Jump to content

- - - - -

Izbjegavajući poremećaj

• Please log in to reply
174 replies to this topic

#1 lana3

lana3

Još malo pa MASTER

• Banned on request
  • PipPipPipPip
  • 109 posts

Posted 26 April 2013 - 14:48

Cao svima! Mislim da imam izbegavajuci poremecaj. Bila sam kod mnogih psihologa i psihjatara i izlecila agorafobiju i ocd. Medjutim i dalje sam cesto  nervozna usamljena besna ne mogu da zaboravim neke stvari iz proslosti, provodim mnogo vremena u sanjarenju (procitala sam skoro da je to deo izbegavajuceg poremecaja, a do sad sam mislila da sam kreativna) . Trenutno pijem seroxat najmanju dozu, ali mozda bi mi vise odgovara zoloft koji sam ranije pila samo veca doza. Koji je po vama bolji za izbegavajuci? Cula sam da je on bolji za socijalne strahove sto je moj iako manji nego ranije, najveci problem. Zanima me i gde su najbolje grupne terapije. Hvala unapred!

#2 ljolja

ljolja

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 171 posts

Posted 26 April 2013 - 15:00

Cao,
kao novajlija novajliji. :)
Verujem da ce se javiti i oni koji mogu da daju konkretne odgovore, jer sam ih i ja nekada pre dobijala. Nisam novajlija ni na forumu ni u problemima, ali dovoljno dugo nisam bila u tome da nemam nikakav konkretan savet. Samo sad ovde i procitala tvoj post. pozdrav

#3 rijad11

rijad11

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 93 posts

Posted 26 April 2013 - 15:02

View Postlana3, on 26 April 2013 - 14:48 , said:

Cao svima! Mislim da imam izbegavajuci poremecaj. Bila sam kod mnogih psihologa i psihjatara i izlecila agorafobiju i ocd. Medjutim i dalje sam cesto  nervozna usamljena besna ne mogu da zaboravim neke stvari iz proslosti, provodim mnogo vremena u sanjarenju (procitala sam skoro da je to deo izbegavajuceg poremecaja, a do sad sam mislila da sam kreativna) . Trenutno pijem seroxat najmanju dozu, ali mozda bi mi vise odgovara zoloft koji sam ranije pila samo veca doza. Koji je po vama bolji za izbegavajuci? Cula sam da je on bolji za socijalne strahove sto je moj iako manji nego ranije, najveci problem. Zanima me i gde su najbolje grupne terapije. Hvala unapred!
elicea je za sociofobiju ili cipralex isto je to...

#4 sturmer

sturmer

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 756 posts

Posted 26 April 2013 - 15:14

ne postoji lijek za izbjegavajuci poremecaj licnosti

a vec je i upitno imas li ti opce tu dijagnozu

neka tvoj psihijatar odluci o tom, mi ti ionako nemozemo prepisivat tablete

#5 lana3

lana3

Još malo pa MASTER

• Banned on request
  • PipPipPipPip
  • 109 posts

Posted 26 April 2013 - 15:22

Hvala na brzim odgovorima.

#6 ljolja

ljolja

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 171 posts

Posted 26 April 2013 - 15:31

a sta je uopste izbegavajuci poremecaj? ako ima na forumu samo dajte link. hvala

#7 lana3

lana3

Još malo pa MASTER

• Banned on request
  • PipPipPipPip
  • 109 posts

Posted 26 April 2013 - 15:39

Na internetu ima dosta o njemu  samo ukucaj avoidant personality disorder.

#8 preplaseni

preplaseni

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 268 posts

Posted 26 April 2013 - 17:24

View Poststurmer, on 26 April 2013 - 15:14 , said:

ne postoji lijek za izbjegavajuci poremecaj licnosti

a vec je i upitno imas li ti opce tu dijagnozu

Strumer ti je sve rekao, tablete su da ublaze simptome, ti se sam mijenjas.

#9 lana3

lana3

Još malo pa MASTER

• Banned on request
  • PipPipPipPip
  • 109 posts

Posted 26 April 2013 - 17:31

Hvala, jasno mi je to. Konsultovacu se ponovo sa nekim psihjatrom ili psihologom.

#10 pile

pile

Gallus gallus domesticus

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 753 posts

Posted 26 April 2013 - 18:23

View Postlana3, on 26 April 2013 - 14:48 , said:

provodim mnogo vremena u sanjarenju

Zato što te smiruje? Osjećaš da moraš to da radiš? Pitam zato što imam isti problem. Meni to djeluje kao kompulzija. Kompulzije na neki način i jesu izbjegavanje tako da ne mora biti riječ o poremećaju ličnosti.

#11 lana3

lana3

Još malo pa MASTER

• Banned on request
  • PipPipPipPip
  • 109 posts

Posted 26 April 2013 - 18:32

I jeste kompluzija, da, najvise zato sto me smiruje. Cesto fantazije aktivira muzika ili neki film. Tek sam skoro saznala da je to nesto sto se zove maladaptivno sanjarenje.

#12 pile

pile

Gallus gallus domesticus

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 753 posts

Posted 26 April 2013 - 19:36

Muzika, film, miris, naslov u novinama :) sve sami trigeri. Sanjarim kad sam sama, s ljudima (odgovaram sa zakašnjenjem), na ulici (ne znam kako sam živa :D), u krevetu (žao mi zaspati). Valjda bježim od anksioznosti i depre.

Ne znam kako se rješava ovaj problem. Ja to radim od djetinjstva - bježim u svijet fantazije jer ne mogu podnijeti stres.

Koliko trpi tvoj stvarni život usljed ovoga?

#13 milla85

milla85

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 472 posts

Posted 26 April 2013 - 19:43

sturmer :)

#14 lana3

lana3

Još malo pa MASTER

• Banned on request
  • PipPipPipPip
  • 109 posts

Posted 26 April 2013 - 19:57

Najvise imam problema sa ucenjem. I ja se cudim kako sam ziva vise puta su mogla da me pregaze kola. Takodje sanjarim jos kad sam bila mala. To je veoma lose jer kad se vratim u stvarni svet jos sam nesrecnija.

#15 Nasher

Nasher

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 98 posts

Posted 26 April 2013 - 22:48

Izbegavajuci poremecaj licnosti ( F60.6 ) poznatiji i kao ansksiozni poremecaj licnosti je iz skupine C poremecaja licnosti i velika je kontroverza da li je IPL deo Socijalne fobije ili ne.Ono sto je sigurno je da je komorbidno stanje sa anksioznim ili OKP stanjem.Leci se kognitivnom-terapijom, ili izlaganjem ( tkz. Exposure tehnika ) i SSRI-ima.Kao sto rece sturmer,najbolja je psiho - terapija,a sto se tice tvog pitanja u vezi lekova , Seroxat ( paroxetine ),Zoloft ( sertraline ) ili Elicea ( Escitalopram) jesu lekovi iz skupine SSRI antidepresiva,tako da se posavetujes sa lekarom jer niko ovde ne moze da ti prepise neki medikament.Inace te stvari za koje kazes da te muce iz proslosti,mogu biti uzrok tvog problema.Pozdrav

#16 lana3

lana3

Još malo pa MASTER

• Banned on request
  • PipPipPipPip
  • 109 posts

Posted 27 April 2013 - 07:38

View PostNasher, on 26 April 2013 - 22:48 , said:

Izbegavajuci poremecaj licnosti ( F60.6 ) poznatiji i kao ansksiozni poremecaj licnosti je iz skupine C poremecaja licnosti i velika je kontroverza da li je IPL deo Socijalne fobije ili ne.Ono sto je sigurno je da je komorbidno stanje sa anksioznim ili OKP stanjem.Leci se kognitivnom-terapijom, ili izlaganjem ( tkz. Exposure tehnika ) i SSRI-ima.Kao sto rece sturmer,najbolja je psiho - terapija,a sto se tice tvog pitanja u vezi lekova , Seroxat ( paroxetine ),Zoloft ( sertraline ) ili Elicea ( Escitalopram) jesu lekovi iz skupine SSRI antidepresiva,tako da se posavetujes sa lekarom jer niko ovde ne moze da ti prepise neki medikament.Inace te stvari za koje kazes da te muce iz proslosti,mogu biti uzrok tvog problema.Pozdrav
Hvala, imam vec neke psihoterapeute u vidu, ali jedna od njih mi je rekla da je bolje da idem na grupnu, pa cu probati da nadjem neku koja mi odgovara.

#17 kalisi

kalisi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,286 posts

Posted 28 April 2013 - 13:04

Ja znam za grupne terapije na VMA, čini mi se 600din košta jedan dolazak, nisam sigurna ko sve može da ide, al kad se plaća verovatno može bilo ko, KBT čini mi se da rade, ja sam bila nekoliko puta i ok su, mada ne znam šta ti tražiš. Mana je meni bar bila jer meni je trebalo puno razgovora a išla sam samo na grupnu bez dodatnih razgovora sa psihologom pa u grupi i nisam mogla toliko pričati o svom problemu jer nas je bilo puno (6-10) pa nisam uvek stizala na red. Ali dosta se nauči o tehnikama razrešavanja problema. Nije loše.

Jedna od važnijih stvari je bila da naučimo da prepoznamo kognitivne distorzije u svojim mislima, onda asertivne tehnike, destruktivne oblike komunikacije, faze eskalacije sukoba... Sve u svemu dosta se nauči, ja sam bila samo kod njih tako da ne mogu da uporedim sa drugima. Sve u svemu, ako ne nađeš ništa drugo svakako poseti njih.

Ustvari, jako su dobri, nego ja uvek upoređujem sa onim što bi bilo teoretski idealno pa zato rekoh nije loše. Vidi, raspitaj se, ja sam bila samo kod njih pa ne mogu da pravim paralele, al eto ti pohvala za njihovu terapiju, svakako ćeš dosta dosta naučiti.

#18 lana3

lana3

Još malo pa MASTER

• Banned on request
  • PipPipPipPip
  • 109 posts

Posted 28 April 2013 - 14:14

Hvala, razmislicu o tome.

#19 kruška

kruška

Grizli

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,536 posts

Posted 03 June 2014 - 12:45

mislim da imam ovaj poremećaj, toliko se pronalazim u svemu, mada mi nije takva dijagnoza. Ima li još ko sa ovim poremećajem?

#20 harnemo

harnemo

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 74 posts

Posted 03 June 2014 - 13:07

Ja. Otkrio pre neki dan zahvaljujuci Internetu. zato nikad nisam mogao da se uklopim u dijagnozu socijalnog fobika...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users