Jump to content

- - - - -

Da li imam psihozu?

• Please log in to reply
159 replies to this topic

#141 Jefimija30

Jefimija30

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 118 posts

Posted 09 March 2019 - 08:12

nekad su se ti poremecaji raspolozenja zvali afektivne psihoze... jos uvek neki oblici depresije imaju psihoticnu komponentu... taki se i tretiraju,. ali ok necu da se sad kao svadjam sa vama. verovatno imate depresiju pa se bubite :)

#142 Jefimija30

Jefimija30

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 118 posts

Posted 09 March 2019 - 08:25

u pravu ste, vidim na pubmedu da je sad izdvojena psihoticna depresija kao posebna kategorija. prastajte.. ipak sam ja stara Jefimija

#143 ᑥᗗᕫᗗ ᐐᘓᗽᔛᙽ

ᑥᗗᕫᗗ ᐐᘓᗽᔛᙽ

Matora

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,179 posts

Posted 09 March 2019 - 10:55

View PostJefimija30, on 09 March 2019 - 07:38 , said:

ucila na fakultetu. bolesti ye dele na neuroze i psihohe. depfesija je psihoza zato sto je covek nerealan u povledu na svoj zivot, sve gleda kao nemoguce za resiti, kako je sve lose itd... ne ozbiljno, pitajte psihice za teoriju psihijatrije, ali da u uzem smislu se misli na shizofr.
Pogrešno su te učili na fakultetu.
Ti koji su te učili mogu diplomom dupe da obrišu.

#144 Joy

Joy

gospodža

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,196 posts

Posted 09 March 2019 - 11:41

Mislim da je ta klasifikacija termina bolesti prevaziđena, koliko sam čitala Američka psihijatrijska asocijacija je glavni pokretač svih revizija Međunarodne klasifikacije mentalnih bolesti, koje posle prihvati ostatak sveta.
Još i pre su ovakve podele prevaziđene, najnovija revizija je rađena 2013-te i njom su praktično izbrisane jasne granice između mnogih duševnih oboljenja, i najčešće se govori o ''spektru''  i o simptomima.
Tako su recimo ustanovili da su  psihoza i depresija i bolest i simptom istovremeno, i samo od mere u kojoj osobu čine nefunkcionalnom, oni se tretiraju kao bolest ili simptom, te tako i ima nekad nejasnih dijagnoza koje se manje više daju kao smernice i za medikamete.
I jedan psihijatar iz Srbije je učestvovao u toj poslednjoj reviziji, zaboravila sam mu ime, znam da je najviše pažnje bilo posvećeno rasvetljavanju oblasti poremećaja ličnosti, pored ostalog.

#145 lupus

lupus

Stockholm syndrome

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,195 posts

Posted 09 March 2019 - 12:11

Presipanje is supljeg u prazno. Ukinuce i MKB sadasnji  za dusevne bolesti, buduca ce liciti na onu koja je bila pre ove. Vrte se u krug. Nakbolje bi bilo da postoji jedna dijagnoza. I da se tretira u odnosu na simptome. Jer imas skroz funkcionalnog shizfrenicara i invalida koji imaju istu dijagnozu. To pokusava da se prevazidje ali dzaba.

#146 Joy

Joy

gospodža

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,196 posts

Posted 09 March 2019 - 12:44

Pa svakako je najbitniji onaj opis koji piše na izveštaju, jer to je opis simptoma i objašnjava lekove koji će se koristiti u terapiji, a oznaka je samo smernica.
Koliko sam shvatila idu na to da recimo pojam psihoza sam po sebi je najgrublja moguća smernica, zato se rasčlanjuje tj. preusmerava ne neki od spektra, na koji najviše naginje, isto i je i sa depresijom, bipolarom,i sa poremećajima ličnosti... recimo kad kažu granični poremećaj ličnosti, to samo po sebi više ništa ne govori, osim da je neodređeno stanje jakog intenziteta, a treba mu dodati  ''iz spektra tog i tog'', tako prave nove grupacije i one su merodavne u procesu izlečenja.

Šta znam, nekako mislim da je najveća kočnica to što se sporo ide sa ispitivanjem fizioloških uzroka, kad budu to mogli da ustanove zašto i kako, onda će i lečenje mnogo bolje da napreduje.

#147 Hyperdrive

Hyperdrive

Banana.

• Tech Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,125 posts

Posted 09 March 2019 - 23:00

Ne znam šta mi je, ali smejem se poslednjem postu na prethodnoj stranici. Ne znam šta mi je tačno smešno, nikoga od vas dvoje ne nipodoštavam, ali diskusija vam je bila za neku apstraktnu komediju.

#148 archaic_tiger

archaic_tiger

histerična kraljica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,525 posts

Posted 09 March 2019 - 23:31

View PostJoy, on 09 March 2019 - 11:41 , said:

I jedan psihijatar iz Srbije je učestvovao u toj poslednjoj reviziji, zaboravila sam mu ime, znam da je najviše pažnje bilo posvećeno rasvetljavanju oblasti poremećaja ličnosti, pored ostalog.

Da to nije onaj Dragan Švrakić,što smo ga spominjali ovde onomad na temi "Granični poremećaj?" :huh2:

(just curious)

#149 Opsednuti lik

Opsednuti lik

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 68 posts

Posted 10 March 2019 - 00:52

depresija moze biti i psihoticnai neuroticna, zavisi od simptoma.jedno je nerealan pogled na svet a drugo je gubljenje kontakta sa realnoscu gde su ljudi uvereni da ih neko prati,da su bogovi i sl.nedaju se porediti neuroze i psihoze.

#150 s_marsa_pala

s_marsa_pala

Zakasala

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 523 posts

Posted 10 March 2019 - 02:17

View Postarchaic_tiger, on 09 March 2019 - 23:31 , said:

Da to nije onaj Dragan Švrakić,što smo ga spominjali ovde onomad na temi "Granični poremećaj?" :huh2:/>

(just curious)

I ja sam na njega pomislila, ali nikako nisam mogla da se setim kako se covek zove.

#151 archaic_tiger

archaic_tiger

histerična kraljica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,525 posts

Posted 10 March 2019 - 02:23

Opsednuti lik, on 10 March 2019 - 00:52 , said:

depresija moze biti i psihoticna i neuroticna, zavisi od simptoma.jedno je nerealan pogled na svet a drugo je gubljenje kontakta sa realnoscu gde su ljudi uvereni da ih neko prati,da su bogovi i sl.ne daju se porediti neuroze i psihoze.

Pa dobro,ali onda ti je valjda na osnovu ovoga što si sada napisao jasno da nema razloga za svim onim tvojim opsesivnim i svakodnevnim razmišljanjima na temu šizofrenije? :huh2:

#152 Opsednuti lik

Opsednuti lik

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 68 posts

Posted 10 March 2019 - 03:43

jeste, ali ja imam strah da ne pocnem verovati u gluposti, jer mi gluposti dolaze u vidu apsurdnih misli. ali svakako sad bih rekao da nemam sizofreniju :)

#153 ᑥᗗᕫᗗ ᐐᘓᗽᔛᙽ

ᑥᗗᕫᗗ ᐐᘓᗽᔛᙽ

Matora

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,179 posts

Posted 10 March 2019 - 09:13

View PostOpsednuti lik, on 10 March 2019 - 00:52 , said:

depresija moze biti i psihoticnai neuroticna, zavisi od simptoma.jedno je nerealan pogled na svet a drugo je gubljenje kontakta sa realnoscu gde su ljudi uvereni da ih neko prati,da su bogovi i sl.nedaju se porediti neuroze i psihoze.
Jedini pametan komentar. Ostalo ne znam da l da se smejem il da se razbesnim...

#154 Macak

Macak

Ožujski zec

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,588 posts

Posted 10 March 2019 - 22:19

Već sam negdje pisao kako meni izgleda depresija:
Kao da vas ostave u zamračenoj tvornici. Čuješ rondanje kompresora, pucketanje čelične konstrukcije, zujanje transformatora i hidrofora. Kud god kreneš nabiješ se na neki alat, potepeš se na sanduk pun djelova, udariš nosom u stup i odjednom više ne želiš ništa. Ne vidiš svjetlo, nema nade. Imaš samo čežnju za ničim, samo da ne boli. I onda netko otvori vrata a vani lijepi, sunčani dan, cvijeće, dragi ljudi, sve što čovjek voli. I bilo je svud oko tebe a tako daleko.

#155 archaic_tiger

archaic_tiger

histerična kraljica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,525 posts

Posted 10 March 2019 - 22:47

View Postᑥᗗᕫᗗ ᐐᘓᗽᔛᙽ, on 10 March 2019 - 09:13 , said:

Jedini pametan komentar. Ostalo ne znam da l da se smejem il da se razbesnim...

Znajući tebe,Veronika,mislim da će ova opcija sa besom ipak prevladati :P

#156 Reki

Reki

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 2 posts

Posted 12 March 2019 - 13:58

View Postbaronesa desinhronesa, on 19 March 2017 - 20:35 , said:

na to pitanje odgovor bi trebalo da ti da psihijatar

meni dr još nije smanjila dozu posle tri godine ali ja nemam nuspojave od 15mg aripirazola
doduše pitaću je da li bi mi odgovaralo 10mg ovaj od 15mg se teško nabavlja
                                                                                                                                                                                                    drago mi je da nemas nuspojave  molim ako mozes odgovoriti  dali uzimas monoterapiju aripiprazola ili i nesto dodatno ,proslo e dosta vremena od tvog posta neznam dali si aktivan na forumu jos uvek  kako si sada dali si jos na terapiji,pitam zbog svoga clana obitelji ,zensko,koja je imala f23 prije 1.5 godinu stabilizovana na relativno malu dozu risseta  ali zbog pokacenja TT 20 kg  pokusali smo sa aripiprazolom (doza nije bila velika7.5 mg) koji je dosta pozitivno delovao na socijalnom i kognitivnom planu  ali je imala izrazit nemir i nesanicu a zatim usred stresne situacije prouzrokovane doblizujuce ispitne sesije sto je pored emocionalnih dvojbi i bio okidac psihoze  razvila je srahove,panike i zavrsila sa depresijom  i morali smo prekinuti  terapiju  sa arijem i preci na seroxat 30mg i zalastu q 5mg  ali opet nismo zadovoljni depresija se povlaci javja se i neka iritabilnost u zadnje vreme  ali ponovo ogroman apetit debljanje i pasivnost  pitam zbog razmisljanja od ponovnog uvogenja  arija  koja su vasa iskustva

#157 Joy

Joy

gospodža

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,196 posts

Posted 13 March 2019 - 10:27

Reki pozdrav :)
Možda je za tvoju dilemu bolje da napišeš post na temama o tim lekovima, recimo
http://www.depresija...20

čisto da vide ljudi koji prate te teme i uzimali su te lekove, pa da razmenite iskustva, Baronesa je trenutno pod banom, tako da ne može da ti da odgovor dok to ne istekne, ali možda može neko drugi.

#158 Reki

Reki

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 2 posts

Posted 13 March 2019 - 13:02

Pozz Joy
Hvala puno ,pisacu na temama o lekovima ,sva iskustva su mi dobrodosla

#159 ᑥᗗᕫᗗ ᐐᘓᗽᔛᙽ

ᑥᗗᕫᗗ ᐐᘓᗽᔛᙽ

Matora

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,179 posts

Posted 14 March 2019 - 20:40

View Postarchaic_tiger, on 10 March 2019 - 22:47 , said:

Znajući tebe,Veronika,mislim da će ova opcija sa besom ipak prevladati :P/>
Da mr znaš znala bi da sam ja uvrk nepredvidiva. Nrmoguće je predvideti moju reakciju. Pa si tako  i ovaj put pogrešila. Nasmejala sam se.

#160 Hyperdrive

Hyperdrive

Banana.

• Tech Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,125 posts

Posted 14 March 2019 - 21:16

Videla sam je MALO bešnju nego inače pre nedelju dana. Trajalo je neka 2-3 minuta, ali...bilo je zastrašujuće.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users