Jump to content

Receptori

• Please log in to reply
21 replies to this topic

#1 Sa1x87

Sa1x87

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 597 posts

Posted 07 October 2018 - 20:40

Recite mi koji lijek udara u ove receptore mozga:
Acetil - Kolin[uredi VE | uredi]

Posted ImagePodrobniji članak o temi: Acetilkolin
ACh je jedan od najranije otkrivenih neurotransmitora. Glavna kolinergična jezgra (ona čiji neuroni izlučuju ACh) nalazi se u nucl. basalisu ili Meinetovoj jezgri koja je smještena ispod lentiformne jezgre. Izgleda da su neuroni ove jezgre uključeni u kognitivne funkcijemozga.

Dopamin[uredi VE | uredi]

Posted ImagePodrobniji članak o temi: Dopamin
Postoje tri glavna dopaminergička sustava u mozgu:
  • Nigrostrijatalni sustav. Tijela koja izlučuju dopamin u ovom sustavu nalaze se u modanom deblu i šalju aksone u striatum. Dakle, dopamin je uključen u motoričke funkcije. Oštećenje neurona u povezano je sa Parkinsonovom bolesti.
  • Tuberoinfundibularni sustav. Ovaj sustav kreće iz tuber cinereuma preko infundibuluma do hipofize. Dopamin iz ovog sustava uključen je u neuro-endokrine funkcije hipotalamusa.
  • Mezokortikalni/mezolimbički sustav. Tijela mezokortikalnog sustava nalaze se u ventralnom tegmentumu, a njihovi se aksoni u sastavu MFB-a projiciraju u prefrontalni korteks koji je zaduen za apstraktno mišljenje.
Zanima me koji lijek udara najvise u ova dva receptora mozga. Mozda mi je kemija ispala iz takta, pa zato slabije pamtim, a vidim da su ovi receptori jako vazni za koncentraciju i pamcenje. Hvala lijepa.

#2 Sa1x87

Sa1x87

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 597 posts

Posted 07 October 2018 - 21:13

Meni se cini dok covjek stvar ne uzme u svoje ruke doktori nece, SSRI samo djeluje na serotoninski sustav mozga?

#3 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,424 posts

Posted 07 October 2018 - 22:34

Sa1x87, mi ovde nismo lekari, ni farmaceuti. Rado bih ti pomogla ali ne znam.

Ja znam zašto imam oslabljene kognitivne mogućosti ili blaže kognitivne smetnje...ali ti..

Pokušaj da se setiš kada je počelo to slabije pamćenje.

-izvinjavam se na offtopicu

#4 Hyperdrive

Hyperdrive

All I want for Christmas is food.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,405 posts

Posted 07 October 2018 - 22:43

To nisu receptori, to su neurotransmiteri.

#5 Sa1x87

Sa1x87

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 597 posts

Posted 07 October 2018 - 23:06

View PostHyperdrive, on 07 October 2018 - 22:43 , said:

To nisu receptori, to su neurotransmiteri.

Okej, koji lijek djeluje na te neurotransmitere mozga sto sam nabrojao?

#6 Sa1x87

Sa1x87

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 597 posts

Posted 07 October 2018 - 23:08

View PostCicina gazdarica, on 07 October 2018 - 22:34 , said:

Ja znam zašto imam oslabljene kognitivne mogućosti ili blaže kognitivne smetnje...ali ti..

Zbog stresa i straha, kako da ih povratim u pogon, neurotransmitere?

#7 Sa1x87

Sa1x87

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 597 posts

Posted 07 October 2018 - 23:10

View PostCicina gazdarica, on 07 October 2018 - 22:34 , said:

U srednjoj skoli.

#8 Macak

Macak

Ožujski zec

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,264 posts

Posted 08 October 2018 - 00:06

Meni je Xanax super ali bivša psihijatrica mi reče da ako uzmem jedan dnevno svaki dan receptori odoše trajno baj baj
:(

Kud već imam godina i postajem senilan još više si jebem mozak sa tim.

Sad, uzeo bi nekad i dva na dan jer mi pomaže da normalno radim i funkcioniram ali bojim se uzeti više od pola i to u ljutoj nuždi.

#9 Sa1x87

Sa1x87

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 597 posts

Posted 08 October 2018 - 00:10

View PostMacak, on 08 October 2018 - 00:06 , said:

Meni je Xanax super ali bivša psihijatrica mi reče da ako uzmem jedan dnevno svaki dan receptori odoše trajno baj baj
:(

Sad, uzeo bi nekad i dva na dan jer mi pomaže da normalno radim i funkcioniram ali bojim se uzeti više od pola i to u ljutoj nuždi.

Kako obnavljati receptore, celije koje se pokvare, to su bitna pitanja, organizam je cudo... Sve se moze i za sve ima lijeka.

#10 Macak

Macak

Ožujski zec

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,264 posts

Posted 08 October 2018 - 00:15

Ne znam al bojim se da nije lako.
Kaže dr. da tu pomaže dosta redovno meditiranje i aktivnost mozga u smislu rješavanja raznih problema.

#11 Dreamcatcher

Dreamcatcher

inzenjer mentalnih konstrukcija

• Global moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 709 posts

Posted 08 October 2018 - 09:23

modafinil I racetami

#12 Aruena

Aruena

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,337 posts

Posted 09 October 2018 - 19:24

Ima tema o nootropicima, možda tamo nađeš nešto. :)
Znam samo da se daju posle moždanog udara, da bi popravili funkcionisanje mozga.
Ali, treba lekar da ti ih prepiše, ne znam zašto ne bi, ako neće psihijatar, trebalo bi neurolog.
Jer možda imaju neke interakcije sa tvojom th.

#13 Sa1x87

Sa1x87

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 597 posts

Posted 10 October 2018 - 00:20

View PostAruena, on 09 October 2018 - 19:24 , said:

Ima tema o nootropicima, možda tamo nađeš nešto. :)
Znam samo da se daju posle moždanog udara, da bi popravili funkcionisanje mozga.
Ali, treba lekar da ti ih prepiše, ne znam zašto ne bi, ako neće psihijatar, trebalo bi neurolog.
Jer možda imaju neke interakcije sa tvojom th.

Moze li link

#14 pablo

pablo

VD Sef

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 436 posts

Posted 10 October 2018 - 17:16

Ja mislim da se neuroni u mozgu ne mogu obnoviti, kao jetra sto se obnavlja, ali mislim da neki deo mozga moze preuzeti funkciju drugog koji je ostecen. To sam cuo da postoji terapija presemiranja i uspostavljanje drugih mapa u mozgu.

#15 aenimabinned

aenimabinned

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 6 posts

Posted 16 December 2018 - 20:31

Mislin da ce ti pomoci seretoninski-dopaminoenergicni lijekovi .Sad neznam jel uzimas AP   ili  AD .Kako god meni su privatni psih govorili da za svaki game treba oko min 1 god da prodjeluju tj ful efekt.Neki se ovog pravila nedrze al tako ti je zapravo ,u samim pocetcima meni je jedan ap pomogao a to je zyprexa .

#16 kavaljo

kavaljo

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 13 posts

Posted Yesterday, 10:28

Receptori koje covjek ima u tijelu su kanabinoidi C1 iC2.Oba dijeluju u sinergiji,prvi zaokuplja zivcane zavrsetke,psihu dok C2 obuhvaca organe,upalne procese,bol..
Ti receptori kad se ostete se mogu vratiti u ravnotezu sa cbd uljem.Zasto?Jer imamo ECS iliti endokanabioidni sustav u covijeka.Od njega sve krece.Ljekovi ga na dugorocno unistavaju ili bacaju iz ravnoteze.Jedini ljek koji dugorocno radi unos kanabinoida...cbd,thc

#17 Dreamcatcher

Dreamcatcher

• Global moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 709 posts

Posted Yesterday, 15:15

View PostMacak, on 08 October 2018 - 00:06 , said:

:(/>

Nije trajno samo je potentan sedativ pa ubije odmah sve inhibicije I imas osecaj tuposti..

Uzmi npr diazepam na kome neces biti toliko umrtvljen.

#18 Macak

Macak

Ožujski zec

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,264 posts

Posted Yesterday, 16:37

Nisam ja umrtvljen od Xanaxa, meni je od njega super, ugodno smiren, opušten, ne previše. Uzmem pola ili cijelu tableticu od 0,5 mg, ovisno koliko mi treba. Koristim ga samo kad mi treba, da se smirim.
Činjenica je da od dužeg konstantnog uzimanja veće doze Xanaxa receptori trajno stradaju. Što točno znači veće doze i duže korištenje nisam sasvim siguran ali dr. kaže da ga ne uzimam svaki dan cijelu tabletu nego samo baš kad moram.

#19 Dreamcatcher

Dreamcatcher

• Global moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 709 posts

Posted Today, 02:54

Nije trajno samo telo ima dovoljno vestacke Gaba kroz  xanax da je prestalo da proizvodi istu.
Kada prestanes unositi vestacku nastupi anx jer nema ni jedne ni druge.
Resenje je da ako mozes da guras uz anx bez lekova nekoliko meseci da telo bude prisiljeno da se brani I pocne proizvoditi prirodnu Gaba.

#20 Macak

Macak

Ožujski zec

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,264 posts

Posted Today, 10:41

Zašto bi mi dr. med. spec. psih. to rekla i pokazala mi primjer pacijenta koji je trošio xanax kao bombone i ima trajno oštećenje mozga?

Naravno, radi se o teškom ovisniku o Xanaxu.

Ne želim sad plašiti ljude nego svaki lijek u pretjeranom korištenju postaje otrov i većina otrova u nekim mikro dozama, pravilno korišteni, mogu biti lijek.

Meni je Xanax super i ja bi ga rado koristio više no više bi vuklo na još više i jbg.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users