Jump to content

KAKO SAVLADATI ANKSIOZNOST?

samopomoć

• Please log in to reply
149 replies to this topic

#21 Betmen

Betmen

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 165 posts

Posted 29 November 2009 - 00:21

QUOTE(Alien @ 28 Nov 2009, 08:49 PM) View Post
Stah od pada... Sta bi mogao biti "pad" u kasnijim fazama zivota? Neuspeh, propast, poraz, nesto slicno? Sta bi mogla biti "buka" isto tako, u nekim 20-im, 30-im, 40-im,...? Necija kritika, necija vika, neciji prekor, sostveni prekor, osecaj grize savesti-buka u glavi?
Da li ti strahovi, sa kojima kazes da se iskljucivo radjamo, mogu da se prevedu i u recnik nas odraslih i da se opet svi strahovi svedu na samo ta dva, a da opet u sebi sadrze tooooliko toga?
Ja bih ih se rado otarasila, svih tih osecaja, ali znam da to nisam u stanju. Mogu samo da naucim da zivim sa tim emocijama, da im ne pridajem toliki znacaj i ne dozvolim da me vuku dole. A znas sta je tu kljucno pitanje?
Pitanje ODLUKE.

To sam citirao iz neke knjige o anksioznosti.Kad kaze strah od pada i buke,on to misli bukvalno.Time zeli reci,da svi ostali strahovi zbog kojih smo anksiozni,zbog kojih imamo fobije su steceni.Upravo te strahove koje smo stekli,mozemo zameniti sa pozitivnim emocijama.A kad kazem da se mogu zameniti pozitivnim emocijama,to znaci da nase strahove svedemo na neku normalu,i da ih mozemo kontrolisati.I za to je potreban krvav rad na sebi svaki dan!!I celicna volja!!Ko radi na sebi na pravi nacin taj ce uspeti!!

#22 Alien

Alien

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,897 posts

Posted 29 November 2009 - 23:03

Pozitivno razmiljanje o vebanju

Neki ljudi potcenjuju svoje uspehe u vebanju. Ovo se naro?ito deava kad su vam postavljeni
ciljevi stvari koje ve?ina ljudi reava sa lako?om na primer, telefoniranje, izlazak iz ku?e.

1. Da, ali svako to moe da uradi
Ne, ako se ose?a tako anksiozno kao i vi.

2. Trebao sam to bolje da uradim
Za izvesno vreme uradi?u to bolje, sada radim onako kako mogu. Ni drugi ne bi
mogli bolje.

3. Niko to ne smatra vanim
Ne, ali ja znam koliko je to vano.

Umanjivanje uspeha loe uti?e na vas u na vau istrajnost da nastavite sa vebama.

Podrka je mnogo delotovornija od kritike, jer izaziva bolja ose?anja i pomae vam da nastavite
dalje. Prema tome, pruite podrku sami sebi kao to bi podrali nekog drugog u savla?ivanju ne?eg
novog. Pokuajte da ne budete ktiti?ni prema sebi.

Kako savladati nazadovanje

Svi mi imamo svoje uspone i padove. Ono to ste ju?e uspeno uradili danas izgleda nemogu?e.
Nazadovanje je sastavni deo napretka i ne treba da vas obeshrabri.
Kada se zastoj pojavi, mislite na svoj cilj i pokuajte da ga ostvarite na neto druga?iji na?in.
Napredovanje i zastoj se mogu javiti u bilo kojoj fazi zato to je jedna pd planiranih faza u vaem
vebanju isuvie velika. Napravite zato vie faza koje morate prvo uvebati do kona?nog cilja.

Zadatak koji vam je bio isuvie teak pokuajte ponovo da uradite kad vam se pouzdanje povrati.
Koliko god da nastavljate sa vebanjem, toliko sebi pomaete da prevazi?ete anksioznost. Treba
o?ekivati i nazadovanje, ali ne treba dopustiti da uti?u na vebanje.

Da li u ivotu nalazite dovoljno zabave?
Kada ste napeti ili anksiozni nita vam ne izgleda lako.
?ak i stvari u kojima ste uivali sada predstavljaju napor.
Nakon izvesnog vremena svaki dalji napor ?ini vam se potpuno bezvrednim i sve manje obavljate
stvari koje su vam interesantne i u kojima ste uivali. Sve re?e izlazite i vi?ate sve manji broj
prijatelja, zanemarujete svoja interesovanja i hobije u nadi da ?ete mo?i bolje da se borite sa
problemima.

Vano je da nastavite da radite stvari u kojima uivate. To ?e spre?iti gubitak samopouzdanja i zato:

1. Napravite spisak stvari u kojima uivate i obezbedite vreme da se njima bavite.

2. Setite se ta vas je nekad interesovalo, u ?emu ste bili najbolji i pokuajte da na?ete na?in da
unapredite svoje sposobnosti i interesovanja.

3. Povremeno sebi uga?ajte.

To ?e vam pomo?i da se setite i svojih dobrih strana i spre?i?e vas da o sebi razmiljate samo kao o
nekom ko ima problema.

#23 maro

maro

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 533 posts

Posted 29 November 2009 - 23:07

alien hvala ti na ovomu to pie.. smile.gif

#24 Alien

Alien

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,897 posts

Posted 29 November 2009 - 23:12

Zaista nema na cemu, jako bi mi bilo drago da razmenimo iskustva ne samo o ovome ovde, vec i o ostalim tehnikama koje poznajemo, pa napravimo parvi mali prirucnik, sastavljen od nas, takvih kakvih smo, sa svim svojim iskustvima u borbi koja ce ocigledno biti duga i teska (i jeste).

#25 woica

woica

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 72 posts

Posted 30 November 2009 - 10:35

uh sto vise citam vase postove, sve me vise strah... jer zapravo meni je kardiolog postavio dijagnozu anxioznosti, nisam nikad pretpostavila da imam "problem u glavi", bila sam sigurna da je organskog porijekla... i sto vise ovdje od vas citam o anxioznosti, sve sam uvjerenija da je ja vucem sa sobom godinama i u isto vrijeme negiram njeno postojanje. kapiram da bih trebala ici kod psihologa, ali zivim u zemlji gdje nisam zdravstveno osigurana i nemam novaca za neke redovne terapije kod privatnog... sigurna sam da cu ovdje na forumu ipak naci dovoljno dobrih savjeta kako da se izborim s tim sto zivi u meni i otezava mi zivot gotovo svakodnevno sad.gif

#26 Alien

Alien

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,897 posts

Posted 02 December 2009 - 21:08

POGLAVLJE IV

ODGOVORI NA NEKA PITANJA:

1. Kada treba da uzmem lekove za smirenje?

Lekovi za smirenje imaju i prednosti i mane.

Prednosti:
Smanjuju ose?aj anksioznosti. Pomau vam da se suo?ite sa tekim situacijama. Ukoliko niste u
stanju da se vebom pripremite i steknete samopouzdanje za neku odre?enu situaciju, uzimanje leka
za smirenje pre tog doga?aja moe vam pomo?i.
Uzimanje lekova na ovaj na?in moe vam pomo?i da steknete pouzdanje za vebanje bez lekova.
Me?utim, lekove za smirenje ne treba uzimati redovno.

Mane:
Moe se dogoditi da po?nete isuvie da se oslanjate na lekove. Redovno uzimanje lekova kao
oslonca otea?e vam da sopstvenim snagama putem vebanja izgradite pouzdanje.
Mogu se javiti i nuspojave kao to je pospanost, a to moe da smeta, naro?ito ako vozite kola.

Zaklju?ak: uzimanje lekova za smirenje pomae u odre?enim, tekim situacijama, alo odmae ako
ih redovno uzimate svaki dan u isto vreme bez obzira da li ose?ate anksioznost ili ne.

2. Koju od opisanjih tehnika treba da primenim prvu?

Kontrolisanje simptoma
Nije vano sa kojom ?ete od opisanih tehnika po?eti da savla?ujete anksioznost, ali se ne
preporu?uje da u?ite vie od jedne istovremeno. Vebanje terba da bude pojedina?no za svaku od
njih. Kad budete sigurni da znate ta?no ta radite, moete probati da ih kombinujete na na?in koji
vama odgovara u reavanju nekog problema. Na primer, kad osetite da vam raste napetost moete se
relaksirati, zati se setite da sada u?ite kako da se bolje suo?ite, a zatim mislite na neto to ?e vam
odvu?i panju i prekinuti brigu.

Izbegavanje
Ukoliko izbegavate da neto uradite na neki od ovde opisanih na?ina treba odmah da se s tim
uhvatite u kotac.
Zapamtite da za po?etak krenete od lakih stvari ka teim kako vam se samopouzdanje pove?ava.

Uivanje u razonodi
Ne zaboravite da ostavite dovoljno vremena za stavri u kojima uivate i koje vas interesuju.
Od samog po?etka krenite sa radom na kontrolisanju simptoma, suo?avanjem sa stvarima koje ste
izbegavali i pove?avanjem prijatnih trenutaka ivljenja.

3. Kako ?u znati koliko i da li se moje stanje poboljava?

Pomo?u beleaka ili dnevnika.
Mnogi se ljudi ve? na po?etku razo?araju zato to ne vide nikakav znak promene. To se doga?a iz
dva razloga:

1. Prve promene su male.

2. Male promene se brzo zaboravljaju. Kada razmiljate o protekloj nedelji obi?no se se?ate
loih stvari, a zaboravljate na one koje su se dobro zavrile.

Reenje je u vo?enju dnevnika. Na?ite svesku koja ?e vam posluiti da kroz nju posmatrate svoje
napredovanje na slede?i na?in:

1. Na skali od 1 do 10 gradirajte koliko se loe ose?ate svaki dan. Mogu vam posluiti dve
vrste rangiranja koliko se generalno loe ose?ate, a drugo koliko se loe ose?ate kada
radite neto teko.

2. Zabeleite koju tehniku primenjujete za kontrolisanje simptoma i da li vebate.

3. Zabeleite ta ste pokuali da ne izbegnete, a ta ste uradili iz zadovoljstva i zabave.

Zapamtite da u svesku beleite doga?aje svakog dana.
Zapiite svoje uspehe bez obzira koliko su mali i svake nedelje pregledajte beleke da bi videli
koliko napredujete i kako da planirate slede?u nedelju.

4. Zato se jednog dana ose?am dobro, a drugog loe?

Potpuno je normalno da vam se raspoloenje menja na bolje i na gore. Svako ko je imao neuspean
dan ili sve radi sa zakanjenjem ose?a se loe, a ako stvari idu dobro, popravlja se i raspoloenje.
Ponekad su stvari koje izazivaju promene u raspoloenju toliko male da se i zaborave pa se ?ini da
su neprijatna ose?anja dola neo?ekivano.
Ako ste ve? anksiozni ili napeti pre ?ete primetiti promene raspoloenja zato to se zbog njih i loije
ose?ate.

Ne dozvolite da vas deprimiraju. Ako ste imali lo dan to moe biti samo uobi?ajena promena
raspoloenja. To ne mora da zna?i da kod vas nema nikakvog poboljanja, da radite neto pogreno
niti da niste u stanju da nau?ite kako da kontroliete neprijatna ose?anja i brige. Budite i dalje
istrajni.

Kako reagujete kada dan krene loe? Da li o?ajavate? Da li pomislite Oh ne, danas ?e biti grozan
dan ili Mogao bih i da se ne brinem, a zatim odustanete? Jedan od na?ina da se reaguje na takve
misli je To je samo lo dan, ni manje, ni vie. Svi imaju lo dan.

SAETAK I PODSETNIK

Kada ste anksiozni zapamtite:

1. Telesna ose?anja nisu tetna

2. Ne nalazite se u stvarnoj opasnosti.

3. Nemojte beati. Ako sa?ekate, strah ?e pro?i.

4. Prihvatite ovo kao priliku da savladate anksioznost.

5. Praktikujte vebe relaksacije.

6. Odvratite panju.

7. Kontroliite misli koje vas uznemiravaju.

#27 znaci jovana

znaci jovana

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 14 posts

Posted 31 December 2009 - 18:16

ja sam 5 godina imala napade panike,u pocetku su bili uzasni posle sam uradila najvecu gluspost a to je navikla se na njih..... onda sam resila....ok ankciozna sam,ali dosta je bilo.... pocela sam sama da izlazim,da putujem sama,da kad imam stvarne tegobe ne idem kod lekara itd.... u pocetku je bilo jako jako tesko cini mi se ziva nisam bila ali malo po malo ja osta ziva,simptomi sve manji i manji dok jednom nisu sasvim prestali...sad mi smesno kad ih se setim,i jako mi je tesko sto sam dane i dane bacila a nista mi realno nije bilo..... sad u blazim oblicima znaju da se jave ali jako retko.,... sto vise izlazite,druzite se,radite i opteretite mozak zaista realnim stvarima.... strah se strahom hrani...sasecite u korenu...

#28 Mirise_Lipa

Mirise_Lipa

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 13 posts

Posted 18 June 2010 - 16:25

Pokusala sam prvo da kontrolisem taj osecaj mislima - nije uspelo,
pokusala sam da sakrijem simptome od drugih - nije uspelo,
pokusala sam da otvoreno pokazem simptome svima koji su oko mene - nije uspelo,
pokusala sam da prihvatim simptome i da zivim s tim - ne ide,
pokusala sam da pijem (alkohol) pa sam shvatila da cu otici u krajnost pa sam prestala - bilo je jos gore,
pokusala sam da napravim malu bastu u glavi gde cu da se sakrijem svaki put kad osetim simptome - nisam uspela jer nisam mogla da se skoncentrisem,
pokusala sam da jedem/grickam nokte/vicem/udaram rukama o nesto tvrdo svaki put kad osetim napad - nije uspelo ...
Sad cu da odstampam ove postove i da konacno sredim svoj jebeni problem.
Alien, hvala ti. smile.gif

#29 loki

loki

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 482 posts

Posted 18 August 2010 - 23:56

Imam osecaj da ukoliko duze razmisljam o problemu koji me muci da cu mozda smisliti neko novo resenje ida u stvari "radim" na problemu.
To mi stvara velikum kontroverzu.
Disanje....Nikako da naucim.Svaka promena ritma na kojeg sam navikao mi smeta.

#30 bost

bost

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 406 posts

Posted 15 October 2010 - 23:35

svi vi u ovoj temi, koliko ste imali napada panike anksioznosti, fobije?
koliko dugo zivite sa problemom, a koliko dugo ga se resavate?

sta je sa predrasudama, imate li ih?
meni licno, mislim da one prave najveci problem, stahova sam se nagutao ihahaj, sve sam ih prezivljavao, ne bojim ih se puno, bojim se onoga kako se oni manifestuju, u prevodu, dok su u meni makar me i pocepali ne smetaju mi, kad hoce napolje postane cupavo, ali jesam i takve prevazilazio...
smeta mi sto oni samnom mogu da se igraju a ja sa njima ne, kada pokusam kao da ce me pobediti, jer su puno jaci, jer ja nemam siguran stav da sam ja ipak iznad, te da ma kakvi strahovi bili ja sam na kursu...
moj umisljaj da stvari moraju da idu zadanom putanjom mi smeta jer svaki put kad odem sa kursa padam dole i uvek me ceka onaj najgori dozivljaj sa kojim nikad nisam izasao na megdan!

smesno je sto ostati na kursu znaci i skretati sa istog i to ponekad nego bilo kad, sta mislite o ovome?

#31 Strelac

Strelac

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 930 posts

Posted 16 October 2010 - 04:28

E sad koliko je ko imao panicnih,fobija,koliko je dugo to trajalo i koliko dugo se to reava,sve je to individualno,od slucaja do slucaja.Nepostoje dva ista slucaja.Simptomi su isti ali se razlikuju u nijansama.A koliko dugo traje?Opet-zavisi od nas kolikom cemo brzinom shvacati ta nam se zapravo deava.Nekom je dovoljan jedan razgovor,onim vetijima,nekom meseci,nekom vie godine,a neko nikad nece shvatiti.Nije ba na prvi pogled ohrabrujuce,nazalost,ali na srecu velika vecina uspe da shvati i nadje put izlaska.Licno mislim da kod nas anksioznih,najveci strah od svih strahova je onaj-da ce nas drugi videti onakve kakvi zapravo jesmo a ne onakve kakve bi zeleli da nas vide.Taj strah pokrece citav niz najmucnijih telesnih tegoba.Bar je kod mene bio takav slucaj.Sada vie ne jer tome nepridajem vaznost kao ranije,,, smile.gif Opet kod drugog moze biti neki drugi dominantni strah,sve zavisi,, wink.gif

#32 vmina

vmina

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 1 posts

Posted 07 November 2010 - 00:34

Svaka cast!I hvala...
Sad bi ja podelila svoje dileme s tobom mozda ti kao neko ko je to prevazido mozes da pomognes...
Ja sam PN dobila kad sam se odvojila od kuce,otisla na studije,i prosla sam stvarno svasta.....Itaman sam pomislila,naucih nesto(jer sam par puta bila kod strucnjaka na razgovor,pila flunirin i bromazepam,i pomoglo mi je...procitala sam i knjigu o tome...),medjutim,sada na kraju faxa,3 ispita do kraja,ali jako teska,i ja sam opet u frci,panici,haosu,pod pritiskom i sopstvenim i okoline,kad neucim grize me savest,kad sednem,nervoza,strah i uzas...NE ZNAM STA CU SA SOBOM!Ne bih da sad odustanem,a ne znam kako dalje...Molim te,ako imas predlog,savet...Ja sam krenula na jogu i ucim pomalo,al po meni nedovoljno...Bas mi je tesko...a niko me u blizoj okolini ne kapira,kao ne tripuj,nije nista...Please,pomozi...

#33 lafica

lafica

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 21 posts

Posted 21 November 2010 - 21:16

Tekst je ok, samo mi jedna stvar nije jasna:Skretanje paznje ili distrakcija-zar ona nije privremeno reenje, guranje pod tepih, bezanje od straha?

Kod sebe sam primetila, da trenutno postane prijatnije, ali ve? sutradan se moe javiti anksiozna misao.

Distrakcija je moda neko pomagalo za neirenje anksioznosti,ili se varam?

#34 MIMI40

MIMI40

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 30 posts

Posted 22 November 2010 - 14:21

tko izmisli ovu ansksioznost....jasno da je sve u glavi,ali kako to osvijestiti u sebi....mene najvie mu?i osje?aj pritiska u glavi,nestabilnostu u hodu i te uznemirenosti....osobito ujutro....dali se nekom to deava da mu je ujutro najgore?

#35 Larisa

Larisa

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 786 posts

Posted 22 November 2010 - 18:59

QUOTE(MIMI40 @ 22 Nov 2010, 02:21 PM) View Post
tko izmisli ovu ansksioznost....jasno da je sve u glavi,ali kako to osvijestiti u sebi....mene najvie mu?i osje?aj pritiska u glavi,nestabilnostu u hodu i te uznemirenosti....osobito ujutro....dali se nekom to deava da mu je ujutro najgore?

Mislim da je skoro svima najgore u jutro. Valjda je to zato to je pred nama jo jedan dan koji treba preivjeti, treba iza?i, treba raditi, biti me?u ljudima, ovisi ve? tko ima kakve obaveze. A nave?er smo najsretniji, jer je zavrio jo jedan dan i moemo se zavu?i u svoj stan, sobu, krevet...

#36 natalie

natalie

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 461 posts

Posted 22 November 2010 - 19:34

Pa da i meni je jutro najgore. Ostvari kad bolje razmislim i dan mi je grozan, ali jutro je ubjedljivo najteze.
Bas sam i citalo o tome evo ovdje:
http://www.anksioznost.net/zasto-mi-je-ujutru-lose

#37 MIMI40

MIMI40

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 30 posts

Posted 23 November 2010 - 12:16

...Ja sada ujutro prije posla popijem jednu tabletu za smirenje pa nekako podnosim ovo mu?enje....jo ne pijem nikakve AD. a vi?

#38 Sebastianne

Sebastianne

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 247 posts

Posted 23 November 2010 - 12:20

pijem ad, a izbjegavam sedative

#39 MIMI40

MIMI40

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 30 posts

Posted 23 November 2010 - 12:21

ja jo nisam bila kod psihijatra...idem za koji dan....jel ti pomau AD?

#40 Sebastianne

Sebastianne

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 247 posts

Posted 23 November 2010 - 12:27

pomau o?ito.

da ih nisam bila po?ela ponovno i redovito  piti ne znam ta bi bilo sa mnom.

dobro je to oni djeluju na (za mene) "spontan" na?in, zna?i nakon par dana se po?ne osje?ati bolje, a onda nakon proteka nekog vremena vidi da sve doivljava na drugi, kvalitetniji, zdraviji na?in.

sedativi mi "ubiju" svijest, ve?inom ih moram odspavati, a to ne elim, a i ne smijem sebi dozvoliti.

ne boj se ad.

Also tagged with samopomoć

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users