Jump to content

* * * * * 1 votes

poremećaj pažnje (ADHD, ADD)

škola/fakultet

• Please log in to reply
77 replies to this topic

#61 Bezimeni_

Bezimeni_

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 131 posts

Posted 26 September 2015 - 20:49

@Kruska, da jasno mi je, definitivno zvuci kao los psihijatar. A reci mi zasto izbegavas drzavnog psihica? Koji su tu razlozi?

Kontam da ukoliko neko ima loseg psihijatra moze uvek da kaze otvoreno: "Vidite ja sam ovde da bih probao/la neke lekove i nadam se da cete mi moci pomoci u tome, da idemo lek po lek dok nesto ne proradi". I tako jednostavno ides redom dok ne nadjes kombinaciju koja radi posao.

S druge strane meni deluje kao da Kruska ima vise psiholoskih problema nego psihijatrijskih. Cim tebi treba da pricas i da se otvoris nekome, i ako ti samo to pomaze drasticno, onda znaci da je to psiholoski i da tebi ni ne trebaju lekovi vec samo malo dobrog otvaranja, price, i podrske, kao i vere u sebe. Dok kod nas klinickih i psihijatrijskih slucajeva raspolozenje moze da padne svakog trenutka bez obzira na to sta se desava "spolja", i zbog toga mi naravno moramo piti lekove kako bi stabilizovali svoje raspolozenje i uopste bili u mogucnosti da sami resavamo svoje psiholoske probleme. Ispravime ako gresim u proceni tvojih problema...

#62 kruška

kruška

Poison Ivy

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,588 posts

Posted 27 September 2015 - 18:25

državnom ne želim zbog zaposlenja, ne želim da ostaje u kartonu dijagnoza, a i morala bih ići u bolnicu gdje se nalazi psihijatar, opet u samo jednoj i tu mi radi dosta kolega s bivšeg fakulteta, ne želim da baš svako zna da idem psihijatru, ovo je mala sredina i ne želim biti obilježena kao psihijatrijski slučaj.

djelomično si upravu, na mene puno utječe ono spolja, nečije lijepa riječ mi može popraviti dan, isto tako ružna pokvariti dan, bilo kakvi događaji utječu na mene značajno i da bi bila sretna trebala bi promijeniti život u kompletu i ne bi mi trebali nikakvi lijekovi, stvar je u tome što ne mogu, nemam mogućnosti da promijenim išta u svoju korist, s druge strane svi ti negativni događaji iz života su mi stvorili neke negativne obrasce ponašanja koji bi se mogli promjeniti nekom psihoterapijom, a ja opet nemam mogućnost da idem na nju. Da ne dužim lijekovi mi dođu više kao jedina opcija nego kao stvarna potreba, mogu se sjetiti 100 stvari koje bi mi djelovale bolje od lijekova, ali nemam mogućnosti

#63 Bezimeni_

Bezimeni_

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 131 posts

Posted 28 September 2015 - 18:34

Kruska, iz istih razloga necemo da idemo kod drzavnog :)
A sto se tice tvog slucaja, ma onda se opusti bre, sta te briga sta misli neko ko ti je rekao ruznu rec...pre ili kasnije ces shvatiti da jedini nacin da budes opustena i srecna je da te ne doticu neke stvari i da se fokusiras samo na ljude koji su stvarno vredni i koji te cene.
Sto pre to shvatis to ces pre doci do srece. Znam da je lakse reci nego uciniti, i svi se mi obaziremo na ruzne reci i ruzna iskustva, ali nedaj da to traje, nedaj da ti to konzumira ceo dan...samo ignore :)

Jedini razlog zasto ja vidim da bi ti mogla koristiti lekove je to da ako si stvarno extremno osetljiva na spoljansje uticaje, pa prosto ne mozes protiv toga, ali ja iskreno mislim da mozes, samo treba da istreniras mozak da te ne doticu neke stvari i da uzivas u stvarima koje volis i da se druzis sto vise sa pozitivnim ljudima...

Recimo ja nemam tu srecu, meni dan moze biti savrsen spolja, mogu cuti milion lepih reci, sve da je na mestu, ali ako mi "iznutra" nije dan, bicu depresivan/anksiozan/itd...Hvala bogu pa lek koji pijem kao i stroga disciplina bioritma pomazu jako tome, dosta me ustabile...

#64 kruška

kruška

Poison Ivy

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,588 posts

Posted 28 September 2015 - 18:53

ti ja i mnogi drugi, dosta nas izbjegava državne

ne znam što je bolje da te ne dotiču stvari izvana ili da te dotiču, ti popiješ lijek i riješiš to barem djelomično, što ću ja, ja trebam mijenjati svoju osjetljivost, kako se to radi ili bi trebala promijeniti svijet oko sebe tako da ne znam je li sreća ili nesreća, s jedne strane drago mi je da mogu uživati u nečemu, vidim drugima je teško uživati u bilo čemu, ali opet kad se nanižu loši događaji, a lijekovi mi nekad jesu smanjili tu preosjetljivost, barem neki od njih, to je što prvo primjetim dok ih pijem, postanem manje plačljiva i ne razmišljam pola dana o nečemu što je neko rekao

View PostBezimeni_, on 28 September 2015 - 18:34 , said:

i da se fokusiras samo na ljude koji su stvarno vredni i koji te cene.

još kad bi ih našla, tako kaže moja doktorica opće prakse "i ja sam nekad bila u depresiji i onda sam našla ljude koji me vole i cijene, ne trebaju ti lijekovi samo nađi nekog ko će te voljeti" i onda se ja pitam gdje da nađem tog nekog, da stavim oglas u novine :D

a mi odošmo duboko u offtopic :ph34r2:

#65 Bezimeni_

Bezimeni_

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 131 posts

Posted 10 October 2015 - 11:17

Kruska, normalno da treba stvari da te doticu, ali u normalnoj meri. Naucis sebe da brzo predjes preko tih nekih stvari koje te previse tiste...
A sto se tice ljudi koji ce da te cene i vole, mogu se naci veruj mi samo treba biti uporan i strpljiv...Verujem da tvoji (porodica) te vec cene i vole. A ako hoces nekog prijatelja s kim bas mozes da podelis sve i da se druzis aktivno, to moras potraziti naravno, nije lako ali ima ih sigurno.

Sto se tice ADHD lekova, oni zapravo meni pomazu da me doticu stvari :D, jer generalno sam cesto bez energije/elana/emocija i onda kada uzmem stimulant kao Concerta-u, osecam se dosta bolje, aktivnije, emotivnije. To je ovako na prvi pogled nesto sto tebi verovatno ne treba buduci date previse doticu stvari :) mada ne treba to tako uzimati zdravo za gotovo jer cesto neki lekovi mogu da daju neocekivan efekat, i sve je to mnogo kompleksnije nego samo dopamin up and down.

Eto da ne bude da smo skroz u offtopic-u :)

#66 gianni

gianni

Depresivan

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts

Posted 12 May 2016 - 09:59

Sinu su mi dijagnosticirali ADHD, ima li tko iskustva s tim problemom kod djece?

#67 Kosta73

Kosta73

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 160 posts

Posted 11 July 2016 - 08:04

Oduvek mi je bilo teško da se skoncentrišem na učenje, pogotovo bubanje napamet. Uvek mi nešto lako odvuče pažnju, bilo neka misao bilo spoljašnji dogadjaj. Uvek mi je trebala silna mentalna snaga da održim koncentraciju. Osnovna škola manje više, ali postalo je izrazito u srednjoj školi. Za faks nisam imao ni teoretske šanse, višu koja je trajala normalno dve i po godine završio sam posle pet godina. Posle 3 sata učenja osećao bih se iscrpljen kao posle neznam kakvog rada, ostalim studentima ni 5-6 sati nije predstavljao problem.
Primeto sam da, kad bih rešavao neki složen matematički problem i provukao rukom kroz kosu (ono u fazonu "uf, ala je ovo zaguljeno") u ruci bi mi ostala puna šaka kose i peruti, dok u ostalim okolnostima toga nije bilo.

#68 Apoptosis

Apoptosis

Psychotico

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,222 posts

Posted 03 November 2016 - 18:38

U USA dosta često dijagnostifikuju deci ADHD ili ADD.
Lek izbora je Ritalin (Metilfenidat) ili Startera (soli amfetamina).
To su stimulansi, kažnjivo je zakonom koristiti ih bez nadzora lekara.
To su zapravo droge, samo dizajnirane za decu bez euforijantskih efekata.
Dobro je znati da se u Srbiji prodaju pod nazivom Concreta i na crnom tržištu se mogu relativno lako naći, za male pare kao pomoć pri učenju.

#69 gianni

gianni

Depresivan

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts

Posted 04 November 2016 - 10:23

Ne bih volio da vec sada pocne piti lijekove.

#70 Apoptosis

Apoptosis

Psychotico

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,222 posts

Posted 04 November 2016 - 12:20

View Postgianni, on 04 November 2016 - 10:23 , said:

Ne bih volio da vec sada pocne piti lijekove.

Moj brat od ujaka ima 13 godina, pije lekove za štitnu žlezdu od svoje 5. godine, i ništa mu ne fali, hvala Bogu. Čak i trenira fudbal.
NJegova i moja sestra ima 11 godina, pije Controloc za želudac, i još neke, ne znam kako se zovu, hvala Bogu ništa joj ne fali, sad je bila prva u krosu (natjecanje kao mini maraton).
To ti pišem da te ne obeshrabrim ako ne daj Bože bude morao lekove piti.
A ja duboko u sebi osećam da će sve biti u redu. Neka ga Prečista Marija čuva.

#71 gianni

gianni

Depresivan

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts

Posted 04 November 2016 - 13:11

View PostApoptosis, on 04 November 2016 - 12:20 , said:

Moj brat od ujaka ima 13 godina, pije lekove za štitnu žlezdu od svoje 5. godine, i ništa mu ne fali, hvala Bogu. Čak i trenira fudbal.
NJegova i moja sestra ima 11 godina, pije Controloc za želudac, i još neke, ne znam kako se zovu, hvala Bogu ništa joj ne fali, sad je bila prva u krosu (natjecanje kao mini maraton).
To ti pišem da te ne obeshrabrim ako ne daj Bože bude morao lekove piti.
A ja duboko u sebi osećam da će sve biti u redu. Neka ga Prečista Marija čuva.

Hvala ti api.

#72 Apoptosis

Apoptosis

Psychotico

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,222 posts

Posted 05 November 2016 - 10:56

Kako ti je mali danas gianni?

#73 kruška

kruška

Poison Ivy

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,588 posts

Posted 29 November 2016 - 20:41

ja se još uvijek pitam imam li ovaj poremećaj ADD, mislim da ni neću saznati s ovim psihijatrima :mellow2:

#74 Veronika

Veronika

Mrtva

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,725 posts

Posted 17 January 2017 - 19:53

View Postkruška, on 29 November 2016 - 20:41 , said:

ja se još uvijek pitam imam li ovaj poremećaj ADD, mislim da ni neću saznati s ovim psihijatrima :mellow2:
Konstatovai bi ti jos ao dete ADDovci su problematicni.... pogotovo u skoli i drustvu

#75 kruška

kruška

Poison Ivy

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,588 posts

Posted 17 January 2017 - 20:29

View PostVeronika, on 17 January 2017 - 19:53 , said:

Konstatovai bi ti jos ao dete ADDovci su problematicni.... pogotovo u skoli i drustvu

oni koji imaju poremećaj pažnje s hiperaktivnosšću su problematični, a oni koji imaju samo poremećaj pažnje nisu uopće, to je daleko teže primjetiti, a pogotovo da primjeti moja okolina, šta oni znaju šta je ADD nije da sam išla psihijatru u djetinjstvu

#76 Veronika

Veronika

Mrtva

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,725 posts

Posted 17 January 2017 - 21:03

Ja nisam ni sigurna imamli ADHD ili ADD.. Secam se da sam bila hiperaktivna al to ne mora da znaci...

#77 kruška

kruška

Poison Ivy

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,588 posts

Posted 17 January 2017 - 21:40

dijagosticiran ti neki poremećaj pažnje ili misliš da imaš neki od ta dva?

#78 Veronika

Veronika

Mrtva

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,725 posts

Posted 18 January 2017 - 03:15

View Postkruška, on 17 January 2017 - 21:40 , said:

dijagosticiran ti neki poremećaj
pažnje ili misliš da imaš neki od ta dva?
Dijahnostikovano mi je.

Also tagged with škola/fakultet

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users