Jump to content

Zloupotreba psihologije: Optimisticki fundamentalisti - Virus pozitivnog razmisljanja

• Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 BurnInHell

BurnInHell

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 581 posts

Posted 16 July 2017 - 07:48

*
POPULAR

http://www.prekorame...zmišljanje.html
http://www.jutarnji....ljanja/4720637/

Zahvaljujući komercijalnom izdavaštvu, tvrdnja da je za sreću i uspeh dovoljno da svaki dan pozitivno razmišljamo proširila se kao virus i danas je gotovo nemoguće razuveriti ljude u njenu proizvoljnost. Poruka zagovornika pozitivnog mišljenja glasi otprilike ovako: sve potiče iz glave, pa da biste bili zdravi, uspešni i srećni razmišljajte pozitivno, zauzmite konstruktivan stav i budite optimisti. Ako ste neuspešni i nesrećni, to je zato što razmišljate negativno i gajite pesimizam. Pri tom je teško utvrditi šta promoteri pozitivnog mišljenja konkretno preporučuju kao rešenja za savladavanje životnih problema, budući da se njihovi saveti uglavnom svode na ponavljanje autosugestivnih formulacija kao i usvajanje određenih uverenja o ličnim vrlinama i mogućnostima uspeha.
Navedene ocene deo su zaključaka psihijatra Džoane Vud i njenog tima sa Univerziteta „Vaterlo” u Kanadi, nakon višegodišnjeg terenskog istraživanja kako pozitivna autosugestija utiče na ljude koji već imaju izraženo samopoštovanje, a kako na pojedince kojima ono nedostaje. Rezultati su pokazali da onima koji veruju u svoje sposobnosti ovakve vrste autosugestivnog treninga nisu ni potrebne. Međutim, kod pojedinaca koji imaju nizak nivo samopoštovanja i samopouzdanja, a kojima su takvi treninzi pre svega namenjeni, nalazi su bili veoma zabrinjavajući. Ispostavilo se da je primena pozitivne autosugestije kontraproduktivna. Ona dodatno provocira nesigurne da svoje nedostatke vide još izraženijim u odnosu na predstavu koja im se nameće kao ulaznica u svet uspešnih i kao formula da budu društveno prihvaćeni.

Tako su pojedinci sa izraženim manjkom samopoštovanja dodatno postali žrtve „pozitivista”. Njihove formule i krajnje pojednostavljen pristup kako se treba nositi sa životnim problemima omalovažavaju ljude sa ozbiljnim zdravstvenim problemima poput depresije, bipolarnog poremećaja i anksioznosti.

#2 Wanderer

Wanderer

Član

• Members
  • PipPip
  • 43 posts

Posted 16 July 2017 - 08:33

*
POPULAR

Meni je iskreno muka od tih svih knjiga i učenja, ne zato što sam nepopravljivi cinik, već zato što je to prodaja magle, ništa drugo, sad ti ćeš doći do nekog uspeha ako budeš dobar, razmišljajući pozitivino i bićeš zdrav i ne znam ni ja - a ako misliš negativno razbolećeš se i umrećeš i gorećeš u paklu, hm na čega me to podseća.
Čitao sam neke knjige, ne kažem, neko može da nađe smisao svoj u tome, mnogi kažu da jesu, i to verovatno nije loše - ja nisam uspeo, a danas sam nešto kritički raspoložen pa valjda zato ovakvo izlaganje na datu temu ((:
U svakom slučaju i onako ne mogu da promenim način razmišljanja, tako da bolje po mene da ne verujem u to, inače bih do sad precrkao sto puta da je istina.

#3 zeus20

zeus20

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,282 posts

Posted 16 July 2017 - 09:19

te knjige o samopomoći mi izlaze na nos više

#4 2Bavailable

2Bavailable

sugar for your brain

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,391 posts

Posted 16 July 2017 - 09:39

lekići + vreme tj perspektiva + mi sami trudom akcijom i borbom
afirmacije zakon privlačnosti vera u "univerzum" je takvo jedno sranje da sam ja zabezeknut

samo da napomenem da postoji nešto što se naziva pozitivna psihologija
i to je naučno utemeljena škola koja leči ljude učeći ih mindfullnes meditaciji zahvalnosti saosećajnosti i drugim stvarima
meni je to pomoglo i od mene svaka preporuka
https://greatergood.berkeley.edu/

#5 pogresna

pogresna

tropical fruit

• Global moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 782 posts

Posted 16 July 2017 - 11:46

Ja sam takođe protiv ovakvih teorija, smatram da navode nekog da poriče sopstvena osećanja (ako su ona loša) a to poricanje, van svake sumnje, vodi u još gore stanje pojedinca...
To je isto kao kad se požališ nekom da si tužan ili zabrinut, a taj ti kaže: ma daj, šta ti fali, mlad si, lep si, kako možeš biti tužan .. :blink:
To je po mom mišljenju, ništa drugo nego učenje o tome kako glumiti da si srećan umesto kako zaista biti srećan...
Jeftina politika i još gore, način da se lako zgrnu pare na račun nesrećnih ljudi...
Mislim da čovek treba da radi na sebi, da ''popravlja'' sebe što više može, da bi počeo celim svojim bićem da oseća '' ja sam ok osoba i zaslužujem sreću'', a ne da sebi napamet, veštački, bez ikakvog realnog osnova, ponavlja kao pesmicu neke kvazi-pozitivne afirmacije i da očekuje da mu nešto padne s neba... ne ide to tako...

#6 atina

atina

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,711 posts

Posted 16 July 2017 - 11:50

BurninHell, fanstasticna tema!
Knjige i stavovi bazirani - najprostije receno - misli pozitivno pa ce tako i biti - mi u najmanju ruku idu na zivce,
a da ne pominjem da je nametanje tog pozitivistickog stava postalo toliko agresivno da nemam reci,
nesto slicno kao tetor mladosti i lepote.

Samo bih da napomenem da nisu sve knjige o samopomoci lose i nisu sve bazirane na pozitivnom razmisljanju kao sustinskog
recepta za dobar zivot.

#7 Macak

Macak

Promjenjivi

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,195 posts

Posted 16 July 2017 - 12:58

Prvo gledaj tko je knjigu napisao. Prouci njegovu strucnost i rad.

Recimo da je knjiga o autogenom treningu. Autor prof. dr. med. psih. Vladimir Gruden.
Netko probao dva puta i kaze da je sranje a nas deset prakticiramo godinama i sveli terapiju na dvije tabletice na dan. Od selidbe po odjelima psihijatrijskim dosli do relativno normalnog zivota.

Zasto?
Zato sto smo se toga primili kao zadnje slamke spasa i nije dolazilo u obzir da nakon tri dana kazem da je AT glupost. Tri puta dnevno sam se zavlacio na mirno mjesto sjesti, opustiti se, smiriti disanje, osvijestiti kako sjedim ili lezim, osjetiti toplinu i tezinu ruke, disanje, ritam srca, toplinu trbuha, svjezinu cela..

Nakon deset pokusaja opustanja, glupo je reci da je to glupost jer mi tako ukoceni mozda od rodjenja, trebamo godine vjezbe da bi se stvarno opustili.

Svaka neuka budala moze napisati knjigu za samopomoc ako ima love da je izda.

Nije vazno sta kaze nego tko kaze.

#8 plavo

plavo

Član

• Members
  • PipPip
  • 27 posts

Posted 16 July 2017 - 15:26

Sve napisano stoji,
a opet,  bez pozitivnog stava i optimizma nismo nigdje prispjeli.

Tačno je da na silu ne ide, to bi trebalo doći iznutra, putem spoznaja.
Ne postoji samo jedan put do toga, a najčešći je religijski.

npr. optimizam,  pozitivni stav i zahvalnost su vjerske dužnosti za vjernike, a ne stvar izbora.

#9 pogresna

pogresna

tropical fruit

• Global moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 782 posts

Posted 16 July 2017 - 15:33

Došla sam do pozitivnog stava bez ikakvih nametnutih obaveza, Plavo, razumem da neko koristi neko učenje ili religiju da bi poboljšao svoj stav prema životu i ljudima, ali može i bez toga - jednostavno možeš da se smučiš sam sebi tako tužan ili usamljen ili negativan i da kažeš: ok, ne mogu da promenim svet i okolnosti ali daj da vidim šta da promenim kod sebe da bih se bolje osećao :)

#10 plavo

plavo

Član

• Members
  • PipPip
  • 27 posts

Posted 16 July 2017 - 15:37

View Postpogresna, on 16 July 2017 - 15:33 , said:

Došla sam do pozitivnog stava bez ikakvih nametnutih obaveza, Plavo, razumem da neko koristi neko učenje ili religiju da bi poboljšao svoj stav prema životu i ljudima, ali može i bez toga - jednostavno možeš da se smučiš sam sebi tako tužan ili usamljen ili negativan i da kažeš: ok, ne mogu da promenim svet i okolnosti ali daj da vidim šta da promenim kod sebe da bih se bolje osećao :)

Čestitam :)
Naravno da to ne mora biti religija.

#11 GraničniHisterDistimić

GraničniHisterDistimić

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 219 posts

Posted 16 July 2017 - 19:20

ako smo se malo bil up-ovali ne znači da smo umrli od toga .

problem nastaje kod ozbiljne patologije koja se zove guranje u podsvest ili ignorisanje problema

e to će dovesti do stanja u kakvom sam ja , jer sam naučen da prevazilazim teškoće tako što se koncentrišem na posao i sport  . kasnije marihuanu i alkohol i zaljubljivanje i evo me gde jesam jer jednostavno svo vreme nisam baš žudeo da stručnom pomoći i gomilama podataka o samopomoći

da li to znači da će svi ljudi koji tako rade vremenom pući - moj odgovor je , da, znači . svako ima neku slabost oko koje će morati grdno da se pomuči .Ne vidim šta je problem ako vam neko iz amerike kaže " da je podsvest kao zemlja i kakvo seme zasadimo takvo će da raste "

svaka mala pukotina vremenom će početi da stvara razvalinu , neko će je popunjavati alkoholom , neko lekovima , neko drogom , neko radoholičarstvom , neko sexualnim izletima   , neko religijom , neko psihologijom  , neko astrologijom (prošao sve to )

da li mi nešto fali -da , fali mi posvećenost jednog pristojnog momka koji je spreman na trpljenje da bi ostvario ideal samostalnosti

poenta je na vreme se obratiti sručnjacima u vezi niskog samopouzdanja što je u moje vreme bilo ravno odlasku u ludaru a ja sam nisam imao ni pojma da je ta grana zdravstva dostupna pa sam čitao ove self help knjige .
Ima ih na mom profilu , neki delovi su bili baš korisni.

sve to i lekovi pomoglo mi je da živi gotovo  momanškim životom  i uglavnom na internetu i da konačno mogu da otkrijem autentičnog sebe koji čezne da se izrazi ,
od najsmotanijeg i najstidljivijeg debila došao sam do faze da mogu i da smuvam devojku ali ne da je i i zadržim jer sam se raspadao od straha od budućnosti
od čoveka koji se večćito ljutio , bio besan , sa repetativnim mislima došao sam do nekoga ko ume da razglaba i najteža osećanja i misli , pomaže ima saosećajnost , shvata razume itd itd da ne nabrajam

self help knjige ako ništa naterale su me na mozgovnu gimnastiku .

kažem , jedini problem u njima je što velikim debelim slovima na svakoj strani ne piše POTRAŽITE STRUČNU POMOĆ U SLUČAJU DA IMATE VIŠE ILI JAČEG INTEZITETA   PROBLEMA I NEUSPEVATE DA IZAĐETE NA KRAJ SA NJIMA.
Self help bilo kakav obožavam jer mi je u interesu da mi se izbaci najveći broj što luđih ako treba teorija da bih mogao da dobijem hint šta to dovraga nije uredu sa mnom.

međutim većina njih zanemaruje psihijatriju jer je valjd sramota do skoro i na zapadu reći -znate šta , ja sam pametan lepo sam ovo razradio ali sam uzimao redovnu terapiju za depresiju.

Ljudi žele , slavu pare , možda i sigurno žele pomoći ali neke granice  tabui ostaju jako dugo prisutni

#12 kruška

kruška

Grizli

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,574 posts

Posted 16 July 2017 - 19:55

nije tajna da oduvijek mrzim ta neka pozitivistička preseravanja. Ni optimizam mi nije drag, volim realne ljude i volim da sagledam nešto sa svih strana a ne samo da gledam dobru stranu i da se ko kakva budala vječno nadam da će sve biti super

#13 atina

atina

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,711 posts

Posted 17 July 2017 - 11:39

Ja ne kazem da pozitivan stav i optimizam ne pomazu ali toliko forsiranje toga u poslednje vreme moze biti samo kontra produktivno posebno za ljude koji imaju neke problema tipa naseg.
Ne moze se covek naterati na silu da misli pozitivno niti je sva sustina u tome.

A price - kako mislis tako ti se i desava i sl. s*anja - prezirem iz dna duse.

Treba se truditi da budes pozitivan, zbog sebe, ali ne i na silu pozitivan (ako je to uopste moguce) niti se mnogo zivotni problemi
resavaju pozitivnoscu. Ljudi koji su prirodno optimisti mozda se lakse nose sa nekim problemima i u tom smislu ih lakse podnose, ali danasnja tzv savremena pop. psihologija svela je sve na pozitivnost i afirmacije i nista drugo.
To prezirem.

Isto kao sto postoji teror mladosti i lepote tako apsolutno postoji i teror pozitivizma.

#14 BurnInHell

BurnInHell

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 581 posts

Posted 17 July 2017 - 14:39

Meni se vec toliko da gadi da ne mogu ocima da vidim...
Jako seru i ponavljaju citate (koji nisu njihovi nego od americkih autora) iznova i iznova....Film Tajna je jedan tako....fuj film da ja nemam nemam reci. Prodavaci magle. Zatvori oci i zamislajj auto, zalepi laznu novcanicu od milion dolara na plafon i gleadaj je kad se probudis...ahahah....ostvarice se kad na vrbi zasvrbi....
Jedini recept je rad rad i samo rad (ali zavisi koji rad, ima tu vise faktora, treba i srece i para i kojecega, u sustini, samozrtvovanje. Uspece onaj koji zeli toliko da uspe kao sto zeli da dise, kome je uspeh vazniji i od spavanja)
Nekima se i na faci vidi koliko foliraju i koliko veze o uspehu nemaju, a jos kad krenu druge coucheve da pljuju skontam na sta se sve svodi.
Onaj ko nije doziveo poraz i padove, bolove, pa taj se nije ni rodio, i mala beba kad se rodi vec se bori za zivot i smrt, i mlado i staro, i sada su tu oni nesto seru kako nista ne moze da ih pogodi i kako treba voletis sve ljude i oprostiti cak i onima koji su ucinili zlo. Ma mrs.
Onaj sto je napisao knjigu ''Misli i postani bogat'' se od te knjige i obogatio...to sve govori :D I onaj Neal Donald Wals i njegovi Razgovori sa bogom...
Pravo ispiranje mozga....bas poput neke religije, uzas....

#15 Macak

Macak

Promjenjivi

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,195 posts

Posted 17 July 2017 - 14:46

Ma da, nakotilo ih se previše pa sad baš svakakve budale prodaju neke svoje metode. I meni se gadi kad vidiš da zapravo nikakve škole nema a kamo li životnog iskustva.

#16 BurnInHell

BurnInHell

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 581 posts

Posted 17 July 2017 - 14:49

Najgore od svega je sto njihovi fanovi upijaju svaku reci kao da je od boga licno, i samo poslusno klimaju glavom, onako kao ovce, bez mozga i svog misljenja.
Najvise je sredovecnih zena sto sve govori.
A kada im se neko suprotstavi, onda screenshotuju komentar ili poruku i ismevaju ga sa svojim fanovima. Jednoumlje.
Ma, gde se zalepi previse ljudi, to ne valja,  treba bezati od toga. Kada je velika masa prepoznavala istinu?

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users