Jump to content

- - - - -

Narcisoidni poremecaj licnosti (NPD)

narcizam

• Please log in to reply
257 replies to this topic

#241 archaic_tiger

archaic_tiger

histerična kraljica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,525 posts

Posted 27 January 2019 - 22:09

Nego?... :huh2:

#242 visitor

visitor

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts

Posted 28 January 2019 - 11:48

"Narcisoidnost ili narcizam, ređe narcisizam"

Nemoj da se nerviras. :)

Edited by M&M, 13 February 2019 - 22:15 .
Na forumu se ne koristi ćirilično pismo.

#243 visitor

visitor

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts

Posted 03 February 2019 - 21:59

Ljudi se pitaju: da li sam ja narcis? Richard Grannon je to rekao ovako:
1 Da li osecas da si uvek u pravu? (do you feel entitled? - ako sam ovo dobro preveo)
2 Da li iskoriscavas ljude zbog svoje licne koristi?
3 Da li nemas empatiju?
Ako da, onda si narcis. Ako ne, onda to ne mozes biti.

#244 visitor

visitor

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts

Posted 10 February 2019 - 22:13

Posted Image

Ovo je zanimljiva slika.

#245 archaic_tiger

archaic_tiger

histerična kraljica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,525 posts

Posted 10 February 2019 - 22:29

Znači,po ovom grafikonu,ispalo bi da su borderlajneri nešto kao "lakši slučaj" (s obzirom da oni u sebi sadrže samo onu sekundarnu psihopatiju),dok narcisi i "antisocijalci" dođu nešto kao "teži slučajevi" poremećaja ličnosti (s obzirom da oni u sebi,za razliku od borderlajnera,sadrže-kako primarnu,tako i sekundarnu psihopatiju)...

P.S. Btw,a šta mu to uopšte dođe "sekundarna psihopatija?" :huh2:

#246 borderija

borderija

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,114 posts

Posted 10 February 2019 - 22:39

Primarnu psihopatiju odlikuje genetska uslovljenost, emocionalna hladnoća, egoizam, odsustvo morala i odgovornosti. Sekundarne psihopate ispoljavaju izrazito asocijalno ponašanje i nesaradljivost, što je najčešći oblik psihopatije koji se javlja među kriminalcima.

Sa googleta

Ispade ja kriminalac :D

#247 Hyperdrive

Hyperdrive

Banana.

• Tech Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,125 posts

Posted 10 February 2019 - 22:50

https://www.quora.co...dary-psychopath

"A secondary psychopath is a non-psychopath who is trapped inside a psychopath. A primary psychopath is just a psychopath. So a secondary psychopath is someone who has the option of dealing with situations either psychopathically or non-psychopathically and, when overwhelmed, deals with them psychopathically and, when not overwhelmed, deals with non-psychopathically. A psychopath always deals with them psychopathically; that is his only modality."

#248 borderija

borderija

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,114 posts

Posted 10 February 2019 - 22:54

Skroz drugacije objasnjenje.

#249 archaic_tiger

archaic_tiger

histerična kraljica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,525 posts

Posted 10 February 2019 - 22:57

View PostHyperdrive, on 10 February 2019 - 22:50 , said:

"A secondary psychopath is a non-psychopath who is trapped inside a psychopath. So a secondary psychopath is someone who has the option of dealing with situations either psychopathically or non-psychopathically and, when overwhelmed, deals with them psychopathically and, when not overwhelmed, deals with non-psychopathically.

Ja...? :unsure: :o

(Kuku meni)...

#250 visitor

visitor

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts

Posted 11 February 2019 - 08:03

View Postarchaic_tiger, on 10 February 2019 - 22:29 , said:

Znači,po ovom grafikonu,ispalo bi da su borderlajneri nešto kao "lakši slučaj" (s obzirom da oni u sebi sadrže samo onu sekundarnu psihopatiju),dok narcisi i "antisocijalci" dođu nešto kao "teži slučajevi" poremećaja ličnosti (s obzirom da oni u sebi,za razliku od borderlajnera,sadrže-kako primarnu,tako i sekundarnu psihopatiju)...
Ma ne. Ne sadrze. Seti se skupova iz matematike. Ljudi su kao tacke u tim skupovima. Ako je neki covek tacka u preseku dva skupa znaci da ima dva poremecaja licnosti, recimo antisocijalni i narcisoidni.

#251 Hyperdrive

Hyperdrive

Banana.

• Tech Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,125 posts

Posted 13 February 2019 - 16:08

Ja npr. imam borderlajn sa primesama negativističkog, tj. ja sam "petulant borderline". Najbolje objašnjenje za to je "hronični saboter koji ne želi da sabotira".

#252 visitor

visitor

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts

Posted 28 February 2019 - 22:14

Jedna preporuka: Ko zeli, moze da procita pripovetku Zlostavljanje, Ive Andrica. Odlican primer narcisa i njegove zrtve.

#253 Hyperdrive

Hyperdrive

Banana.

• Tech Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,125 posts

Posted 01 March 2019 - 22:13

Čitala...pomislila isto. :(

#254 pablo

pablo

VD Sef

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 585 posts

Posted 02 March 2019 - 15:04

Joj, imam na poslu sto dolazi neki krimos i njegova zena, ako oni misle da su lepi, to je katastrofa,
ali stvarno zasto se u danasnje vreme svi loze na kriminalce, sta kao to je neka lepota i uzvisen zivot?
Tolika je pomamama za film Kum u danasnje vreme da je to nenormalno.

#255 s_marsa_pala

s_marsa_pala

Zakasala

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 523 posts

Posted 13 March 2019 - 05:48

https://blogs.psychc...ssist-delusion/

Dobar tekst sa navodima prakticnih primera ponasanja osoba sa narcisoidnom licnoscu.

#256 Riot

Riot

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,458 posts

Posted 13 March 2019 - 09:29

Smaraju me vise price o tome nekako se oko toga dize neki kult,preizvikano je i iskreno pocinje da mi deluje kao i teorije zavere, preterana paranoidnost.
Kao ja sam sad jadna zrtvica i treba da se stitim od nekog.A istina je da smo svi mi ispali zli u necijoj prici :) a jos mi je smesnije da ja sada 5h istrazujem po netu i analiziram za odredjenu osobu jel jeste ili nije. U 90% slucajeva gomila nebuloza i gluposti. To su ljudi sa tim simptomima, crtama,a  ne citava njihova licnost.I svi mi imamo po par tih simptoma ako cemo realno i iskreno prema sebi.
Covek sa godinama stekne neko iskustvo i intuiciju koji ljudi mu prijaju a koji ne, to je ono kada se prvi prvom susretu sa nekim oseti neka nelagoda,uznemirenost u stomaku ali mi taj osecaj racionalizujemo i kao nije to tako i onda kasnije shvatimo da je ipak trebalo slusati sebe.
I tako neke stvari. Na kraju krajeva ljudi ce se ponasati kako im dozvolimo i sve je to jedna velika skola. Ukratko,treba ziveti.
A na kraju krajeva, i sama spoznaja o tome da je neko psihopata ili narcis ne pomaze. Eto za mog brata bi se to moglo reci i sta sad?

#257 maza

maza

Uklanjač hijeroglifa

• Global moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 982 posts

Posted 13 March 2019 - 20:42

*
POPULAR

Neke crte, u nekoj priči, to što smo ljudi podrazumeva da grešimo, nenamerno, da se pokajemo, da nam bude krivo, da nismo znali drugačije i bolje da izađemo na kraj sa situacijom itd. Ne radi se ovde o tome.

Priča se više nego ikad o tom, jer jeste postao kult, ali kult gajenja određenih narcističkih osobina koje, kad se sve sabere, ipak nisu dobre po psihičko zdravlje pojedinca, ni društva.
Samo ja, bez kajanja, samo misli na sebe, samo voli sebe, ubedi sebe da si specijalan, niko kao ti, a ničim potkovano.
Kad udari reala, suprotna svetu izgrađenom u glavi, ouch psihičko zdravlje.
Ouch društvo, jer se grade nerealni standardi, nerealna očekivanja, ona nezdrava mera sebičnosti itd.

Kada govorimo o narcisima kojima stručnjak moze postaviti dijagnozu, to su opasno zeznuti ljudi koji opasno mogu da zagorčaju život. Ja mislim da treba biti svestan svega sto realno moze ugroziti čoveka i upoznati se sa merama opreza.
Biti upoznat i oprezan, nije jednako paranoičan.

Spoznaja da je neko narcis pomaže u smislu da se oslobodite osećaja krivice koji perfidno nameću,  da prekinete taj krug raznih psihičkih manipulacija, finansijskog iskorišćavanja itd, da spoznate  okvirno nacin na koji će dalje igrati igru i kako od toga sebe čovek da zaštiti.

Niko ne može da natera ljude da odgovornije koriste taj termin za nekoga sa kim su se pokačili ili razvili problematičan odnos, ali eto...

#258 visitor

visitor

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts

Posted 14 March 2019 - 12:21

Letos je bila tribina u Novom Sadu o NPD i o narcizmu:

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users