Jump to content

* * * * - 3 votes

Granicni poremecaj licnosti (BPD, Borderline)

• Please log in to reply
1375 replies to this topic

#1 Lali

Lali

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 166 posts

Posted 07 September 2005 - 23:13

Eto, nemam pojma kamo da ovo stavim jer ne spada u nista od ovdje postojecih threadova, pa cu staviti ovdje a admini neka maknu ako to nije ok.

Imam 23 godine i mislim da se borim s granicnim poremecajem identiteta. Psihijatar mi jos nije potvrdio dijagnozu, i to vise-manje pretpostavljam zato jer sam bila kod jedne uzasno lose zene koja je brijala da imam "separacijsku anksioznost" i svojim kvaziterapijama  mi nije ni najmanje pomagala, nego bi umjesto da pricamo o meni ona pricala pola sata kako je htjela ici zivjeti u London (Btw mislim da je najgora stvar koja se moze dogoditi nekome s psihickim problemima da zavrsi kod psihijatra s psihickim problemima  :blink:/> )
Zasto mislim da imam borderline?

Zato jer imam sljedece simptome:

-potpuna bezvoljnost i gubljenje interesa za sve sto me ikada zanimalo u zadnje vrijeme, osjecam se prazno

-problemi sa odredjivanjem zelja tj. svaki dan , sat ili minutu zelim raditi nesto drugo sa svojim zivotom ili biti netko drugi, to je doslo do toga da me vise nitko ne shvaca ozbiljno kad nesto takvo kazem

-problemi sa izrazavanjem emocije tj. najcesce neizrazavanje emocija nego gutanje i nemogucnost konfrontiranja s ljudima, da bih poslije imala nekontrolirane ispade bijesa bez naocigled ikakvog povoda, a u biti radi necega sto mi se nakuplja neko duze vrijeme

-sve gledam kroz crno-bijelu prizmu aka ljudi su mi ili jako dobri ili zli, sve ili idealiziram ili mrzim

-potpuna impulzivnost, al to me nekako prati cijeli zivot pa nisam smatrala da je nesto stetno, ali ocito da ima i to neke veze s time

-potpuni shiftovi raspolozenja od potpune srece u jednoj minuti do potpune depresije u drugoj, a depresija se u najgorem obliku javlja navecer kad trebam ostati solo sa sobom

u zadnje vrijeme dostigla sam vjerujem najgoru fazu te bolesti:

-potpuna socijalna paranoja u zadnje vrijeme, jer sad mi se sve to skupa pogorsalo, pa cijelo vrijeme mislim da svi imaju nesto protiv mene ili da ce me napustiti

-potpuno gubim dodir sa stvarnoscu, ne mogu se koncentirati na ljude ili stvari oko sebe, ljudi mi na kavi nesto pricaju a ja ih uopce ne cujem jer se gubim, to ide toliko daleko da se vise ne mogu koncentrirati ni na sebe u odredjenim trenucima

-javljaju mi se i napadaji panike te paranoidni napadaji

Eto. Jedini simptom koji nemam jest da se samoozljedjujem, ali to nadoknadjujem emotivnim samoozljedjivanjem svaki puta kada se ne mogu s nekim konfrontirati ili kada mi netko nesto nazao ucini.

Nije da ovo govorim napamet, jer mi je trebalo 3 godine (to je pocelo pred 3 godine s prvim simptomima u obliku nesanice) i puno kopanja, 1 psiholog i 1 los psihijatar i puno tjeranja sebe da si prestanem lagati, te razmisljanja o dogadjajima koji su me doveli do toga da shvatim s cim se ustvari borim.

Zanima me ima li tko tko se bori s ovom bolesti, ili nekim drugim poremecajem identiteta pa da podjeli malo to sa mnom. Il da bar netko zna o cemu pricam, jer cak i eto npr. jedna moja prijateljica koja se bori s depresijom nimalo ne razumije moje simptome i sve kroz sto prolazim. Uzasno je tesko to, pogotovo zato jer s 23 godine trebam odbaciti sve svoje dosadasnje nacine funkcioniranja i nauciti potpuno nove. Osjecam se ponekad potpuno bezidentitetno radi toga cak i doslovno. A i navodno da  se od te bolesti lijeci u prosjeku dugi niz godina.

Sve u svemu, the future doesn't look bright. And I'm scared.  :(/>

#2 maki

maki

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,241 posts

Posted 08 September 2005 - 08:25

Stara moja ,nema to veze sa borderlineom
objasni mi samo ovo gore-paranoidni napadaji
jel troi ta od ljekova
ima simptome poreme?aja li?nosti,depresije i jedan poreme?aj koji se nekada zvao mani?no depresivno ludillo,danas to zovu druga?ije
To treba istraiti ,jel to kod tebe slu?aj
za taj poreme?aj genetika igra jaku ulogu i kemijski disbalans
za to ?e ti trebati duuuugo a moda i doivotno koritenje
AD iz skupine ssri
Prosurfaj malo po netu i na?i dobrog psihijatra
Otkud si

#3 miysko

miysko

Napredni član

• Members
  • PipPip
  • 47 posts

Posted 08 September 2005 - 09:20

Oni sa borderlinem obi?no nisu toliko svijesni i u mogu?nosti realno sagledati svoje probleme. Mogu?e je da si u depresiji koja dugo traje. Ponekad ljudi koji obole od pani?nog poreme?aja ili depresije razviju simptome borderlinea. Sa dobrim lijekom SSRI+ po potrebi neki lijek koji djeluje na pani?ne napade (Helex) vrlo lako od tih simptoma koje navodi(karakteristi?ne za borderline personality) ne?e ostati nita. No, ako i ima borderline, neuroza kao i ostale, psihoterapija, SSRI, anksiolitici i RADNA (okupaciona) terapija koja se ?esto nikad ne provodi :wipe:

#4 maja_

maja_

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 206 posts

Posted 08 September 2005 - 11:52

Lali, on 7 Sep 2005, 11:13 PM, said:

Sve u svemu, the future doesn't look bright. And I'm scared. :blink:/>

View Post

ne znam ta je ,al evo zagrljaj jedan veliki :(/>  :flower:

#5 Lali

Lali

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 166 posts

Posted 08 September 2005 - 11:52

Maki, a na temelju cega si ti zakljucio da to nema veze s borderlineom? Ja se ne bih slozila, jer vidim kak mi funkcioniraju stvari u glavi i jedina bolest koja je ikad imala smisla u kontekstu toga je bila borderline. Napisao je neki psihijatar koji se bavio time 3 stupnja ponasanja na kojima se, ovisno o stanju u okolini, nalaze borderlineri, i kao da mi je netko to iz glave prepisivao, sve do zadnjeg. (http://www.angelfire...BPD/Gunder.html) A i opcenito me nitko uopce ne shvaca kad pocnem pricati o simptomima (a imam par frendova koji pate od anksioznosti i depresije), a kad sam nasla jedan strani forum na kojem su borderlineri bilo je covjece ko da mi netko uzima iz glave kako se osjecam i to pise Zato mislim da sam borderline.
A sad ostaje na psihijatru da potvrdi. That'll be in week and a half.:blink:/>

A ovi paranoidni napadaji spadaju u level 3 aka najgori level te bolesti, i mene je to dosad opralo 2 puta i to u zadnje vrijeme kad mi je bilo jako lose, kako tamo i pise.

Iz Zagreba sam.

#6 maja_

maja_

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 206 posts

Posted 08 September 2005 - 11:55

Sluaj niko od nas ovdje nije stru?njak..ako ti je stru?njak to dijagnosticirao onda se dri toga..naglaavam ovdje svak govori samo svoje osobno miljenje..a ako nije idi to prije da ti neko utvrdi to?nu dijagnozu..

#7 Lali

Lali

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 166 posts

Posted 08 September 2005 - 11:59

miysko, on 8 Sep 2005, 09:20 AM, said:

Oni sa borderlinem obi?no nisu toliko svijesni i u mogu?nosti realno sagledati svoje probleme. Mogu?e je da si u depresiji koja dugo traje. Ponekad ljudi koji obole od pani?nog poreme?aja ili depresije razviju simptome borderlinea. Sa dobrim lijekom SSRI+ po potrebi neki lijek koji djeluje na pani?ne napade (Helex) vrlo lako od tih simptoma koje navodi(karakteristi?ne za borderline personality) ne?e ostati nita. No, ako i ima borderline, neuroza kao i ostale, psihoterapija, SSRI, anksiolitici i RADNA (okupaciona) terapija koja se ?esto nikad ne provodi :wipe:

View Post

Ma da, ali gle, ja sam toga postala svijesna tek nakon 3 godine razmisljanja o tome i dvije neuspjele terapije ali koje su mi svejedno dale uvid u neke stvari,a ja vec sva ta sranja, osim ovih generalnih zadnjih prozivljavam zadnjih 6-7 godina i nemam pojma sta mi je (ovo crno-bijelo dozivljavanje svijeta, nestabilnost socijalnih odnosa, zadrzavanje emocija pa onda pucanje, mislim da sam tak ustvari cijeli svoj zivot), ustvari prvo sam mislila da je sa mnom sve u redu, samo sam malo emotivno nestabilna (lol), a onda zadnje 3 godine da imam depresiju il nesto ali s malo cudnim simptomima, koji se nisu uklapali u apsolutno nijednu psihicku bolest koju sam znala. I onda sam jednog dana procitala simptome borderline-a, i kao sto rekoh, bilo je kao da netko konacno zna o cemu pricam. Ali kao sto rekoh, teta psihijatrica ce da presudi.

Sto je SSRI?  :blink:/>

#8 Lali

Lali

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 166 posts

Posted 08 September 2005 - 12:05

Nemam pojma zasto mi nece raditi quote  :blink:/>

Anyway, Maja, ::hug::

Hvala na podrsci :(/>

Ma znam da nitko nije strucnjak, nisam ni ja, isto samo govorim sta mislim. A  ne znam. Jedva cekam da odem toj psihijatrici.

#9 maja_

maja_

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 206 posts

Posted 08 September 2005 - 12:08

kuim za ovo to si rekla kako je grozno kad do?e trait pomo? a "psihijatar" pri?a o svojim stvarima..pa njemu je previe posla..pa misli otvorit svoju ordinaciju..ide u London itd ..been there.. :blink:/>

#10 maki

maki

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,241 posts

Posted 08 September 2005 - 19:55

Ja nisam stru?njak Lali ali imam jako puno iskustva sa psihi?kim stanjima i poreme?ajima kao i sa ljekovima ,psihijatrima i medicinom op?enito
Ja govorim samo svoje miljene
ZA postavljanje prave dijagnoze ti preporu?ujem dnevnu bolnicu rebro i tamo rade odli?ni psihijatri
Znam i par privatnika
SSRI su antidepresivi iz skupine ad sa ponovnom pohranom serotonina
tako ih zovu
djeluju tako da blokiraju vra?anje serotonina i uspostavljaju njegov normalni protok
to su jako dobri ,sigurni i noviji ljekovi
prozac,seroxat,zoloft,cipralex,
I dalje mislim da nema veze sa borderlineom
depresija,poreme?aj li?nosti,emocionalna nezrelost,a vidim i da previe istrauje i brine ,neka psihi?ka hipohondrija,po?ela si i sama postavljati sebi dijagnoze ,zabrinutost zna?i da ima i anksioznosti itd
Zanimljivo je da osoba sa psihi?kim poreme?ajem moe imati simptome jednog poreme?aja a u stvari stvar je u drugom
Npr. anksioznost i depresija ?esto se isprepli?u
tako?er i pani?ni poreme?aj
hipohondrija itd
U ve?ini slu?ajeva poreme?ena je kemijska ravnotea serotonina i dopamina
i tu su zakon ad iz skupine ssri i dopaminski ad
bitno da nisi psihoti?na jer to je ve? ozbiljnija bolest,obi?no genetska
velika je razlika izme?u psihoza i neuroza
depresija je bolest dananjice ,na?in ivota,stresovi itd
naruavaju kemiju a dosta igra i genetika ulogu
Ovo sam sklepao na brzinu
ako te neto zanima pitaj
ako znam pomo?i ?u
Moj savjet-javi se nekom dobrom i provjerenom psihijatru
pozdrav

#11 Lali

Lali

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 166 posts

Posted 09 September 2005 - 11:18

jao bre, nije to bas utjesno znas. da, to je istina da ja previse brinem i da sama sebi postavljam dijagnoze, ali pa kaj to nije normalno nakon kaj ti tri godine nitko drugi ne zna pomoci? ;)/> :(/> mislim da bi ludja bila da si ne postavljam dijagnoze

iako moram priznati da depresija, poremecaj licnosti i emocionalna nezrelost zvuce puno bolje od manicno depresivnog ludila  :D/>  :P/>

Ma bila sam ja na Rebru, nije mi se dopao frajer koji je radio tamo i njegov pristup.  Sad sam narucena kod neke druge zene koja je navodno dobra pa cemo vidjeti. Prema mom iskustvu, nije bas lako naci dobrog psihijatra, osim ako imas tonu love.

Na jednom stranom forumu su radili top 10 najglupljih spika od strane psihijatara, e bilo je tamo takvih gluposti, ja umrla od smijeha, npr. kad je frajer s borderlineom rekao psihijatrici da ga opet peru paranoidne sheme da ga netko progoni + depresija, a ova mu je na to rekla: "pa odite prosetati svaki put kad vas to uhvati"hahahaha. Uzas. Ili kad je lik rekao zeni koja je slijepa na jedno oko: "Prosirite svoje vidno polje". Jao, bre, ono, kao da citas neke crnohumorne viceve.  :ninja:

A kaj je najgore od svega, mogla bih i ja pridodati ovih koje sam ja nakupila u zadnjih godinu dana, npr. ova zadnja koja je pola sata pricala o tome kako bi ona voljela zivjeti u Londonu, mi je davala izjave tipa:

"Znate, vi ste jedna mlada, zgodna i pametna djevojka. Nema nikakvog razloga da imate manjak samopouzdanja".

A ja ono, bas ti hvala stara, to si mogu i sama ponavljati 100 godina u ogledalu doma, ali bas ne pomaze kad me opere kriza. I btw, cak i psiholozi znaju da je jako velika razlika izmedju samopouzdanja i samosvijesti, a i iz onog sto sam ja njoj govorila je bilo potpuno jasno da mi samopouzdanja ni najmanje ne fali, vec samosvijesti. I was like, where the fuck did you get your diploma?

Ili, kaze ona meni.

"Nabavite si decka"

Ono, super savjet nekome tko ima problema sa samosvijescu i odrzavanjem odnosa i stavljanjem sebe na drugo mjesto, i to jos dok je u totalno bed fazi.  :smash:

Uzas, netko bi trebao izmisliti mystery provjeravanja psihijatara (kao onaj mystery shopping), jer kakvim sve ludjacima dodjes u ruke, mogu te do kraja unistiti.

Meni je ustvari najbolje iskustvo dosad bilo sa psihologicom, koja je bila jedna pametna zena i shvatila je dosta toga kod mene sto sam cak i ja odbijala shvatiti. Ali nazalost je prestala raditi  :(/> , a i ne znam, mislim da je za moje stanje potrebna vise dubinska psihoterapija.

#12 ally mcbeal

ally mcbeal

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 775 posts

Posted 09 September 2005 - 11:42

[quote name='Lali' date='9 Sep 2005, 12:18 PM']

Uzas, netko bi trebao izmisliti mystery provjeravanja psihijatara (kao onaj mystery shopping), jer kakvim sve ludjacima dodjes u ruke, mogu te do kraja unistiti.

Odli?na ideja!
btw....meni je moja isto preporu?ila da si na?em de?ka. Ha ha ha! valjda su ih to u?ili na faxu. ;)/>

#13 maja_

maja_

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 206 posts

Posted 09 September 2005 - 11:57

i meni isti savjet..proetajte preko rive(agorafobija)..sa momkom pod ruku(socijalna fobija).. ;)/> time bi valjda jednim udarcem rijeila obje boljke :smash:

#14 maki

maki

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,241 posts

Posted 09 September 2005 - 12:42

pa cure ,lako ?emo rijeiti problem
ako vam je to psihijatar preporu?io
a jo ste i zgodne
Pa tu sam ja ,nemorate si nabavit de?ka
javljam se na natje?aj

#15 maki

maki

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,241 posts

Posted 09 September 2005 - 12:43

i Lali ne brini bit ?e sve ok
Ti si sasvim normalna cura
takve stvari manje vie svi prolaze
pozdrav

#16 Lali

Lali

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 166 posts

Posted 09 September 2005 - 15:47

da, kad bi to s deckom rijesilo probleme, imala bi ih 15 ne jednog. Po jednog za svako raspolozenje, haha  :(/>

Maki, hvala   :kiss:  Eto, bas mi je drago sto sam nasla ovaj forum. Vec sam bila totalno ocajna kaj nema nikakvog takvog msg boarda na ovom podrucju  ;)/>

#17 Guest_Hrvoje (Gost)

Guest_Hrvoje (Gost)
  • Guests

Posted 10 September 2005 - 20:32

:D/> Pusti, Lali, Makija i njegove velikodune ponude.
Ba sam s gutom sve pro?itao i mislim, iz iskustva (tri ispita do diplome na medicinskom faksu), da si vrlo dobro procijenila svoje teko?e (ono o uspore?ivanju simptoma na stranom siteu) i da bi to kod tebe mogao biti borderline. To nije neka teka dijagnoza, i dosta je ?esta ina?e, ali se treba s tim pozabaviti to prije jer se na to mogu nakalemiti tei poreme?aji (depresivne, psihoti?ne, mani?ne faze itd.). Ne znam to ?e ti prepisati doktorica kojoj ide, ali sigurno ?e to prepoznati i ozbiljno te uzeti u tretman. U obzir dolaze lijekovi iz skupine SSRI (bolje Seroxat, 20 mg, nego Prozac), male doze Sulpirida (50-200mg), Xanax (10mg)po potrebi itd, eventualno u kombinaciji.
Mislim da je kod tebe vrlo vana i suport psihoterapija kod dobrog psihoterapeuta, kojeg mora sama prona?i. Osobno, preporu?ujem dr. Javorku Krikovi?-Zimonju, u Petrovoj u Zagrebu, tel. 01/4633-080, koja je stvarno vrhunski psihijatar, a ne?e ti ni puno naplatiti lije?enje. :)/>  
Ina?e, vano je da pokua osmisliti ivot i dati si neke prioritete i ciljeve. Terapija ?e ti u tome samo pomo?i. Dobro bi bilo da na?e potporu i u duhovnosti, na kojoj ti god strani godilo, jer to je klju? na ?ijoj osnovi moe napraviti jako puno.
Puno sre?e, H. ;

Ovo instant nalaenje de?ka ne moe ti ba pomo?i. Mukar?ine, pecajte negdje drugdje !.......................................................................................................................................... ha ha ha !

#18 maki

maki

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,241 posts

Posted 11 September 2005 - 10:17

Hrvoje pa nisi mene valjda ozbiljno shvatio
Vidim da se razumije u dosta toga kao i u ljekove
Sulpirid je dobar ljek a o xanaxu ljudi piu bajke ali je dokazano da stvara jako brzo jaku ovisnost
Dobro ga je uzeti po potrebi u malim dozama
A ne razumijem ovo bolje seroxat nego prozac
Najnoviji dokazi tvrde da i seroxat stvara ovisnost
I da je prozac jo uvijek the best

#19 Ivancica

Ivancica

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPip
  • 81 posts

Posted 11 September 2005 - 16:42

[quote name='ally mcbeal' date='9 Sep 2005, 11:42 AM']
[quote name='Lali' date='9 Sep 2005, 12:18 PM']

Odli?na ideja!
btw....meni je moja isto preporu?ila da si na?em de?ka. Ha ha ha! valjda su ih to u?ili na faxu. ;)/>
[right]View Post[/right]
[/quote]
i meni moja.mogle bi se mi lipo nac pa u lov umisto u dr   ;)/>

#20 ally mcbeal

ally mcbeal

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 775 posts

Posted 11 September 2005 - 20:29

Ivancica, on 11 Sep 2005, 05:42 PM, said:

i meni moja.mogle bi se mi lipo nac pa u lov umisto u dr   http://www.depresija.org/forum/public/style_emoticons/default/whistling.gif

View Post

hahaha, eto to je ivan?ice valjda lijek za sve. :)/>
mogle bi. ma ovi rije?ani nisu za nita, s dalmatincima su stvari sigurno bolje  :)/>

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users