicovati. Jer ja sam specifičan slučaj.

kao i ti, prezirala sam cigarete dugo. Nervirali su me oni likovi iz školskog wc-a koji su kao pokušavali da se uklope na taj način. Nisam ni htjela da smrdim na cigare. Nisam htjela razočarati moje jer su me (naravno) učili da se držim dalje od toga.
U četvrtom srednje (dakle, isto negdje 18 godina) me pukne osjećaj da sam dosadna jer nisam poročna, da sam previše fina.... Odjedom, postala sam djevojka koja je, ispijajući neku rakiju ili šta već iz čokančića ispod mosta sa još dvije drugarice, zapalila prvu cigaru. Tad sam počela povremeno uzimati cigare od njih, ne u školi ali na nekim kafama i u izlascima. Ali sam rekla da ih neću nikad kupovati.
Na fakultetu je cimerki i meni bilo dosadno pa smo jednom došle na ideju da kupimo cigare. I jedna po jedna kutija, obe i danas pušimo.
Tokom ostalih godina fakulteta sam pušila tipa kutiju ili nekad manje od kutije dnevno. Uz kafu i nakon jela je morala biti cigareta.
A onda sam se prošle godine vratila kući a moji, sramota me priznati, još ne znaju da pušim a u kući se svakako ne puši nikad. I od tad ja ladno mogu bez cigara po sedam dana. Nisam se odvikavala...samo, eto tako. Rijetko kad idem negdje ali kad odem na kafu, tad obavezno zapalim. Tako da niti sam pušač niti nepušač. Valjda ima tu psihe- ne smijem pušiti pa ne razmišljam o tome a možda ima i toga da se nikad nisam baaaš navikla jer nikad nisam pušila tipa preko kutije dnevno.

#13 angela_delamorte

angela_delamorte

Šeherezada

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,032 posts

Posted 12 April 2014 - 22:15

Ja sam na kraju dosla do 3 kutije 100s cigareta dnevno....

#14 Shone

Shone

Šišteća Plovka

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,203 posts

Posted 12 April 2014 - 22:57

Ja nisam nikad prezirao pusace niti sam na to obracao paznju,roditelji su mi bili oduvijek pusaci,i sestra je pocela rano da pusi,negdje u srednjoj skoli,cini mi se ali mene licno nije nikad privlacilo pusenje,mislim,nije mi se ni gadilo ali iako je u mom razredu u srednjoj skoli njih 70% pusilo ja nisam nikad dosao u iskusenje da zapalim cigaretu.
Doduse,dugo sam,aktivno igrao kosarku pa mi to dvoje nikako nisu isli jedno uz drugo.
Uglavnom,kad sam poceo da radim,sve kolege su pusile i tako sam jedne prilike dok smo bili na kafi i ja pripalio a tad sam imao 24 godine.
Sjecam se da sam dusu ispovracao i da mi se opasno mantalo u glavi i nije mi ni dan danas jasno zasto sam nastavio da pusim bas zbog toga sto nisam bio neki balavac koji se kao dokazuje ili sta vec.
Da ne davim dalje,danas pusim 2-3 kutije crvenog winstona 100s i uvijek moram imati i u autu i u stanu barem po 2 kutije viska a elektronske cigarete su sranje,kupio sam to djubre kad se tek pojavilo i taman kad mi bude cejf da pusim isprazni joj se baterija.

#15 angela_delamorte

angela_delamorte

Šeherezada

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,032 posts

Posted 12 April 2014 - 23:07

Eee nisi kupio dobar model e cigara. Ja imam full opremu. dimim se kao motorna garnitura! tu-tuuuuuu

#16 empire-of-dirt

empire-of-dirt

Admin

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,581 posts

Posted 12 April 2014 - 23:09

Primećujem baš dosta ljudi s tim e-cig u poslednje vreme.

#17 angela_delamorte

angela_delamorte

Šeherezada

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,032 posts

Posted 12 April 2014 - 23:25

Pa sta ce ljudi kad je poskupeo duvan, a ovo kao nema one neke kancerogene sastojke.. Zaista ne kasljem vise kao deda neki alkos sa ulice otkako to pusim i ne zadisem se posle trece stepenice kao dok sam pusila ove redovne, ali ovisnost je tu.

#18 Guberevac

Guberevac

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 723 posts

Posted 13 April 2014 - 07:29

Jedina dobra stvar u mome ludome mozgu je sto sam pusio a bio slabo zavistan od nikotina,a bas sam cepao jake cigare...

#19 matilda

matilda

Smooth Criminal :)

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,742 posts

Posted 13 April 2014 - 08:04

Ja u zivotu nisam povukla jedan dim. Nisam probala. E, sad ne smeta mi kad neko pusi, ali cigare mi se gade, i to onako gnusno, mrzim i kad me neko zamoli da mu pridrzim cigaru, fuj.

#20 angela_delamorte

angela_delamorte

Šeherezada

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,032 posts

Posted 13 April 2014 - 08:37

Meni su se redovne cigare pocele gaditi i dim mi je poceo opet smetati. A cula sam da je najgora moguca ovisnost ta o cigarama. Ja sam presla, istina, na elektronske, ali jos sam ovisnija nego pre...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users