Jump to content

Anksioznost

samopomoć

• Please log in to reply
267 replies to this topic

#241 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,416 posts

Posted 20 July 2018 - 20:35

Da li je ova ankcioznost-strepnja, briga, koju sam osećala zbog mame i koju još pomalo osećam normalna jer je to bilo iznenada i šokiralo me je..ili ...

I pre ovog maminog pucanja čira, i kada sam najraspoloženija, osećala sam i uvek je u meni neki nelagodni osećaj u stomaku..Ja se STALNO plašim za mamu, sestru, sestrinu decu, za zeta...o sebi i o svom zdravlju ne razmišljam ali o njihovom da.. I brinem da im se ne desi nešto strašno..

Nisam u depresiji, imam samo te ankciozne misli i one užasne flachback fenomene zbog kolena.

#242 Nibrist

Nibrist

proklet

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 687 posts

Posted 05 November 2018 - 18:36

Danas sam uhvatio situcaciju gde me puca nezapamćena anksioznost i sf, a paralelno sa tim sam bio totalo svestan toga kako i zašto radi kao da sam slušao na seansi ili čitao o tome i opet ništa i pored toga ne popušta, mislim da mi se ta neka vrsta svesnosti situacije ili šta već, ranije nije dešavalo.

Da li imate razne situacije da vas samo uhvati anksioznost i(ili) soc. fobija, blaga panika i zatvori ceo razum, da shvatate a ne možete je ublažiti ili uspete, ili je ipak prvo stanja najčešće?

Opet mi miriše da sam napisao nešto  na ne baš najrazumniji način, al nadam se da nisam...

#243 atina

atina

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,609 posts

Posted 05 November 2018 - 19:43

Hteo si da pitas da li nas anks, panika (sta god tog tipa) toliko spopadne da nas blokira i/ili ne mozemo da je smanjimo ublazimo
ili ipak uspevamo u tome?

Ako je to bilo pitanje - meni se desava oba od ta dva, nekad uspem nekad ne.
Doduse, kad me uhvati bas jaka anksioznost (u krizi) nema nista od ublazavanja.
Van toga ponekad uspem da je ublazim, u zavisnosti sta je uzrok (ako ga znam) i od jacine,
slicno i za paniku,
ali ako bih morala da kazem da li je cesce ublazim ili ne uspem u tome - onda je (nazalost) ovo drugo.

#244 Nibrist

Nibrist

proklet

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 687 posts

Posted 05 November 2018 - 21:54

Pa da većim delom sam tako nešto pitao. Samo danas mi je bilo čudno, bilo je toliko jako, ništa nisam mogao preduzeti, a bio sam nekako čuno potpuno svestan situacije.

#245 kolač

kolač

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,092 posts

Posted 06 November 2018 - 10:29

View PostNibrist, on 05 November 2018 - 21:54 , said:

Pa da većim delom sam tako nešto pitao. Samo danas mi je bilo čudno, bilo je toliko jako, ništa nisam mogao preduzeti, a bio sam nekako čuno potpuno svestan situacije.

U kom smislu svjestan situacije? Je li ono kao, znaš šta ti se dešava ali ne možeš da smanjiš anksioznost? Ako je to, meni se to onda stalno dešava.

#246 Nibrist

Nibrist

proklet

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 687 posts

Posted 06 November 2018 - 19:04

Da kolač, to je bilo u pitanju.

#247 Hyperdrive

Hyperdrive

All I want for Christmas is food.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,379 posts

Posted 07 November 2018 - 03:38

Po meni je to sasvim normalno za anksioznost u 90% slučajeva.

Mene su uvek okidači bili bizarni. Sad sam sticajem okolnosti propustila tri tablete stabilizatora i otprilike vidim kako je to izgledalo pre njega, tj. podsećam se. Štrecanje na stvari na koje se niko ne bi štrecao. Manje više ekvivalent onoga što Atina opisuje, a i sama sam rekla da je kod mene pre bilo gotovo isto.

Dakle, još tri i po sata i po Lamictal. Ako mi je prefrontalni korteks trajno izmenjen, šta ću. XD

#248 atina

atina

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,609 posts

Posted 07 November 2018 - 20:18

Slazem se i sa kolač i sa Hyper.
To je sasvim normalno za anksioznost a sto kaze Hyper okidaci mogu nekad biti bizarni, pa i ako si svestan toga
da su glupi i nebitni opet te 'okinu'

#249 Hyperdrive

Hyperdrive

All I want for Christmas is food.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,379 posts

Posted 08 November 2018 - 17:14

Evo, mene puca već skoro 72 sata bez prestanka. Ništa ne pomaže. Danas mi se i grlo nekako zatvorilo, ne mogu normalno da jedem.

Okidač? Ne znam.

#250 zoricaaa

zoricaaa

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,726 posts

Posted 08 November 2018 - 18:21

Ja jos nisam shvatila sta je okidac Ali evo drma me Mucnina ledene ruke tresem se i skace pritisak Sto ga cesce mijerim ona veci Panika e sad uhvatila lezim tresem se srce mi kuca u grlu i glavi Strah me izmjeriti pritisak kako da se smirim Je li neko imao slicno i te skokove pritiska

#251 Dobitak

Dobitak

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 12 posts

Posted 30 November 2018 - 14:57

Meni najgore pada ova svrab po dlanovima i stopalima.A kada krene adrenalin i napad panike pritisak skace,nekakva jeza iz sredine stomaka gornji dio prsa i hladnoca na stopalima i rukama kasnije drhtavica.Kontam uraditi jos MR glave i vratne kicme jer jedino jos nisam iz misli izbacio MS ali narucio sam se da i to uradim.Iako pijem AD nepunih mjesec bude dana i kada nemam nikakvih tegoba(kao prethodna dva dana).

#252 caecus

caecus

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 52 posts

Posted 01 December 2018 - 12:45

View PostDobitak, on 30 November 2018 - 14:57 , said:

Meni najgore pada ova svrab po dlanovima i stopalima.A kada krene adrenalin i napad panike pritisak skace,nekakva jeza iz sredine stomaka gornji dio prsa i hladnoca na stopalima i rukama kasnije drhtavica.Kontam uraditi jos MR glave i vratne kicme jer jedino jos nisam iz misli izbacio MS ali narucio sam se da i to uradim.Iako pijem AD nepunih mjesec bude dana i kada nemam nikakvih tegoba(kao prethodna dva dana).

dovoljan je mr mozga i emng.da se sumnja na ms nakon mr mozga koji bi pokazao veće demijelinizacijskih išo bi na lumbalnu punkciju za potvrdit.no sumnjam da je o tome riječ već o kroničnoj anxiozi i hipohondriji.vjerojatno imaš neke sitne točkice u bijeloj tvari ko i 85% ljudi.sretno!

#253 Dobitak

Dobitak

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 12 posts

Posted 01 December 2018 - 15:33

View Postcaecus, on 01 December 2018 - 12:45 , said:

dovoljan je mr mozga i emng.da se sumnja na ms nakon mr mozga koji bi pokazao veće demijelinizacijskih išo bi na lumbalnu punkciju za potvrdit.no sumnjam da je o tome riječ već o kroničnoj anxiozi i hipohondriji.vjerojatno imaš neke sitne točkice u bijeloj tvari ko i 85% ljudi.sretno!
Kako god hvala.
Da se razumijemo nemam ja smetnje niti u hodu niti u motorici.Iako imam konstatovanu dijagnosu F45 ne mogu da se smirim guglajuci i odlucio sam da odradim i tu MR pa sta god da bude.Uz to nemam ja nekih simptoma.Normalno hodam,motorika super,vid isto tako, ali crv se uvukao u mene i hocu i to da uradim

#254 caecus

caecus

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 52 posts

Posted 01 December 2018 - 16:52

View PostDobitak, on 01 December 2018 - 15:33 , said:

Kako god hvala.
Da se razumijemo nemam ja smetnje niti u hodu niti u motorici.Iako imam konstatovanu dijagnosu F45 ne mogu da se smirim guglajuci i odlucio sam da odradim i tu MR pa sta god da bude.Uz to nemam ja nekih simptoma.Normalno hodam,motorika super,vid isto tako, ali crv se uvukao u mene i hocu i to da uradim

da.jasno.
imaš dg ko i ja.45.1 somatoforni poremečaj s tendencijom hipohondriji.

#255 s_marsa_pala

s_marsa_pala

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 116 posts

Posted 02 December 2018 - 19:45

"U poslednje vreme obratila sam pažnju na grupe na fejzbuku koje su suportativne u pogledu rešenja anksioznosti.
Žao mi je što ljudi često misle da je to nešto na šta se treba naviknuti i s čim treba živeti.
Anksioznost se ne leči lekovima!
Anksioznost se prevazilazi terapijom.
Anksioznost ćemo svakako ponekad osetiti.
Ne moramo da živimo s njom.
Ona ima svoj uzrok.
Ona ima svoje rešenje.
Nema dogme, nema propovedanja.
Lekovi ne leče, već smiruju teskobu.
Psihoterapija nas uči kako da je pretvorimo u nešto kreativno.
Znate, anksioznost može postati kreativna sila - može biti pretvorena u potencijal."

- Renata Senić, psihoterapeut

Preuzeto sa: https://www.facebook...06876316237049/

#256 atina

atina

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,609 posts

Posted 02 December 2018 - 20:04

Negde sam mozda vec ostavljala clanak jedne blogerke o anks. gde zeli da kaze da to nije 'samo' uznemirenost i strah
vec da to sa sobom nosi citav paket i drugih simptoma i problema

"Anksioznost nije samo kad ne možeš da dođeš do daha. Anksioznost je kad se u tri ujutru iznenada budiš iz najdubljeg sna i ne možeš da smiriš srce. Anksioznost je kad pukneš u sekundi ničim izazvan. Anksioznost je kad se nerviraš oko stvari koje možda čak nisu ni realne. Anksioznost je kad dovodiš u pitanje svoju veru, odbijajući da poveruješ u Boga koji dozvoljava da se tako osećaš. Anksioznost je kad zoveš sestru usred noći samo da bi skrenula svoju pažnju sa napada koji doživljavaš. Anksioznost je kad moraš da se istuširaš usred noći da bi se smirio. Anksioznost je kad ti se raspoloženje menja rapidnom brzinom. Anksioznost je nekontrolisano drhtanje i grčenje. Anksioznost je plakanje. Mučnina. Osećaj nemoći. Mrak. Zbog anksioznosti iznova i iznova moraš ljudima da se pravdaš za svoje ponašanje. Anksioznost je strah. Anksioznost je briga. Ona te fizički i psihički iscrpljuje. Ona je surova i stvarna. Tera te da se svađaš s voljenom osobom i kad nisi ljut. Anksioznost je kad pukneš zbog najmanje sitnice. I imaš flešbekove. Stalno se pitaš šta bi bilo kad bi bilo i šta nije u redu s tobom.
Moraš da znaš da su tvoja osećanja bitna. To što tebi smeta nešto što drugima ne smeta, ne znači da si zbog toga lud ili da ne vrediš. Neki od najuspešnijih ljudi na svetu pate od anksioznosti. Nisi ti kriv što si takav i to nije tvoj kraj. Ti si jak. Ti si inteligentan. Ti si hrabar. Ti vrediš."
https://noizz.rs/lif...jasnije/v1q6ks5

#257 borderija

borderija

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 575 posts

Posted 02 December 2018 - 20:09

A kako promijeniti svoje misli?

#258 atina

atina

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,609 posts

Posted 02 December 2018 - 20:57

To bih i ja volela da znam..:/

#259 s_marsa_pala

s_marsa_pala

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 116 posts

Posted 02 December 2018 - 21:50

Menjanjem uverenja kroz psihoterapiju, jedan od nacina

#260 borderija

borderija

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 575 posts

Posted 02 December 2018 - 22:00

Meni je psihoterapija nedostupna jer zivim na kraju svijeta. Ostaje mi borba same sa sobom.

Also tagged with samopomoć

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users