Jump to content

Razgovor sa duhovnikom

• Please log in to reply
35 replies to this topic

#21 paradis

paradis

sumatraista

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 478 posts

Posted 09 January 2017 - 23:00

View PostAxlRose, on 08 January 2017 - 01:36 , said:

Ja razmisljam da odem negdje u manastir da porazgovaram sa nekim monahom, cuo sam od ljudi sa vjerskih foruma da bas mogu pomoci covjeku. Cuo sam da duhovnici, monasi, mogu biti i pronicljivi, skoro mi je jedna djevojka pricala da je otisla u manastir zbog nekog probleema i prije nego sto je rekla zbog cega je dosla...monah je poceo da prica o njenom problemu.

Poznajem jednog prozorljivog monaha sa Svete gore, koji je u mojoj okolini podigao manastir. Znao je zasto sam dosla. Svedocila  sam i raznim njegovim cudima... Medjutim, moram priznati da mi je njegova pomoc bila kratkotrajna (raskid veridbe). Isla sam svake nedelje na liturgiju, razgovor s njim, slusala ga, postila, ispovedala se... Ali posle izvesnog vremena jednostavno sam izgubila volju. I smetalo mi je sto mi namece toliki osecaj krivice, pa sam se nekako trgnula. I cela ta prica da nam podvig tokom patnje na zemlji obezbedjuje carstvo nebesko nije m odgovarala.  Imati duhovnika je velika obaveza(radis sve sto ti kaze i mislis kako ti on kaze iako ne osecas da to rezonuje s tobom), otici u manastir na razgovor jednom, dvaput, to mogu.

Ali sad vise ne bih ni isla jer sam i ja kao @Primal Pain postala ezoterik :D Mada mi i dalje molitva pomaze. Ali, moji pogledi su svakako drugaciji.

Idi na razgovor, ako ti prija nastavi da ides. Ako ti osecaj kaze da njegovi saveti nisu nesto sto ti prija, nadjes nesto drugo. :)

#22 atina

atina

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,870 posts

Posted 11 January 2017 - 13:18

Ja bih volela da dostignem taj nivo vere da prihvatim sve sto vera propoveda ali ne mogu..
N.pr ne mogu da prihvatim stav da je bolest dar od Boga i da ti Bog time govori da te voli (banalizujem malo)

Jesam vernik, verujem u Boga ali ne mogu da prihvatim sve stavove..Ako ih prihvatim a ne verujem u njih
onda mi to nije vera.

U svakom slucaju, volela bih da odem u neki manastir, da pokusam da nadjem mir..A ko zna
mozda mi se i mozak otvori za neka nova saznanja i stavove koje sad ne prihvatam.

#23 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,200 posts

Posted 11 January 2017 - 14:06

View Postatina, on 11 January 2017 - 13:18 , said:

Ja bih volela da dostignem taj nivo vere da prihvatim sve sto vera propoveda ali ne mogu..

a zašto? Najljepša vjera je ona koja dolazi iznutra, a ne preuzimanje nečijih stavova. Neki stavovi religije su vrlo zastarjeli i diskriminirajući. čovjek može vjerovati u Boga i ne slijediti stavove ni jedne religije i to mu može pomoći više nego neko slušanje propovjedi. Po meni vjera je tu ključna, kad sam vjerovala u nešto to mi se i desilo, a imaš ljudi koji se mole po stoljeća, posjećuju razne vjerske skupove, sve rade po propisima vjere, pa im se nikad ništa ne poboljša

#24 Macak

Macak

Više munjen nego munjevit

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,497 posts

Posted 11 January 2017 - 14:45

Po mom iskustvu nije potreban nikakav nivo vjere za ugodan, pametan razgovor sa svecenikom.
Potrebno je malo duhovnosti i moc razumjevanja njegovog stava.
Mozda se ono sto sam ja dozivio ne moze namjerno. Obojica smo bili za razgovor s nekim, da tako kazem, iz vana.

#25 atina

atina

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,870 posts

Posted 11 January 2017 - 19:44

View Postkruška, on 11 January 2017 - 14:06 , said:

a zašto? Najljepša vjera je ona koja dolazi iznutra, a ne preuzimanje nečijih stavova. Neki stavovi religije su vrlo zastarjeli i diskriminirajući. čovjek može vjerovati u Boga i ne slijediti stavove ni jedne religije i to mu može pomoći više nego neko slušanje propovjedi. Po meni vjera je tu ključna, kad sam vjerovala u nešto to mi se i desilo, a imaš ljudi koji se mole po stoljeća, posjećuju razne vjerske skupove, sve rade po propisima vjere, pa im se nikad ništa ne poboljša

Kruska, ti si u pravu, i ja tako mislim i tako se i ponasam..
ali nekad mi se cini da  vera podrazumeva kompletno prihvatanje svih nacela, bez dovodjenja istih u pitanje.
A ja cesto dovodim neke u pitanje :D
(Naravno, zbog toga sebe ne smatram manjim vernikom
ali moguce da ima onih - sto ljudi sto svestenika - koji bi verovatno mislili tako nesto)

View PostMacak, on 11 January 2017 - 14:45 , said:

Po mom iskustvu nije potreban nikakav nivo vjere za ugodan, pametan razgovor sa svecenikom.
Potrebno je malo duhovnosti i moc razumjevanja njegovog stava.
Mozda se ono sto sam ja dozivio ne moze namjerno. Obojica smo bili za razgovor s nekim, da tako kazem, iz vana.

Macak, slazem se u potpunosti.

#26 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,200 posts

Posted 11 January 2017 - 19:52

View Postatina, on 11 January 2017 - 19:44 , said:

Kruska, ti si u pravu, i ja tako mislim i tako se i ponasam..
ali nekad mi se cini da  vera podrazumeva kompletno prihvatanje svih nacela, bez dovodjenja istih u pitanje.
A ja cesto dovodim neke u pitanje :D

sve je dobro preispitati
Posted Image

#27 atina

atina

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,870 posts

Posted 11 January 2017 - 20:02

Jel si htela da porucis nesto ovim tekstom ili aludiras slikom? :D :D (salim se)

#28 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,200 posts

Posted 11 January 2017 - 20:07

haha šta ću ja kad su stavili majmuna čitaj tekst :D a inače majmuni su vrlo draga bića :D

#29 Apoptosis

Apoptosis

Све за Христа, Христа ни за шта!

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,223 posts

Posted 12 January 2017 - 09:47

Mislim da je molitva osnov vere. I ljubav prema Bogu. Razgovori mi nikad nisu nešto koristili, ni Pričešća, Ispovesti, samo molitve...

#30 atina

atina

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,870 posts

Posted 14 January 2017 - 13:06

Ja nekad i ne znam sta je vise osnov vere..Pre neko vece sam bila toliko besna, nervozna i neka mi Bog oprosti
ali ljuta i na Boga,
da se nisam ni pomolila...

#31 paradis

paradis

sumatraista

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 478 posts

Posted 14 January 2017 - 23:40

View PostApoptosis, on 12 January 2017 - 09:47 , said:

Mislim da je molitva osnov vere. I ljubav prema Bogu. Razgovori mi nikad nisu nešto koristili, ni Pričešća, Ispovesti, samo molitve...

I kod mene isto. :)

#32 kolač

kolač

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,652 posts

Posted 15 January 2017 - 10:16

View Postatina, on 14 January 2017 - 13:06 , said:

Ja nekad i ne znam sta je vise osnov vere..Pre neko vece sam bila toliko besna, nervozna i neka mi Bog oprosti
ali ljuta i na Boga,
da se nisam ni pomolila...

To se i meni zna dogoditi ponekad da se zbog ljutnje na Boga ni ne pomolim.

#33 Peti Element

Peti Element

Ne uzimam lekove...

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 514 posts

Posted 25 January 2017 - 12:40

Molim ako neko nije u veri da ostavi komentare negde drugde. Ili nek pokrene temu - ne verujem :)

Uf, evo teme o kojoj mogu da pišem i pričam dugo. Veoma dugo. A pokušaću da pokrenem temu.

E baš je ova moderna tehnologija navela većinu nas da traćimo moderne, "žive" svece. Odeš na youtube a tamo nema šta nema. Od svih religija predstavnici, tvoje je samo da klikneš od
"čijih" si...i eto rešenja... :) Teorija ! Neće baš biti. Svete knjige su pisane za "sve i svakoga" i tako mogu biti tumačene. Svaki stih ili ajet može da svako tumači kako mu volja. Da nije tako, postojala bi u hrišćanstvu samo jedna jedina
knjiga. Ali ne....ima desetine hiljada "uputstava za upotrebu", pa izvoli...

O pravoslavlju ću više. Moja religija. Zašto sam pomenuo "žive" svece. Pa to je to. Svi traže "prozorljive" (čitaj: vidi unapred ili unazad). To je dar koji pojedini dobiju od Gospoda ali je
i veliki teret. Ali nećete kod njih dobiti odgovore. Pa ja idući ulicom na svakom stubu čitam "putovanje kod oca ....", "jeleosvećenje u manastiru.... kod igumana....." , duhovni turizam u zamahu.  Naravno da
čovek poseže za svakom vrstom pomoći.

Jeste, duhovnik je velika obaveza. Ili kako bi Rusi rekli, "starac". Ne starac kao star čovek, već neko ko se stara o tebi. Tako da nije čudno da su starci bili i mladi ljudi...tako im dato. Nismo svi isti pa kod nekih to
ide dotle da svog sveštenika zovu na svakih pola sata pitajući besmislena pitanja jel mogu ovo, jel mogu ono, jel može ovako ili onako...

Ako i odlučite da odete na duhovni razgovor ili ispovest, potrudite se da pred vratima ostavite osudu. Da, sveštenik je takav i takav, pije, puši, kocka, juri žene, ima kola.....I ???? On će to kad mu dođe vreme da
vidi gore kad ode. A vi vidite sa njim, on je wi-fi između vas i Boga. On nek ispoveda svoje a vi svoje.

Da li duhovnik može da pomogne? Naravno! Da li ćete osetiti olakšanje? Verovatno! (govorim kako o sveštenicima tako i o monasima). Postoji nešto što morate znati. Sveta tajna ispovesti je mnogo strožija od Hipokr(i)atove
zakletve. Razgovor između vas je nešto što ostaje tu. Među vama. On ne propisuje pilule. Ne daje uput za bolničko lečenje. Možete da dobijete molitve koje ćete moliti (ako želite). Ako postoji potreba možete da tražite
da vas uputi u neki manastir...

Nisam od onih "revnosnika" koji će da osuđuju sve i svakoga. Kod mene ne postoji merač vere koji će da oceni ili proceni ko je više u veri a ko manje. Viđao sam u životu ljude koji nisu prišli crkvi a u njima je više hrišćanskog bilo
nego u ljudima koji na svaki način prikazuju i pokazuju sebe u najlepšem svetlu...

Tako da....ako će neko da posti - na volju mu. Da se ispoveda i pričešćuje....da se moli ili ne...da koristi molitvena pravila od 50 strana ili će samo da izgovara Isusovu molitvu....da bude svaki dan u hramu ili na velike praznike....svako
od nas je za sebe.

Ali je vera sama po sebi besplatna. Doziranje - po potrebi! I ne morate "pre upotrebe da kontaktirate svog lekara ili farmaceuta"....kako osetite. Otići u Rakovicu, u Ružicu na Kalemegdanu, pod Ostrog, u Čajniče, Lepavinu, Bođane....
postoje velike svetinje i pokloniti se pred svetinjama je velika blagodat. Čak i samo prisustvo na tim mestima bez aktivnog učešća znači.

#34 Apoptosis

Apoptosis

Све за Христа, Христа ни за шта!

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,223 posts

Posted 25 January 2017 - 13:00

Redovno se oko ponoći, ujutru, oko podneva, i predveče molim: Gospodu Isusu Hristu, Svetom Vasiliju Ostroškom i Svetom Nektariju Eginskom. Zamolim i : Presvetu Bogorodicu Mariju, Svetog Nikolu, Svetog Jovana, Svetu Petku, Svetog Kirijaka (Miholjdan),  Svetu Velikomučenicu Varvaru i Marinu (Ognjena Marija), Svetog Proroka Iliju, Svetog Nauma Ohridskog, Svetog Vasilija VelikogSvetog, Ignjatija, Arhangela Mihaela i Gavrila, da mole Gospoda da usliši molitve moje.
I to me tako ispunjava da ne mogu opisati. Slava Bogu.

#35 Infrastructure

Infrastructure

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 355 posts

Posted 02 March 2017 - 23:43

Razgovarao sam skoro u manastiru PodOstrog..Prošle jeseni sam obilazio nase svetinje od Raške do Ostroga i na tom duhovnom putu prespavao u imenovanom manastiru u Budvi.Monasi su iz razgovora i sami prosli kroz mentalne probleme terapije,Nisam dobio neki konkretan savet osim da ce to proci vremenom i da ima malo nečastivog sto proističe iz ega,iskusenja materijalnog sveta.Svaki monah je jedinka za sebe,ne deluju kao institucija za razliku od crkve.Imaju liturgije i prisustvuju po sopstvenom nahodjenju.
Prijalo mi je samo putovanje,malo pozitivnijr energije i to je to.

#36 Peti Element

Peti Element

Ne uzimam lekove...

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 514 posts

Posted 16 March 2017 - 18:51

Ha, nema u manastiru "sopstvenog nahođenja" , na sreću. U pitanju je poslušanje , odnosno zaduženje.
Propisuje ga starešina manastira, muškog ili ženskog - nebitno. Tako da prići manastiru ne znači moliti se
Bogu. To ne moraš u crkvi da radiš. Jedan će da okopava, drugi da brine o pčelama. Oni koji žele samoću mogu
baš dobiti zaduženje da brinu o posetiocima, da pričaju sa njima. To je nešto šta se zove iskušenje....da uprostim:
kad ja kažem sebi - neš se više debljati, dosta je bilo :)

A duhovnik: jeste da sam pisao u januaru ali nije zgorega. Ako misliš da će da ti pomogne onda se spremi da bespogovorno
slušaš sve šta ti savetuje. Neko može - neko ne može.

Opet da zamolim na kraju: ako niste u veri nema potrebe niti da komentarišete. Svako ima pravo na svoj stav, na svoje poglede, shvatanja i
verovanja. :)

Hvala!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users