Jump to content

- - - - -

Libido i depresija

• Please log in to reply
248 replies to this topic

#241 pablo

pablo

VD Sef

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 431 posts

Posted 30 July 2018 - 17:59

View PostAruena, on 30 July 2018 - 17:50 , said:

Verovatno bi se onesvestio ako je pio alkohol, ili bi zaspao na nekoj klupici i spavao do kasnih jutarnjih sati.
Pitao bi se sutra sta li ga je snaslo :D

#242 pablo

pablo

VD Sef

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 431 posts

Posted 30 July 2018 - 18:12

da verovatno ovo :D

#243 Hyperdrive

Hyperdrive

All I want for Christmas is food.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,398 posts

Posted 31 July 2018 - 06:48

Hajde da ne dajemo nikome ideje. :o

#244 Bezimeni_

Bezimeni_

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 185 posts

Posted 31 July 2018 - 20:55

@Hyperdrive

tek tako, iz ćefa,
Naravno da ne treba tek tako iz cefa uzimati NI JEDAN lek, pa ni jednu psihoaktivnu supstancu (alkohol, cigare itd) ako mene pitas. Ali niko ne govori o cefu, pricamo o problemu. Ako je nekome to dovoljno velik problem u zivotu uzimanje antipsihotika ima smisla. Sve zavisi koliko taj neko smatra da mu taj problem unistava zivot. Meni svakako unistava stoga ja uzimam antipsihotike.

A to da se neki antipsihotici vode kao antidepresivi, to je na NEKI NACIN tacno, jer Seroquel recimo ima delimicno agonisticki efekat na 5-HT1A receptor (serotoninski 1A receptor). Ali opet postavlja se pitanje da li je samo ono sto deluje agonisticki na serotoninske receptore antidepresiv, ili bilo sta sto coveku moze smanjiti depresiju? Ja bih rekao ovo drugo, jer sam se nacitao i nagledao svakakvih kombinacija, od tih da SSRI antidepresivi pogorsavaju depresiju do tih da antipsihotici (koji, nasuprot SSRI antidepresivima, obicno antagonizuju serotoninske receptore) pomazu depresivnim ljudima.
Tako da ta etiketiranja lekova su manje bitna, cak bih rekao uglavnom irelevantna. Ono sto je bitno je kakav efekat ti lekovi imaju na konkretnog pacijenta i kakve nuspojave prouzrokuje kod konkretnog pacijenta.

Ali naravno, antipsihotici su ozbiljni lekovi, bar u velikim dozama, tako da ljudi treba da se odluce da ih uzimaju na duze staze samo ako im zaista pomazu i ako je rizik neuzimanja istih veci od rizika uzimanja istih.
Hvala bogu ja za sad nisam imao nikakvu ozbiljnu tj. trajnu nuspojavu na bilo kom antipsihotiku, ali eto vecina mi pogorsava anhedoniju i depersonalizaciju dok ih pijem :(

@Pablo, moje misljenje je kao sto i uvek tvrdim - Placebo efekat je najprecenjeniji psiholoski efekat ikad. Stoga da rejveru das antipsihotik (znacajnu dozu), a da on misli da je ecstasy, osetio bi isto ono sto bi osetio da mu das antipsihotik i da mu kazes da mu dajes antipsihotik, minus zbunjenost.

#245 archaic_tiger

archaic_tiger

razmažena

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,060 posts

Posted 02 August 2018 - 00:07

Bezimeni,ne znam jesam li te ovo možda ranije već negde pitala,ali...

Da li si ikada otkrio kako se zapravo sa biološkog aspekta definiše tvoj problem (tj.koji je konkretno biološki uzrok toga)? Drugim rečima,da li je kod tebe u pitanju "samo" poremećaj testosterona (ili možda nekog drugog hormona/neurotransmitera),ili tu možda ipak postoji još nešto (barem da je tebi do sada poznato)?...

Ako ništa drugo,imaš li makar neku pretpostavku/teoriju šta bi to moglo da bude na osnovu dosadašnjih medicinskih nalaza?

#246 Aruena

Aruena

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,337 posts

Posted 05 August 2018 - 18:57

Nisam sve tvoje postove čitala, ali da nemaš možda neki oblik bipolarnog poremećaja?
Inače vidim da se hiperseksualnost vodi kao poremećaj, bar su ga tako svrstali.

#247 Hyperdrive

Hyperdrive

All I want for Christmas is food.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,398 posts

Posted 05 August 2018 - 19:22

View PostAruena, on 05 August 2018 - 18:57 , said:

Nisam sve tvoje postove čitala, ali da nemaš možda neki oblik bipolarnog poremećaja?
Inače vidim da se hiperseksualnost vodi kao poremećaj, bar su ga tako svrstali.

Njemu je do skoro u potpisu pisalo da je dijagnoza bipolar NOS (not otherwise specified), ali vidim da je sad druga.

#248 Bezimeni_

Bezimeni_

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 185 posts

Posted 12 August 2018 - 20:38

@archaic_tiger, Naravno da imam gomile teorija sta moze biti i uglavnom sve se svode na to da je mozak u pitanju, u to sam 99% siguran, jer stitna, nadbubrezne, hormoni, ma sve fizicki je super! testosteron najprosecniji moguci za moje godine, i to sva 3 tipa testosterona (Totalni, Slobodni i Dihidrotestosteron). Nema sta nisam vadio iz krvi i urina.

Glavna teorija je da je negde u limbickom sistemu mog mozga poremecen ODREDJEN deo koji ima jako osetljive receptore na dopamin. Stoga kada uzmem antipshiotike koji smanjuju dopamin u velikom broju regija mozga, taj moj problem nestane.

Da bih ovo sve potvrdio sa sigurnoscu moracu jednoga dana da uradim fMRI (ili PET) snimak mozga BEZ antipsihotika i to na los dan (na veoma hiperseksualan dan), i onda jedan SA antipsihoticima i onda uporedim pa vidim razliku. To ce biti veoma tesko izvesti uzimajuci u obzir da se zakazuje a ne tek tako odes u ordinaciju i kazes "e vidite danas mi je los dan, pa bih uradio fMRI sken odmah sada!" :P
Ali ajde, snimci mozga napreduju, mozda ce uskoro portabilni, real-time skeneri postati prihvaceni u standardnoj praksi.

U svakom slucaju, poprilicno sam siguran da je mozak u pitanju kao i kod velike vecine nas ovde :/

@Aruena, @Hyperdrive, da, kod jednog psihijatra mi je Bipolar Not Otherwise Specified a kod drugog Schizoid Personality Disorder. No, kao sto rekoh, iskreno, diagnoza je meni nebitna, jer na kraju krajeva i svi Bipolarci se razlikuju medjusobno i lekovi za Bipolarni razlicito uticu na njih.
Sve je to mnogo komplikovanije od neke grube klasifikacije a mnoge od tih diagnoza se preplicu u mnogo delova.
Ono sto je zaista bitno je DA LI LEKOVI POMAZU. Tacka. I zato je po meni najbolje ici od leka do leka (koji su dokazani kroz klinicke studije da pomazu odredjenom simptomu ili prouzrokuju  odredjene pozeljne nuspojave, a na kraju krajeva, ako je situacija ozbiljna onda i bilo koji lek koji nije adiktivan i koji je boze-pomozi-safe) i moliti se da nesto u jednom trenutku proradi na zadovoljavajucem nivou.

Bipolarci uglavnom imaju hiperseksualnost u maniji/hipomaniji a ja sam uglavnom hiperseksualan kad se lose osecam, mada u sustini nema pravila. Maniju/hipomaniju nikad ni nisam imao. Nikad nisam imao nikakvo neracionalno ponasanje, deluzije, halucinacije, spending sprees, risky behaviours, ma nikad nista sto imponuje diagnozi Bipolarnog sem mood swings i hiperseksualnog nagona (a i to sam nekim cudom kontrolisao ceo zivot besprekorno, i hvala bogu pre nego sto sam konacno skoro podlego jednom iskusenju (komsinica) naidjoh na antipsihotike).
Kada kazem mood swings, nije to ono depressed<->hypomanic, nego depressed<->"ok". Retko kad ja budem ista bolje od samo "ok".
Tako da cela ta prica da li sam Bipolaran ili ovo ili ono, nije bitna, bitno je da li ista postoji sto ce mi pomoci. Antipsihotici odlicno pomazu tom problemu ali mi pogorsavaju drugi najgori simptom - Depersonalizacija.
Borim se dalje i eksperimentisem bes prestanka :/

#249 Ank

Ank

CAR

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,098 posts

Posted 15 August 2018 - 20:02

Otkad sam na terapiji imam dva problema koji su se postepeno javili u toku terapija. Preuranjenu ejakulaciju ( to mi ne smeta, jer posle prve dolazi druga, pa se nista ne prekida) i retrogradnu ejakulaciju sto jeste problem za osobu koja planira potomstvo. Kod tog drugog problema problem je izostanak ejakulata dok je sve ostalo, vaskularnost i orgazam prisutno i normalno, dok se ejakulat vraca nazad. Doktor mi je u sali rekao da je to sjajna  kontracepcija, ali je ustvrdio da ako ikad pozelim potomstvo, ima vise nacina da se taj problem rijesi. Npr. vantjelesna oplodnja, privremena promjena terapije, dodatna terapija za ejakulaciju itd.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users