Jump to content

- - - - -

Shizoaktivni poremećaj / Shizoaktivna psihoza - F25

shizoafektivna psihoza shizoafektivni poremećaj šizoafektivna psihoza šizoafektivni poremećaj

• Please log in to reply
33 replies to this topic

#1 Hyperdrive

Hyperdrive

Bouncing off the ceiling

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,830 posts

Posted 05 January 2018 - 01:05

Dobro došli na novu temu o shizoafektivnoj psihozi/shizoafektivnom poremećaju. Otvorile smo je pošto je stara sadržala manje informacija o samoj bolesti, a više ličnih iskustava, detalja koji nisu nužno vezani za ovu bolest, te nam je postalo jasno da bi zbunila nove korisnike, putnike-namernike i dr. Dakle, ova tema služi za informacije, podatke vezane za dijagnostiku, tekstove, pitanja.

Za lična iskustva sa svim psihotičnim poremećajima, pa i ovim, otvorena je nova tema, VAŠA ISKUSTVA SA PSIHOZOM. Na njoj ne postoje ograničenja, možete deliti svoju svakodnevicu sa drugima, razmenjivati svoje lične priče, ohrabrivati jedni druge...

OSNOVNE INFORMACIJE O SHIZOAFEKTIVNOM POREMEĆAJU // SHIZOAFEKTIVNOJ PSIHOZI

Ovaj poremećaj karakteriše istovremeno (ili u razmaku od nekoliko dana, ali u okviru iste epizode) postojanje shizofrene simptomatologije i maničnih i depresivnih elemenata. Depresivna simptomatologija je češća nego manična. Postoje dva tipa: bipolarni (češći kod mlađeg uzrasta) i depresivni.

Za bipolarni tip karakteristične su ideje veličine, povećano samopouzdanje, hiperaktivnost, razdražljivost, gubitak normalne kontrole ponašanja uz postojanje karakterističnih simptoma shizofrenije (sumanute ideje, halucinacije, dezorganizovan govor i ponašanje, fenomen emitovanja misli).

Za depresivni tip (nema maničnih faza) neophodno je prisustvo bar dva karakteristična shizofrena znaka i bar dva simptoma depresivnog poremećaja (depresivno raspoloženje, poremećaj sna, gubitak apetita i telesne težine, gubitak energije, beznadežnost, suicidalne misli). Ovaj tip je češći kod starijih osoba, ima tendeciju da traje duže i prognoza je nepovoljnija u odnosu na bipolarni tip.

Za shizoafektivni poremećaj je karakteristična dobra radna istorija, normalni intervali između pogoršanja, bolja prognoza od shizofrenije a lošija od poremećaja raspoloženja, periodičan tok  bolesti, češća pojava sumanutih ideja i halucinacija. Češće se javlja kod žena.

Stara tema je ovde.

#2 DTQ

DTQ

Radar iz tame

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,025 posts

Posted 05 January 2018 - 02:39

Kakav je to fenonem emitovanja misli?

Nagadjam.
Jel zna netko?

#3 WANNABE

WANNABE

gabrijelin rob

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,632 posts

Posted 05 January 2018 - 02:48

to je kada doživljavaš da misli izlaze iz tvoje glave i da svi mogu da ih primete

mislim da nije isto što i fenomen čitanja misli

#4 DTQ

DTQ

Radar iz tame

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,025 posts

Posted 05 January 2018 - 02:51

Aha, hvala ti.

#5 Apoptosis

Apoptosis

Turnover

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,289 posts

Posted 05 January 2018 - 09:07

Evo, ja sam pokrenuo zaključanu temu.

Potpuno podržavam što ste onu temu zatvorili jer je postala chat a ne topic.

Ja sam ovu dg dobio u septembru 2013. kod jedne prof. dr....

Posle 3 meseca pokušao da se ubijem, jer mi je toliko bila loša th, a dr nije htela ni da čuje da nešto menja, dodaje, oduzima...

Nakon samo 4 mg Rispoelpta, 10 mg Cipralexa i 1000 mg Eftila, terala me je napolje.

Od pokušaja suicida se nisam čuo sa njom, nije vredna pomena, ni imena ni prezimena.

Od hospitalizacije 2014. imam dg F20.0 - paranoidna shizofrenija i F33.3 - Teški depresivni ponavljajući poremećaj sa simptomima psihoze.

Doktor kod kog se sad lečim je star i iskusan.

Pijem, konačno Slava Bogu, normalnu, dobru th.

Dijagnoza mi je privremeno ova, mada kad čuje o paranoji, mislim da će me vratiti na F20.0.

A shizoafektivni poremećaj je najlakše objasniti kao shizofreniju + bipolarni poremećaj.

#6 Apoptosis

Apoptosis

Turnover

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,289 posts

Posted 05 January 2018 - 18:03

Oprala me paranoja i nabila mi dupe u guzicu.

Tata je rekao da me više nikad neće voditi u kladionicu ni u kafić na nes / espresso sa mlekom...

Razlog je taj što mi je paranoja proradila, tresao sam se kao prut.

4 zida, i ja.

Tako do kraja života...

#7 Apoptosis

Apoptosis

Turnover

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,289 posts

Posted 05 January 2018 - 18:06

Takođe, vrlo vredno pomena!

Od kad sam krenuo da se Ispovedam i Pričešćujem, mnogo se bolje osećam, u smislu da su nestajale halucinacije, da ih sad nema ni jedne...

Slava Bogu!

Jedino eto paranoja, moj Krst.

#8 FreakElixir

FreakElixir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 688 posts

Posted 05 January 2018 - 20:02

emitovanje misli imam cesto nekad i tokom celog dana ..za mene to nije samo da imam osecaj da ih drugi cuju vec i da i ja cujem sopstvene misli kao eho..usput vecinom su to nametnute misli kojih se neretko i stidim.

#9 Iimitless

Iimitless

CAR

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,318 posts

Posted 05 January 2018 - 21:14

Apoptosis, on 05 January 2018 - 18:03 , said:

Oprala me paranoja i nabila mi dupe u guzicu.

Tata je rekao da me više nikad neće voditi u kladionicu ni u kafić na nes / espresso sa mlekom...

Razlog je taj što mi je paranoja proradila, tresao sam se kao prut.

4 zida, i ja.

Tako do kraja života...

Apoptosis, on 05 January 2018 - 18:06 , said:

Takođe, vrlo vredno pomena!

Od kad sam krenuo da se Ispovedam i Pričešćujem, mnogo se bolje osećam, u smislu da su nestajale halucinacije, da ih sad nema ni jedne...

Slava Bogu!

Jedino eto paranoja, moj Krst.

Api, molila bih te da ovakve postove pises na temi o vasim iskustvima sa psihozom. Necemo opet da pretvaramo ovu temu u chet

#10 Apoptosis

Apoptosis

Turnover

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,289 posts

Posted 05 January 2018 - 21:32

Iimitless, on 05 January 2018 - 21:14 , said:

Api, molila bih te da ovakve postove pises na temi o vasim iskustvima sa psihozom. Necemo opet da pretvaramo ovu temu u chet

Izvini, pošto imam F25.2 mislio sam da je prikladnije ovde.

#11 Goksy

Goksy

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 358 posts

Posted 07 January 2018 - 14:22

Zna li neko da li je izbegavanje ljudi simptom psihoze ili je nesta drugo?

#12 Apoptosis

Apoptosis

Turnover

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,289 posts

Posted 07 January 2018 - 14:27

Goksy, on 07 January 2018 - 14:22 , said:

Zna li neko da li je izbegavanje ljudi simptom psihoze ili je nesta drugo?

Može biti određenjih slučajeva da se stekne socijalna fobija.

Ja patim od psihotičnog poremećaja, i isto izbegavam ljude maksimalno!

ALI nisam psihijatar.

#13 Goksy

Goksy

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 358 posts

Posted 07 January 2018 - 15:08

Pa izbegavam ljude imam strah od njih i osecam se neprijatno kada sam u nekom drustvu

#14 Apoptosis

Apoptosis

Turnover

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,289 posts

Posted 07 January 2018 - 15:34

Goksy, on 07 January 2018 - 15:08 , said:

Pa izbegavam ljude imam strah od njih i osecam se neprijatno kada sam u nekom drustvu

Isto. Ja iz kuće ne izlazim, osim u hram.

Imam strah, ali da će me ubiti, raniti, pretući i slično tome.

To je paranoja.

#15 Goksy

Goksy

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 358 posts

Posted 07 January 2018 - 15:53

Apoptosis, on 07 January 2018 - 15:34 , said:

Isto. Ja iz kuće ne izlazim, osim u hram.

Imam strah, ali da će me ubiti, raniti, pretući i slično tome.

To je paranoja.
ne ja nemam taj problem kod mene je vise strah bojim se ljudi strah od komunikacije,izbegavanje ljudi negde sam procitao da u psihozi ima i povlacenja iz drustva pa ne znam jel to to ili je socijalna fobija moracu za ovaj moj problem da kazem psihijatru mozda mi ubaci neki lek

#16 ᑥᗗᕫᗗ ᐐᘓᗽᔛᙽ

ᑥᗗᕫᗗ ᐐᘓᗽᔛᙽ

Matora

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,773 posts

Posted 07 January 2018 - 16:12

Goksy, on 07 January 2018 - 15:53 , said:

ne ja nemam taj problem kod mene je vise strah bojim se ljudi strah od komunikacije,izbegavanje ljudi negde sam procitao da u psihozi ima i povlacenja iz drustva pa ne znam jel to to ili je socijalna fobija moracu za ovaj moj problem da kazem psihijatru mozda mi ubaci neki lek
Moze biti i depresija socijalna fobija izbegavajuci por.
Ili kao kod mn deo soc fobija a deo prosta nezainteresovanost za ljude i komunikaciju...

#17 Apoptosis

Apoptosis

Turnover

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,289 posts

Posted 07 January 2018 - 17:21

Goksy, on 07 January 2018 - 15:53 , said:

Stvarno ne zznam. Nisam psihijatar, izvini.

#18 Goksy

Goksy

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 358 posts

Posted 07 January 2018 - 20:16

Apoptosis, on 07 January 2018 - 17:21 , said:

Stvarno ne zznam. Nisam psihijatar, izvini.
nista hvala na pojasnjenju

#19 Jefimija30

Jefimija30

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 94 posts

Posted 09 January 2018 - 07:46

Iimitless, on 05 January 2018 - 21:14 , said:

Mislim da svako iskustvo u samopomoći može pomoći i drugima sa ovom bolešću.
Apoptosis..ne znam...ja sam se lepo ispovedila, sve živo-bruka do kraja. jeleosvećenje, pričest i sve ostalo...ali čini mi se ipak da je Božija volja da budem bolesna...ali drago mi je zbog tvog iskustva.

Goksy to je deo naše bolesti, nije neka socijalna fobija zasebno već mislim da su to negativni simptomi bolesti.povlačenja u sebe, otežana komunikacija .a kod mene sumanuta ideja da svi loša misle o meni i da mi pričaju iza leđa..mada tu ima i istine.

izvini, mislila sam da već imaš dijagnostikovanu F25... trebalo bi to sa psihijatrom da vidiš

#20 Goksy

Goksy

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 358 posts

Posted 09 January 2018 - 09:35

Ne moja dijagnoza je f29 prosle godine mi je receno da je to socijalna anksioznost i da moram da se izlazem svojim strahovima.Kada sam prestao da pijem lek ti su se strahovi naglo povukli,ali sada su se vratili

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users