Jump to content

Elektronski recept

• Please log in to reply
22 replies to this topic

#1 Brana

Brana

Član

• Beginners
  • PipPip
  • 27 posts

Posted 04 March 2019 - 18:54

Pozdrav,

vidim da se zavrtela prica o elektronskom receptu i negde sam procitala da ce do jula 2019 papirni biti izbacen iz upotrebe... Sta to znaci za nas koji posecujemo psihijatra po privatnim ordinacijama? I koji bas zbog toga ne zelimo da se znaju nasi privatni, zdravstveni problemi?

#2 lightning

lightning

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 413 posts

Posted 04 March 2019 - 18:59

Nista. Ici ces u apoteku samo sa zdravstvenom knjizicom a farmaceuti ce videti u sistemu koje lekove podizes.

#3 maza

maza

Uklanjač hijeroglifa

• Global moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 982 posts

Posted 04 March 2019 - 19:00

Tema je iz podforuma "Antidepresivi" prebačena u "Lečenje i oporavak".

#4 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,735 posts

Posted 04 March 2019 - 19:03

Elektronski recept važi dva meseca i kao što lighting kaže-lekovi se podižu u apoteci, dodala bih samo da to već postoji..jedino što se po dobijanju recepta, sada taj recept nosi u apoteci-sledećeg meseca se ide samo sa zdravstvenom knjižicom.

#5 M&M

M&M

Čisti šećer

• Global moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,328 posts

Posted 05 March 2019 - 09:00

Kod nas već par godina. :)

Moje je naručivanje lijekova - Nazovem sestru od doktorice, ona pošalje to ljekarni. S obzirom da mi je vlasnica one u kojoj ja podižem lijekove skoro pa kućna prijateljica, samim time sam i dobar sa curama koje tamo rade, nazovem i njih sat/dva kasnije i pitam da li su lijekovi sjeli. Prošećem se, podignem.

Meni je idealno, jer svoju doktoricu opće prakse više i ne pamtim kako izgleda. :D

Malo je tricky jedino kada im padne cijeli sustav ali ni to nikada nije na više od par sati, shit happens, no bolje i to nego čekati po ambulantama. ;)

Dapače, kod nas je i naručivanje već uvelike elektronsko, da i na kontrolu opet trebam, isto samo nazovem sestru ona me naruči ja u dogovoreni termin budem na kontroli.

Definitivno ima svojih prednosti. :)

Be green, keep it on the screen (čuvajmo naše šume). :lol:

#6 Brana

Brana

Član

• Beginners
  • PipPip
  • 27 posts

Posted 05 March 2019 - 17:59

A sta je sa stranom da kod nas mentalni poremecaji nisu prihvaceni kao nesto "normalno"? Vise puta sam se susrela sa ovom diskriminacijom, kako zbog panicnog poremecaja, tako i zbog depresije, a da ne pricam o tome da npr. mozda i takav sistem sve na izvolte moze imati ogranicenja u smislu zloupotreba prilikom provera za odredjena radna mesta i slicno? Uostalom, to je i jedan od razloga zasto sam privatno isla kod lekara. Kada kazem kod nas, mozda generalizujem ali mislim generalno na Balkan.

#7 M&M

M&M

Čisti šećer

• Global moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,328 posts

Posted 05 March 2019 - 18:06

Nije, čak ti lakše papir dođe u ruke u čije ne bi smjelo.

Ovo elektronski je isključivo između ljekarsko-ljekarničkih (apotekarskih) krugova. Naravno da postoji elektronička zaštita, čak mora biti i pojačana prema zakonu jer su tu i šifre lijekova i svašta još.

Puno lakše će tvoj nalaz vidjeti netko tko ne bi trebao ili će ga tvoja liječnica pokazati nekome nego što se trebaš bojati ovakvog oblika izdavanja ljekova ili naručivanja na kontrole.

Ide čak i do te mjere da kada ja nazovem apoteku da li su mi sjeli lijekovi, apotekarka samo kaže jesu li ili nisu ali nema šanse da spominje nazive ljekova, jednom sam pitao zašto je to tako jer onda ne znam da li mi je liječnica baš sve napisala, odgovor je bio da ona ne smije izgovarati nazive lijekova jer su to privatne informacije tko koje lijekove pije.

Tako da mislim kako se nebi trebala brinuti. :)

#8 s_marsa_pala

s_marsa_pala

Zakasala

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 523 posts

Posted 05 March 2019 - 18:13

View PostM&M, on 05 March 2019 - 18:06 , said:

Nije, čak ti lakše papir dođe u ruke u čije ne bi smjelo.

Ovo elektronski je isključivo između ljekarsko-ljekarničkih (apotekarskih) krugova. Naravno da postoji elektronička zaštita, čak mora biti i pojačana prema zakonu jer su tu i šifre lijekova i svašta još.

Puno lakše će tvoj nalaz vidjeti netko tko ne bi trebao ili će ga tvoja liječnica pokazati nekome nego što se trebaš bojati ovakvog oblika izdavanja ljekova ili naručivanja na kontrole.

Ide čak i do te mjere da kada ja nazovem apoteku da li su mi sjeli lijekovi, apotekarka samo kaže jesu li ili nisu ali nema šanse da spominje nazive ljekova, jednom sam pitao zašto je to tako jer onda ne znam da li mi je liječnica baš sve napisala, odgovor je bio da ona ne smije izgovarati nazive lijekova jer su to privatne informacije tko koje lijekove pije.

Tako da mislim kako se nebi trebala brinuti. :)/>

Mene je apotekarka pitala jednom kad sam za majku uzimala deo lekova "a sta cemo sa TIM i TIM lekom, njih sada necete kupovati?" A iza mene red kupaca. Druga stvar je i u tome da ti kad kod nas u apoteci cekas na red, bez ikakvih problema vidis sta ko od lekova kupuje zato sto se lekovi ili daju preko saltera pacijentu da ih stavi u torbu, ili ih spakuju u kese koje su providne.

#9 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,735 posts

Posted 05 March 2019 - 19:08

Ja već godinama kupujem lekove na recepte i bez njih ( kad lekarka napiše jednu kutiju a potrebne su mi tri, npr Ksalola za mesec dana ) i zaista nikada nisam imala nikakve probleme...u istoj apoteci..Beny..

E recept ima tu prednost jer ne mora svakog meseca da se zakazuje kod lekara, već na dva, ukoliko se uzimaju samo recepti. Biće još bolje kad lekari budu automatski povezani sa apotekama.

Za sad postoji samo mogućnost da lekar opšte prakse pored uputa može u nekoj ustanovi da zakaže pregled ili kontrolu, kod kardiologa, neurologa..i ukoliko to nije u okviru Doma zdravlja, već na primer na Kliničkom centru ili VMA na uputu lekar napiše datum za kada je i u koliko sati zakazan pregled- ukoliko se to radi u samom Domu zdravlja, ne dobija se uput.

#10 M&M

M&M

Čisti šećer

• Global moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,328 posts

Posted 06 March 2019 - 12:48

View Posts_marsa_pala, on 05 March 2019 - 18:13 , said:

Mene je apotekarka pitala jednom kad sam za majku uzimala deo lekova "a sta cemo sa TIM i TIM lekom, njih sada necete kupovati?" A iza mene red kupaca. Druga stvar je i u tome da ti kad kod nas u apoteci cekas na red, bez ikakvih problema vidis sta ko od lekova kupuje zato sto se lekovi ili daju preko saltera pacijentu da ih stavi u torbu, ili ih spakuju u kese koje su providne.

Siguran sam da ima i toga, nekako je to stvar etike ili barem taktičnosti ljekarnika.

Koliko vidim, u mnogim našim ljekarnama već postoji ona "žuta linija" kao u bankama tako da se drži neko pošteno rastojanje između onog koji trenutačno preuzima lijekove i onog prvog u redu koji je iza njega.

#11 merion

merion

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 611 posts

Posted 06 March 2019 - 14:00

Elektronski recept vazi 6 meseci,ali nezgodno je ako lekar menja cesce terapiju.

#12 Macak

Macak

Ožujski zec

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,588 posts

Posted 06 March 2019 - 14:08

Meni nije nezgodno. Dr. Promjeni terapiju, pošaljem liječnici O.M. i dizem novu terapiju u ljekarni.

#13 Macak

Macak

Ožujski zec

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,588 posts

Posted 06 March 2019 - 14:16

Vidim da je neke stid da drugi znaju koje lijekove dižu. Ja ne marim za to.
Meni ide na živce kad mi netko puše za vrat. Neki se čak naslone, baba me gura torbom, E zato popizdim totalno i izderem se na njih. Nećeš preko mene! Jel ti jasno? Ajmo, razguli dva metra u rikverc! Odjebi od mene sa svojim virusima, idi puhat kroz prozor!

#14 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,735 posts

Posted 06 March 2019 - 15:24

Išla sam danas kod lekara opšte prakse. Od 01.03.2019. uveden je elektronski recept, važi 6 meseci ili do promene terapije, kada mora da se dođe kod lekara da bi promenio terapiju..Sve mi je danas objasnio dr koji je menjao moju lekarku.

Lekovi se uzimaju i kupuju u apoteci u koju se obično ide, ali može da se ide i u druge apoteke, po njegovim rečima.

Pošto menjam Dom zdravlja onda je dao terapiju samo za mesec dana.

Btw, i ja se slično kao Mačak ponašam u apoteci, ako mi neko diše uz vrat.

#15 Brana

Brana

Član

• Beginners
  • PipPip
  • 27 posts

Posted 07 March 2019 - 08:41

Hm, daj Boze da to tako funkcionise... Ipak namece se dosta pitanja od lakseg postupka ogranicavanja poslovne sposobnosti i druga pravna pitanja i ogranicenja koja me ne bi cudila.

#16 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,735 posts

Posted 07 March 2019 - 10:13

Brano..da bi neko bio lišen poslovne sposobnosti, mora da ima težu demenciju, težu psihičku bolest..da je preživeo moždani udar i da ne može da govori i stara se o sebi..

Ne znam na koja druga pravna pitanja misliš..ali to ne bi smelo da ima neke veze sa ovim elektronskim receptom.

#17 Koba

Koba

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 170 posts

Posted 08 March 2019 - 20:55

jel zna neko da li posle godinu dana lecenja kod specijaliste lekar opste prakse moze i bez izvestaja da prepise terapiju, negde sam to procitao, da me ubijete ne znam gde

#18 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,735 posts

Posted 08 March 2019 - 21:07

https://www.paragraf...nja-lekova.html

Koba, pogledaj poglavlje 2, čl.14 u celini. Po ovom Pravilniku, lekar opšte prakse može da prepisuje terapiju bez izveštaja specijaliste najduže 6 meseci.

#19 Koba

Koba

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 170 posts

Posted 08 March 2019 - 21:14

ne razumem ja ovo nista

#20 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,735 posts

Posted 08 March 2019 - 21:21

" Član 14

Lekar za potrebe primene leka u dužem periodu, odnosno za pacijenta sa hroničnim oboljenjem i ustanovljenom terapijom lekom istog internacionalnog nezaštićenog naziva istog farmaceutskog oblika i jačine, a na osnovu stručne procene zdravstvenog stanja pacijenta i farmakološko-terapijskih karakteristika leka i prirode bolesti, propisuje lek za obnovljivo izdavanje, i to do prve sledeće kontrole, a najviše za šest ponovljenih izdavanja.

Recept za obnovljivo izdavanje važi za period označen na receptu, a najviše šest meseci od dana propisivanja leka.

Lekar propisuje lek za obnovljivo izdavanje označavanjem "repetatur" i unošenjem broja ponovljenih izdavanja leka na taj recept i količine leka koja je potrebna za lečenje za period koji odgovara jednokratnom izdavanju leka, a najduže za period od 30 dana.

Ako dođe do promene zdravstvenog stanja pacijenta kome je lek propisan za obnovljivo izdavanje ili nastanu druge okolnosti zbog kojih je potrebno izmeniti propisanu terapiju, lekar poništava recept propisan za naredni period i propisuje odgovarajuću terapiju pacijentu.

Magistralni, odnosno galenski lek može da se propiše za obnovljivo izdavanje u skladu sa st. 1-4. ovog člana. "

Ovaj poslednji pasus nema veze sa našim lekovima.

Ovaj Propis važi od prošle godine.

Moja mama ima anginu pektoris, reumu i diskus herniju i zbog toga uveče popije najmanju dozu Bromazepama. Lekarka opšte prakse joj je ranije prepisivala lek na osnovu izveštaja od pre par godina, ali krajem prošle godine mama je morala kod psih u Dom zdravlja jer lekarka je rekla da mora da ima izveštaj na svakih 6 meseci.

To je znači to, deo iz ovog Propisa.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users