Jump to content

- - - - -

Negativni narcizam

narcizam

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
16 replies to this topic

#1 lonelyrider

lonelyrider

Član

• Members
  • PipPipPip
  • 56 posts

Posted 19 August 2012 - 11:54

Dragi moji,

U pokušajima pronalaska uzroka moje depresije i anksioznosti, prolazio sam brda i doline tragajuci. Priznao sam uvijek svoju bolest i probleme, ali nisam znao uzrok, ni sada ga u potpunosti ne znam, ali sam shvatio, kroz razgovore sa svojim psihologom i kroz samospoznaju i razne tekstove na internetu, da ono sto mene zaista muci, s cim imam problema cijeli zivot je narcisoidni poremecaj licnosti, ali ne ovaj grandiozni vec dijametralno suprotni njemu, hipersenzibilni, negativni narcizam.

Ja sebe u dubini duše ne volim, ja se stidim i sramim samoga sebe. Stid je osjecaj koji osjecam od ranog djetinjstva. Moje odrastanje prozeto je osjecajem srama. Svaka promjena na mom tijelu u odrastanju,  povecavala je moju sramotu. Duboko  u sebi sam nesretan zbog toga i zbog toga i dan danas patim.

Labilnost, ne imanje mišljenja i stavova, već prihvacanje tudjih misljenja i ideja karakteriziralo me je od djetinjstva. Ispunjavanje tudjih ocekivanja i bez jasne slike o tome sto sam zelim. Sliku o sebi gradio sam na  temelju misljenja drugih, pa bih se morao potruditi da drugi o meni dobro misle, kako bi ta slika meni izgledala dobro. Konfrontirajuci, doveo bi se u opasnost da mozda drugi o meni ne misle dobro te bi se projekcija mene razbila u tisucu komadica, odnoseci sa sobom i mene, koji kao da u tom trenutku prestajem postojati.

Zato sam se dobro potrudio, da maksimalno izbjegavam svaki oblik konfrontacije, izrazavanja misljenja, da budem dobar sa svakim, da me svi hvale i pohvaljuju bilo to na moju korist ili stetu. Cijeli zivot, gdje god sam radio, koju god skolu pohadjao, svi su o meni imali samo rijeci hvale i to je ono sto je hranilo moj ego odnosno potvrdjivalo sliku o meni da nesto vrijedim.

Dok kod drugih ljudi cijenim neke ljudske vrednote kao sto su postenje, srdacnost, marljivost, iskrenost, spremnost pomoci, pozitivnost i vedrinu zivota, za mene to nista nije dovoljno. Natjecanje sa samim sobom ne prestaje i ja sam sebi nikada nisam dovoljno dobar.

Kao da se hranim nesrecom, trazim ju i pronaci cu je u svemu, i tamo gdje je ima i tamo gdje je nema. Nikada si nisam dao za pravo da nesto vrijedim. Sjecam se kada sam studirao, kada bih polozio teski ispit, taj dan bih se osjecao posebno dobro, dozvolio bih si da se odmorim, da uzivam taj dan jer sam osjecao da sam nesto napravio, pomaknuo veliki kamen, moja slika o samom sebi je porasla. Vec sljedeci dan, sve se to ispuhalo i kao prazan balon nastavio sam grebati i traziti dalje nesto drugo, neki drugi ispit, neku drugu potvrdu svoje vlastite vrijednosti, prozivljavajuci opet one iste osjecaje manje vrijednosti, ponizenja, srama.

Kako je tanka granica izmedju dva narcisa, grandioznog i ovog drugog inferiornog, tako sam od zlog rodjaka naslijedio zelju i snove o velikim postignucima, sanjarenje i nadanje. Kako je vrijeme odmicalo, kako se zivot odmotavao i otkrio mi da se to ipak nece dogoditi, tako je rasla moja tjeskoba i u konacnici depresija.

Te bolesti lijecim lijekovima, iako osjecam da mi antidepresivi ne pomazu previse, najvise anksiolitici. Anksiolitici ubiju u meni taj osjecaj srama, manje vrijednosti, i daju mi energiju da radim, da funkcioniram.

Nikada nisam bio u stanju nesto raditi sa srcem, nikada nisam bio u stanju posvetiti se necemu 100 %, uvijek sam bio duhom na jednom mjestu a tijelom na drugom. Uvijek sam bio odsutan, uvijek sam zelio nesto drugo od onoga sto imam. Ispunjavao sam svoje zadatke, ali to nije bilo to. I sada imam osjecaj da posao radim sa ¼ kapaciteta, da se ne dajem dovoljno, da ne izgaram, jer nisam jednostavno sposoban.

Ljubav ne znam dati, nesposoban sam voljeti, ne podnosim ni najmanju kritiku i u svemu vidim napad na sebe i potrebu da se grcevito branim. Kada citam na internetu o ovom tipu poremecaja licnosti, pomislim, Boze, kakav sam ja to monstrum i lako padnem u ego smicalicu koja kaze pogledaj se kakav si odvratan, ne vrijedis nista, jesam ti rekao da ne vrijedis.

Ono sto sam shvatio je da depresija i anksioznost dolaze od ovoga, da je ovo srz problema, a odakle se i u kojoj fazi zivota ovo pojavilo, ne mogu tocno odrediti. I stoga mislim, da lijecenje depresije lijekovima, ne moze pomoci, moze zakrpavati stvar i omoguciti mi da funkcioniram, ali me ne moze osloboditi ovih okova. Nesposoban sam uzivati u nicemu, ni u malim ni u velikim stvarima, jednostavno si nedozvoljavam uzivati. Hranu trpam samo da natrpam, sve obavljam na nacin samo da sto prije bude gotovo. Ne znam uzivati u trenutku, ne zivim u sadasnjosti vec u proslosti ili buducnosti.

Svuda pise da je jedini lijek dugotrajna psihoterapija ali da i ona zapravo jako rijetko daje neke velike rezultate i pomake, jer izgradjenu (odnosno neizgradjenu) licnost, u odrasloj dobi, tesko je mijenjati.

Mislim da puno ljudi ima slicnih problema samo to nisu nikada gledali kroz ovu prizmu, mislim da depresija sama po sebi ne dolazi vec je rezultat neceg drugog, dubljeg.

Ne znam na koji nacin se izvuci, usaditi u sebe sve ono sto mi fali, vjerom, molitvom, svjescu o tome, psihoterapijom,  podrskom okoline?

Vecina si to ne zeli priznati, ja zelim priznati, zelim doci i istjerati do kraja sve ono sto je dovelo do ovog mog stanja, koje se samo sve vise pogorsava.

#2 Džudi

Džudi

CARICA

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,066 posts

Posted 19 August 2012 - 12:24

Ovde sam pronašla sebe

"Zato sam se dobro potrudio, da maksimalno izbjegavam svaki oblik konfrontacije, izrazavanja misljenja, da budem dobar sa svakim, da me svi hvale i pohvaljuju bilo to na moju korist ili stetu."

Ja ne znam da se svađam niti to volim. Izbegavam to maksimalno.

U čemu je rešenje? Rešenje je da se to prizna-prvi korak, zatim da se ipak menjamo nabolje, koliko to može u ovim godinama. Lekovi, psihoterapija i podrška okoline, sve je to važno.Ipak, najvažnija je hrabrost da se sve ovo prizna i želja da se nešto menja.

Nadam se da ćeš uspeti i znaj da te potpuno razumem.

#3 Smijavica

Smijavica

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 491 posts

Posted 19 August 2012 - 14:27

Ne znam sta bih odavde izdvojila da ne prolazim kroz isto, a ono na sta sam najvise obratila paznju je:

"Dok kod drugih ljudi cijenim neke ljudske vrednote kao sto su postenje, srdacnost, marljivost, iskrenost, spremnost pomoci, pozitivnost i vedrinu zivota, za mene to nista nije dovoljno. Natjecanje sa samim sobom ne prestaje i ja sam sebi nikada nisam dovoljno dobar." Uvijek sam trazila ove osobine u drugim ljudima, najvise sam ih cijenila kod drugih, a i sama posjedujem iste, ali ih ne umijem cijeniti i stavljati akcenat na njih. Mislim da zelim izbjeci ovaj problem koji imam, pa zelim napraviti idealnu sliku o sebi, ali ne ide. Kao da nikada ne mogu biti ono sto zelim.

- "Nikada nisam bio u stanju nesto raditi sa srcem, nikada nisam bio u stanju posvetiti se necemu 100 %, uvijek sam bio duhom na jednom mjestu a tijelom na drugom. Uvijek sam bio odsutan, uvijek sam zelio nesto drugo od onoga sto imam. Ispunjavao sam svoje zadatke, ali to nije bilo to. I sada imam osjecaj da posao radim sa ¼ kapaciteta, da se ne dajem dovoljno, da ne izgaram, jer nisam jednostavno sposoban."   Upravo to! Uvijek sam osjecala da sam negdje drugo, kao da nisam tu gdje se fizicki nalazim i ne mogu upotpunosti se skoncentrisati na ono sto radim. Najgore mi je bilo sto ne mogu ispoljiti svoje potencijale i kapacitete, a osjecam ih u sebi. Znam da mogu mnogo vise. Tesko mi je posvetiti se necemu, jer mislim da nije to to, da nije to moja odluka, vec sam primorana i sl.

- "ne podnosim ni najmanju kritiku i u svemu vidim napad na sebe i potrebu da se grcevito branim."  Ovdje najvise vidim sebe. Zelim svima da udovoljim, da imam dobar odnos sa okolinom kako me ne bi niko osudjivao ni zbog cega. Dovoljan je samo jedan prijek pogled, ili ne daj Boze podsmijeh, i tonem na dno, gubim i zrno postovanja koje imam prema sebi, mislim da su svi bolji, umno jaci od mene, sposobniji, ljepsi...Ustvari, da su uopste za zivot sposobniji od mene. I da, ovo sam skoro nekome pricala o osjecaju da sam stalno napadnuta! Uvijek sam spremna da se branim i imam odbrambeni stav, cak i u svakodnevnoj  interakciji sa ljudima. Narocito ako mi neki momak pridje, odmah sam drska i hladnokrvna, cak iako mi se dopada. (Zato mi gotovo svaki kaze kako sam cudna :) )

Ja sam odavno shvatila da je ovo temelj depresije, bar sto se mog slucaja tice. Ne mozemo ni rijeku zaustaviti ako prvo ne zacepimo njen izvor, uzaludno je sa njenog  toka vodu kupiti. Sizifov je to  posao. Tako je uzaludno i depresiju lijeciti, ako ovaj problem ne rijesim. Ja sam odnedavno odlucila da idem na psihoterapiju, iako moj psihijatar(koji nije i psihoterapeut) nije za to. Ali jednom hocu sebe da poslusam. I dosta mi je vise ljekova koji me samo biljkom cine i dobro mi je samo dok ih pijem. Inace, u zadnje vrijeme nekako uspijem da se kontrolisem, jer mi je bila dosla voda do poda. Jednostavno sam se prepustila sebi, takva sam kakava sam i radim ono sto mi je obaveza, nema nekih vecih zadubljivanja i razmisljanja. Ipak, znam da je to samo privremeno, a i mozda je bolje otici na psihoterapiju dok bar malo razumnije sagledavam situaciju....
Nisam ni znala da je rijec o nekom poremecaju, mislila sam da je to jednostavno sklop moje licnosti. Mozda mi je lakse kad znam da to nisam JA. Nadam se da cemo oboje uspjeti psihoterapijom!
Ironicno  je to sto i ja sanjarim o velikim dostignucima, a onda odjednom sebe vidim na dnu. Kao da su dvije suprotne struje u meni. Igra andjela i djavola, ko ce li ga znati... :)

#4 Nedja

Nedja

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,707 posts

Posted 19 August 2012 - 14:48

O Boze...i ja sebe vidim u vecini!!!
Moram i ja ovo naglasiti "Labilnost, ne imanje mišljenja i stavova, već prihvacanje tudjih misljenja i ideja karakteriziralo me je od djetinjstva. Ispunjavanje tudjih ocekivanja i bez jasne slike o tome sto sam zelim"....Ovo sam tako ja...samo sto to nikad nisam znala tako formulisati!
Sve pohvale sto se suocavas i sto priznajes sve!!!
Bori se! Drzim ti fige!!!

#5 arika_

arika_

Član

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 760 posts

Posted 20 August 2012 - 10:07

Odličan si post napisao, baš čitam jednu knjigu na engleskom - Sam Vaknin - "Narcism revisited - Malignant self love" zbog moje paranoje da mi je šef narcist pa ga malo proučavam dok čitam knjigu... :crazy:

Istina je sve što si napisao, samo se ja nadam da ovaj dio nije istinit tj. vjerujem da ipak nije istinit:

"Ljubav ne znam dati, nesposoban sam voljeti, ne podnosim ni najmanju kritiku i u svemu vidim napad na sebe i potrebu da se grcevito branim. "

I autor ove knjige (dobro on ima ovaj grandiozni narcizam, ne negativni narcizam) kaže da je neizlječiv, ali i također da će  rijetko koja osoba s tim poremećajem (čitaj nijedna) neće krenit na psihoterapiju jer za takve: There is nothing wrong with them, there is something wrong with everyone else"....TI  - pošto sam priznaješ svoje nedostatke i realno na njih gledaš moguće je:

1. da ipak nemaš taj poremećaj il ga imaš u tragovima
2. da ima nade za izlječenje...

Još jedan primjer da možda nije sve tako strašno kako se čini: da smo negativni narcisti u tragovima rečeno je trima osobama koje znam, a koje trenutno idu na psihoterapiju (mojoj prijateljici koja ima bipolarni, mojoj sestri koja ima izbjegavajući poremećaj ličnosti i meni koja imam anksiozni poremećaj + fobije)...čini mi se da je negativni narcizam nešto što je karakteristično za mnoge poremećaje...

#6 pile

pile

Gallus gallus domesticus

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 753 posts

Posted 20 August 2012 - 12:55

View Postlonelyrider, on 19 August 2012 - 11:54 , said:

Svuda pise da je jedini lijek dugotrajna psihoterapija ali da i ona zapravo jako rijetko daje neke velike rezultate i pomake, jer izgradjenu (odnosno neizgradjenu) licnost, u odrasloj dobi, tesko je mijenjati.

Lonelyrider,

Ja kako shvatam ti si sam sebi dijagnosticirao NPD?! Otiđi nekom stručnom (ali baš stručnom) i popričaj o svojim sumnjama. Ima načina da se to verificira i onda će ti ta stručna osoba predložiti šta da pokušaš. Za vulnerabilni ili "covert" narcizam znam iz par članaka, nisam znala da se zvanično dijagnosticira kod nas niti po kojim kriterijima.

Možda bi bilo dobro i da s nekim ko ima taj poremećaj dijagnosticiran razmijeniš iskustva, samo nisam sigurna da takvih ima na ovom forumu. Znam da ima jedan strani na kojem pojedini pišu, ne bih da stavljam linkove ovdje.

Što se Sam Vaknina tiče, to je interesantno štivo za čitati, dosta "pitko" nama laicima, naročito žrtvama (kojima se on i obraća, što li?), ali čovjek nije stručan pa se na to ne treba puno oslanjati. Na žalost spamuje gdje stigne tako da je do relevantnih stvari teško doći - iskače sa svake stranice o NPD-u kao iz paštete.

#7 arika_

arika_

Član

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 760 posts

Posted 20 August 2012 - 13:16

View Postpile, on 20 August 2012 - 12:55 , said:

Što se Sam Vaknina tiče, to je interesantno štivo za čitati, dosta "pitko" nama laicima, naročito žrtvama (kojima se on i obraća, što li?), ali čovjek nije stručan pa se na to ne treba puno oslanjati. Na žalost spamuje gdje stigne tako da je do relevantnih stvari teško doći - iskače sa svake stranice o NPD-u kao iz paštete.

Ne znam doduše čega je on dr.? Točno si sve rekla više štivo za laike, slažem se i ja s tim.

#8 pile

pile

Gallus gallus domesticus

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 753 posts

Posted 20 August 2012 - 13:52

View Postarika_, on 20 August 2012 - 13:16 , said:

Ne znam doduše čega je on dr.? Točno si sve rekla više štivo za laike, slažem se i ja s tim.

Odoh off topic, ali sama sam kriva :)

Evo šta on tvrdi da ima od škole:

"Education/Credentials
Completed nine semesters in the Technion – Israel Institute of Technology, Haifa. Ph.D. in Philosophy (dissertation: "Time Asymmetry Revisited") – Pacific Western University, California, USA. Graduate of numerous courses in Finance Theory and International Trading. Certified E-Commerce Concepts Analyst by Brainbench. Certified in Psychological Counselling Techniques by Brainbench. Certified Financial Analyst by Brainbench. Full proficiency in Hebrew and in English
."

Ovaj Pacific Western University je bio poznat po izdavanju diploma bez akademskog rada - to se kod nas zove "kupovanje diploma" ;)

Za sebe piše "ekspert - psihijatrija i psihologija". Ne mogu da nađem je li mu dijagnosticiran NPD ili je to on na svoju ruku uradio. Čak ga se proziva i da zadovoljava Hare-ovu listu za psihopatiju.

Ima dosta istine u onom što on piše, nije loše pročitati kako to izgleda iz ugla pacijenta (i sama sam je čitala), ali čovjek miješa ASPD i NPD, da ne idem dalje. To bi bilo kao da ja napišem knjigu o anksioznosti :)

Izvini lonelyrider, neću više :)

#9 milla85

milla85

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 472 posts

Posted 21 August 2012 - 08:19

Ja isto volim sebe... i citam sam o tom 'poremecaju' i zapravo shvatim da to nije poremecaj vec nacin na koji sebe dozivljavas u svojoj glavi. Svi mi vucemo neke traume iz djetinjstva i kaj... svima nam je licnost s*ebana? Hmmm... wtf :D

#10 kumanovka

kumanovka

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 89 posts

Posted 23 August 2012 - 08:36

Bravo lonelyrider! Uspjela sam se pronaki 90% u tvojoj prici-sada znam od cega bolujem. Hvala puno. Ali mislim da i to nije neka bolest vek neka vrsta kompleksa koja nam je usadgena u glavi josh u detinjstvu. Posebno imam ono kod sebe da mi se niko ne naljuti i da svi misle dobro o meni :heart:

#11 Tracer

Tracer

Napredni član

• Members
  • PipPipPipPip
  • 120 posts

Posted 23 August 2012 - 22:29

Čitao sam u knjizi o mentalnim poremecajima (oni iz HR će možda znat, radi se o jednoj iz serije onih enormnih knjižurina iz psihologije a izdaje ih naklada Slap, te ih ima u svakoj boljoj knjižnici) kako je neki stari psiholog zaključio kako se broj ljudi sa narcističkim poremecejem neprestano povećava.

On je iznjet kao primjer zanimljivog i pomalo radikalnog razmišljanja. Čini mi se da je spomenuo kako po njegovoj procjeni i iskustvu 70% ljudi u razvijenim zapadnim društvima ima taj poremećaj u blažem ili teškom obliku. A njega to nimalo ne iznenađuje. Obzirom na način kako odgajamo djecu, kakvi im se zahtjevi nameću cijeli život, i kako nam je društvo i kultura bolesno individualistička i idealna za stvaranje upravo takve strukture ličnosti. To me stvarno zamislilo, al nažalost nisam imao vremena to dalje istraživat.

#12 lonelyrider

lonelyrider

Član

• Members
  • PipPipPip
  • 56 posts

Posted 26 August 2012 - 07:54

Lonelyrider,

Ja kako shvatam ti si sam sebi dijagnosticirao NPD?! Otiđi nekom stručnom (ali baš stručnom) i popričaj o svojim sumnjama. Ima načina da se to verificira i onda će ti ta stručna osoba predložiti šta da pokušaš. Za vulnerabilni ili "covert" narcizam znam iz par članaka, nisam znala da se zvanično dijagnosticira kod nas niti po kojim kriterijima.

Možda bi bilo dobro i da s nekim ko ima taj poremećaj dijagnosticiran razmijeniš iskustva, samo nisam sigurna da takvih ima na ovom forumu. Znam da ima jedan strani na kojem pojedini pišu, ne bih da stavljam linkove ovdje.

Lonelyrider,

Idem na psihoterapije već godinu dana, i ovo je rezultat toga nekako. Nalaz psihologa s početka našeg druženja kaže slijedeće: "Kliničkom slikom dominiraju anksiozno-depresivne smetnje kod pasivno-ovisne i socijalno introvertirane osobe. Registriraju se i smetnje prilagodbe, anksioznost, emocionalna nezrelost. Sniženog je samopoštovanja, nesiguran, sklon opsesivno kompulzivnom ponašanju. Nedostaju mu adekvatniji mehanizmi obrane. Osjeća se drukčijim od drugih. Pasivan, popustljiv, ne voli promjene i teško se prilagođava u novim životnim situacijama."

hvala svima na podršsci i razumijevanju. Nastojat ću pisati još, kada mi dođe. Znate i sami da je teško to isforsirati. Prvi post sam napisao u 5 minuta, kao da sam ga doslovno izbacio iz sebe u dahu, a sada opet ide malo teže. Generalno imam uspona i padova, ali nedam se.

#13 pile

pile

Gallus gallus domesticus

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 753 posts

Posted 26 August 2012 - 15:11

Ovo što ti sam sebi radiš je toliko samodestruktivno i jako mi je poznato. Sva ta neka samokažnjavanja i stid, pa analiziranje svega i svačega udaljavaju nas od šanse da osjetimo život. Sami sebi podmećemo nogu.

Po meni je bitno da ti (a i ja i svi koji se mogu prepoznati u onome što pišeš) počnemo funkcionisati. Kako se dijagnoza zove i postoji li, meni nije bitno. Evo ti si sve lijepo izanalizirao, imaš odakle početi.

Ja imam utisak da je tebi neko dobro "nabio" kompleks niže vrijednosti u djetinjstvu...roditelji, mobbing? Poenta našeg života nije da budemo neke perfektne lutke da se mama i tata ponose. Perfektno ne postoji, mi nismo perfektni i to je OK.

Žao mi je što se ovako osjećaš. Molim te da pokušaš naći sebe bez nekog stida od tog "pravog ja". Čega se stidiš? Šta si to uradio da se toliko sebe stidiš?

#14 lonelyrider

lonelyrider

Član

• Members
  • PipPipPip
  • 56 posts

Posted 26 August 2012 - 19:37

View Postpile, on 20 August 2012 - 13:52 , said:

"Education/Credentials
Completed nine semesters in the Technion – Israel Institute of Technology, Haifa. Ph.D. in Philosophy (dissertation: "Time Asymmetry Revisited") – Pacific Western University, California, USA. Graduate of numerous courses in Finance Theory and International Trading. Certified E-Commerce Concepts Analyst by Brainbench. Certified in Psychological Counselling Techniques by Brainbench. Certified Financial Analyst by Brainbench. Full proficiency in Hebrew and in English
."

Ovaj Pacific Western University je bio poznat po izdavanju diploma bez akademskog rada - to se kod nas zove "kupovanje diploma" ;)

Za sebe piše "ekspert - psihijatrija i psihologija". Ne mogu da nađem je li mu dijagnosticiran NPD ili je to on na svoju ruku uradio. Čak ga se proziva i da zadovoljava Hare-ovu listu za psihopatiju.

Ima dosta istine u onom što on piše, nije loše pročitati kako to izgleda iz ugla pacijenta (i sama sam je čitala), ali čovjek miješa ASPD i NPD, da ne idem dalje. To bi bilo kao da ja napišem knjigu o anksioznosti :)

View Postpile, on 20 August 2012 - 13:52 , said:

"Education/Credentials
."

hej, ma samo ti piši. gledao sam njegove video uradke na youtube, i nekako mi se ne sviđa. Prvo teško ga je pratit, drugo, zaista kad čovjek to sve slušam dobijem dojam da sam monstrum pa se još više izbediram.

#15 arika_

arika_

Član

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 760 posts

Posted 27 August 2012 - 18:26

View Postlonelyrider, on 26 August 2012 - 19:37 , said:

hej, ma samo ti piši. gledao sam njegove video uradke na youtube, i nekako mi se ne sviđa. Prvo teško ga je pratit, drugo, zaista kad čovjek to sve slušam dobijem dojam da sam monstrum pa se još više izbediram.

I meni se isto ne sviđa tj. što ga više gledam/slušam na poslu dobijem dojam da je on monstrum (psihopata?)...ali ti sigurno ne, čim imaš ovakve emocije...

#16 lonelyrider

lonelyrider

Član

• Members
  • PipPipPip
  • 56 posts

Posted 02 September 2012 - 21:18

View Postpile, on 26 August 2012 - 15:11 , said:

Ovo što ti sam sebi radiš je toliko samodestruktivno i jako mi je poznato. Sva ta neka samokažnjavanja i stid, pa analiziranje svega i svačega udaljavaju nas od šanse da osjetimo život. Sami sebi podmećemo nogu.

Po meni je bitno da ti (a i ja i svi koji se mogu prepoznati u onome što pišeš) počnemo funkcionisati. Kako se dijagnoza zove i postoji li, meni nije bitno. Evo ti si sve lijepo izanalizirao, imaš odakle početi.

Ja imam utisak da je tebi neko dobro "nabio" kompleks niže vrijednosti u djetinjstvu...roditelji, mobbing? Poenta našeg života nije da budemo neke perfektne lutke da se mama i tata ponose. Perfektno ne postoji, mi nismo perfektni i to je OK.

Žao mi je što se ovako osjećaš. Molim te da pokušaš naći sebe bez nekog stida od tog "pravog ja". Čega se stidiš? Šta si to uradio da se toliko sebe stidiš?

View Postpile, on 26 August 2012 - 15:11 , said:

ne znam pile čega se stidim i što mi je nabilo te komplekse, zaista ne znam. Kao dijete bio sam razigran, otvoren, spontan, pričao sam sa svima, sa odraslima...Kako sam krenio u predškolski vrtić, tako je nekako počelo, pa škola, pa prekinuto sve zbog rata, pa potucanje okolo, povratak i pubertet .... sve je nekako jos i funkcioniralo, do sad, do 24-te godine zivota.

a ja kao dijete, ziv uzasno ziv, nisam bio zlocest ali ziv nevjerojatno....Pun života, pun radosti. Ne mogu vjerovati u što sam se pretvorio.

#17 lonelyrider

lonelyrider

Član

• Members
  • PipPipPip
  • 56 posts

Posted 04 November 2012 - 22:10

mijenjam se.... ne znam ni sam točno kako ni zašto, ali možete pročitati ovdje http://www.depresija...94 što sam zapisao o tome.