Jump to content

- - - - -

MAO inhibitori u liječenju depresije,iskustva?

• Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 frozensun

frozensun

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 235 posts

Posted 23 September 2018 - 17:58

Naime kako dugo patim od hronične nesanice gde mi ni jedan od SSRI antidepresiva,pa ni mirtazapin nije pomogao oko nesanice,javila mi se jedna osoba sa predlogom da probam ovu vrstu lijekova,pa me to podstaklo na razmišljanje o uzimanju istih.Ne znam koliko psihijatri imaju iskustva sa ovom vrstom lijekova ali meni SSRI zasta nisu dali nikakve rezultate,nesanica je bila i dok sam ih pio,čak sam pio 2 godine escitalopram u dozi od 20 mg i budio se rano ujutru.Na kraju sam prekinuo nestalo je buđenje ali nemogučnost usnivanja je i dalje tu.
Opet on kaze ako ti lijekovi ne pokazu rezultate ima ta neka elektrokonvulzivna terapija ali za to bi morao ici u drugi grad.Zaista ne znam šta da radim.
Na pregled psihijatra sad se moram zakazati čeka se mjesec dana,nisam više hitan slučaj kao što sam bio do sada.Imam jako puno dijagnoza prema njima,ali eto meni je hronična nesanica najveći problem i ne mogu je se riješiti a pio sam jako jako puno lijekova pa i antipsihotik olanzapin.
Šta je vaš savjet šta bi trebao učiniti jer nesanica mi postaje nepodnošljiva,uopšte ne mogu zaspati prirodno?

#2 Aruena

Aruena

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,306 posts

Posted 23 September 2018 - 18:04

U Srbiji ne postoje u prodaji.
Tj. postoji samo jedan, Aurorix, ali nema neku reputaciju.

Ja bih volela da nabavim MAO, ali moram naručivati iz Kanade, plus mi treba recept na engleskom, plus košta 40 dolara.

Inače važe za najefikasnije lekove protiv depresije.

#3 kruška

kruška

wonky

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,898 posts

Posted 23 September 2018 - 19:25

ali čini mi se da ne pomažu za nesanicu, ovdje ih samo zeus pije, mislim, i ustaje ko vampir u po noći :shifty:

#4 Aruena

Aruena

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,306 posts

Posted 23 September 2018 - 19:58

Mene zanimaju za depresiju.
Kako ih nabavljaju ljudi koji imaju Parkinsona, to im je deo terapije?
Sigurno naručuju.

Već se dugo premišljam da naručim MAO.

#5 frozensun

frozensun

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 235 posts

Posted 23 September 2018 - 20:11

Znači ako ih nema u Srbiji nema ih ni ovde onda u Bosni,nisam znao za to.
A kako su se pokazali triciklički a.d.?Jesu oni slabiji od SSRI?
Znam da imaju brdo nus pojava.

#6 zeus20

zeus20

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,057 posts

Posted 23 September 2018 - 21:39

MAOi jesu daleko najbolji lijekovi na svijetu za socijalnu fobiju i depresiju, bez ikakve konkurencije. Točka.
Ljudi koji su ih pili kažu da dok ne probaš MAO inhibitore kao da nisi ni probao antidepresive. I potpuno se slažem s time.

Ali  MAOi (Nardil i Parnate) se ne koriste za nesanicu.
Ne znam koji ti je doktor uopće dao tu ludu ideju.

#7 kruška

kruška

wonky

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,898 posts

Posted 23 September 2018 - 21:52

View PostAruena, on 23 September 2018 - 19:58 , said:

Mene zanimaju za depresiju.
Kako ih nabavljaju ljudi koji imaju Parkinsona, to im je deo terapije?
Sigurno naručuju.

selegilin se prodaje u BIH, vjerojatno i u Srbiji, ali ne piše da je za depresiju nego samo za parkinsonovu, iako jest za depresiju. Ne znam da li će to psihijatar propisati, ali vrijedi pitati.

ima neki ruski MAO koji je povoljan http://www.rusmedsto...duct/pirazidol/

#8 Sa1x87

Sa1x87

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 579 posts

Posted 23 September 2018 - 22:20

View Postzeus20, on 23 September 2018 - 21:39 , said:

MAOi jesu daleko najbolji lijekovi na svijetu za socijalnu fobiju i depresiju, bez ikakve konkurencije. Točka.
Ljudi koji su ih pili kažu da dok ne probaš MAO inhibitore kao da nisi ni probao antidepresive. I potpuno se slažem s time.

Ali  MAOi (Nardil i Parnate) se ne koriste za nesanicu.
Ne znam koji ti je doktor uopće dao tu ludu ideju.

Kako da nabavim nardil i koja mu je cijena, piši mi u pp brate!!! Edit: koji MAOi mogu dobiti na recept u Bosni i Hercegovini zna li neko???????

#9 zeus20

zeus20

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,057 posts

Posted 23 September 2018 - 22:36

View PostSa1x87, on 23 September 2018 - 22:20 , said:

Kako da nabavim nardil i koja mu je cijena, piši mi u pp brate!!! Edit: koji MAOi mogu dobiti na recept u Bosni i Hercegovini zna li neko???????

Nema u BiH ništa od toga.

Kontaktiraš neku od online ljekarni koje prodaju Nardil i pitaš ih sve o detaljima kako recept treba biti napisan.
Također, pitaš ih šalju li u tvoju državu.
Nakon toga odeš do psihijatra i tražiš recept za Nardil napisan na engleskom jeziku.
Kad dobiješ recept šalješ prvo mailom da vide je li sve ok s receptom ili nešto fali.
Ukoliko je sve u redu šalješ originalni recept poštom ili faksom na adresu ljekarne.
U međuvremenu na njihovoj stranici odabereš Nardil i staviš ga u košaricu.
Kad dobiju recept šalju ti lijek.
Cijena jedne bočice od 100 komada (mjesečna doza) je između
30 i 40 eura, ovisno o apoteci.

E sad sretno s nalaženjem doktora koji će ti propisati Nardil :)
Ukoliko nisi probao sve druge lijekove za depresiju, ukoliko nisi dobro informiran o
načinu djelovanja mao inhibitora i potencijalnim rizicima , opasnostima, nuspojavama,
ukoliko nisi uporan i spreman na pregovore da dobiješ ono što želiš... šanse da ti psihijatar propiše Nardil su minimalne.

#10 zeus20

zeus20

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,057 posts

Posted 23 September 2018 - 22:43

View Postkruška, on 23 September 2018 - 21:52 , said:

selegilin se prodaje u BIH, vjerojatno i u Srbiji, ali ne piše da je za depresiju nego samo za parkinsonovu, iako jest za depresiju. Ne znam da li će to psihijatar propisati, ali vrijedi pitati.

ima neki ruski MAO koji je povoljan http://www.rusmedsto...duct/pirazidol/

selegilin je u nižim dozama isključivo MAO b inhibitor a doze koje bi bile potrebne da se postigne potpuna inhibicija MAO a i MAO b su ekstremno visoke i relativno nesigurne. Međutim, moje iskustvo je da čak i u višim dozama (40 mg) ne može se ni usporediti s Nardilom, ali bolji je od bilo kojeg ssri-a.
ovaj ruski je RIMA. tj. selektivni reverzibilni MAO inhibitor sličan AURORIXU. u prijevodu prilično beskoristan : )

#11 zeus20

zeus20

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,057 posts

Posted 23 September 2018 - 22:46

View Postfrozensun, on 23 September 2018 - 20:11 , said:

Znači ako ih nema u Srbiji nema ih ni ovde onda u Bosni,nisam znao za to.
A kako su se pokazali triciklički a.d.?Jesu oni slabiji od SSRI?
Znam da imaju brdo nus pojava.

triciklici su prilično dobri za nesanicu.
predlažem da probaš amitriptilin, ako već nisi

#12 Sa1x87

Sa1x87

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 579 posts

Posted 24 September 2018 - 00:46

View Postzeus20, on 23 September 2018 - 22:36 , said:

Nema u BiH ništa od toga.

Kontaktiraš neku od online ljekarni koje prodaju Nardil i pitaš ih sve o detaljima kako recept treba biti napisan.
Također, pitaš ih šalju li u tvoju državu.
Nakon toga odeš do psihijatra i tražiš recept za Nardil napisan na engleskom jeziku.
Kad dobiješ recept šalješ prvo mailom da vide je li sve ok s receptom ili nešto fali.
Ukoliko je sve u redu šalješ originalni recept poštom ili faksom na adresu ljekarne.
U međuvremenu na njihovoj stranici odabereš Nardil i staviš ga u košaricu.
Kad dobiju recept šalju ti lijek.
Cijena jedne bočice od 100 komada (mjesečna doza) je između
30 i 40 eura, ovisno o apoteci.

E sad sretno s nalaženjem doktora koji će ti propisati Nardil :)
Ukoliko nisi probao sve druge lijekove za depresiju, ukoliko nisi dobro informiran o
načinu djelovanja mao inhibitora i potencijalnim rizicima , opasnostima, nuspojavama,
ukoliko nisi uporan i spreman na pregovore da dobiješ ono što želiš... šanse da ti psihijatar propiše Nardil su minimalne.

Zar imaju potencijalne rizike i opasnosti lijekovi za koje tvrdis da su bolji od svih iz SSRI skupine?

hvala puno za informacije.

#13 Berkvi

Berkvi

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 53 posts

Posted 10 October 2018 - 05:25

kako lijek nardil prelazi granicu jer nije ih mogla nabaviti ni jedna apoteka u bih

#14 Aruena

Aruena

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,306 posts

Posted 11 October 2018 - 19:31

Apoteke u Srbiji ne smeju, mislim, da nabavljaju neregistrovane lekove, ne znam kako je u BIH.
Ja mislim da to naručuješ sam, uz recept koji doktor treba da ti napiše na engleskom, to je Zevs objašnjavao na nekoj temu.

#15 zeus20

zeus20

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,057 posts

Posted 12 October 2018 - 13:03

sve sam objasnio
i to na ovoj temi :))

samo neki ili ne znaju čitati ili se prave malo glupi

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users