Jump to content

Pitanja i iskustva vezana za prestanak uzimanja lijekova

skidanje

• Please log in to reply
102 replies to this topic

#41 leticia

leticia

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 412 posts

Posted 15 September 2007 - 17:11

Mislim da skidanje sa antidepresiva (Seroxat) nije ni priblino tako teko kao skidanje sa anksioltika.
Kod AD-e se razvija samo psihi?ka ovisnost, dok je kod anksioltika i onaj tei faktor u igri a to je fizi?ka ovisnost.
Rjeavanje tih fizi?kih simptoma ( tremor cijelog tijela, nesanica, ko?enje vilice, nakontroliranje o?iju, iskrivljene usne, vrtoglavica.....) je kod mene bilo jako gadno. Da nisam bila u bolnici sa stru?nim osobama mislim da nebih uspjela.
Ali sam se bila i gadno navukla na Xanax, hvala Bogu iza mene je. :srcka:

#42 Mato

Mato

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 397 posts

Posted 18 September 2007 - 00:57

Hej ljudi navodite kojekakve nuspojave kod skidanja sa AD, a jeste li koristili kakve anksiolotike i slicno kako bi umanjili te nuspojave ?

#43 Alien

Alien

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,897 posts

Posted 03 October 2007 - 20:01

View PostDraga, on 1 Apr 2007, 11:32 PM, said:

U proseku treba neka dva meseca da organizam ponovo pocne funkcionisati bez lekova (ako su simptomi vezani uz prestanak ad). Sto se anksiolitika tice (kao sto je Ksalol) taj period je nesto kraci i simptomi se povlace vec nakon par nedelja (ukoliko je doslo do razvoja tolerancije ili ovisnosti). Preosetljivost prilikom skidanja s ad je jedna od cestih pojava jer dolazi do privremene emocionalne, odnosno psihicke labilnosti. Strah od ukidanja lekova je sasvim normalan jer upravo prestajes uzimati nesto sto si povezivala sa pozitivnim stanjem, odnosno oporavkom i sada se trebas naviknuti na ideju da se, umesto na lekove, oslanjas na samu sebe. Samo strpljivo i uz razgovor s doktorom, verujem da ce se na kraju svi ti simptomi povuci.
Hvala Draga...ovo je bilo ono sto sam trazila...da mi neko kaze koliko ce to trajati, jer u ovoj situaciji u kojoj sam, a skidam se sa AD, jako mi je vazno da znam da tome postoji kraj. Naravno da sam to znala ili se tome bar nadala, ali mi je mnogo lakse sada kada znam koliko jos mogu to da ocekujem.
Strah od beskraja tog loseg fizickog stanja utice na moje psihicko stanje (vrlo, vrlo krhko), a to mi ne treba...ne sada...
Puno hvala na ovome :(

#44 crma

crma

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 198 posts

Posted 04 November 2007 - 12:46

ja se evo skidam sa fevarina, do sad je bilo ok! ali u zadnjuh par dana mi je katastrofa, podrhtravanje usnica, malo i ruku, neki pritisak u glavi, nemam pojma osjecam se malo deozorjentirano, ali ne stalno nego kad nekaj moram napraviti, npr izc van i slicno! nemam pojma jel to normalno, ali osjecaj je katastrofa! i tak moram izdrzati jos skoro 2 tjedna, i onda prelazim na neki drugi ad!
jel neko iimao slicne probleme sa skidanjem sa ad? :)

#45 jedan_sasha

jedan_sasha

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 315 posts

Posted 05 November 2007 - 14:39

Jebga..... kao sto sam i napiso je se skidam sa anksiolitika, a AD mi je osigurac.... Hm, rekao sam da mi ide dobro ... ali da nebi bilo da sam supermen navescu par nus pojava koje pretpostavljam da su uzrokovane naglo smanjenom dozom Alprozapama sa 4mg/dnevno na 1mg/dnevno, dobro bila je sedmica izmedju sa blagim iduzimanjem po pola mg svaki drugi dan....
Nervoza u stomaku koja se brzo prosiri na cijo tijelo, najgore od toga je blago povisen pritisak i naugodan osjecaj visoke doze uzbudjenja koja stisce grudni kos.... naleti nesvjestice, ali mali koji treju samo 1-2 sekunde i to desilo mi se mozda 1 ili 2 u 1 mj.... slabost u misicima, gubitak volje za aktivnoscu, odsutnost ... glavobolja..... ali sve to u malim dozama koje su potpuno podnosljive i mislim da ih svakodnevno prozivljavaju swi, cak i oni koji ni ne znaju za pojam ovih poremecaja o kojima mi ovde pisemo i razmjenjujemo iskustva....
Eh da, trzanje misica ........ ali to sam imao i prije, da mi je samo saznati kako da se rijesim toga jer nekada ne mogu da razlikujem da li mi titraju grudni misici ili imam aritmiju (ekstrasistolu) koje sam jednom dozivio i onda se jebga. stalno pribojavam da nije opet..... a uradio sve pretrage od tog dana i ustanovio da nema konkretnog razloga (fizickog) osim psihicke napetosti ... i fino je opisano u literaturi da je u anksiozne-depresivnim stanjima ili panicnim napadima moguca aritmija ... al ajd stisni muda pa ignorisi (da me dame izvinu na rjecniku). :)

#46 deep blue

deep blue

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 3 posts

Posted 13 November 2007 - 00:20

ja se sada skidam sa seroxata i imam to glupo trnjenje usnice ustvari vise kao neka struja da mi prolazi kroz usnu.ne volim taj osjecaj ali pokusam onda skrenuti misli na nesto drugo. muci me to da li ce mi to prestati kad se skinem ili cu opet upasti u zacarani krug panike....

#47 ParadoX

ParadoX

Jednoruki Jack

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,265 posts

Posted 13 November 2007 - 00:26

Ako su samo usne u pitanju..onda to dobro podnosis ili ti se srecom nemanifestuje na cijeli organizam...

Mene je pucalo k'o da sam progutao elektricne jegulje...Ma vec smo negdje pisali na tu temu...I da...ono najbitnije..proci ce te to 1000%... :(

#48 mimi

mimi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 785 posts

Posted 13 November 2007 - 11:17

Mene je nako skidanja sa Zolofta drmala ko neka struja kroz tijelo.Trajalo je negdje oko tva djedna,tr?i je pomalo nestalo.Zanimljivo je to to je meni taj osje?aj stvarao ugodu.A moda stoga to sam znala da je to nuspojava od skidanja pa nisam obra?ala pozornost na to.Nuspojave navikavanja i skidanja s lijeka su normalne i prolazne.Don't worry.

#49 kefir

kefir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,464 posts

Posted 13 November 2007 - 11:40

Citam da dva mjeseca prodje dokm se stanje ne stabilizira, sad mi je jasnije da me psihijatar pitao kad sljedece godine imam dva mirna mjeseca pa dai to provedemo. Ali ja nemam dva mirna mjeseca, pa nemam ni godisnjeg toliko. Mogla bih iscupati dva tjedna u komadu ili tri ali to je maksimum. :( :) :)

#50 Alien

Alien

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,897 posts

Posted 13 November 2007 - 13:18

Vec sam pisala...jeste da CITAV proces traje oko dva meseca, ali najgrdji simptomi (trnjenje, strujanje, zujanje, mucnina, dakle sve sto moze da vas snadje) traju negde oko 2-3 nedelje (tada su prilicno intenzivni, neki put sam mislila da odsecem i usta i glavu i sve kroz sta mi struja prolazi).
I to vremenom slabi, pa ni tokom tog perioda simptomi nisu istog, vec slabijeg intenziteta.
Ja sam na ovaj forum dosla onda kad sam pocela da se skidam, sva panicna i sva sludjena, jer mi nije bilo jasno sta se to desava.
Dobri ljudi su mi rekli da ce proci i evo...proslo je. :(
E sad...o onome sto sledi ako nisi DOOOBRO odradio domaci zadatak koji si imao dok si pio terapiju....o tome na nekom drugom mestu.

#51 kefir

kefir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,464 posts

Posted 13 November 2007 - 13:52

Hvala na odgovoru. Ja sam se jednom skinula sa AD-a po vlastitoj procijeni u dobrom trenutku kojeg sam naravno lose procijenila i bila sam USRED privatnog i poslovnog kaosa koji ja uopce nisam vidjela jer od sume ne vidis drvece. I znam nazalost o cem pises, kad se skida a da nije vrijeme. Ovaj put sam opreznija i cekam zeleno svjetlo lijecnika.

#52 Angelina Jolie

Angelina Jolie

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 11 posts

Posted 16 November 2007 - 17:32

Ja sam dva mjeseca uzimala Xanax po 0,25 dve ujutro i nave?er,tj  1 mg svaki dan i sad mi je doktor rekao da neka izaberem kad ?u uzimati samo nave?er i li ujutro,rekla sam nave?e jer imam problema sa spavanjem.I sad me ubija vrtoglavica,deozjentiranost,zamau?emje vida,proljev ma grozno mi je .Uop?e mi je ao to sam ikad uzimala to sranje!Ne mogu iza?i u kafi? na kavu,po?nem se znojiti mislim da ?u se onesvjestiti i to me tako podsjetilo na prijanje stanje kad nisam mogla i nisam htijela nikamo mrdnut jer me je strah da se ne sruim. :zz_banghead: Ma grozno!De?ko  ?im sam mu rekla da imam vrtoglavice odmah je rekao da moram i?i slikati glavu a meni se ne da jer sam stalno kod doktora.Jesu li ovo simpztomi odvikavanja ???

#53 kefir

kefir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,464 posts

Posted 16 November 2007 - 17:45

Da. Izdrzi, proci ce.

#54 Angelina Jolie

Angelina Jolie

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 11 posts

Posted 16 November 2007 - 17:53

Zbilja ,jer ve? par dana se grozno osje?am,ono u glavi sam totalno smu?ena .Ma grozno!

#55 kefir

kefir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,464 posts

Posted 16 November 2007 - 18:27

Moze tako potrajati dva tjedna i duze ali nemoj se cuditi, xanax izaziva jako brzo ovisnost i ovo je malo slicno skidanju s bilo koje droge, izdrzi!

#56 astimisa

astimisa

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 159 posts

Posted 16 November 2007 - 22:28

Istina! Samo polako. Meni su se tresle ruke , mozak ,glava, ma sve ivo .  Trajalo je oko mjesec dana.

#57 deep blue

deep blue

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 3 posts

Posted 22 November 2007 - 00:20

trnjenje usnica je bilo samo po?etak ovog ?udnog puta skidanja. ali toliko je kilometra iza mene da ?u i ovo izgurati ali je osje?aj tako bljak. danas sam imala ispit na faksu i stvarno neznam ta sam pisala ustvari niti neznam na kojem sam ispitu bila toliko sam zbunjena i dekoncentrirana. ko da ova glava nije moja.strujanje... smuenost... izgubljenost...tijelo funkcionira ali glava ne. danas sam prvi put plakala nakon dugog vremena od nemo?nosti.
i znam da ?e pro?i znam ali trenutno me to ba i ne tjei previe. shva?am da tijelo i mozak tako reagira na nedostatak serotonina ali sam tuna.
izabrala sam najgori mogu?i period za skidanje ba kad su mi bitni ispiti. ali poto sam na godinjem mislila sam da je tako najbolje.
odluke odluke nae ?udne odluke.
?vaknula sam helex leim, brijem po netu i ?ekam da pro?e....
i da lake mi je 100 puta kad vidim da nisam sama u tome da je to u stvari normalno kod skidanja.

#58 Alien

Alien

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,897 posts

Posted 22 November 2007 - 00:39

Pitanje jeste KADA JE NAJBOLJI PERIOD ZA SKIDANJE SA AD?
Ali posmatrajte stvari i ovako: svakodnevno imamo probleme, nedoumice, strahove, izazove...(pa ZIVI smo ljudi, a zivi tako zive, bore se i idu dalje) i da li je moguce naci stvarno doooobar period za skidanje sa AD?
Neki ljudi (kao ja), vaspitani pomalo vojnicki i prilicno poslusno, ucinili bi to kad to lekar odredi. Mene je sticaj (vrlo neprijatnih okolnosti) naterao da batalim tu hemiju, na svoju ruku (i odgovornost).
Mozda nije momenat bio pravi..ali NEKI jeste...neki koji sam JA odlucila da JESTE (u bolnici me je opanjkavao moj "rodjeni" neuropsihijatar kako sam malo pila lekove, pa malo nisam, sto je APSOLUTNO netacno...i hteo meni da nabaci osecaj krivice i pokaze da sam ja LOSA, a u stvari, sebe da zastiti pred kolegama).
Kad sam lepo zamolila da mi pomogne da se skinem kako nauka nalaze, odbio je...jer, boze moj, taako knjige nalazu!
Znaci, nije me postovao, bilo mu je vazno da istera formu,a ne da meni pruzi pomoc onda kada sam je trazila.
Ne kajem se zbog SVOJE odluke, mada su mi i ljudi ovde sugerisali da nisam dobro postupila, jer ga nisam poslusala i stvarno JESTE bilo gadno, taman kad su fizicke manifestacije nedostatka serotonina pocele da slabe.
E vidis, dok drma struja i to....drma sve...ali kad se sve utisa...mozda dodje bura...kod mene je dosla.
Ne zelim niko da se uplasi, nikako!
Svi ovde znamo koliko su nas strahovi unazadili i oduzeli nam mnogo toga lepog u zivotu.
Samo mi se sad vrti slika iz nekih klinackih romana...indijanci spustaju glavu..dole ka pruzi...osluskuju...da li dolazi voz...
Samo to...osluskujte se :(

#59 foxey

foxey

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 69 posts

Posted 10 June 2008 - 11:42

Bojim se da sam napravila pogreku, moda sam trebala pri?ekati!
Krenula sam sa skidanjem, 10 mg cipraleksa i 50 do 75 mg xanaxa dnevno, 10 dana pila sam pola doze i prestala prije 4 dana.
Osje?am se uasno, mu?nine, nepodnoljiva bol u mii?ima , nemam snage za nita drugo osim deranja na ljude oko mene, stravi?no sam iv?ana, nervozna i rastresena.
Zbog svog anksiozno-depresivnog stanja, ljekova, nedostatka nadzora stru?ne osobe i naravno vlastite nesposobnosti zahebala sam faks ovaj semestar, totalno, sada kada bi trebala polagati ispite ja odlu?ila prestati uzimati ljekove.  
Ono to me uvijek prije izvla?ilo je anksiozna faza (shva?anja da je 5 do 12 i da se moram pokrenuti) koju su ljekovi zantno umanjili, zato sam odlu?ila prestati sa ljekovima, kako bi se vratila na staro i napokon dala te ispite (par njih na koje uop?e mogu iza?).
Bojim se da u ovom "teko mi je i disati" stanju, ?u biti jo nesposobnija za u?enje, a nije da imam vremena.
Ne bi se htjela vratiti nazad na ljekove, zeljela sam se rijeiti tog groznog osje?aja da ravnoduno stojim na mjestu dok sve pored mene prolazi.
Ako itko ima savijet kako lake preivjeti ovi fazu skidanja, kako profunkcionirati bez posezanjanja nazad za tabletama bila bi vrlo zahvalna.
Da li uop?e mogu ita napraviti ili jednostavno moram ?ekati mjesec dva da pro?e?

#60 zvrk

zvrk

Član

• Newcomers
  • Pip
  • 24 posts

Posted 08 July 2008 - 10:32

QUOTE(mimi @ 4 Jan 2007, 10:51 PM) View Post
Evo napokon se navrilo punih mjesec dana od kada sam prestala u potpunosti uzimati AD.Ina?e sam ih pila pune dvije godine.
Prvih par dana sam imala 'strujne udare',mu?ninu,pa je prolo.Sada nakon mjesec dana moram kazat da se dobro osje?am samo imam na dane i dalje napadaje mu?nine,garavicu i gr?eve lagane u stomaku.
Vie ni sama neznam jel to od svih tih silnih ljekova koje sam pila svo ovo vrijeme ili nije.
Kako je sa vama ostalima koji ste prekinuli s ljekovima,ima li tko sli?nih iskustava.,i to uzeti za ublaiti tegobe.
Vjerujte mi sanjala sam dan kada ?u prestati sa tabletama, i zaklela sam se sama sebi da si vie nikad ne?u dopustiti da do?em u ono stanje u koje sam bila prije.Kroz vrijeme lje?enja samo sam jo vie oja?ala i posloila kockice na svoje mjesto, i moram priznat da to nikad nebi postigla da nisam pila ad i ila na lje?enje.
elim Vam svima brzo ozdravljenje
mimi thumbsupsmileyanim.gif

Ja sam bez lijekova preko dvije godine. Nakon prestanka uzimanja lijekova nekih 2-3 mjesca jo sam se osje?ala mamurno i pospano, poslije je sve bilo ok. Vjeruj u sebe i nastavi se brinut za sebe i sve ?e biti ok. Ja uop?e ne mogu shvatit kako je dolo do tog stanja i tako?er se ne mislim na njega vie vratit nikada. to se ti?e lijekova naravno da je tijelo zatrovano jo due vremana nakon prestanka uzimanja istih. Umjerena prehrana, bazirana na to vie sirovog vo?a i povr?a, jo bolje sokova od njih nakon nekog vremena trebalo bi biti ok.
?uvaj se, pozdrav.

Also tagged with skidanje

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users