Jump to content

- - - - -

ja ne mogu vise ovako

• Please log in to reply
26 replies to this topic

#1 Opsednuti lik

Opsednuti lik

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 171 posts

Posted 14 March 2019 - 00:31

Nekad sam bio ekstrovertni lik sto je svaki vikend izlazio po zurkama, sad sam malo zbunjeno i uplaseno pseto sto kavez jedva napusta. nekad sam imao potpunog poverenja u sebe i u svoju inteligenciju, sad se sopstvenih misli bojim. Nekad sam imao lepu devojku, sad mi je prica sa istom nuklearna fizika.izgubio sam svoje ja i usao u strasne tripove. jurim tu po bolnicama,bojim se sizofrenije, svi me razuveravaju, ali ta svest da nisam uredu je uvek prisutna. nekad me brinulo dal mi je 300e za trosak na moru dovoljno, sad me brine ludilo,zapravo j***s ludilo, brine me ovo moje stanje iz koga ne izlazim. sav sam u konfuziji, nista me neinteresuje, davno sam zaboravio ko sam, protvorio sam se u deriste sa 23 godine. imam BOLESNE tripove kao sto je vodjenje unutrasnjeg monologa tudjim glasom, i kao sto je misao da sam mrtav. kad izadjem sa drustvom bez reci ostajem, redovne tisine u dialozima kad sa nekim pricam. derealizacija me pici, ne znam vise koji su mi stavovi i uverenja. stalno sam sumnjicav, kad nesto pomislim uvek sebe tripujem recenicom sta ako nije tako. odustao sam od faksa, nemam ribu, sa bliskim ljudima pola vremena cutim, nicim se ne bavim.ne prepoznajem sopstvena osecanja,ludim.pomagajte ljudi na izdisaju sam

#2 Opsednuti lik

Opsednuti lik

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 171 posts

Posted 14 March 2019 - 00:34

godinu paklenih dana meni je sve gore i gore, kao da sile nema koja bi mi pomogla

#3 tirkiz

tirkiz

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 95 posts

Posted 14 March 2019 - 00:41

kako mogu da ti pomognem?
ne verujem da ti je za utehu, ali 90 posto nacije je konfuzno, u problemu, nezaiteresovano, zombirano...
imas samo 23, niko ne ocekuje od tebe da imas cvrsta uverenja i jasne stavove.
ako imas toliko energije u sebi da te strah tera da juris po bolnicama plaseci se neke bolesti, onda zasigurno imas i energije koju mozes kanalisati u nesto obrnuto od straha.
dan po dan. sat po sat.
pisi te monologe, ispisi sve.videces da tako verbalizovano nije toliko prestrasno, izbledece.
daj sebi malo kredita, ne napinji se.
nemas sad devojku, ali imaces je.
ne studiras sad, ali ces sigurno ostatak zivota stalno nesto uciti i raditi.
smiri se i odmaraj.pusti relax muziku i nateraj sebe da citas nesto sto te smiruje.
prvo nadji svoj mir pa onda dalje, strah po strah, upoznaj ga i videces da nije prestrasno.
samo polako.

#4 Opsednuti lik

Opsednuti lik

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 171 posts

Posted 14 March 2019 - 00:54

hvala na savetima, cenim to. elem,, kad kazem da sam konfuzan,mislim na neko stanje koje mene potseca na psihozu jer ne mogu da usmerim misaoni tok ka zeljenom cilju,a neke meni nejasne misli mi samo izviru, to ako ima 90posto ljudi, onda bi propalo covecanstvo.to za mir cu najvise upamtiti :)

#5 tirkiz

tirkiz

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 95 posts

Posted 14 March 2019 - 01:02

zasto te podseca na psihozu?
imas li glasove koje cujes samo ti?
vidis li slike koje vidis samo ti?
umisljas li da si bog ili da si neko drugi ili da te neko prati ili nesto tome slicno a da za to nemas nikakav dokaz sem svog licnog uverenja?
kad slusas neku pesmu, mislis li da se tebi licno obraca?
mozes li da citas  tudje misli i moze li neko tvoje?
veruj mi, ne bi se ni milioniti deo sekunda uopste pitao da li imas psihozu da je imas.

#6 archaic_tiger

archaic_tiger

GTA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,751 posts

Posted 14 March 2019 - 02:15

Ispod tog opsesivnog straha od šizofrenije se očigledno krije neka tvoja "duševna neman",Opsednuti: Ta "duševna neman" je onaj pravi predmet tvog straha,ono nešto čega se ti istinski i zaista bojiš (ali u isti mah verovatno i osećaš da je toliko strašno i neprihvatljivo za tvoj um,da je isti odlučio da šizofreniju na neki način iskoristi kao svojevrsnu "masku" za ono čega se ti zaista plašiš).

Eto,pojma nemam koliko ima smisla ovo što sam sada napisala...

#7 Joy

Joy

gospodža

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,298 posts

Posted 14 March 2019 - 11:28

Opsesivni možda treba da pokušaš da shvatiš mehanizam kako anksioznost funkcioniše, na koji način opstaje, u tvom konkretnom primeru.
Ja sam stekla utisak, čitajući ovde šta sve pišu ljudi koji imaju taj problem, da anksioznost traži i nalazi načine da samu sebe održi i hrani, najčešće kroz te opsesivne misli, to bi sad Kokica najbolje objasnila, čitala sam negde njen precizan opis kako je uzdrmaju te misli a i kako je našla način da se s njima izbori, na žalost ne sećam se na kojoj temi je bilo.
Uglavnom suština je, ako sam dobro zapamtila, da je prvi korak prihvatanje da te konfuzne opsesivne misli postoje, kao sastavni deo tebe, a drugi korak je nepridavanje značaja tim mislima, one jednostavno postoje ali ne treba im verovati, jer su proizvod trenutne napete ili stresne situacije, od koje se psiha brani povišenim strahom... tako nekako.
Znači u neku ruku, izbegni da anliziraš te misli, ti si već svestan da su nerealne, zato ih samo konstatuj da postoje, bez uplitanja kako-zašto, i one će biti manje mučne, neće ti dodatno podgrevati konfuziju.

#8 Opsednuti lik

Opsednuti lik

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 171 posts

Posted 14 March 2019 - 15:52

@tirkiz nemam te klasicne simptome kao sto su glasovi i one poznate deluzije(da sam bog,da me prati cia itd),nemam utisak da se meni neko preko muzike ili tv-a licno obrava, doduse redovno razmisjam ksko svasta nesto na moju licnost utice.Ne znam kakav bih bio da ne pijem vec 4 meseca onzapin 5mg(iako nemam dg psihoze), dali su mi ga jedan dan kad sam isao samoinicijativno hitno kod dezurnog psihijatra i tad mi je u nalazu pisalo ,, ekstremna anksioznost do agitacije,, tad sam se najgore u zivotu osecao.
@archiac tiger misli su mi suvise maglovite da bih znao koja je ta dusevna neman,vidi, ja se sizofrenije boljim oko 4 meseca(malo duze nego sto uzimam ap) pre toga sam bio opsednut pitanjem ko sam ja i imao jako apstraktan pogled na moj identitet koji je bio nestabilan, pre godinu ipo dana mi se sve u mom unutrasnjem svetu srusilo, sa time i dozivljaj sebe, prosle godine do oktobra sam vodio borbu to da ispravim i da pronadjem sebe ponovo i da sredim taj svoj unutrasnji sistem, dizao se i padao sve do oktobra kad sam upisao faks i gde sam se razocarao u sebe jer se nisam uklopio u drustvo i gde sam provalio da sam postao social awkard osoba i da suvise malo toga imam da kazem. tu mi se sve srusilo, srce me bolelo kad su se svi druzili isli u kafic itd, a ja se sam vracam kuci ko neko debil, a u srednjoj sam bio relativno popilaran. ima tu mnogo toga sto sam potisnuo. od faksa sam odustao i usao sam u neki svoj unutrasnji svet u kome mi uopste nije prijatno. @joy hvala na savetu. ja mislim da treba prvo da shvatim sta su mi opsesivne misli da bi ih prihvatio i pustio, kao klinac sam imao opsesivnu misao da sam sam na svetu i da je sve san. pa sam je prihvatio i onda mi je postala apsurdna. sad ih imam previse.

#9 Opsednuti lik

Opsednuti lik

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 171 posts

Posted 14 March 2019 - 16:16

jos nesto...evo nekih mojih strahova koje povezujem sa sizofrenijom 1. imam strah da sam izgubio identitet jer imam neki mutan dozivljaj sebe,nemam interesovanja i ne znam koji su mi stavovi i uverenja.
2. imam strah da se moje testiranje realnosti upravo i zasniva na tome sto se razumem u sizofreniju pa znam napamet njene simptome.
3. dali su mi antipsihotik iako me ubedjuju da nemam sizofreniju.
4.Kad odem kod psihijatra 10x se normalnije osecam (isto na testiranju) nego inace.
5. nemam klasican ocd, nego mi random misao dodje u glavu i krene da se ponavlja npr jednom sam pomislio da na neki nacin nisam iskreno odgovarao na pitanja na psiho testu i krenula je da mi se ponavlja misao ,,lago si, lago si,lago si,,tad sam se i najvise prepao

#10 JackyJ

JackyJ

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 3 posts

Posted 07 April 2019 - 00:17

Ako ti lekari kazu da nemas onda vrv nemas..znaju ljudi bave se time. Mislim da ti je glava puna pitanja na koje ti trebaju odgovori, postavljaj pitanja, jedno po jedno.

Stavovi su promenljivi. Ja sam primera radi sa 23 mrzela gejeve, sa 33 isla s njima na parade zalagala se za njihova prava, danas me uopste to ne interesuje.

Mislim da rastes mali veseljace. Sto si zreliji vise vidis i znas i vise si svestan da je sve mozda nistavilo ili uzalud - cist nihilizam i da svako lice ima nalicje i normalno je za inteligentne ljude da im je tesko da zauzmu stav jer uvek vide siru sliku. Mozda nemas stav ali verujem da imas misljenje. A verujem i da ti se sire vidici i prihvatas sve sto do skoro nisi mogao da razumes.

U tvojim godinama dolazi do tranzicije licnosti sto je i medicinski potvrdjeno. Do juce si bio tupavi klinac koji "sve zna" sada vec kapiras koliko ne znas i sumnjas u svoj intelekt. Svi prolaze kroz to. A i Prednji kortex se razvija u 25. Godini tek, tako da...Pametan si i normalno je da se mnogo preispitujes.

Nisi se uklopio u jednu sredinu i to je uobicajeno. Ja sam na predhodnom poslu bila zvezda veceri na ovom sam marginalni lik iz coska. Nije do tebe do energije sredine je. s nekim ljudima kliknes s nekim ne. Malo ti se poljuljalo samopouzdanje i to ce da se vrati. Upisi ti fax brale, j..es ljude. Rekla bih ti da krenes da ucis neke nove stvari ali ni sebe ne mogu da nakanim. Disi jbt. Sve je ok malisa 😉

#11 Hyperdrive

Hyperdrive

Banana.

• Tech Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,437 posts

Posted 08 April 2019 - 12:44

Stavovi nisu promenljivi kad jednom nađemo one prave, ovo je kameleonsko ponašanje. I da, to je bila digresija, nema veze sa postom OL.

#12 archaic_tiger

archaic_tiger

GTA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,751 posts

Posted 08 April 2019 - 13:08

Ali pazi,brate Hyperdrive,to što je JackyJ "mrzela gejeve" sa 23 godine možda nije bila njena autentična mržnja,već je to možda bilo nešto što je ona "ponela" iz svoje porodice (tj.nešto što su joj usadili otac/brat/stric i ne-znam-ni-ja-ko-sve-ne)...Dok je vremenom,kako je kroz svoje dvadesete godine sazrevala i otkrivala svoju autentičnu sebe,na kraju shvatila da ih zapravo uopšte ne mrzi.

Eto,to je samo moja pretpostavka o tome kako je tekao sled događaja...

#13 Hyperdrive

Hyperdrive

Banana.

• Tech Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,437 posts

Posted 08 April 2019 - 13:36

Jao, ruminacije, ruminacije, još ruminacija...

#14 archaic_tiger

archaic_tiger

GTA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,751 posts

Posted 08 April 2019 - 15:45

Oduvek bile i ostale dobra vežba za mozak :P

#15 M&M

M&M

(ataraksija)

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,633 posts

Posted 11 April 2019 - 09:46

*
POPULAR

View Postarchaic_tiger, on 08 April 2019 - 15:45 , said:

Oduvek bile i ostale dobra vežba za mozak :P

Koliko je "dobro" za mozak.. ;)

"Ono što ruminaciju pretvara u psihološku povredu, jest to što nam ona ne pruža nikakvo novo razumijevanje povrede koje bi omogućilo iscjeljenje, nego nam umjesto toga ponovno razdire i inficira ranu. Nažalost, našu sklonost ruminaciji gotovo isključivo potiču bolni osjećaji i iskustva, a rijetko pozitivni ili radosni događaji. Malo tko ostaje noćima budan i nanovo razmatra načine na koje smo do suza nasmijali sve prisutne za vrijeme svečane večere.

Neprekidno proživljavanje negativnih misli prijetnja je za naše psihičko i fizičko zdravlje. Četiri su primarne psihološke povrede ruminacije: pojačava tugu koju osjećamo i omogućava joj da traje puno duže nego što bi inače trajala; intenzivira i produljuje našu ljutnju; troši velike količine emocionalnih i intelektualnih resursa, inhibirajući motivaciju, inicijativu i  našu sposobnost da se usredotočimo i produktivno razmišljamo.  Ruminacija povećava vjerojatnost da postanemo depresivni te produljuje trajanje depresivnih epizoda kad do njih dođe; povezuje se s većim rizikom od zloupotrebe alkohola te rizikom od poremećaja u prehrani."

#16 Fenix.

Fenix.

Offline forever

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,479 posts

Posted 11 April 2019 - 09:54

View PostOpsednuti lik, on 14 March 2019 - 16:16 , said:

jos nesto...evo nekih mojih strahova koje povezujem sa sizofrenijom 1. imam strah da sam izgubio identitet jer imam neki mutan dozivljaj sebe,nemam interesovanja i ne znam koji su mi stavovi i uverenja.
2. imam strah da se moje testiranje realnosti upravo i zasniva na tome sto se razumem u sizofreniju pa znam napamet njene simptome.
3. dali su mi antipsihotik iako me ubedjuju da nemam sizofreniju.
4.Kad odem kod psihijatra 10x se normalnije osecam (isto na testiranju) nego inace.
5. nemam klasican ocd, nego mi random misao dodje u glavu i krene da se ponavlja npr jednom sam pomislio da na neki nacin nisam iskreno odgovarao na pitanja na psiho testu i krenula je da mi se ponavlja misao ,,lago si, lago si,lago si,,tad sam se i najvise prepao
Pa lagao si tehnički. I sad lažeš. Bukvalno.
Šiza piza fiza..

#17 archaic_tiger

archaic_tiger

GTA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,751 posts

Posted 11 April 2019 - 13:54

Na psihološkom testiranju uopšte nije toliko lako i jednostavno biti iskren kao što se to nekima od nas možda čini...Naime,kod mnogih neurotičnih ljudi postoje raznorazne barijere i inhibicije,zatim potisnuti sadržaji kojih ni oni sami najčešće nisu svesni,te mnogobrojni (najčešće poprilično kompleksni) odbrambeni mehanizmi...Prema tome,neretko se dešava da čovek za sebe misli da je jedno,a na psihološkom testiranju se ispostavi da je u suštini nešto sasvim deseto.

Samim tim,moraš da shvatiš da stvari nisu baš uvek tako jednostavne kao što to možda tebi deluje,Veronika...

#18 archaic_tiger

archaic_tiger

GTA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,751 posts

Posted 11 April 2019 - 14:03

View PostM&M, on 11 April 2019 - 09:46 , said:

Koliko je "dobro" za mozak... ;)

Pa dobro,brate,morala sam nešto da odgovorim Hyperdrive :rolleyes: Ne shvatajte sve što pročitate tako prokleto ozbiljno (uostalom,valjda si i sam video "plazić" na kraju posta) :rolleyes:

#19 Hyperdrive

Hyperdrive

Banana.

• Tech Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,437 posts

Posted 11 April 2019 - 18:22

View Postarchaic_tiger, on 11 April 2019 - 14:03 , said:

Pa dobro,brate,morala sam nešto da odgovorim Hyperdrive :rolleyes:

Hahahahahahahahahahahahaha! :D

#20 Fenix.

Fenix.

Offline forever

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,479 posts

Posted 12 April 2019 - 22:55

View Postarchaic_tiger, on 11 April 2019 - 13:54 , said:

Na psihološkom testiranju uopšte nije toliko lako i jednostavno biti iskren kao što se to nekima od nas možda čini...Naime,kod mnogih neurotičnih ljudi postoje raznorazne barijere i inhibicije,zatim potisnuti sadržaji kojih ni oni sami najčešće nisu svesni,te mnogobrojni (najčešće poprilično kompleksni) odbrambeni mehanizmi...Prema tome,neretko se dešava da čovek za sebe misli da je jedno,a na psihološkom testiranju se ispostavi da je u suštini nešto sasvim deseto.

Samim tim,moraš da shvatiš da stvari nisu baš uvek tako jednostavne kao što to možda tebi deluje,Veronika...

Ajde majke ti prestani da bideš toliko lakoverna.
Jesi zabavna lad te zajebavam na neku temu al brt providno je da lik hoće dojagnozu.
Na moju žalost ja njega razumem ali nikako neću da ga pravdam.

Rekla sam mu i privatno, da ima ispod 18 gpdina razumela bih i ne boh ovako kritikovala. Al dečko je davno prošao i puberdet i adolescenciju.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users