Jump to content

Kakve su vrtoglavice kod anks.?

• Please log in to reply
69 replies to this topic

#61 majaaaa

majaaaa

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 67 posts

Posted 05 January 2017 - 13:14

znam, prolazilo je, al kada me snađe, mislim neće nikad proći, i plus mučnina :wacko: :( :shok:

#62 isolatedpawn

isolatedpawn

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,166 posts

Posted 05 January 2017 - 20:35

majaaaa, on 05 January 2017 - 13:14 , said:

znam, prolazilo je, al kada me snađe, mislim neće nikad proći, i plus mučnina :wacko: :( :shok:

joj, znaaaam :( a da znaš kako mi je žao .... fakat, da kako mogu pomoći bih .... ali je to je ogavan osjećaj, brrrrrrrrrrrr :/

#63 Loomis

Loomis

Član

• Members
  • PipPip
  • 43 posts

Posted 08 January 2017 - 00:19

lilyneinberzer, on 07 April 2015 - 20:41 , said:

hmm ne znam kako bih je opisala..kao da imam žestoki mamurluk haha samo što me glava ne boli..i jednostavno kad gledam okolinu nekako mi je mutno...onako kad si jakojako umoran i skoro da ćeš zaspat..
stalno imam taj osjećaj.
misliš li da je povezano s nečim fizičkim?
provjeravala sam šećer, štitnjaču i željezo i sve je u redu.
sad si mislim da provjerim još nešto, samo nznm šta bi moglo biti, a ni doktorica isto ne zna što bi sa mmnom. možda vratna kralježnica?

Dosta slicno je i meni i isto tako imam neki blagi osjecaj magle, mutnog vida.Zadnji nalazi od kraljeznicu mi nisu bili bas najbolji. Isto tako imam nekakav pritisak u prednjem djelu lica, oko nosa...Da li si saznala mozda nesto vise?

Ili netko drugi ako je imao kakva iskustva?

#64 pascalus

pascalus

Član

• Members
  • PipPip
  • 35 posts

Posted 28 January 2017 - 19:55

Mislio sam otvoriti novu temu o mojoj vrtoglavici i ''gumenim nogama'' ali vidim da ovdje neki pišu slična stanja pa da se ne izdvajam moji problemi, između mnogih drugih su sljedeći.

Ima anksiozno-depresivni poremećaj, razvio sam panični poremećaj s agorafobijom, izbjegavam što bolje mjesta s mnogo ljudima pa i bilo koja mjesta gdje sam izložen pogledima jer i socijalno anksiozan.

Mene odmah po izlazku iz kuće u trgovinu počnu hvatati senzacije gumenih nogu, kao da su mi utrnule, imam osjećaj kao da ću se onesvijestiti, pogotovo ako susrećem ljude ili sam izložen pogledima. Nekad je dobro, imam malo samopouzdanje, pa ako je dobar dan ne samoanaliziram se previše i fokusiran sam na nešto drugo, samo da skrenem pažnju sa vlastitih strahova.

Pijem Calixtu, antidepresiv već četiri mjeseca, pio sam Rivotril za panične napade koje mi je prepisao psihijatar kao zamjenu za dotadašnji Helex, koji me smirivao, ali zobg opasnosti od ovisnosti promijenjen mi je Rivotril, kojeg sam pio tri puta dnevno (što je početna doza) ali mi nije djelovao smirijuće.

Imam boljih i lošijih dana, no zbog mojih anksioznih problema, izbjegavam javni prijevoz kad god je moguće, lokale gdje ima više ljudi, čak izbjegavam i prolazak kraj štekata gdje sjede ljudi, tada me počne hvatat anksioznost, napetost u trbuhu, noge mi utrnu, počnem nesigurno hodati, kao da noge nisu moje, pa se bojim da ću se onesvijestiti (što se nikada ne dogodi), no čim više nisam izložen pogledima, senzacije prođu. Tako da znam da je to strah od ljudi. Nekad nemam tih problema vanka, no uglavnom imam, zavisi koliko postanem samosvjestan.

Ja sam imao mnogo paničnih napada s užasnim senzacijama, postepeno su postali manje intenzivni, ali i dalje vrlo često imam osječaj ošamućenosti, blage derealizacije kada sam uplašen i počne mi se vrtiti, ne vizualno, ali kao da sam na brodu. Što je malo i simbolično, budući da sam radio na brodu ljetos, i otad su mi se senzacije od stresa pojačale. Malo je bolje, s vremena na vrijeme, ali i dalje predstavlja problem, jer me ograničava u socijalnom životu.

#65 gianni

gianni

Depresivan

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,302 posts

Posted 30 January 2017 - 14:54

I ja imam problem sa umisljenom vrtoglavicom vec godinama, nikako se rijesiti toga.

#66 Optimista

Optimista

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 102 posts

Posted 31 January 2017 - 01:17

Agorofobiju ces pobjediti tako sto ces se vise izlagati njoj. Svi ti simptomi i jesu agorofobicni.

Vjerujem da kad si u kuci nemas problema, cim krenes uzimati jaknu ili se oblaciti za van, osjecas te simptome. Dakle odmah cu ti reci, neces pasti u nesvijest, to je samo neugodan osjecaj, ti podsvjesno sebi potpaljujes strah, konstantno vrtis jedan te isti snimak, kako ti se manta i da bi mozda mogao pasti u nesvijest.

Pa sta i da padnes? To nije sramota, tako se tijelo brani, jer dotok krvi u mozak je slab, pa se na neki nacin resetuje, ali kad je u pitanju agorofobija, srce malo jace lupa i dotok krvi nije problem, samo su problem prisilne misli, cim se istim suprostavis bice ti bolje, naravno sve ide s vjezbom i kontrolom disanja i to je kljucan faktor.

Suosjecam se s tobom, imao sam takvih simptoma, znao sam biti baksuz da stojim u dugom redu, imam osjecaj da cu se srusit, ali to je sve do moje glave, nego da je neka stvarna cinjenica ;)/>

Ako si nekad odradio karotide, ako nemas masnoca u krvi, ako ti je krvni pritisak optimalan, onda je sve to produkt tvojih misli, dakle samo hrabro!

#67 pascalus

pascalus

Član

• Members
  • PipPip
  • 35 posts

Posted 31 January 2017 - 17:41

Zadnji put mi je vađena krv prije 10 mjeseci na liječničkom pregledu za posao. Prošao sam liječnički, dakle krv je u redu, nema ništa upozoravajuće. I tlak je normalan.

Meni se počnu odsjecati nogu kada ulazim u trgovinu ako je pomalo gužva za kasom, isto tako u banci, pogotovo ako me netko gleda ili sam izložen pogledima, kao da gubim kontrolu nad nogama, kao da nisu moje i onda samim time nesigurnom hodam dok ''opasnost'' ne prođe.

S ovim imam problem još od tinejđerskih dana, sada imam prijeđenu tridesetu. Nikad mi nije predstavljalo problem da bih išao doktoru zbog toga jer nije bio stalan problem. Nekako znam da je to produkt straha, anksioznosti, ali nekako se ne mogu riješiti toga pa stvaram izbjegavajuće ponašanje, izbjegavanje mjesta gdje ima dosta ljudi, odnosno gdje sam izložen nekim pogledima - pogotovo pokraj lokala i štekata, tu mi upravo nogu pogumene, počnem lelujati i osjećati napetost u trbuhu, zbilja koma za podnostiti. Nekada je okej, uglavnom nije.

Na antidepresivima sam duže vrijeme i raznim anksioliticima, Helex, Elicea, Xanax pa Rivotril. Ovi anksiolitici samo ublažavaju simptome trenutno, ali ne rješavaju uzrok problema koji je krucijalan.

#68 AnksiozniMagarac

AnksiozniMagarac

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 8 posts

Posted 24 March 2017 - 01:02

Vrtoglavica se moze podeliti na dve komponente (pisem za moj slucaj)

1. Kratka nagla vrtoglavica koja traje par sekundi i ponavlja se na nekih 5-10 minuta. Uglavnom pri pomeranju glave i pogleda. Obavezno pracena panikom, tipa sta mi se to sad desava. Jak intenzitet i kratko trajanje.

2. Osecaj nestabilnosti, dezorijentisanosti i nesigurnosti bilo u lezecem ili uspravnom polozaju. Slabog do umerenog intenziteta ali konstantan i iritantan.

Da bi se izbeglo dodatno maltretiranje, zaobici neurologe, kardiologe i orl vec direktno kod psihijatra. ORL-a zaobici jer se ispitivanje ravnoteze i srednjeg uha radi izazivanjem vrtoglavice (kako mi je doktor objasnio) a leci se betasercom koji je meni psihijatar bez testa prepisao. Vrtoglavica nije imaginarna ili na nervnoj bazi vec poremecaj nervog sistema.

#69 gianni

gianni

Depresivan

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,302 posts

Posted 24 March 2017 - 09:06

AnksiozniMagarac, on 24 March 2017 - 01:02 , said:

Vrtoglavica se moze podeliti na dve komponente (pisem za moj slucaj)

1. Kratka nagla vrtoglavica koja traje par sekundi i ponavlja se na nekih 5-10 minuta. Uglavnom pri pomeranju glave i pogleda. Obavezno pracena panikom, tipa sta mi se to sad desava. Jak intenzitet i kratko trajanje.

2. Osecaj nestabilnosti, dezorijentisanosti i nesigurnosti bilo u lezecem ili uspravnom polozaju. Slabog do umerenog intenziteta ali konstantan i iritantan.

Da bi se izbeglo dodatno maltretiranje, zaobici neurologe, kardiologe i orl vec direktno kod psihijatra. ORL-a zaobici jer se ispitivanje ravnoteze i srednjeg uha radi izazivanjem vrtoglavice (kako mi je doktor objasnio) a leci se betasercom koji je meni psihijatar bez testa prepisao. Vrtoglavica nije imaginarna ili na nervnoj bazi vec poremecaj nervog sistema.

Po meni moze biti umisljena vrtoglavica, ja ju imam vec godinama.

#70 AnksiozniMagarac

AnksiozniMagarac

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 8 posts

Posted 24 March 2017 - 20:28

Imas li nistagmus prilikom vrtoglavice? (nekontrolisano cimanje-pomeranje ociju, to treba primetiti neko drugi jer ti ne mozes)

Vrtoglavica je iluzija rotacije i ljudi znaju da nije racionalna. Vrtoglavica pojacava anksioznost. Da ne bih mnogo kucao:

BBPV moze imati vise uzroka, pritisak krvnog suda na centar za ravnotezu, ili mnogo cesce kristale valjda kalcijuma koji se nadju u kanalu. Manevar je prost i genijalno opisan na klipu:

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users