Jump to content

Bipolarni afektivni poremećaj vs. granični poremećaj ličnosti: sličnosti, razlike, dijagnostika, iskustva...

bpd bp granični bipolarni

• Please log in to reply
28 replies to this topic

Poll: ... (5 member(s) have cast votes)

Šta, na kraju, imate?

1. Granični poremećaj ličnosti (borderline, emocionalno nestabilni...) (2 votes [40.00%])

Percentage of vote: 40.00%

2. Bipolarni afektivni poremećaj (I, II, ciklotimija) (1 votes [20.00%])

Percentage of vote: 20.00%

3. Oba (1 votes [20.00%])

4. Nešto treće (1 votes [20.00%])

Vote Guests cannot vote

#1 Hyperdrive

Hyperdrive

Bocca di rosa.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,516 posts

Posted 25 January 2018 - 18:14

Pošto mnogo ljudi brka ova dva potpuno različita poremećaja, a na svetskom nivou se jedan dijagnostikuje kao drugi i obrnuto, u do 60% slučajeva, pomislih kako bi imalo smisla otvoriti temu u vezi sa tim u ovom delu foruma, jer ne pripada ni Depresivnim poremećajima, a ni poremećajima ličnosti.

Dakle, za koga je ova tema?

- za ljude koji imaju bipolarni, a isprva im je dijagnostikovan granični;

- za ljude koji imaju granični, a isprva im je dijagnostikovan bipolarni;

- za ljude koji imaju oba;

- za ljude koji su trenutno u nedoumici i potrebne su im smernice.

Ono što bi trebalo da znamo:

Iako su ova dva poremećaja po prezentaciji pomalo slična i ne pomaže što se, na engleskom, jedan zove BP a drugi BPD (a nije retko ni da oba zovu BPD!), nisu jedno isto. Većina stručnjaka se slaže da im mehanika nije ista, da je bipolarni afektivni poremećaj hemijske prirode, a granični poremećaj ličnosti rezultat odrastanja u specifičnoj sredini. To je sve pojednostavljanje, čisto da imamo polaznu tačku.

Slobodno delite svoja iskustva, ali ako želite nešto da nagađate, stavite svima do znanja da je u pitanju nagađanje. Ako imate činjenice, postavite link, citat ili oba. Hvala lepo. :)

Edited by Hyperdrive, 13 March 2018 - 22:30 .
Reč "iskustva" dodata u naslov teme.

#2 Hyperdrive

Hyperdrive

Bocca di rosa.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,516 posts

Posted 25 January 2018 - 19:14

Evo, da se prva javim sa svojim iskustvom, ako me neko ne bude preduhitrio.

Imam granični poremećaj ličnosti, petulantni tip, sa "early onset" - dakle, počeo je da se manifestuje veoma, veoma rano, još u mlađim razredima osnovne škole. Dijagnostikovan je još 2003. godine, kad sam imala dvadeset, ali je u to vreme još bila "moda" da se pacijentu ne kaže dijagnoza, ako je ta. Krajem pretprošle godine sam bila pod stresom i imala nekakav slom, a onda dva meseca bila pomalo povučena. Napravila sam grešku i, umesto da sačekam da antidepresiv deluje, otišla preko veze u Institut za mentalno zdravlje, gde mi je doktorka na osnovu par rečenica i popijena dva litra kofeina konstatovala bipolarni afektivni poremećaj. Lečila me je od toga pola godine, ne pogledavši izveštaj iz 2003. godine sa pravom dijagnozom i, u međuvremenu, pogrešna terapija me je dovela do prve prave i ozbiljne depresivne epizode u životu. Klinički psiholog je oborio dijagnozu bipolarnog i rekao da ne ispunjavam nijedan uslov, da nisam imala ni maniju, ni psihotične simptome, već da je u pitanju bila loša komunikacija; a kako sam kasnije shvatila, i lekarka se (uz previše cerekanja na moj račun) i složila, tome je doprineo i silni kofein, te debilna, dramatična racionalizacija da je epizoda paralize sna bila ubacivanje benzosa u piće. Možda bih se i ja smejala da nisam izgubila godinu dana života, ko zna.

Ovaj forum mi je mnogo pomogao - tuđa iskustva sa teme o bipolarnom poremećaju su me navela da sagledam da nemam veze s tim.

Moja terapija su Lamictal, koji pomaže kad se razjarim i da se ne razjarim, te Flunisan koji sprečava jaču depresiju. Anksioznost nije skroz rešena, ali skoro pa da jeste. :)

Dakle, moji zaključci?

- Kod graničara, raspoloženje može da se promeni i za par minuta. Možeš ujutru da kukaš, uveče da plešeš i umireš od smeha.

- Nivoi fizičke energije, dokle god ne zavise od hormona i umora, uglavnom su konstantni.

- Hiperaktivni i/ili anksiozni graničar može da podseti na bipolarca u hipomaniji ili maniji, ALI je i dalje sporiji od njih (čak i kad tako ne izgleda), u nekom trenutku će mu se istrošiti baterije i zaspaće kao klada, sve ili većina ideja mu ima smisla, te ne mora nužno da ih ima.

- Na dobar deo graničara neće delovati koktel lekova u kome nema antridepresiva.

- Graničarima koji su radili na sebi, nemaju komorbidnu psihozu i nisu preterano skloni disocijaciji, uglavnom ne trebaju antipsihotiici. Na mnoge imaju potpuno suprotan efekat.

- Svakako izbegavajte stimulanse pre odlaska kod psihijatra. Informišite se o stanjima koje mogu da se dogode tokom sna, a ne moraju nužno da budu droga i/ili halucinacija. Nemojte da budete debili kao ja. :P

Sve ovo je bilo lično poimanje stvari.

#3 Sa1x87

Sa1x87

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 529 posts

Posted 25 January 2018 - 20:02

Sad znam koliko imas godina. Sala. Tu smo negdje :P :D generacija.

#4 Ninche

Ninche

EMOGOTICARKA

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,869 posts

Posted 25 January 2018 - 22:16

Iako ovo nije tema za mene, zelim da podelim da sam ja imala totalni nedostatak komunikacije sa prvom psihijatricom, kod koje sam isla godinu dana. Iako imam bipolar tipa 2, dobila sam samo neku srednju dozu Rispolepta i Mendilex, od kog sam imala sve nuspojave i pored svega sto mi je pogorsao, nisam mogla od nemirnih nogu da spavam, pa sam zvala mamu da legne pored mene, da bi neko u tim trenucima bio uz mene, jer je bilo stravicno. Razlog je to sto jednostavno nisam mogla da se otvorim prema toj k***cki (pardonnez-moi), nije mi prijala nikako, i na kraju mi je otvoreno govorila i ubedjivala da sam psihoticna. Kad me je uhvatila hipomanija, tokom jednog nemilog dogadjala u bolnici, gde sam trebala samo na kontrolu da idem, sam joj glasno rekla "ali ja imam neurozu!" i ona mi histericno odgovorila "nemas ti neurozu!"... i eto koliko nekomunikacija moze sve da pokvari, napravi gorem nego sto jeste, da stvori probleme koji nisu ni postojali, ne samo uopsteno u ljudskim odnosima, vec i u psihijatriji.

Dodala bih samo i da se kod bipolaraca cesto raspolozenje menja iz jedne krajnosti u drugu tokom jednog dana, a da nisu depresija i (hipo)manija.

#5 Hyperdrive

Hyperdrive

Bocca di rosa.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,516 posts

Posted 13 March 2018 - 22:31

Dodala sam glasanje, da bi tema bila aktuelna, jer vidim da nas ima...pa, podosta.

#6 Hyperdrive

Hyperdrive

Bocca di rosa.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,516 posts

Posted 19 March 2018 - 21:45

http://psycheducatio...-or-borderline/

#7 Primal Pain

Primal Pain

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 729 posts

Posted 20 March 2018 - 17:35

Prva dijagnoza - granični i depresija. Kasnije bipolarni (skroz pogrešno!) pa opet granični, poremećaj prilagođavanja, depresija i psihoza. (ovo poslednje - može da se pretvori u šizofreniju!) Užas.

#8 Hyperdrive

Hyperdrive

Bocca di rosa.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,516 posts

Posted 20 March 2018 - 19:13

Kod mene je prvo bio granični, za koji mi nisu rekli.

Posle opet, i opet mi nisu rekli.

Nisam išla kod lekara sedam godina, onda sam dobila dijagnozu histrioničnog koja je držana par meseci.

Posle toga negativistički sa elementima graničnog i depresivna epizoda, kako bih dobila lek.

Onda ova glupost sa bipolarnim 1.

Sad povratna depresija (jer ne može da prebaci na predmenstrualni disforični poremećaj) i granični sa elementima negativističkog.

A samo je svako trebalo da gleda šta su pre njega pisali, mačka im piterina!

#9 Stojke

Stojke

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 579 posts

Posted 22 March 2018 - 09:56

Prve dijagnoze F32.1 & F23.9. Terapija: Zoloft, Sizap.

Na otpusnoj listi prve hospitalizacije F32.1, F23.9 & F60.3. Terapija: Haloperidol, Mendilex, Bensedin, Nozinan, Karbapin.

Promena ustanove. Terapija: Sidata 200mg, Rissar, Clozapin, Lorazepam, Tegretol.

Posle 8 meseci, zbog povišenog raspoloženja, koje je najverovatnije bilo uzrokovano sa 200mg Sidate i naglim ukidanjem Clozapina, dobijam F31.0. Tu kreće pakao.

Jednom su mi dali i F25.2 jer nisam hteo da pijem lekove!

Na poslednjem izveštaju, koliko se sećam, stoji F31.6. Terapija: Eftil 3x500mg, Haloperidol, Mendilex, Remirta, Citalex, Bensedin 30mg.
.
I kome ja sada da verujem? Verujem da su mi napakovali hipomaniju. :oioi:

Edited by Stojke Hemija, 22 March 2018 - 10:05 .

#10 Hyperdrive

Hyperdrive

Bocca di rosa.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,516 posts

Posted 22 March 2018 - 13:28

A sad ti drže, kako ono beše, F 32 i F 60.8? The dve stave kad nemaju tri blage šta je. :(

#11 Stojke

Stojke

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 579 posts

Posted 22 March 2018 - 14:00

View PostHyperdrive, on 22 March 2018 - 13:28 , said:

A sad ti drže, kako ono beše, F 32 i F 60.8? The dve stave kad nemaju tri blage šta je. :(

F32.2 & F60.8

To mi je dala privatni kod koje više ne idem. Ne znam šta da radim. Ako stvarno imam bipolarni ubiću se. Ne mogu ceo život kroz te promene da prolazim. :(

#12 Hyperdrive

Hyperdrive

Bocca di rosa.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,516 posts

Posted 22 March 2018 - 15:54

Ako bi bio bipolarni i 31.6, to bi značilo da istovremeno imaš i manične i depresivne simptome. Nezgodno. :( I razumem te. Ja sam pola godine provela u strahu da ga imam i osećala sam se kao da mi je sudbina zapečaćena.

Sa druge strane, ovde ima ljudi koji su funkcionalni sa tim, čak i uspešni.

No, ostajem pri tome da je od svega najgora stvar neka teža varijanta F32 i F33, kao i depresivne epizode u kombinaciji sa bilo čim drugim.

Sami PL, njih je moguće prevazići, bar ja tako mislim. Konkretno F 60.3 je poznat po radikalnom poboljšanju što si stariji i iskusniji.

#13 Stojke

Stojke

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 579 posts

Posted 23 March 2018 - 18:30

I šta bih ja sad trebalo da radim? Kome da verujem? Kod koga da se lečim? Ko će mi dati pravu dijagnozu? :( Roknuću se ako imam bipolarni. Jedna doktorka mi je rekla da sam izvukao sedmicu na lotou što se psihičkih bolesti tiče. Bipolarni sedmica??? :oioi:

#14 archaic_tiger

archaic_tiger

Danger On the Road

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,322 posts

Posted 23 March 2018 - 18:43

Ni meni nije baš sasvim jasno šta je tvoja doktorka time htela da kaže...

#15 Ninche

Ninche

EMOGOTICARKA

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,869 posts

Posted 23 March 2018 - 18:46

Ljudi, nije bipolarni toliko strasan koliko se vama cini. Ja, koja ga imam, mi je npr drago sto nisam psihoticna, sto imam tipa 2 i sto nemam paranoidnu shizu. Svako se necega boji vise nego sto bi trebalo.

Dobro priznajem da sam plakala sat vremena kad sam procitala na netu neki pamflet o bipolarnom, gde sam "saznala" da ga imam i to tipa 2, i to su onako sa hladnim (losim) cinjenicama opisivali, naglasavali stvari kao "neizleciva bolest", "veoma visok broj samoubistava" itd. Posle, kad mi je bilo potvrdjeno, posle hipomanije, onda sam videla da to zaista nije *toliko* strasno.

Edit: A s druge strane, koliko sam tek citala o poznatim licnostima, uticajnim ljudima, koji deluju zaista srecno, da sami pricaju da imaju tu dijagnozu, pa cak i davali savete kako im sve uspeva, a manicno-depresivni su.

Edited by Ninche, 23 March 2018 - 18:48 .

#16 archaic_tiger

archaic_tiger

Danger On the Road

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,322 posts

Posted 23 March 2018 - 19:03

"Sedmicu na lotou" što se tiče psihičkih poremećaja su valjda izvukli oni ljudi koje su ti poremećaji u potpunosti zaobišli (tj.ljudi koji su zdravi)?...

Zaista mi ponekad ti doktori nisu jasni sa njihovim nebuloznim izjavama.

#17 Stojke

Stojke

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 579 posts

Posted 23 March 2018 - 19:12

Ne znam, ne živi mi se više. Dovoljno su me upropastili da ću živim u strahu dok sam živ. Više ne znam ni šta je normalno ni šta je nenormalno. Majka, kad god čuje neku vest u Crnoj hronici komentariše kako je taj i taj trebalo da se leči, da se to ne bi desilo da je pio lekove itd. Kako ovo, kako ono. Kao da hoće meni nešto da kaže. Rekao sam joj: "Neka i mene to snađe da više o tome ne mislim."

#18 Stojke

Stojke

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 579 posts

Posted 23 March 2018 - 19:16

View Postarchaic_tiger, on 23 March 2018 - 18:43 , said:

Ni meni nije baš sasvim jasno šta je tvoja doktorka time htela da kaže...

Dođe mi da je iznapušavam!!! :oioi:

#19 archaic_tiger

archaic_tiger

Danger On the Road

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,322 posts

Posted 23 March 2018 - 19:18

Pa da...Ali produktivnije bi bilo da pokušaš da smireno i racionalno porazgovaraš sa njom o svemu,te da nakon toga sedneš i dobro razmisliš o tome da li je ona zaista pravi psihijatar za tebe ili nije.

Da li ti je davala bilo kakva dodatna obrazloženja u pogledu toga zbog čega ti je rekla to što je rekla?

#20 Stojke

Stojke

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 579 posts

Posted 23 March 2018 - 20:42

View Postarchaic_tiger, on 23 March 2018 - 19:18 , said:

Pa da...Ali produktivnije bi bilo da pokušaš da smireno i racionalno porazgovaraš sa njom o svemu,te da nakon toga sedneš i dobro razmisliš o tome da li je ona zaista pravi psihijatar za tebe ili nije.

Da li ti je davala bilo kakva dodatna obrazloženja u pogledu toga zbog čega ti je rekla to što je rekla?

Bio sam smiren sve do prošle godine kada sam joj rekao da više neću da se lečim kod nje i da menjam ustanovu. Dosta mi je bilo njenih pretnji.

Nije davala nikakva obrazloženja.

Kontrola jednom mesečno. Čekao sam nekoliko sati da dođem na red. Kada dođem na red pita me "kako si?", "kako provodiš vreme?". Ja odgovorim kako sam i šta radim i ona samo prepiše izveštaj.

Davao sam kratke odgovore jer ne znam šta da kažem. Ne znam šta da kažem jer sam jadan i zakržljao u razvoju.

Želim da umrem.

Edited by Stojke Hemija, 23 March 2018 - 20:51 .

Also tagged with bpd, bp, granični, bipolarni

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users