Jump to content

* * * * * 1 votes

koliko ste bezvoljni

• Please log in to reply
541 replies to this topic

#1 kruška

kruška

Grizli

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,574 posts

Posted 02 November 2014 - 16:19

Koliko vam je izražen ovaj simptom depresije? Ovo je jedini način na koji ja primjetim da sam u depresiji jer se osjećam sasvim ok, ali ne mogu da se maknem sa mjesta. Nisam otvorila topic radi savjetovanja nego me čisto zanima kako je kod vas s ovim. Koliko vam smeta i kako se nosite s tim. Ili jednostavno da se iskukamo zajedno :D ili pišemo o stvarima koje smo započeli i nikad nismo završili ili koje smo htjeli raditi pa nikada nismo.

Evo ja počela da pišem defincije iz jednog predmeta, napisala jednu stranicu i odmah se natakela na internet :rolleyes:. Kanim se već tjedan dana da pošaljem nekome poruku i odem na kavu sa njim, to sam trebala do kraja vikenda na kraju i neću, ne da mi se. I propade moje učlanjenje u klub. Također "odlazim" psihijatru već tjedan dana. Pokušavam počisiti sobu već četiri dana. Podignem knjigu u knjižnici i pročitam 10 stranica i onda je vratim :D

#2 Apoptosis

Apoptosis

Многострадални

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,959 posts

Posted 02 November 2014 - 16:24

Jako sam usporen i lenj...
To je kod mene "avolicija", simptom shizofrenije.
Ja se sada osećam odlično, nema suicidalnih misli ni halucinacija, ni tripova, ali ne da mi se maknuti se iz kuće.
Danas me mama naterala da prošetamo do radnje.
Kako sam izgubio potrebu za ljudima, izgubio sam potrebu da radim bilo šta, da se krećem itd.

#3 LongRoadHome

LongRoadHome

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 504 posts

Posted 02 November 2014 - 16:26

Nažalost, veoma. Ne znam da li depresija toliko uzrokuje prokastrinaciju ili je ona dio mog karaktera bez obzira na nju - mada mislim da je vjerovatnije prvo. Trebaju mi eoni da se nakanim za neke stvari, a onda kroz par dana izgubim interes za njih i onda se razvuku. Dugoročno, to je katastrofalan gubitak vremena i užasno niska efikasnost u svakom pogledu.

Nisam siguran da li više taj način življenja mogu u i promjeniti, jednostanvo predugo je ovako.

#4 kruška

kruška

Grizli

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,574 posts

Posted 02 November 2014 - 16:35

To je zbog depresije ne vjerujem da iko ima takav karakter, ja sam prije mogla sve što sam htjela odmah da uradim, sad mi treba po nekoliko dana, počistim sobu tek kad se grude prašine počnu skupljati po njoj jer me više bude stid :D. A definitivno gubitak vremena i skroz neefikasno to se odrazilo na svaki dio moga života

#5 Ank

Ank

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 364 posts

Posted 02 November 2014 - 16:45

Sasvim sam bezvoljan. Mnogo je pokusaja propalo ( a sa pokusajima sam isao do iznemoglosti ), mnogo je losih stvari koje se ne mogu promijeniti, mnogo je toga ostavilo oziljke i neizbrisive tragove; sve to blokira bilo kakvu volju za napretkom.

#6 Exley

Exley

Tiberian Felhound

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,732 posts

Posted 02 November 2014 - 16:55

totalna bezvoljnost
vec 4 mjeseci mi je na cekanju ucenje rada na necemu za karijeru
3 tjedna odgadjam susret s jednim bivsim kolegom

jucer sam se jedva natjerao da izadjem van iz kuce na groblje... ali ono nekak jesam
danas sam si obecao ici na jedno mjesto pa necu

kad se probudim u krevetu lezim jos dodatna 2 sata u njemu jer nemam volje gledat u ista

mislim da ce ova zima samo pogorsat stvari :P

#7 kruška

kruška

Grizli

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,574 posts

Posted 02 November 2014 - 17:25

View PostExley, on 02 November 2014 - 16:55 , said:

totalna bezvoljnost
vec 4 mjeseci mi je na cekanju ucenje rada na necemu za karijeru
3 tjedna odgadjam susret s jednim bivsim kolegom

uf gori si od od mene :lol: i ja tako ležim u krevetu nataknem slušalice i ne mičem se, udubim se u onu melodiju i mogla bi tako cijeli dan ostat

a imate li želju da radite nešto? Kod mene je redovno prisutna želja i interes za stvarima ali ne mogu da se pokrenem, kad se napokon pokrenem ne mogu da se dugo zadržim na nečemu

#8 Apoptosis

Apoptosis

Многострадални

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,959 posts

Posted 02 November 2014 - 17:50

View Postkruška, on 02 November 2014 - 17:25 , said:

a imate li želju da radite nešto?

Ne, nikada nemam želju da radim nešto, počevši od usisavanja kuće pa sve do najtežeg posla - njive.
Nemam motivaciju, pare ne trošim ni na šta osim na lekove.

#9 Exley

Exley

Tiberian Felhound

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,732 posts

Posted 02 November 2014 - 17:54

meni je zelja prisutna al onda ju depra unisti
budu dani kad se zapitam od koje sam ja koristi i koja mi je svrha uopce :D
ali bas to sto kazes, tesko se pokrenuti ... meni fali motivacije a tu je nemam nigdje

nekak ko da lijem vodu iz šupljeg u prazno bzvz

#10 kruška

kruška

Grizli

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,574 posts

Posted 02 November 2014 - 18:03

i meni je to glavno pitanje koja je svrha kad se ne mogu ničemu posvetiti na duži period

View PostApoptosis, on 02 November 2014 - 17:50 , said:

Nemam motivaciju, pare ne trošim ni na šta osim na lekove.

blago tvojima :D

#11 Veronika

Veronika

Mrtva

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,879 posts

Posted 02 November 2014 - 18:05

Imam odlicno pamcenje, koncentraciju za ucenje... Lako se uci... Ali evo vec ceo dan se spremam da ucim... Pf... Volja mi je NIKAKVA... Evo reko da citam knjigu koja deluje veoma zanimjivo, dve recenice i cao.. Da se dopisujem snekim, odem na fb, chat prestaje volja, odem... Volja moze da mi traje nekih 5 10 minuta i cao... Prelaim na druge stvari... Najizrazenije je u ucenju i komunikaciji sa drugima...

#12 Nedja

Nedja

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,588 posts

Posted 02 November 2014 - 18:24

Dovoljno je da kažem da sam uradila sinoć onaj testić koji si ti, Kruška, postavila na forumu i kad sam ga završila i dobila rezultat nisam mogla do kraja pročitati šta piše za moj tip ličnosti.
Počela sam učiti strani jezik na netu- čak pola lekcije sam prešla.
Javljanje drugima odlažem a isto važi i za odlazak na kafu.

Opet, kad znam da nešto moram onda se pokrenem. Npr. kad nešto moram raditi kod kuće ili kad sam išla na predavanja.

Što se motivacije tiče- uglavnom je nemam ali postoje dani kao danas kad razmišljam "toliko toga postoji na svijetu, toliko je zanimljivih ljudi a ja sjedim kod kuće i ne pomičem se".

I da, uvijek kažem sebi da ću skinuti neki dobar film ali sve ostane na želji jer se ne mogu odlučiti koji da skinem i tako samo ostavim računar.

#13 Apoptosis

Apoptosis

Многострадални

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,959 posts

Posted 02 November 2014 - 18:44

View Postkruška, on 02 November 2014 - 18:03 , said:

blago tvojima :D

Pa baš tako. :)
Ne pijem ni kafu ni alkohol, sad prestao i pušiti. Ne izlazim u grad nikad, ni slatkiše više ne jedem.
Jedino što kupujem je lična higijena, ostalo ništa, osim lekova. Ne pamtim kad sam kupio majicu ili pantalone.
Blago mojima u pogledu novca, a teško njima sa mojom shizofrenijom...

#14 kruška

kruška

Grizli

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,574 posts

Posted 02 November 2014 - 19:35

View PostEditYourLife, on 02 November 2014 - 18:05 , said:

Imam odlicno pamcenje, koncentraciju za ucenje... Lako se uci... Ali evo vec ceo dan se spremam da ucim... Pf... Volja mi je NIKAKVA... Evo reko da citam knjigu koja deluje veoma zanimjivo, dve recenice i cao.. Da se dopisujem snekim, odem na fb, chat prestaje volja, odem... Volja moze da mi traje nekih 5 10 minuta i cao... Prelaim na druge stvari... Najizrazenije je u ucenju i komunikaciji sa drugima...

pamćenje je i kod mene dobro, ali koncentracija, krenem da pročitam jednu rečenicu i onda me baš na sred rečenice neka riječ podsjeti na nešto, pa počnem o tom da razmišljam, onda me te nove misli podsjete opet na nešto i sve tako... Ja mogu da se dopisujem i da pričam tu rijetko gubim koncentraciju osim ako baš nije dosadno.

View PostNedja, on 02 November 2014 - 18:24 , said:

Dovoljno je da kažem da sam uradila sinoć onaj testić koji si ti, Kruška, postavila na forumu i kad sam ga završila i dobila rezultat nisam mogla do kraja pročitati šta piše za moj tip ličnosti.

ni ja :D, pa sam se vračala nekoliko puta da pročitam do kraja

View PostApoptosis, on 02 November 2014 - 18:44 , said:

Pa baš tako. :)
Ne pijem ni kafu ni alkohol, sad prestao i pušiti. Ne izlazim u grad nikad, ni slatkiše više ne jedem.
Jedino što kupujem je lična higijena, ostalo ništa, osim lekova. Ne pamtim kad sam kupio majicu ili pantalone.
Blago mojima u pogledu novca, a teško njima sa mojom shizofrenijom...

mora nešto da ne valja, šta ćeš :happy:

#15 Veronika

Veronika

Mrtva

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,879 posts

Posted 02 November 2014 - 19:56

Bem ti istoriju muzike, od ovog moze da se rikne... -.-' ... U prevodu krusko, imas koncentraciju za samo ono sto te zanima, kao i ja....

#16 LongRoadHome

LongRoadHome

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 504 posts

Posted 02 November 2014 - 20:17

View Postkruška, on 02 November 2014 - 16:35 , said:

To je zbog depresije ne vjerujem da iko ima takav karakter, ja sam prije mogla sve što sam htjela odmah da uradim...

I ja mislim da je više tako. Tužno je koliko nam vremena treba za neke banalnosti.

View Postkruška, on 02 November 2014 - 17:25 , said:

a imate li želju da radite nešto? Kod mene je redovno prisutna želja i interes za stvarima ali ne mogu da se pokrenem, kad se napokon pokrenem ne mogu da se dugo zadržim na nečemu

Imam, ali uzalud ta želja kad ne traje dugo.

View PostNedja, on 02 November 2014 - 18:24 , said:

Dovoljno je da kažem da sam uradila sinoć onaj testić koji si ti, Kruška, postavila na forumu...

Malo offtopic: može li link na taj test? (Možda sam ga i radio, ali ne mogu sada roviti.)

Generalno problem je, što i tokom te prokastrinacije čovjek racionalizira da raditi bilo šta nema smisla jer će mu isto stanje biti prije i poslije te radnje (što dovoljno često i bude).

#17 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 761 posts

Posted 02 November 2014 - 20:24

Nick sam prije 8 godina odabrao zbog gitarista joe satrianija jer sam svirao gitaru i baš mi je cura rekla da sam extremist.Tako se zove i album,ili ću cijeli dan biti u pokretu ili ne mrdnuti prstom.Danas sam nakon ručka hodao 10 km i vozio 15 km bicikl,oko 3 sata  sve skupa.Kod mene sami ektremi oduvijek,ili sve ili ništa.

#18 kruška

kruška

Grizli

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,574 posts

Posted 02 November 2014 - 20:31

to ti je ovaj test http://www.depresija...=0

View PostLongRoadHome, on 02 November 2014 - 20:17 , said:

Generalno problem je, što i tokom te prokastrinacije čovjek racionalizira da raditi bilo šta nema smisla jer će mu isto stanje biti prije i poslije te radnje (što dovoljno često i bude).

Istina, to je meni ona česta misao osjećam se loše koji je smisao išta raditi ionako mi neće biti bolje, ali i kad se osjećam donekle stabilno nemam volje, kao da mislim da svakako ne mogu ništa postići.

joed tako je i meni, kod mene to traje po koji tjedan stalno imam neke "epizode", kad sam se tek preselila svaki dan sam išla nekud, a sad ne da mi se maketi

View PostEditYourLife, on 02 November 2014 - 19:56 , said:

Bem ti istoriju muzike, od ovog moze da se rikne... -.-' ... U prevodu krusko, imas koncentraciju za samo ono sto te zanima, kao i ja....

To je užasna koncentracija jer i u oblastima koje me zanimaju nađe se ponešto što me ne zanima i kako onda uspjeti u nečemu, čitam ovaj članak http://znanost.geek....povezani-mozak/ za koji sam vrlo zainteresirana i opet sam ispreskakala rečenice po tekstu. Inače, da mi se dočepati ovih gljiva :D, zna li neko gdje se mogu nabaviti :green:

#19 Veronika

Veronika

Mrtva

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,879 posts

Posted 02 November 2014 - 20:57

Pa padovi i porasti koncentracije su normalni i ocekivani... Prosto je retko da covek moze skroz da se izoluje i da ga sve zanima u jednoj oblasti... Al ne treba da te to obeshrabruje treba samo da nastavis da citas to i koncentracija ce se vratiti... :lol:

#20 kruška

kruška

Grizli

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,574 posts

Posted 02 November 2014 - 21:11

ne vrati se kod mene, znam se vračat po 20 puta na nešto i svih 20 puta ne mogu da pročitam do kraja :biggrin: i onda odjebem sve zajedno, nekad znam pokušavati pročitati rečenicu po 5 puta :rolleyes:, nego hoću ja ove gljive haha

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users