Jump to content

* * * * * 1 votes

hiperadaptivnost = strah od napuštanja

• Please log in to reply
25 replies to this topic

#1 kodama_

kodama_

Član

• Members
  • PipPip
  • 48 posts

Posted 16 September 2018 - 16:43

hiperadaptivnost i strah od napustanja? da li imate problem sa tim? udovoljavanje ljudima i njihovim zeljama naustrb svojih od straha da ce vas napustiti, kao i praznina koja nastupa nakon toga, nemogucnost da skontate sopstvenu licnost.... kako se resiti toga?

Edited by Hyperdrive, 16 September 2018 - 16:46 .
Š

#2 Hyperdrive

Hyperdrive

All I want for Christmas is food.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,368 posts

Posted 16 September 2018 - 16:56

Konstantno.

Prošle subote me je moj tajni crush - koji možda i zna da imam granični, a sigurno zna da imam anksioznost i slabu emocionalnu regulaciju - pogledao "čudno", ja sam ga posle pitala da li je ljut na mene. Onda sam shvatila da sam ga isto to pitala bar četiri puta za mesec dana, da sam mu se izvinjavala za neke neverovatne stvari, tipa za nešto što nisam uradila 2008. godine. I uvek to radim kad mi je neko BAŠ bitan, kad mi je u rangu između "favourite person", prijatelja, ljubavi, itd pošto su mi granice nejasne. Na kraju sam mu se izvinila što ga nerviram. Samo što mu nisam rekla da me ne napušta...a gotovo sam sigurna da sam mu u avgustu rekla da imam strahove od odbijanja i napuštanja.

Eto, to je bio ekstremni primer, a pritom govorim o osobi koju sam nipodoštavala i izbegavala više od 11 godina, ukupno. Zbog čega? "Lepi muškarci su zli", a pre toga me je "isuviše gnjavio da se vidimo", dok smo bili još balavac i balavica. Ko zna na koliko sam još načina zbog načina razmišljanja jedne l00de graničarke i nezrelih mehanizama samoodbrane gde nije pritom trebalo ama baš ni od čega da se branim sjebala svoj život? Ovde sam konkretno mogla da sa 23-24 godine probam da smuvam tipa koji je totalni "keeper"... :/

Kad me neko iznervira, naprotiv, tu znam da se okrenem i odem, pa da posle čekam da se oni meni jave i da ih mrzim što se nisu javili. Pošto sam deset godina starija od tebe, ovo je sve ređe, ali kad boli, to je onda kao da me neko davi, probada i samo želim da spavam...satima. I imam utisak da oni koji su mi najbliži vole da udare baš tamo gde me najviše boli. Kad su nebitni ljudi u pitanju, tačno da mi kažu da sam debeli mornar koji siluje plavooke gluve mačiće, nebitno mi je. Ali kad su bitni - MAJKO MOJA MILA.

#3 archaic_tiger

archaic_tiger

razmažena

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,033 posts

Posted 16 September 2018 - 17:59

Nisam sigurna zbog čega je to tako,ali ljudi koji su u mojim očima na bilo koji način "kul" jednostavno moraju o meni da misle sve najbolje,inače sam propala i moje postojanje više nema poentu u onom pravom smilsu te reči (s obzirom da to kada nisam "kul" u tuđim očima za mene jeste maltene ravno prestanku postojanja kao iole vredne i dragocene osobe na ovom svetu...Da ne kažem-maltene ravno smrti).

Prema tome,biti iole vredan i dragocen u tuđim očima-to je za mene sve...A već da ne govorim o osobama koje percipiram kao "kul."

Kada me neko ko je "kul" prihvati,ja sam tada na sedmom nebu i mojoj sreći nema kraja...Štaviše,to su jedini trenuci u mom životu kada sam u stanju da se osetim istinski živom.

#4 archaic_tiger

archaic_tiger

razmažena

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,033 posts

Posted 16 September 2018 - 18:11

View PostHyperdrive, on 16 September 2018 - 16:56 , said:

I imam utisak da oni koji su mi najbliži vole da udare baš tamo gde me najviše boli. Kad su nebitni ljudi u pitanju, tačno da mi kažu da sam debeli mornar koji siluje plavooke gluve mačiće, nebitno mi je. Ali kad su bitni - MAJKO MOJA MILA.

Meni je ovo još i super epitet u odnosu na ono što meni s vremena na vreme znaju da kažu...

#5 Nibrist

Nibrist

proklet

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 687 posts

Posted 16 September 2018 - 19:03

Prilicno se prepoznajem u arhaicinom opisu. Onda iz tog razloga mnogima ne dajem nacin da me upoznaju, a monogima koji znaju za mene ne dajem nacin da ista znaju o meni. To kad moras biti kul je valjda kompleks nize vrednosti, a normalno bi bilo da gledas sebe zbog sebe ne zbog drugih, plus i drge normalno nije briga za ostale. Kod mog oca je veoma vidljivo da se plasi odbacivanja majke i dan danas i da mora svima da bude dobar, to mu je toliko bitno bitnije od nasih zivota. Tako da sam mogao i od njega nauciti jos od malena, pre nego sto sam i shvatao.

#6 kruška

kruška

wonky

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,898 posts

Posted 16 September 2018 - 19:10

View Postarchaic_tiger, on 16 September 2018 - 17:59 , said:

Nisam sigurna zbog čega je to tako,ali ljudi koji su u mojim očima na bilo koji način "kul" jednostavno moraju o meni da misle sve najbolje,inače sam propala i moje postojanje više nema poentu u onom pravom smilsu te reči (s obzirom da to kada nisam "kul" u tuđim očima za mene jeste maltene ravno prestanku postojanja kao iole vredne i dragocene osobe na ovom svetu...Da ne kažem-maltene ravno smrti).

Prema tome,biti iole vredan i dragocen u tuđim očima-to je za mene sve...A već da ne govorim o osobama koje percipiram kao "kul."

Kada me neko ko je "kul" prihvati,ja sam tada na sedmom nebu i mojoj sreći nema kraja...Štaviše,to su jedini trenuci u mom životu kada sam u stanju da se osetim istinski živom.

i kod mene nekako slično, samo ne baš toliko ekstremno, malo blaže

#7 archaic_tiger

archaic_tiger

razmažena

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,033 posts

Posted 16 September 2018 - 19:41

View PostNibrist, on 16 September 2018 - 19:03 , said:

Kod mog oca je veoma vidljivo da se plasi odbacivanja majke i dan danas i da mora svima da bude dobar, to mu je toliko bitno,bitnije od nasih zivota. Tako da sam mogao i od njega nauciti jos od malena, pre nego sto sam i shvatao.

Hoćeš da kažeš,plaši se odbacivanja svoje vlastite majke ili se plaši odbacivanja tvoje majke?

Inače,i moj otac je takav da bi i d*pe dao za okolinu i za njenu validaciju (a-što je najveća ironija od svega-ja,koja sam oduvek to kod njega iz dna duše mrzela i prezirala,danas sam po tom pitanju još ekstremniji slučaj nego što je to on ikada bio) :wacko: Ja bih ako treba dala i d*pe,i glavu,i...Ma da ne nabrajam dalje šta bih sve dala.

#8 Nibrist

Nibrist

proklet

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 687 posts

Posted 16 September 2018 - 20:10

Arhaic on se plasi odbacivanja vlastite majke i dan danas ona mu je vodilja, a i na sam zavisran od njih ali ne bas zbog staha od odbacivanja...

#9 archaic_tiger

archaic_tiger

razmažena

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,033 posts

Posted 16 September 2018 - 20:41

Pa da,odmah sam pretpostavila...I mene ovi moji nesrećnici da odbace-roknula bih se momentalno,tako da ga u tome u potpunosti razumem.

#10 plavo

plavo

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 381 posts

Posted 16 September 2018 - 22:15

tigrice, većina tvojih postova je "pet deka", jedan te isti obrazac pogleda na sebe i druge.

neko će u njima vidjeti razne komplekse, manjke u samopoštovanju ili šta već,
tako sam ranije i ja tumačio te pojave.

sada na to gledam malo drugačije,
takvo razmišljanje je prvenstveno nezrelo, nekako zaostalo na teen pogledu na svijet, kao da imaš pogrešna mjerila za odrasle ljude, a samim tim i sebe.

zašto bi, ovo što navodiš, zreloj osobi to bili neki prioriteti ?
svako voli prihvaćanje, pohvale u nekoj mjeri i trudi se uklopiti, ljudski je, ali da mu to bude mjera svega je dječije ponašanje.

#11 archaic_tiger

archaic_tiger

razmažena

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,033 posts

Posted 16 September 2018 - 23:14

View Postplavo, on 16 September 2018 - 22:15 , said:

tigrice, većina tvojih postova je "pet deka", jedan te isti obrazac pogleda na sebe i druge.

Šta je sad pa to...? :huh2:

takvo razmišljanje je prvenstveno nezrelo, nekako zaostalo na teen pogledu na svijet, kao da imaš pogrešna mjerila za odrasle ljude, a samim tim i sebe.

:oioi:

zašto bi, ovo što navodiš, zreloj osobi bili neki prioriteti ?

Eh,pa sad "zašto" :rolleyes: Zašto je nebo plavo,zašto je trava zelena,zašto su ljudi takvi kakvi jesu,zašto sam ja ovakva a nego drugi-opet-ovakav i onakav...Kad bismo sad krenuli tim putem da se za svaku stvar zapitamo "zašto ovo,zašto ono",onda ko zna u kakvim bismo se sve nepreglednim lavirintima sopstvenog uma nepovratno zagubili (kao da i ovako,bez svega toga,nismo u dovoljnoj meri izgubljeni i smeteni)...Drugim rečima: Otkud znam zašto,brate...Otkud znam zašto. Kako ja sad pa to da znam? Na kraju krajeva-koji god razlozi bili u pitanju-tako je kako je,a znaš i sam kako kažu..."Iz sopstvene kože se ne može."

#12 archaic_tiger

archaic_tiger

razmažena

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,033 posts

Posted 16 September 2018 - 23:16

P.S. Na kraju krajeva,Plavo,nije da se sad ovde nešto "branim",ali...Vidiš i sam da se takoreći-polovina Foruma i sama pronalazi u mojim postovima,pa šta sad to znači-da smo svi mi "zaostali u teen-pogledu na svet?" :rolleyes:

#13 plavo

plavo

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 381 posts

Posted 16 September 2018 - 23:42

View Postarchaic_tiger, on 16 September 2018 - 23:16 , said:

P.S. Na kraju krajeva,Plavo,nije da se sad ovde nešto "branim",ali...Vidiš i sam da se takoreći-polovina Foruma i sama pronalazi u mojim postovima,pa šta sad to znači-da smo svi mi "zaostali u teen-pogledu na svet?" :rolleyes:

Da, primjetio sam,
ali ovih dana sam baš nešto u tim razmišljanjima, zrelo-nezrelo, a tvoj post mi je dobro poslužio da nešto napišem, sorry.

#14 Hyperdrive

Hyperdrive

All I want for Christmas is food.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,368 posts

Posted 17 September 2018 - 00:04

Plavo, ovo je kod npr. mog poremećaja normalno, no sa godinama se minimalizuje.

#15 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,414 posts

Posted 17 September 2018 - 00:19

Verujem da svi koji imate te poremećaje imate strah od napuštanja i hiperadaptivnost.

Molim vas, nemojte da se naljutite, ali meni hiperadaptivnost liči na utapanje u masu.

Naravno, drago mi je kada me neko prihvati, ali znam da to i ne mora i da nije najvažnije u životu. Volim i pohvale, mada mi je nekad neprijatno kada ih dobijam.

Odrasla sam. Mislim da je to razlog. I previše ljudi me je zauvek napustilo, i više nemam strah od "običnog" napuštanja.

Eto malo drugačijeg pogleda na ovu temu. :)

#16 kruška

kruška

wonky

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,898 posts

Posted 17 September 2018 - 13:48

ja radim svašta osim što se utapam u masu, što se tiče toga ja stršim u gomili kao crna ovca među bijelim. A to kad ti je stalo do tuđeg mišljenja u toj mjeri znači kao što već neko napisa osjećaj manje vrijednosti. Vidiš nekoga kao kul osobu po svojim mjerilima i stalo ti je do njihovog mišljenja jer onda ti podižu vrijednost. Što više voliš i prihvačaš sebe tim se ova potreba za priznavanjem od drugih smanjuje. To nema nikakve veze sa zrelosti nego opet se vračamo na ono samopoštovanje i zadovoljstvo sobom. Zbog toga se dosta nas i jest pronašla u tom postu u nekoj mjeri

#17 kodama_

kodama_

Član

• Members
  • PipPip
  • 48 posts

Posted 17 September 2018 - 21:33

omg tako se slazem s ovim, mada cesto ne kapiram....zbog koga glumatam i izgledam kao sto izgledam, to je dobro pitanje

#18 archaic_tiger

archaic_tiger

razmažena

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,033 posts

Posted 17 September 2018 - 22:02

Za mrvicu njihove pažnje,eto za šta... :( Mrvicu koja nas održava u životu,kao što se održava životno ugroženi bolesnik na aparatima.

#19 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,414 posts

Posted 19 September 2018 - 22:59

Za čiju mrvicu pažnje Tigrice? Zašto te baš ta mrvica pažnje održava u životu, a ne nešto drugo?

#20 archaic_tiger

archaic_tiger

razmažena

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,033 posts

Posted 19 September 2018 - 23:14

Nemoj to mene da pitaš,pitaj moj mozak :( Jer ja to ne bih znala (ali najozbiljnije).

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users