Jump to content

- - - - -

penzija i dijagnoza

• Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 Emanuil

Emanuil

Све за Христа, Христа ни за шта!

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,330 posts

Posted 17 April 2017 - 08:09

View Postpparazzo79, on 16 April 2017 - 16:46 , said:

A uspijevas li takav funkcionisati na poslu?
Znam za q-pin,meni nije godio jer mi je pravio ujutru mucnine i nagon za povracanjem.
Ali olanzapin je ovde mnogo skup,kutija je oko 38 eura od 10 mg a ja bi trebao piti 15mg.sto znaci moze mi kutija biti samo 20 dana.

Ja ne radim.

Imam 30% trajno odumrlog mozga i procenjeno 20% apoptoze moždanog tkiva (potencijal za odumiranje, nekrozu).

Proglašen sam 100% nim invalidom.

Posle te saobraćajne nesreće moje, višestrukih pokušaja samoubistva i dg paranoidne shizofrenije, povratne psihotične depresije, epilepsije, Parkinsonove bolesti i još nekih dijagnoza, i uz 40tak tableta u bolnici, proglašen sam invalidom.

Inače imam nepunih 26 godina, i izdržavaju me roditelji.

Nemam socijalnu pomoć.

Nemam naknadu za tuđu negu.

Nemam invalidninu.

Sve to zato što živim sa roditeljima, a tata ima platu preko 250€.

Moji lekovi me izađu 20tak € mesečno, i to mi je preskupo, mogu zamisliti kako je tebi... :o

Nadam se da će ti se situacija promeniti u što skorije vreme.

Svako dobro.

Miloš - Apoptosis

#2 Aruena

Aruena

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,962 posts

Posted 17 April 2017 - 09:04

View PostApoptosis, on 17 April 2017 - 08:09 , said:

Ja ne radim.

Imam 30% trajno odumrlog mozga i procenjeno 20% apoptoze moždanog tkiva (potencijal za odumiranje, nekrozu).

Proglašen sam 100% nim invalidom.

Posle te saobraćajne nesreće moje, višestrukih pokušaja samoubistva i dg paranoidne shizofrenije, povratne psihotične depresije, epilepsije, Parkinsonove bolesti i još nekih dijagnoza, i uz 40tak tableta u bolnici, proglašen sam invalidom.

Inače imam nepunih 26 godina, i izdržavaju me roditelji.

Nemam socijalnu pomoć.

Nemam naknadu za tuđu negu.

Nemam invalidninu.

Sve to zato što živim sa roditeljima, a tata ima platu preko 250€.

Moji lekovi me izađu 20tak € mesečno, i to mi je preskupo, mogu zamisliti kako je tebi... :o

Nadam se da će ti se situacija promeniti u što skorije vreme.

Svako dobro.

Miloš - Apoptosis

Pitaću mog dečka koji je pravnik za ovo. (neću da pominjem tebe, više kao uopšten slučaj)
Mislim, to što živiš sa roditeljima nema veze jer oni nisu dužni da te izdržavaju.
Mogu da ti kažu - plati nam stanarinu, plati nam hranu.
Tako da ti možeš da prijaviš sopstveno domaćinstvo na istoj adresi, i da tražiš sve te benefite jer iznajmljuješ sobu od njih, recimo i trebaju ti sredstva za život, koji oni ne moraju da ti daju.

Roditelji su dužni da izdržavaju dete do 18. ili 26. god, ako upiše fakultet kao redovan student.
Inače nisu.

Samim tim si bez prihoda i država mora da ti ih obezbedi kao 100% invalidu.
Nisam pravnik, ali mislim da tako ide.

#3 Emanuil

Emanuil

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,330 posts

Posted 17 April 2017 - 10:52

View PostAruena, on 17 April 2017 - 09:04 , said:

Pitaću mog dečka koji je pravnik za ovo. (neću da pominjem tebe, više kao uopšten slučaj)
Mislim, to što živiš sa roditeljima nema veze jer oni nisu dužni da te izdržavaju.
Mogu da ti kažu - plati nam stanarinu, plati nam hranu.
Tako da ti možeš da prijaviš sopstveno domaćinstvo na istoj adresi, i da tražiš sve te benefite jer iznajmljuješ sobu od njih, recimo i trebaju ti sredstva za život, koji oni ne moraju da ti daju.

Roditelji su dužni da izdržavaju dete do 18. ili 26. god, ako upiše fakultet kao redovan student.
Inače nisu.

Samim tim si bez prihoda i država mora da ti ih obezbedi kao 100% invalidu.
Nisam pravnik, ali mislim da tako ide.

Hvala ti puno draga Aruena.

Bio sam u Novom Sadu na veštačenju povodom dodeljivanja novčane naknade za tuđu negu.

Proglašen 100% invalidom, ali bez prava na novčanu naknadu.

Ima ispisano na 3 stranice A4 formata, zakoni i podzakonski akti u kojima je lepo objašnjeno da, ako član porodice, odnosno staratelj invalida, ima primanja iznad cenzusa od 22000 dinara, invalid nema prava na novčanu pomoć od strane države.

U mom gradu smo u centru za socijalni rad takođe bili na veštačenju, ista priča.

Ni tih 7000 RSD koliko iznosi socijalna pomoć per capita, ne može se dobiti iz istog razloga, jer ne živim sam, a imamo izvor primanja novčanog u porodici...

Ne vredi, pokušali smo svašta, i povukli veze preko kuma koji je hirurg, cenjen, sad u penziji, i preko mog ličnog privatnog psihijatra koji je član komisije za veštačenje i dodeljivanje penzija invalidskih u Novom Sadu, nije uspelo...

#4 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 854 posts

Posted 17 April 2017 - 11:06

A jeste pokusali da se na poreznoj upravi prijavis kao samac.Onda bi mislim imao pravo na socijalnu pomoc jer si samac u kucanstvu..Mnogo ljudi to nezna jer im to nitko ne zeli otkriti..Onda se ne gledaju prihodi kucnastva nego prihodti tebe kao samca a ti ih nemas a odrasla si osoba.

#5 Emanuil

Emanuil

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,330 posts

Posted 17 April 2017 - 11:13

View Postjoed, on 17 April 2017 - 11:06 , said:

A jeste pokusali da se na poreznoj upravi prijavis kao samac.Onda bi mislim imao pravo na socijalnu pomoc jer si samac u kucanstvu..Mnogo ljudi to nezna jer im to nitko ne zeli otkriti..Onda se ne gledaju prihodi kucnastva nego prihodti tebe kao samca a ti ih nemas a odrasla si osoba.

Mislili smo to pokušati, ali nas je Poreko sprečilo.

Jer proveravaju adresu stanovanja preko lične (osobne) karte, i ne možeš ih prevariti.

Ne znam da li su imali i pristup dosijeu.

Uglavnom, potpuno sam bez prava novčanog.

A hvaljen Isus, lekovi mi koštaju (sad ako mi prepiše Rispolept) samo 200 RSD što je oko 10 kuna.

#6 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 854 posts

Posted 17 April 2017 - 11:15

Steta,bas mi je zao.Drzi se.

#7 Aruena

Aruena

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,962 posts

Posted 17 April 2017 - 12:45

Ako ti je otac zakonski staratelj, možda i nemaš pravo.
Mada je pitanje da li on mora da ti bude staratelj ili ne mora (a mislim da ne mora).
Ako nije, onda si samac, invalid i bez primanja, na kojoj god adresi da živiš.
Jer, iako živiš na istoj adresi kao i tvoji roditelji, to ne znači da te oni izdržavaju, mogu da ti naplate stanarinu recimo.
Nisu u zakonskoj obavezi da ti daju besplatan smeštaj.
Što znači opet da možeš da se prijaviš kao samac i da ostvariš sve.

Nemoj da zaboraviš da će u ovoj zemlji svako da te prevesla ako ne znaš zakonska prava do u dlaku.
A mislim da imaš prava, samo u poreskoj su vas prešli.
Ako uspem da proverim, napisaću ovde.

E da, možeš uvek da se prijaviš kao osoba bez mesta prebivališta, tada se vodiš na Centar za soc. rad, mislim.
Tada bi morao da ostvariš prava.
Znam da su se neki prijavljivali, pa naprave dugove, za telefon recimo, i onda izvršitelji banu u Centar za soc. rad da im plene stvari. :) Jer su tu registrovani. Naravno, nisu to mogli da urade, i ne znam kako sada postupaju kada im se tako nešto desi. :)

#8 Emanuil

Emanuil

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,330 posts

Posted 17 April 2017 - 12:49

View PostAruena, on 17 April 2017 - 12:45 , said:

Ako ti je otac zakonski staratelj, možda i nemaš pravo.
Mada je pitanje da li on mora da ti bude staratelj ili ne mora (a mislim da ne mora).
Ako nije, onda si samac, invalid i bez primanja, na kojoj god adresi da živiš.
Jer, iako živiš na istoj adresi kao i tvoji roditelji, to ne znači da te oni izdržavaju, mogu da ti naplate stanarinu recimo.
Nisu u zakonskoj obavezi da ti daju besplatan smeštaj.
Što znači opet da možeš da se prijaviš kao samac i da ostvariš sve.

Nemoj da zaboraviš da će u ovoj zemlji svako da te prevesla ako ne znaš zakonska prava do u dlaku.
A mislim da imaš prava, samo u poreskoj su vas prešli.
Ako uspem da proverim, napisaću ovde.

Joed, hvala ti.

Aruena, nemoj se truditi.

A nisam toliko jadan da isposlujemo kako moram da plaćam stanarinu roditeljima.

Ovo je jako malo mesto, i ubila bi me sramota da tako nešto provučem.

#9 Aruena

Aruena

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,962 posts

Posted 17 April 2017 - 12:58

Da, izvini, zaboravila sam na taj deo o sramoti i da može da se pročuje.
Ali me ljuti kada vidim kako se uskraćuju prava osobama koje objektivno ne mogu da rade.

Ovo nema veze sa nesanicom, pa može admin da prenese celu diskusiju u poseban topik, možda se javi još neko sa savetom.

#10 ĐeneĐene

ĐeneĐene

think less feel more

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,570 posts

Posted 17 April 2017 - 13:22

splitovano
mislim da smo imali sličnu temu ali ne mogu da nađem
nema veze...

#11 pogresna

pogresna

tropical fruit

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,409 posts

Posted 17 April 2017 - 13:29

View Post2Bavailable, on 17 April 2017 - 13:22 , said:

splitovano
mislim da smo imali sličnu temu ali ne mogu da nađem
nema veze...

Dobar potez 2B :)  i mene zanima ova tema dosta..
Mislim da je bilo ranije isto na necijem topicu, mislim Depresivan Do Bola, ali na kraju nije ni splitovano..

Baš treba da idem na kontrolu uskoro, spremam se da pitam svog dr o ovim stvarima, da vidimo ima li neki dobar predlog, pa ću javiti...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users