Jump to content

VRSTE TERAPIJA; LIJEČENJA

• Please log in to reply
137 replies to this topic

#41 ljolja

ljolja

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 171 posts

Posted 02 April 2007 - 20:42

View Posttonka, on 2 Apr 2007, 07:15 PM, said:

Antilopa,

kod svog psihologa idem preko 5 mj. U po?etku ni ja nisam bila uvijek zadovoljna.
On ima svoja pravila i ja svoja,po kojima radimo.
Jedno od takvih pravila je da mu uvijek kaem kada mi neto smeta,kod njega,terapije...ili da pitam sve to mi nije jasno.
Jo jedno pravilo,vidimo se svaki tjedan,isti dan,isti sat.Ako netko od nas dvoje ne moe,to se mora javiti i dogovoriti to dalje.
Mislim,da mu treba re?i kako se osje?a u njegovom drutvu i ta o?ekuje.
Ako to od njega ne moe dobiti,trai dalje.
Ne mora on biti lo,nego si jednostavno ne morate odgovarati,kao ljudi.

to se ti?e AD-a tu je u pravu,kao i kod rada na sebi.Tu si ti glavni igra? i to je tvoja uloga.
Njegova je da prepozna u kojem smjeru te treba voditi.On ne zna odgovore na tvoje probleme,on ih moe prepoznati i ukazati na njih.

Mene ?esto moj psiholog pita kako se osje?am s njim.
ta o?ekujem od terapije,da li primje?ujem promjene....

A ja imam milion pitanja za njega,i bez problema ga pitam sve i kaem mu sve ta mi kod njega smeta.

Probaj otvoreno re?i sve,i znati ?e na ?emu si.

A jel isti princip vazi i za odlazak kod psihijatra kod kog se jak malo prica. Ugl. se svede na jesi bolje/nisi bolje, terapija ista/slicna, sledeci termin i kraj. Cemu to treba da posluzi. Eh da, oba puta mi je rekao idi kuci i razmisljaj.

#42 Care

Care

My name is care - (engl. briga, ), a carica sam odavno

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,101 posts

Posted 02 April 2007 - 23:54

Ja sam jako bila zadovoljna sa grupnom psihoterapijom i voljela bi da i sada mogu i?i. Malo podsje?a na policijsko ispitivanje, ali je efikasno. Samo mi je ao to ne traje dulje jer mislim da bi u?inak bio bolji. Upoznala sam dosta ljudi na grupnoj i svi su dosta zadovoljni.
Postoji jo jedna stvar koju treba nau?iti, a to je kako sudjelovati u svojoj psihoterapiji. Godinama to nisam znala ve? sam pustila psihijatricu da me ispituje kako sam, ja bih rekla dobro, to ima na poslu, ja kaem nita (a u sebi si mislim - svata) itd. Na grupnoj sam zbilja nau?ila kako se treba odnositi prema psihi?u. Do?e i rafalno puca po njemu ;) . Od po?etka do kraja, a moe i od sredine do po?etka, pa nek si misli i konta :hmmm: . I jo jedna stvar. Od psihi?a nikad ne o?ekuj da ?e ti dati formulu za rjeenje problema :eusa_naughty: , nego savjet i pokuat ?e te navesti na razmiljanje i postepeno rjeavanje :hmmm: .

#43 tonka

tonka

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,931 posts

Posted 03 April 2007 - 07:11

View Postljolja, on 2 Apr 2007, 09:42 PM, said:

A jel isti princip vazi i za odlazak kod psihijatra kod kog se jak malo prica. Ugl. se svede na jesi bolje/nisi bolje, terapija ista/slicna, sledeci termin i kraj. Cemu to treba da posluzi. Eh da, oba puta mi je rekao idi kuci i razmisljaj.

Meni to izgleda kao kontrola,a ne terapija.
I to ispitivanje psihi?a...mene moj ne ispituje.
Jednostavno ja pri?am.Puno puta se desi da jednostavno ne znam ta da kaem,ali on me puta....i naravno uvijek se na?e neto za re?i.Ima on i naravno podpitanja dok ja neto pri?am,ali nikada me ne pita ta ima doma,na poslu....
Tema ionako sama do?e.

#44 ljolja

ljolja

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 171 posts

Posted 03 April 2007 - 08:37

Ja tesko pricam o problemu. Prvi put kada sam otisla, bila sam u tako jadnom stanju da bih dala i dusu djavolu samo da mi pomogne. Tada sam rekla ono sto mi je najveci problem, ali dalje od toga uopste ne mogu da srocim ovu zbrku osecanja, dilema, strahova u smislene recenice. A dr. na sve osim na ono izreceno ne obraca paznju.
Nadala sam se da ce lekovi koje mi je dao pomoci da razmisljam stalozenije, da uredim taj haos koji u meni vlada da bih mogla da resavam probleme jedan po jedan ali to nikako ne dolazi. Mozda sam i nestrpljiva. Ipak posle odlaska kod psihijatra nisam imala ni jednog trenutka osecaj da sam zaista uradila nesto za sebe. Ne znam da li vam je poznat osecaj kada se vracate npr. od zubara. Ne vidi se iz aviona da imate sada sve zdrave zube, ali vi sami znate da ste uradili nesto za sebe. Toga kod mene sada nema.

#45 una

una

una

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,629 posts

Posted 03 April 2007 - 08:54

Nemoj previse ocekivati nakon prve posjete ljekaru. Isto tako, sve jako zavisi i od toga koliko ces se ti njemu otvoriti. Ti mu cak mozes reci - nemojte me sad nista pitati, ja cu vama reci sta osjecam da treba da vam kazem, pa cemo se kasnije igrati igre pitanja i odgovora :blink: Nije to nista lose.
Ja se sa svojim psihicem ispricam uglavnom lijepo.Ponesto on pita mene, ponesto ja njega, on voli kad jauletim u monolog, on tada nesto zapisuje, cudi se nekad mojim zakljuccima ;) ...
Odnos sa psihijatrom je specifican, nije to kao odnos sa ljekarem opste prakse. Ovdje on toliko toga zna o tebi, tvoja najtananija intima je pruzena njemu na tacni...Sto budes iskrenija, on ima vise sanse d ati pomogne...

#46 Care

Care

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,101 posts

Posted 03 April 2007 - 09:04

Meni nije jasna jedna stvar. Ti Una kae da tvoj psihi? zapisuje dok ti pri?a. Moja psihi?ka me samo gleda i nita ne zapisuje. Uop?e mi nije jasno kako u toj masi pacijenata uspije popamtiti tko joj je to rekao? Kako moe znati o ?emu sam joj ja pri?ala prije mjesec dana?

#47 Strašljivi zec

Strašljivi zec

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,318 posts

Posted 03 April 2007 - 09:15

Ja sam ila na grupnu terapiju godinu dana.
I ne mogu re?i da sam ba bila zadovoljna.
Nije ?ak bio problem u grupi kao grupi.
Nego sam cijelo vrijeme imala dojam da nemam dobar odnos sa psihijatrom.
Neke metode mi jednostavno nisu sjele, i mislim da je tu bio glavni problem.
Na po?etku sam mislila, to tako mora biti, to je faza.
Ali kako se stvari nisu popravljale, odustala sam nakon godinu dana, jer mislim da ti psihijatar mora odgovarati.
Nikako ne mislim da te mora gladiti po glavi, i tjeiti. Ali meni pristup mog psihijatra nije odgovorao nikako.
Kao prvo bilo me je strah, i taj strah umjesto da se smanjuje samo se pove?avao.
Meni to "policijsko ispitivanje" kako kae mothercare ne odgovara, ne osje?am se ?ovjekom.
To je u mom slu?aju rezultiralo s tim, da se eni nikada do kraja nisam uspjela otvoriti. Nikada do kraja nije sve izalo iz mene.
Ba me zanima vae miljenje o ovom.
Da ovo napiem navela  me Tonka sa svojim postom. I pitanjima njenog terapeuta o tome kako se osje?a na terapiji, to je po meni dobar odnos sa terapeutom.

#48 Care

Care

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,101 posts

Posted 03 April 2007 - 11:19

Ze?e, ja sam ila na grupnu u dnevnu bolnicu. Vidim da si ti ila godinu dana, pa pretpostavljam da si ila jednom tjedno. Meni je ovo bilo super jer je bilo intenzivno, svaki dan po nekoliko sati, plus kreativne radionice, okupaciona terapija, rad u grupama, edukacija, itd. To mi se svi?alo. U stvari moda mi je bilo dobro jer sam bila me?u "svojima". Bili su to mahom ljudi oboljeli od depresivno anksioznog poreme?aja. Neki su se otvarali vie neki se uop?e nisu otvorili psihijatrima. Ja sam ostala u prosjeku. Mogla sam i vie, zato bih vrlo rado ponovila. ;)

#49 girlnextdoor

girlnextdoor

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 692 posts

Posted 03 April 2007 - 11:25

ni moj nita ne zapisuje a ima milion pacjenata..nemam pojima kako je sve zapamtio..i ?im u?em, kae ines, doli ste!!
a idem 2 puta mjese?no, jedva..svakih 3 tjedna..

pitala sam ga za skupne terapije, ali ne?e da idem..

#50 Marsovac

Marsovac

svemirski otkačena

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,559 posts

Posted 03 April 2007 - 12:26

View Postmothercare, on 3 Apr 2007, 12:54 AM, said:

Ja sam jako bila zadovoljna sa grupnom psihoterapijom i voljela bi da i sada mogu i?i. Malo podsje?a na policijsko ispitivanje, ali je efikasno.
He-he, mi u grupi imamo jednu curu koja je prije radila u policiji. I jednom ja neto pri?am, a ona uleti s nekim pitanjem, ali ba ono u stilu policijskoga ispitivanja, onako agresivno. Svi smo prasnuli u smijeh iako je tema ina?e bila dosta ozbiljna.

#51 Care

Care

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,101 posts

Posted 03 April 2007 - 12:35

View PostMarsovac, on 3 Apr 2007, 01:26 PM, said:

He-he, mi u grupi imamo jednu curu koja je prije radila u policiji. I jednom ja neto pri?am, a ona uleti s nekim pitanjem, ali ba ono u stilu policijskoga ispitivanja, onako agresivno. Svi smo prasnuli u smijeh iako je tema ina?e bila dosta ozbiljna.

Na grupi bude dosta smijenih situacija, pored sve one tuge koju ljudi iznose tamo. Nau?i se ?ak aliti na ra?un svoje bolesti. Mislim da je ta grupna dobra. ^_^

#52 antilopa

antilopa

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 989 posts

Posted 03 April 2007 - 20:15

Poslije svega ovog to ste napisali shvatila sam da imam dobrog psihoterapeuta.
Jedino loe u cijeloj situaciji je to to sam imala druga?iji dojam o psihoterapiji i to sam se okirala time to na kraju svega ostajem sama u cijeloj pri?i... Barem sam to tako doivjela....

No, sada znam ?emu psihoterapija slui i koja je svrha razgovora sa psihoterapeutom. I mogu re?i da moj sa mnom odradi uvijek punih sat vremena, a koliko vidim, bez obzira na svoje je?eranje nezadovoljstvo ipak sam pod utjecajem njegovih rije?i i danas sam mnogo toga u?inila za sebe i nakon dugo vremena nisam popila ni jedan xanax, a zadnje vrijeme uz ad pila sam ih od tri do est od 0,25mg dnevno. :clapping:

#53 Care

Care

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,101 posts

Posted 03 April 2007 - 21:22

View Postantilopa, on 3 Apr 2007, 09:15 PM, said:

Poslije svega ovog to ste napisali shvatila sam da imam dobrog psihoterapeuta.
Jedino loe u cijeloj situaciji je to to sam imala druga?iji dojam o psihoterapiji i to sam se okirala time to na kraju svega ostajem sama u cijeloj pri?i... Barem sam to tako doivjela....

No, sada znam ?emu psihoterapija slui i koja je svrha razgovora sa psihoterapeutom. I mogu re?i da moj sa mnom odradi uvijek punih sat vremena, a koliko vidim, bez obzira na svoje je?eranje nezadovoljstvo ipak sam pod utjecajem njegovih rije?i i danas sam mnogo toga u?inila za sebe i nakon dugo vremena nisam popila ni jedan xanax, a zadnje vrijeme uz ad pila sam ih od tri do est od 0,25mg dnevno. :clapping:

BRAVO! :clapping:

#54 jefimija

jefimija

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 859 posts

Posted 07 April 2007 - 04:11

Posto vidim da nista ne pomaze kod moje mame da bi je navelo da istrajava u svojoj terapiji i da ne odbacuje lekove kad joj se hoce,
ja sam htela da vas pitam nesto...  Sinula mi je ova ideja i trenutno to vidim kao mozda jedini efektivan pokusaj kod nje.

Da je dam na tu medicinsku hipnozu!  Da li mogu tamo da je "programiraju" unosenjem malo motiva u zivotu i "naredbe" da redovno i UVEK bude dosledna terapiji, da prestane da krije i cuti?

Sta kazete? :smrk:
:)

#55 Casper

Casper

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPip
  • 93 posts

Posted 09 May 2007 - 10:04

View Postmasha, on 6 Oct 2006, 09:03 AM, said:

moja terapija je pocela ok ali sad se osecam prilicno lose. pratim savete lekara. u stvari, zelim da umrem ili makar samo mnogo da spavam, ali mi se ne spava. razmisljam da uzmem samoinicijativno malo vise pilula od cega  bih spavala. ne pomazu mi razna tesenja. ne vidim izlaz.

sta da radim.....? trebalo bi da ucim ali ne mogu, jedan ispit sam kao spremala 3 meseca i nista. izasla sam s pola ispita, to mi se ranije nije desavalo. doktorku mogu d avidim tek u ponedejlak. plasim se da ne odem u palmoticevu, moj poznanik je tako otisao ali i dalje se leci malo kod kuce malo tamo. sta kad mi roditelji umru

gle ipak nije sve tako crno, probaj se razveseljavati malim stvarima, nekim glupim sitnicama. sitnice ipak ?ine velike stvari kad se skupe.vjerujem da ti je teko i da eli umrijeti, ali nije ti to rijeenje, prije ?e biti sretnija i slobodnija, ako napravi neto za sebe. u mozgu postoji jedna obrana, ona ti kad se ti eli promjeniti to neda jer je nau?ena na stanje u kojem jesi. ti najbolje sama mora shvatiti sebe.
na ispit zaboravi do?i ?e vrijeme kad ?e ga mo?i poloiti bez problema. okreni se sebi i svom zadovoljstvu. a kad ti roditelji umru, preivjet ?e. svi to preive. uistinu je jako teko ostati sam , ali tada shvati da si ustvari cijeli ivot sam,koliko god ti oni bili podrka. nemoj ni razmiljati o tome, kad do?e vrijeme za to ?e razmiljati o tome i tugovati. trgni se jer uz terapije i lijekove ako ih uzima ipak najbolje si moe sama pomo?i. idi van popni se na neko brdo i vi?i izbaci ljutnju i bjes iz sebe, moe vikati i u jastuk. sluaj veselu i glupu muziku koja ?e te navesti ne smjeh. i nedaj da tvoje misli upravljaju tobom ti upravljaj njima. znam da je teko, moe ti jo pomo?i i vjebanje, al sve to to sam ti rekla ovisi o tome kakva si osoba. ja te ne poznajem pa ti i ne mogu to?no re?i ta da radi, ali sve sam to prola. ivot ide dalje i moramo preiviti to nam je kao zada?a neka. ne znam jesi li vjernik i vjkeruje li u neto iznad nas. ali ta god znaj da te ivot u?i onome to ?e nekad iskoristiti da pomogne drugima. sorry, ako sam ti kaj krivo rekla, ponavljam ne poznajem te, ali iz ovog to si napisala te razumijem i nadam se da ti je ve? bolje. tu sam uz tebe. pozdrav Casper

#56 jefimija

jefimija

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 859 posts

Posted 25 May 2007 - 02:26

Molim vas, ima li, zaista, neko savet ili komentar za lecenje manicno-depresivne psihoze medicinskom hipnozom bar kao pomoc?!

#57 Merso

Merso

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 655 posts

Posted 03 June 2007 - 14:24

Interesuje me da li neko u Srbiji primenjuje logoterapiju(Frankl)?
ili barem neke njene elemente pri lecenju

#58 morgan79

morgan79

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 406 posts

Posted 26 July 2007 - 14:23

Ja sam zadovoljan svojom novom psihi?kom, iako sam bio tek na nekoliko tretmana odmah je pogodila sr problema, pogotovo jer je dugo radila na odjelu za alkoholizam u vinogradskoj (ja sam iz obitelji alkoholi?ara), pa joj je jasno moje ponaanje. Lijepo i oputeno razgovara, nema nikakvog policijskog ispitivanja, polako slae moj psiholoki profil, simpa ali korisni testi?i, usmjeruje me, govori kako da pokuam razmiljati i na to neka se usredoto?im, to da izbjegavam itd.
Zvu?i kao nita posebno ali stvarno sam nakon tretmana puno smireniji i bolje se osje?am. Jedini problem to je stalno bukirana unaprijed  tako da uspijem svaka 2 tjedna upast kod nje, a trenutno imam potrebu i za 2 puta tjedno...

#59 pinkpantheraaa

pinkpantheraaa

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 4 posts

Posted 29 November 2007 - 23:03

Terapeuti mogu biti i psiholozi i psihijatri. O tome kakav je netko teapeut najvise zavisi u koju je skolu terapeutsku isao nakon medicine (psihijatri) ili nakon psihologije (psiholozi, naravno). Kako kome odgovara neki terapeut ovisi i o vrsti poremecaja/problema, o tome kako se vasa licnost slaze s teapeutom i o tome koju je skolu zavsio odnosno koji tip terapije provodi. Neke osnovne terapeutske skole (iako ih ima brdo) su:

1. Gestalt - prema njemackoj rijeci cjelina - u terapiji se gleda licnost u cjelosti, pokusavaju se koristiti razlicite tehnike npr. imas problem i zamisli da je stolica ispred tebe tvoj problem i reci joj sve sto osjecas/mislis...

2. Psihoanaliza/Psihodinamska - najstarija terapija koju je razvio Freud a kasnije se mijenjala, to je klasican primjer iz americkih filmova gdje lezis na kaucu okrenut ledima terapeutu; traje najduze od svih terapija i velika vecina psihijatara je zavrsila ovu skolu (iako ima i dosta psihijatara koji su zavrsili i vise od jedne skole/pravca u psihoterapiji)

3.Kognitivno-bihevioralna(CBT) - relativno noviji tip terapije u nas, razvijen u americi koji polazi od toga da prvo treba spoznati i promijeniti kriva uvjerenja koja posjedujemo (kognicija=razmisljanje/mozak/misli) i potom ima niz vjezbi i igra koje podrazumijevaju puno vecu aktivnost klijenta (bihevioralno=ponasanje, cinjenje) kao sto su vodenje dnevnika preko tjedna kada ne vidis terapeuta, postavljanje zadataka koje izvrsavas od susreta do susreta is. Obicaj je na pocetku terapije kada se vidi problem zajedno s klijentom (pacijentom) postaviti ciljeve i okvirni plan kada se ti ciljevi mogu osvariti - obicno traje krace od psihodinamske terapije - od nekoliko mjeseci do godine dana

4. Kibernetska psihoterapija - ima na netu podataka, ne znam dosta o njoj
itd...

#60 tashsh

tashsh

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 107 posts

Posted 08 December 2007 - 12:33

Da li neko moze da mi pojasni shta je REPT terapija....?

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users