Jump to content

VRSTE TERAPIJA; LIJEČENJA

• Please log in to reply
137 replies to this topic

#1 tonka

tonka

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,931 posts

Posted 14 August 2006 - 10:18

Ovdje moete pisati o svojoj terapiji,kako napredujete,da li ste zadovoljni,u nedoumici.....

Isto tako za one koji nisu nikada bili na psihoterapiji,moete ovdje pitati o tome,drugi ?e vam rado odgovoriti.

#2 Ina

Ina

Zvončica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,045 posts

Posted 14 August 2006 - 16:41

EVO JA CU....spremam se na psihoterapiju a ne znam sta ona tacno podrazumeva. ono sto meni treba jeste razgovor sa strucnim licem bar jednom nedeljno. da li se na psihoterapiju ide kod psihologa, psihijatra, neuropsihijatra ili je svejedno i koliko cesto je normalno i dovoljno ici? uz to tablete koje pijem mi vise ne odgovaraju....ni povecanje doze...verovatno mi trebaju druge...da li je psihoterapeutu dozvoljeno da leci i medikamentima?

#3 tonka

tonka

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,931 posts

Posted 14 August 2006 - 21:10

Psihijatar i psiholog su stru?ne osobe koje mogu vriti psihoterapiju.
Razlika je u tome da psiholog ne moe prepisivati terapiju lijekova,to moe jedino psihijatar.
Ne treba se posebno spremati za terapiju,zna ve? sve.Samo sjedni ispred psihijatra i reci svoje probleme,a ako ne moe u tome ti moe pomo?i on.
Neki ljudi jednostavno sami pri?aju sve,tu i tamo ih terapeut upita neto,neki ne mogu sami pa im psihijatar postavlja pitanja.
Osobno mislim da je 2 puta tjedno jako dobro posje?ivati terapeuta posebno u po?etku,me?utim obi?no nam kau da dolazimo 1 tjedno.
Nakon nekog vremena to se prorje?uje ovisno o stanju i potrebama pacijenta.
Obavezno dr.-u reci za problem s tabletama.Moda ih treba zamijeniti,on ?e najbolje znati.
elim ti se opusti i da dobro sura?uje s terapeutom.nemoj misliti da ti je on prijatelj,on je osoba koja ?e objektivno gledati na tvoje probleme.
Jer da nije tako svaki tvoj prijatelj ti moe biti psihijatar,a to nije dobro,jer nije objektivan.

#4 Deep_in

Deep_in

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 51 posts

Posted 30 August 2006 - 21:32

E ovako: imam nekoliko nedoumica, a s obzirom na to da je vecina vas vec posecivala ili posecuje psihijatra i ide na razgovore mozda biste mogli da mi pomognete.
Naime, tice sledeceg:
Moj doktor je vec pri prvom razgovoru koji je by the way trajao vrlo kratko pokusao da me pita za razlog zasto se osecam kako se osecam... meni je to bilo cudno i nisam znala sta da odgovorim. Ja da znam razlog pomogla bih sama sebi, ali on je insistirao tipa "moras da znas, mora da imas neku ideju zasto imas strah od ..." a ja zaista nisam sigurna zasto je to tako...
Da li i vas pitaju zasto se plasite, da li vi znate razloge vasih depresija, nervoza? Jel im kazete?!
Ja stvarno ne znam kako da objasnim razloge...
Ja znam samo da se plasim, da strahujem....
Znam i cega se plasim i od cega strahujem, ali ne znam odakle to potice, a on insistira da kazem od cega potice!!!
Jako sam zbunjena!
:wacko:

Jel i vama postavljaju ta pitanja?!
Da li ste svesni razloga svojih tegoba?! Ali glavnih razloga...
Tegobe su samo posledice...
Da li ste svesni uzroka?!
Ja nisam, a psihijatar insistira da mu kazem  :D
Pls help!

#5 rosa canina

rosa canina

Divljakuša

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 384 posts

Posted 05 October 2006 - 15:43

Na netu sam naila na dvije vrste terapije, bez lijekova, koje meni li?no zvu?e u najmanju ruku ?udno. No, kako sam do sada uvijek ?itala o lijekovima, moda neko od vas zna neto vie. Op?enito, ta mislite o slijede?em:

Svjetlosna terapija se prvenstveno koristi kod zimske depresije, odnosno one koju uzrokuje manjak svjetla. Oboljeli gleda u lampu snage 2.500 do 10.000 luksa izme?u 30 i 120 minuta (to je slabija lampa tretman traje dulje). U?inak se postie ve? nakon 3 do 4 dana.
Terapija nespavanjem pomae depresivnim pacijentima kojima se zna?ajno ublaavaju simptomi bolesti nakon neprospavane no?i ili nakon 3 do 4 sata ranijeg bu?enja. Moe se kombinirati sa svjetlosnom terapijom, tako da se odmah nakon bu?enja pacijent izvrgava jakom svjetlu. ?ini se da se modani elektro-kemijski procesi remete tijekom spavanja, a osobito tijekom REM-faze (faze sanjanja), dok produljena budnost 'vra?a' poreme?ene procese u normalnu funkciju.

#6 tišina

tišina

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 993 posts

Posted 05 October 2006 - 15:59

View Postrosa canina, on 5 Oct 2006, 04:43 PM, said:

Terapija nespavanjem pomae depresivnim pacijentima kojima se zna?ajno ublaavaju simptomi bolesti nakon neprospavane no?i ili nakon 3 do 4 sata ranijeg bu?enja. Moe se kombinirati sa svjetlosnom terapijom, tako da se odmah nakon bu?enja pacijent izvrgava jakom svjetlu. ?ini se da se modani elektro-kemijski procesi remete tijekom spavanja, a osobito tijekom REM-faze (faze sanjanja), dok produljena budnost 'vra?a' poreme?ene procese u normalnu funkciju.

da terapija nespavanjem...primijetila sam da kada ne spavam postajem malo luda. :ludilo: tr?im svuda i kao da postajem lagano hiperaktivna. a ina?e sam totalna flegma.

#7 masha

masha

Član

• Members
  • PipPip
  • 27 posts

Posted 06 October 2006 - 08:03

moja terapija je pocela ok ali sad se osecam prilicno lose. pratim savete lekara. u stvari, zelim da umrem ili makar samo mnogo da spavam, ali mi se ne spava. razmisljam da uzmem samoinicijativno malo vise pilula od cega  bih spavala. ne pomazu mi razna tesenja. ne vidim izlaz.

sta da radim.....? trebalo bi da ucim ali ne mogu, jedan ispit sam kao spremala 3 meseca i nista. izasla sam s pola ispita, to mi se ranije nije desavalo. doktorku mogu d avidim tek u ponedejlak. plasim se da ne odem u palmoticevu, moj poznanik je tako otisao ali i dalje se leci malo kod kuce malo tamo. sta kad mi roditelji umru

#8 Guest_Pospani (Gost)

Guest_Pospani (Gost)
  • Guests

Posted 06 October 2006 - 19:02

View Postrosa canina, on 5 Oct 2006, 03:43 PM, said:

Po ovome bih ja bio najNEdepresivnija osoba na Forumu.

Ko je ovo savjetovao, bem li ga u ishlapjeli mozak... :tabanje:

#9 deadend

deadend

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 60 posts

Posted 06 October 2006 - 19:11

razumijem da nam je sunce vrlo vano za dobro raspoloenje,ali nespavanje nije.to znam iz prve ruke.
ok je ustati se rano,ali mislim da ?ovjek mora odspavati minimalmo 6 sati kako bi bio u stanju funcionirati normalno.

#10 Ovca

Ovca

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,274 posts

Posted 06 October 2006 - 19:20

ma nek si oni mamu svoju lije?e nespavanjem.. ...:smash: ......kad ne mogu da spavam-samo bauljam cijeli dan....treba mi bar 7 sati sna i na sve manje sam u komi

#11 leptirica

leptirica

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 120 posts

Posted 08 October 2006 - 15:30

..mene je psihijatar pitao zato se bojim svega...i nisam nita rekla...on je samo promrmljao:lake je biti bolestan...tako nita ne mora... -_- ....ima neto u tome....ne moram se suo?iti sa "ivotom" jer uvijek imam izgovor...a gdje ?e bolje od bolesti. Daleko od toga da ja to svjesno elim...nitko iv ovo stanje svjesno ne eli...ali....hm.... :dance:

#12 jelllena

jelllena

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,366 posts

Posted 08 October 2006 - 16:33

E ljudi krenucu na psihoterapiju samoinicijativno.E sad zanima me sta se na psihoterapiji desava,jesu li to pitanja vezana za razdoblje iz mladosti ili jos kakva.Kako to sve funkcionise.Malo bi mi bilo dosadno da pruicam po milioniti put istu pricu iz koje psihijatri nista izvukli nisu.Malo mi pojasnite to oko psihoterapije i koje sve vrste postoje.
Hvala!

#13 SRETNA

SRETNA

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 723 posts

Posted 08 October 2006 - 17:57

View Postmasha, on 6 Oct 2006, 09:03 AM, said:

moja terapija je pocela ok ali sad se osecam prilicno lose. pratim savete lekara. u stvari, zelim da umrem ili makar samo mnogo da spavam, ali mi se ne spava. razmisljam da uzmem samoinicijativno malo vise pilula od cega  bih spavala. ne pomazu mi razna tesenja. ne vidim izlaz.

sta da radim.....? trebalo bi da ucim ali ne mogu, jedan ispit sam kao spremala 3 meseca i nista. izasla sam s pola ispita, to mi se ranije nije desavalo. doktorku mogu d avidim tek u ponedejlak. plasim se da ne odem u palmoticevu, moj poznanik je tako otisao ali i dalje se leci malo kod kuce malo tamo. sta kad mi roditelji umru
A kakva ti je terapija.
A ono s budjenjem odnosi se iskljucivo na ranije budjenje , a ne izlezavanje u krevetu ( koje je nama jaaaako dobro poznato ) samo da bi sto kasnije zapoceli dan u kojem i tako ne znamo sto cemo!
Ja sam 3 mj. na terapiji cipralexomi kada isplaniram dan i ustanem oko  8 budem bolje nego kada ne znam sto bi sa sobom pa lezim do 11!

#14 jelllena

jelllena

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,366 posts

Posted 11 October 2006 - 07:46

E ljudi krenucu na psihoterapiju samoinicijativno.E sad zanima me sta se na psihoterapiji desava,jesu li to pitanja vezana za razdoblje iz mladosti ili jos kakva.Kako to sve funkcionise.Malo bi mi bilo dosadno da pruicam po milioniti put istu pricu iz koje psihijatri nista izvukli nisu.Malo mi pojasnite to oko psihoterapije i koje sve vrste postoje.
Hvala!
Moram opet da pitam jer znam da vas ima koji ste isli ili idete na psihoterapiju.

#15 tea26

tea26

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 806 posts

Posted 11 October 2006 - 07:48

Na psihoterapiju pri?a o svemu ,ja idem na grupnu
razmjenjuje osje?aje ,doga?aje....
sretno

#16 vila

vila

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,428 posts

Posted 11 October 2006 - 21:48

tea!!!
ajd malo pisi o toj grupnoj...kak to izgleda,mislis li da je bolja od individualne,prednosti,mane...
doktorica mi je rekla da bi me poslala na grupnu pa me zanima!?
kak uopce izgleda sat grupne terapije,koja je uloga terapeuta u tome?
ides li i na individualnu?

#17 Draga

Draga

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 11 October 2006 - 22:43

View Postjelllena, on 8 Oct 2006, 05:33 PM, said:

Hvala!

Svaka terapija je drugacija i pre svega zavisi od pristupa samog psihoterapeuta, odnosno u koju od ponudjenih teorija on sam veruje. Neki psihoterapeuti veruju da sve pocinje od detinjstva pa ce prema tome terapiju bazirati na dogadjajima iz ranog detinjstva. Neki drugi opet veruju da sve krece od nacina razmisljanja i da je to uzrok nasih problema, pa ce se fokusirati najvise na promenu razmisljanja. Neki terapeuti veruju da je sve to zbog naucenog ponasanja, a ono sto je nauceno moze na neki nacin da se promeni pa ce se terapija svoditi na ponovo ucenje i/ili modifikovanje osnovnih obrazaca ponasanja. Postoje i oni koji veruju da do ovakvih problema dolazi pre svega zbog pogresno izgradjenog identiteta ili tokom godina izgubljenog identiteta pa ce se terapija svoditi na ponovno pronalazenje cilja, odnosno smisla u kome ce nas identitet ponovo doci do izrazaja. Sve u svemu, tek kad krenes na terapiju moci ces nakon nekog vremena proceniti koliko tebi odgovara odredjen terapeutski pristup i da li ti uopste odgovara. Uglavnom, primarni smisao psihoterapije nije da tebi ponudi odgovore, koliko da te svojim pitanjima navede da sama pronadjes odgovore.  I na kraju, ono sto je najbitnije to je da ti sama verujes u ponudjenu terapiju jer u suprotnom nece od svega biti neke velike koristi.

#18 oky

oky

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 76 posts

Posted 12 October 2006 - 20:39

Miljenja sam da ne treba imati strah od psihoterapija i da one svakako mogu biti od pomo?i.
I sama idem na psihoterapije. U po?etku je to bilo dvaput sedmi?no, potom jedanput, pa zatim jednom mjese?no i sada sljedi kontrola za tri mjeseca.
Kao to vidi, pomau, ali naravno ako je tei oblik depresije, kao to je to bilo kod mene, onda bez ljekova nita.
A ta se pri?a na tim psihoterapijama? Sve, samo istresi sve iz sebe, da ti je to lake.
Meni su terapije krenule sa pri?ama iz djetinjstva, da bih danas pri?ala ta sam radila protekli mjesec i sve ono to me je imalo izbacilo iz takta.

#19 laura40

laura40

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,028 posts

Posted 25 October 2006 - 18:59

to mislite o lije?enju ovog poreme?aja bioenergijom, da li je netko imao takvih iskustava i kakvi su rezultati?

#20 leticia

leticia

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 412 posts

Posted 25 October 2006 - 21:42

Da, ja sam se "lije?ila" bioenergijom. Nita! Samo puno novaca investirala i na kraju jedno veliko NITA i jo jedno razo?aranje. Neznam, moda sam na pogrenu osobu naletila, moda postoje ljudi koji to rade kvalitetnije.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users