Jump to content

Da li nas lekovi "drogiraju"

• Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 Aleks81

Aleks81

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 339 posts

Posted 17 June 2018 - 19:35

Da li lekovi uticu na nase poimanje protoka vremena, odnosno da li nas "anesteziraju"?

Ja sad uzmem lekove ponekad. Za skoro 3 meseca mozda sam 10 puta uzeo lekove i to skoro da nisam vezivao dane. Sad bez lekova imam utisak kao da mi je 10 godina, koliko sam ne racunajuci pauze uzimao lekove, proslo a kao da ih nisam osetio. Ima efekta i ova pozitivna promena i rad sa psihologom gde sam shvatio da su moje osnove zivota bile pogresne. Ipak, zanima me da li lekovi uticu na nas tako da nam ubijaju osecaj za vreme, protok vremena i slicno? Razmisljam da li bi bio "prisutniji" da nisam uzimao lekove.

Nadam se da nisam previse zakomplikovao pitanje i da je koliko toliko jasno.

#2 pablo

pablo

VD Sef

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 432 posts

Posted 18 June 2018 - 11:01

Ja kad sam bio hospitalizovan, u bolnici sam imao utisak kao da je vreme stalo u jednom trenutku, verovatno to ima veze sa protokom informacija.
To sam pokusavao da provalim i ja, kada sam u realnosti, a kad nisam. Pricao sam da sam bio po manastirima, i onda imam utisak neke bezbriznosti, kao da sam dete, ali mislim da je potrebno coveku da svari neke zivotne situacije koje nije svestan, tu su prisutne i traume. Imam nekad utisak kao da sam dete, a nekad kao da sam starac.

#3 Ank

Ank

CAR

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,098 posts

Posted 18 June 2018 - 14:34

Koliki uticaj terapija ima na moju svijest sam tek spoznao kad sam pokusao da prekinem s terapijom na moju ruku. To su dvije razlicite dimenzije.

#4 pablo

pablo

VD Sef

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 432 posts

Posted 18 June 2018 - 18:39

Kad sam zaposlen i zaradjujem legalno pare onda mi smanjuju terapiju, i nebavim se religijom, tj.. nepricam im nista o tome, sve je ok, cak su mi i ukinuli jednom na godinu dana, ako bilo sta spomene gotov sam.uopste ako im se bilo cime usprotivis, a imas karton kod njih ili tek ako si bio hospitalizovan najebo si, to ti je legalna mafija, tesko je sjebati sistem, isti oni farmaceuti koji su izmislili razne danasnje droge izmisljaju i lekove, taj isti extazi kad se pojavio u BG na rejvovima koji sam ja uzimao znam iz proverene price da je pravio jedan hemicar iz farmaceutske industrije za mafiju da bi uzeo pare za vreme sankcija, sta ces jadan nije imao dovoljno para od plate, morao je da se prehrani. To ti je kao Don Kihot protiv vetrenjaca, oni odredjuju pravila igre.

#5 maza

maza

Fikus

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 738 posts

Posted 18 June 2018 - 20:49

Aleks81, on 17 June 2018 - 19:35 , said:

Da li lekovi uticu na nase poimanje protoka vremena, odnosno da li nas "anesteziraju"?

Ja sad uzmem lekove ponekad. Za skoro 3 meseca mozda sam 10 puta uzeo lekove i to skoro da nisam vezivao dane. Sad bez lekova imam utisak kao da mi je 10 godina, koliko sam ne racunajuci pauze uzimao lekove, proslo a kao da ih nisam osetio. Ima efekta i ova pozitivna promena i rad sa psihologom gde sam shvatio da su moje osnove zivota bile pogresne. Ipak, zanima me da li lekovi uticu na nas tako da nam ubijaju osecaj za vreme, protok vremena i slicno? Razmisljam da li bi bio "prisutniji" da nisam uzimao lekove.

Meni je skroz jasno ovo napisano, jer ja ... ja ne znam gde mi prođoše tolike godine. Ali stvarno, moj osećaj za vreme je drugačiji. Neko kaže koliko vremena je prošlo, ja uopšte nemam osećaj da je prošlo toliko, kao da sam nešto prespavala... :wacko:  Vidim da nisam jedina, ali nisam sigurna da li je od lekova ili od bolesti.

#6 Rodja

Rodja

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 624 posts

Posted 18 June 2018 - 22:59

Kratko sam (3-6 meseci) koristio Eliceu protiv depresije, već sam zaboravio efekte, ali znam da nije narušavala percepciju vremena. Imao sam osećaj da ne deluje. A zatim sam se osećao dobro, kao da nikada i nisam bio depresivan. Posle mi se činilo da to nije od leka, i da se depresija vraća u fazama, te da lek ne deluje. Ali nisam hteo da mešam alkohol i lek, pa sam prestao da ga pijem. Ubrzo sam prestao i s alkoholom... ne znam za ostale droge, ali marihuana veoma distorzira percepciju vremena, i donekle prostora... Možda je tako i sa lekovima, ali Elicea važi za prilično blag lek.
Meni su najveći problemi bili zamrzavajući epi napadi, oni izvrše shut down mozga i to naravno utiče na percepciju - ne sećam se šta izgovaram, govorim nepovezano, ne vidim, ne čujem dok se ne trgnem iz tog stanja.. To me je ubijalo u pojam, tako da me je u mom slučaju bolest (epi napadi, napad panike) ''drogirala'' a ne lekovi. Naravno ovde je reč o short-term distorziji percepcije.
Imam ja i osećaj da vreme prebrzo teče (neki događaji iz 2015 npr. kao da su juče bili), ali taj osećaj ima i moj mlađi brat i mnogi koje znam, i to, bar u našem slučaju, nema veze sa lekovima ili bolešću.

Posle Elicee više ništa nisam pio osim sporadično bromazepam + kafetin, čuda čine protiv pulsirajuće glavobolje.

#7 Macak

Macak

Ožujski zec

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,257 posts

Posted 19 June 2018 - 00:21

Aleks81, on 17 June 2018 - 19:35 , said:

Ne postoji jedan odgovor na ovo pitanje.
Kako koga, kako koji lijek i kako kada.

Antidepresiv nema smisla par dana uzeti pa onda mjesec dana ne uzeti. Tako ti može biti samo još gore. Od AD osjetiš samo gadne nuspojave ako ga neredovito trošiš. Ili ga troši točno na vrijeme svaki dan ili nemoj nikad. Tek nakon oko 3 do 4 tjedna se osjeti pravi efekt i tad kreće napredak od njegovog djelovanja. I tu je opet pitanje jer ne djeluje svaki AD svakome jednako.

Stabilizator raspoloženja isto ili troši ili nemoj. Brljanje ti čini samo još gore.

Tabletice za spavanje ima smisla uzeti samo kad baš ne možeš zaspati par noći za redom. Treba tražiti sve ostale načine da se čovjek uspava i tek ako ništa od toga ne pali uzeti pred spavanje tableticu.

Za smirenje, opet kako kome i kako kad.. Ako ti je doza prejaka onda baš čovjek bude blentav i izgubi vezu sa vremenom i šta sve ne.
Neko vrijeme sam imao prejaku terapiju i bio skroz usporen i njonjav i bilo mi svejedno. Kad je terapija pogođena nema takvih problema.

Sa lijekovima nema zajebancije. Glupo je trošiti ih ako ti ne trebaju ili ako ti je bolje bez njih. Ako ti je loše onda pazi šta radiš sa tim lijekovima. Strogo red i disciplina.
Previše ljudi brlja, uzimaju na krivi način pa kažu da ne valja a nisu im ni dali priliku da prodjeluju.

#8 Hyperdrive

Hyperdrive

All I want for Christmas is food.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,398 posts

Posted 19 June 2018 - 04:03

Mene je Bipodis skroz ubio. I Rivotril. Lamictal i Flunisan ne osećam.

#9 pogresna

pogresna

gospodža

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,043 posts

Posted 19 June 2018 - 08:33

Pa na to ''gde li mi proleteše godine''  niko nije imun, i ljudi koji su zdravi isto izjavljuju, evo moje drugarice koje imaju decu i bile su zaposlene, redovno to izgovaraju kad nekad kafenišemo i pričamo o prošlim vremenima... jednostavno svi imaju neku borbu negde, i utom  mnoge stvari prolaze mimo tebe, a nisi ni svestan, tek posle uvidiš kad se malo ''pokupiš'' :)
Ja isto imam osećaj da sam ove 4 godine zaustavljena u vremenu, najviše zbog toga što sam nefunkcionalna, ali to nije zbog lekova, to mi je depra napravila :(  jedina zamerka na lekove bi mi bila da sporo deluju tj. treba  puno vremena kod ad da se oseti boljitak...
Teško je pomiriti se sa tim da su ove naše bolesti ozbiljan problem, i da će oporavak ići sporo, delimično i zbog predrasude da je to sve ''samo u našoj glavi'' i da možemo lako biti bolje, samo ako hoćemo.... mislim, psihijatrija je jedna od najmađih grana medicine, praktično jedva da ima kojih stotinak godina da postoji, i za sve vreme se menjala drastično i po metodama lečenja i sama klasifikacija bolesti... šta da radimo, još uvek je mozak jako neistraženo polje ljudskog organizma :unsure:

#10 Ninche

Ninche

EMOGOTICARKA

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,869 posts

Posted 20 June 2018 - 10:28

pogresna, on 19 June 2018 - 08:33 , said:

Pa na to ''gde li mi proleteše godine''  niko nije imun, i ljudi koji su zdravi isto izjavljuju, evo moje drugarice koje imaju decu i bile su zaposlene, redovno to izgovaraju kad nekad kafenišemo i pričamo o prošlim vremenima... jednostavno svi imaju neku borbu negde, i utom  mnoge stvari prolaze mimo tebe, a nisi ni svestan, tek posle uvidiš kad se malo ''pokupiš'' :)
Ja isto imam osećaj da sam ove 4 godine zaustavljena u vremenu, najviše zbog toga što sam nefunkcionalna, ali to nije zbog lekova, to mi je depra napravila :(  jedina zamerka na lekove bi mi bila da sporo deluju tj. treba  puno vremena kod ad da se oseti boljitak...
Teško je pomiriti se sa tim da su ove naše bolesti ozbiljan problem, i da će oporavak ići sporo, delimično i zbog predrasude da je to sve ''samo u našoj glavi'' i da možemo lako biti bolje, samo ako hoćemo.... mislim, psihijatrija je jedna od najmađih grana medicine, praktično jedva da ima kojih stotinak godina da postoji, i za sve vreme se menjala drastično i po metodama lečenja i sama klasifikacija bolesti... šta da radimo, još uvek je mozak jako neistraženo polje ljudskog organizma :unsure:

:majesty2:

Ja ne znam da li je od trovanja jednog, ili dugogodisnjeg uzimanja lekova, ili trenutne terapije, da sam nekako otupela generalno, postala mnogo sporija, kao da mi se razvija demencija, ili je to samo od bipolara, (ako ga i imam), jer sam cula da i lekovi i bipolar izazivaju gubitak pamcenj, short term memorija mi je otisla u sumpor.

A da drogiraju, drogiraju samo tako, da ste me samo videli posle primanja haldol depo i jos nekog depo bla bla, i onda uzimanja risara svaki dan u nekoj nizoj dozi za teze oblike psihoze 2 nedelje... i onda sam otisla kod novog (drugog po redu ikad) psihijatra, i ona mi rece da ostavlja tu terapiju za sad, mesec dana, pa eventualno moze stabilizator. A ja bila preemotivna, preafektivna, a npr. nosim tacnu sa necim i posle nekoliko koraka dozivim blackout, znaci totalno pomracenje svesti i kad se povratim vidim da mi je tacna ispala... plus je tu bio mamin ocuh paranoicni egomanijak, koji nije imao osecaja ni za koga, pa me je urnisao psihicki, itd itd itd... em sam bila kod doktorke sa narcisistickim, necu da kazem 100%, ali verujem da jeste, godinu dana na terapiji na kojoj sam bila kao zombi. BIla depresivna, a ona mi jos smanjivala dopamin, sisala iz mene dodatno, tj. risar je to radio, a nisam mogla da se borim, da trazim, nisam imala snage, imala sam neki false belief da sam tu gde sam i ostajem zauvek i da ne postoje drugi psihijatri... Onda isla jedno vreme privatno kod ok psihica, pa se i on jadan razboleo, pa vise od godinu dana nije bilo pomaka, pa mozda i oko 2 godine i vise sam samo upadala sve dublje u depresiju, i juce bejah na psiholosko testiranje, tj. upoznavanje sa psihologom, i 28-og imam testiranje, pa cu onda ici ispocetka, kod jedne nenapucane mlade psihijatrice, koja nije pokazivala nikakve predrasude (iako planiram da joj na neki kreativan nacin saopstim kako u necemu debelo nije bila u pravu, jer joj uzivo tad nisam mogla reci jer mi se majka umesala sa necim njenim)

#11 merion

merion

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 474 posts

Posted 14 July 2018 - 04:05

Naravno da su lekovi nuzno zlo.Ja sam ove ajmo reci za psihu svela na minimum.Ono sto je meni propisano i konja bi obaralo.A u bolnici me je to ugojilo 13kg za 2 meseca,vise je bilo vode u meni doduse.Pa vrtoglavice itd.Uzas.

#12 Ank

Ank

CAR

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,098 posts

Posted 26 July 2018 - 20:55

Pominjao sam taj lijek na drugoj temi, pio sam ga kad sam zivio u USA i zove se Effexor ER. To je nesto najbolje sto sam uzimao u zivotu, dok sam ga uzimao bio sam cijelog dana jako dobro raspolozen, energican, uzivao u muzici, u seksu, u svim zivotnim radostima za koje covjek moje dijagnoze  izgubi interesovanje. Da mi je sad doci do tog lijeka, dao bi bubreg za njega. Efektin i Venlaflaxine, tako se nekako zovu postoje kod nas, to je njegov genericki oblik i probao sam ga, ali nikakve veze s tim lijekom nema, potpuno razliciti efekat ima.

#13 jastr

jastr

Još malo pa MASTER

• Banned on request
  • PipPipPipPip
  • 127 posts

Posted 26 July 2018 - 21:25

Poucan video ,posebno o temam za gabu i tyrosine ,ja sam kontao otic i popricat s privatnim u vezi tyrosina da kupim u ljekarnoj.

#14 Marginalna

Marginalna

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 189 posts

Posted 22 August 2018 - 02:04

Čitam sve ove postove i samo mi se vraća osećaj kakav je bio dok sam bila na lekovima. Vreme postane rastegljivo i uopšte glava kao da nije prisutna. Pila sam Eliceu protiv depresije i Rivotril protiv insomnije koja je uzela bila maha. Mene je taj Rivotril koji uzmem uveče radio sutradan kad se probudim i sve do večeri, do sledeće doze. Drugo zapadanje u san pod tim je kao padanje u komu...

Ono što mi je neverovatno je da meni niko nije objasnio kakav je to lek i koliku ovisnost stvara, plaćala sam privatno seanse. Srećom uključio mi se alarm neki unutrašnji pa sam ubrzo jedan dan rekla psihijatrici da to više neću da pijem...

I nus pojave sam čitala po netu, ali evo par godina nakon svega, na ovom forumu, saznajem stvarna iskustva ljudi koji su ga duže uzimali. Strašno...

Ja stalno razmišljam o tome koliko psihijatrijski pristup pojedincu sa problemom mora doživetu rekonstrukciju.

#15 Ank

Ank

CAR

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,098 posts

Posted 29 August 2018 - 10:58

Ljekovi koje uzimam, legalne droge,  imaju za svrhu da me stabilizuju, da odagnaju depresiju,  da blokiraju psihozu, sve u svemu - pomazu mi da u zivotu funkcionisem kao normalan covjek koliko je to moguce.
Nemaju ucinak 100%,, npr, ne mogu i dalje da psihicki da podnesem rad u malo vecem kolektivu i to je veliki hendikep, jer imam dobar potencijal za pojedine poslove, radio sam ih dobro, ali bolest mi nije dozvolila da nastavim.
Ali pomazu, mnogo, i jako sam zahvalan mom doktoru sto mi je pogodio terapiju. Od ilegalnih droga sam probao samo marihuanu i nisam osjetio nista korisno, malo mi se se izostrilo culo sluha i uhvatila me je paranoja.

#16 kruška

kruška

wonky

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,898 posts

Posted 29 August 2018 - 11:31

Ank, on 29 August 2018 - 10:58 , said:

Ali pomazu, mnogo, i jako sam zahvalan mom doktoru sto mi je pogodio terapiju.

ja sam jako zahvalna sebi što sam pogodila pravu terapiju :lol:

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users